IS.I/1/4231-10/07 - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków na organizację narady produkcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/1/4231-10/07 Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków na organizację narady produkcyjnej.

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) oraz art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej z dnia 10 lipca 2007 r., znak: US.I-1.1.423/5/2006 stanowiące pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wydaną na wniosek ww. Spółki z dnia 29 listopada 2006 r., znak: L.dz. DFK/12528/2006 w ten sposób, że uznaje stanowisko Strony za:

1.

prawidłowe:

a)

w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów: wynajęcia sali, noclegu, poczęstunku oraz wynagrodzenia organizatora spotkania poniesionych w związku z organizowaniem narad produkcyjnych,

b)

w przedmiocie nie zaliczania ww. kosztów do limitowanych kosztów reprezentacji i reklamy,

2.

nieprawidłowe:

a)

w przedmiocie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących części artystycznej zaprezentowanej na naradzie produkcyjnej,

b)

w części dotyczącej nie zaliczenia tych wydatków do limitowanych kosztów reprezentacji i reklamy.

Pismem z dnia 29 listopada 2006 r., znak: L.dz. DFK/12528/2006 Spółka Akcyjna V. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż V. Spółka Akcyjna organizuje narady produkcyjno-techniczne dla przedstawicieli inwestora i podwykonawców "biorących udział w wykonywaniu usługi". Organizację takich spotkań przeprowadza firma zewnętrzna, która po wykonaniu usługi wystawia dla Spółki fakturę VAT. Koszty narad obejmują: wynajęcie sali, nocleg, poczęstunek, część artystyczną oraz wynagrodzenie dla organizatora spotkania. Wydatki poniesione na ww. narady Podatnik zalicza w całości do kosztów uzyskania przychodów. W tym stanie faktycznym Wnioskodawca wystąpił o wyjaśnienie:

1.

Czy organizację narady produkcyjnej można zarachować w całości do kosztów działalności i czy będą kosztami uzyskania przychodów?

2.

Czy koszty narady produkcyjnej należy zarachować w całości do limitowanych kosztów reprezentacji i reklamy?

3.

Czy należy podzielić koszty przedstawione w stanie faktycznym:

-

wynajęcie sali i nocleg - jako koszty uzyskania przychodów,

-

poczęstunek i część artystyczną - jako limitowane koszty reprezentacji i reklamy".

W ocenie Wnioskodawcy - wydatki na organizację narad produkcyjnych nie mają znamion reprezentacji ani reklamy, brak jest zatem podstaw do zakwalifikowania tych wydatków do limitowanych kosztów reprezentacji i reklamy. Poniesione wydatki, zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegają w całości zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów "ponieważ podczas narady są wypracowywane ustalenia dotyczące przebiegu realizacji powierzonych zadań, a także zostaje podpisany protokół odbioru wykonanych robót, który stanowi podstawę do wystawienia faktury sprzedaży". Zatem wydatki na narady mają związek z przychodami uzyskiwanymi przez firmę.

Postanowieniem z dnia 5 lutego 2007 r., znak US.I-1.1.423/5/2006 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej uznał za nieprawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2006 r. Uzasadniając swoje stanowisko wskazał, iż wydatki poniesione na poczęstunek, część artystyczną narad produkcyjno-technicznych oraz wynagrodzenie organizatora przypadające proporcjonalnie do tych wydatków mają charakter tzw. reprezentacji i podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w wysokości nie przekraczającej 0,25% przychodów. Zdaniem organu I instancji wydatki te zostały poniesione w celu kształtowania pozytywnego wizerunku i podniesienia prestiżu Spółki. Natomiast pozostałe wydatki: na wynajęcie sali, noclegi dla uczestników narad produkcyjno-technicznych oraz wynagrodzenie organizatora, w części odnoszącej się do tych wydatków pozostają - wg stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej - w związku przyczynowym z osiąganymi przez Spółkę przychodami i mogą zostać w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie decyzją z dnia 22 czerwca 2007 r., znak: IS I/1/4231-2/07 uchylił postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej z dnia 5 lutego 2007 r., znak US.I-1.1.423/5/2006. Stwierdził bowiem, że ww. postanowienie zawiera rozbieżność pomiędzy rozstrzygnięciem (sentencją), a uzasadnieniem. W rozstrzygnięciu postanowienia organ I instancji uznał, że przedstawione we wniosku stanowisko Spółki (zgodnie z którym wydatki poniesione na organizację narad produkcyjno-technicznych podlegają w całości zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów) jest nieprawidłowe, podczas gdy w uzasadnieniu ww. postanowienia stwierdzono, iż " (...) wydatki na wynajęcie sali, noclegi dla uczestników narad produkcyjno-technicznych oraz wynagrodzenie organizatora w części odnoszącej się do tych wydatków (...) w całości mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów." A zatem - pomimo wskazanego powyżej rozstrzygnięcia negującego w całości stanowisko wyrażone przez Wnioskodawcę -w uzasadnieniu postanowienia potwierdzono w części prawidłowość Jego stanowiska.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej po ponownym rozpatrzeniu stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika w ww. wniosku, postanowieniem z dnia 10 lipca 2007 r., znak: US.I-1.1.423/5/2006 uznał stanowisko Strony za:

1.

nieprawidłowe:

a)

w kwestii dotyczącej możliwości zarachowania do kosztów uzyskania przychodów kosztów narad produkcyjnych takich jak poczęstunek i część artystyczna oraz wynagrodzenie dla organizatora w części dotyczącej się do tych wydatków,

b)

w kwestii dotyczącej nie zaliczenia do limitowanych kosztów reprezentacji i reklamy kosztów poczęstunku i części artystycznej oraz wynagrodzenia dla organizatora w części odnoszącej się do tych wydatków,

2.

prawidłowe:

a)

w przedmiocie zarachowania do kosztów uzyskania przychodów kosztów narad produkcyjnych takich jak wynajęcie sali, nocleg oraz wynagrodzenie dla organizatora w części odnoszącej się do tych wydatków,

b)

w zakresie nie zaliczania do limitowanych kosztów reprezentacji i reklamy kosztów narad produkcyjnych takich jak wynajęcie sali i nocleg oraz wynagrodzenie dla organizatora w części odnoszącej się do tych wydatków.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 29 listopada 2006 r., znak: L.dz. DFK/12528/2006 oraz treści postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej z dnia 10 lipca 2007 r., znak: US.I-1.1.423/5/2006, ustalił i stwierdził:

Biorąc pod uwagę, że przedmiotem weryfikacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie jest postanowienie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, które wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 29 listopada 2006 r., znak: L.dz. DFK/12528/2006 - koniecznym jest uwzględnienie stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia tego wniosku.

Zapis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku stanowił, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Z powyższego wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu, jeżeli zachodzi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy tymi wydatkami, a planowanym lub uzyskanym przychodem.

Kwalifikując zatem poniesione wydatki na szkolenia do kosztów uzyskania przychodów należy każdorazowo przeprowadzić analizę związku pomiędzy poniesionymi wydatkami, a uzyskanym lub planowanym przez Spółkę przychodem. O sposobie klasyfikacji kosztów decyduje sam bowiem podatnik i to on ponosi odpowiedzialność za zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów. Uznając zatem dany wydatek za koszt uzyskania przychodów Spółka winna jednoznacznie wykazać, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Takie prawidłowo udokumentowane wydatki można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.

Przepisy ustaw podatkowych nie zawierają definicji pojęć "reprezentacja" i "reklama" dlatego też stosując wykładnię językowa przepisu należy posiłkować się definicjami zawartymi np. w słowniku języka polskiego. Zgodnie ze słownikową definicją "reprezentacja" to "okazałość, wytworność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem lub pozycją społeczną"; "reklama" zaś to "rozpowszechnianie informacji o towarach, ich zaletach, wartości, miejscach i możliwościach nabycia, chwalenie czegoś, zalecenie czegoś". Zatem przyjąć należy, że reprezentacja to działania dotyczące Podatnika wiążące się z okazałością i wytwornością przedsięwzięte w celu wywołania jak najlepszego wrażenia. Reprezentacja to działanie polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związana m.in. z przyjmowaniem i utrzymywaniem kontrahentów, uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów.

Biorąc pod uwagę powyższe w niniejszej sprawie nie jest reprezentacją ani też reklamą działanie Podatnika polegające na organizowaniu szkoleń dla kontrahentów (klientów) firmy, których celem jest wypracowanie ustaleń dotyczących przebiegu realizacji powierzonych zadań, a także podpisanie protokołu odbioru wykonanych robót stanowiącego podstawę do wystawienia faktury. W tej sytuacji koszty szkoleń obejmujące wydatki na wynajęcie sali, nocleg, poczęstunek oraz wynagrodzenie dla organizatora spotkania stanowią koszty uzyskania przychodu, jeżeli koszty te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

Z kolei wydatki poniesione na zorganizowanie części artystycznej narady mają charakter wydatków związanych z reprezentacją. Nie mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości, ale tylko w ramach obowiązującego limitu, tj. do wysokości nieprzekarczającej 0,25% przychodów. Niezaprzeczalnym jest bowiem, że wydatki te mają wpływ na kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy i podniesienia jej prestiżu.

Stosownie do zapisu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) w sprawach zmiany lub uchylenia pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wydanych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. przed 1 lipca 2007 r., stosuje się przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem.

Mając na uwadze zapis art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007 r., zgodnie z którym organ odwoławczy z urzędu zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 ww. ustawy, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów, orzeczono jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl