IPTPP4/443-794/13-3/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-794/13-3/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności wystawienia faktur korygujących do faktur niezawierających informacji o zastosowaniu metody kasowej rozliczania podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* konieczności wystawienia faktur korygujących do faktur niezawierających informacji o zastosowaniu metody kasowej rozliczania podatku VAT;

* obowiązku dokonania korekty deklaracji przez odbiorców towarów i usług w związku z otrzymaniem od Wnioskodawcy faktur korygujących.

We wniosku przedstawiono następujący zdarzenie przyszłe.

W roku 2013 spółka cywilna jako zarejestrowany czynny podatnik podatku VAT, wybrała metodę rozliczania podatku VAT według metody kasowej na cały rok 2013.

Nie poinformowano o tym fakcie odbiorców (podatników VAT czynnych), nie dając informacji wymaganej ustawą na fakturach VAT wystawianych kontrahentom ani nie powiadomiono ich w inny sposób.

Kontrahenci nie wiedząc o fakcie, że spółka rozlicza się metodą kasową odprowadzali podatek od towarów i usług wg metody memoriałowej tj. odliczali podatek VAT w miesiącu otrzymania faktury a nie jak powinni w miesiącu zapłaty należności na rzecz spółki, która rozliczała podatek należny od sprzedaży według metody kasowej to jest w miesiącu otrzymania płatności za fakturę.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 1).

Czy prawidłowe będzie wystawienie faktur korygujących (zdarzenie przyszłe) dla odbiorców towarów i usług nie powiadomionych o fakcie rozliczania podatku VAT metodą kasową dla każdej wystawionej uprzednio faktury VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka dokonująca rozliczeń podatku VAT metodą kasową, nie informując wcześniej kontrahentów o wyborze tej metody powinna do wszystkich faktur VAT dotyczących sprzedaży wystawić faktury korygujące zawierające prawidłową adnotacje "kasowa metoda rozliczania podatku VAT".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Tut. Organ wskazuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, zatem została wydana w oparciu o przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2014 r.

Zgodnie z przepisem art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywanych przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W myśl art. 106e faktura powinna zawierać:

1.

datę wystawienia;

2.

kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

3.

imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

4.

numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;

5.

numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;

6.

datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

7.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

8.

miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;

9.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

10.

2014-01-17

11.

kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;

12.

wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych trans-akcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

13.

stawkę podatku;

14.

sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;

15.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

16.

kwotę należności ogółem;

17.

w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1 - wyrazy "metoda kasowa" (...).

Faktury zgodnie z art. 106g ust. 1 wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży.

Z kolei w myśl art. 106j ust. 1 pkt 5 w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub jakiejkolwiek innej pozycji faktury podatnik wystawia fakturę korygującą.

Zgodnie z art. 106j ust. 2 faktura korygująca powinna zawierać:

1.

wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA" albo wyraz "KOREKTA";

2.

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

3.

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a.

określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,

b.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;

4.

przyczynę korekty;

5.

jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6.

w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.

Zgodnie z przedstawionym opisem sprawy Spółka będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wybrała metodę kasową rozliczania podatku VAT na cały rok 2013.

Wnioskodawca nie informował o tym fakcie wystawiając faktury kontrahentom poprzez przewidzianą prawem adnotację na fakturze, ani nie powiadomił ich w żaden inny sposób.

Wobec powyższego Wnioskodawca powziął wątpliwość czy prawidłowe będzie wystawienie faktur korygujących dla odbiorców towarów i usług niepowiadomionych przez Wnioskodawcę o fakcie rozliczania podatku metodą kasową dla każdej wystawionej uprzednio faktury VAT.

W odniesieniu do powyższego należy zwrócić uwagę na zagadnienie powstania obowiązku podatkowego z tytułu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Co do zasady w myśl przepisu art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Natomiast obowiązek podatkowy u małego podatnika został uregulowany w art. 21 ust. 1 ustawy. Zgodnie z ww. przepisem mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:

1.

z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

2.

z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia,

- po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej "metodą kasową"; otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Przepis ust. 1 stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową (art. 21 ust. 2 ustawy).

Na podstawie obowiązującego od dnia 1 kwietnia 2013 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r. poz. 394) w części C. Rozliczenie podatku należnego deklaracji VAT-7 i VAT-7K wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust. 4 ustawy oraz innych korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja. W tej części wykazuje się też czynności wykonywane poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.

Z ww. powodów obowiązkiem korekt powinny być objęte również faktury VAT, które poza tym, że mają odzwierciedlać dokonane zdarzenia gospodarcze, to również mają umożliwiać prawidłowe określenie powstania obowiązku podatkowego. Sporządzona i złożona do właściwego organu podatkowego deklaracja podatkowa za dany okres rozliczeniowy jest odzwierciedleniem zdarzeń gospodarczych, w stosunku do których w tym okresie powstał obowiązek podatkowy i powinna być poparta prawidłową dokumentacją, na podstawie której dokonano rozliczenia podatku.

W związku z powyższym, w przypadku gdy Wnioskodawca wybrał metodę kasową rozliczania podatku VAT na cały rok 2013 oraz wystawiał swoim kontrahentom faktury bez stosownej adnotacji - "metoda kasowa", zobowiązany jest do ich skorygowania tak, aby faktury odzwierciedlały rzeczywiste zdarzenia gospodarcze i umożliwiały prawidłowe rozliczenie podatku.

Pomimo, iż Wnioskodawca w swoim stanowisku wskazał na rozszerzoną adnotację mającą znaleźć się na korygowanych fakturach, to jednak wywiódł prawidłowy skutek prawny w postaci obowiązku wystawienia faktur korygujących, zatem oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy należało uznać je za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie konieczności wystawienia faktur korygujących do faktur niezawierających informacji o zastosowaniu metody kasowej rozliczania podatku VAT.

Natomiast w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* konieczności wystawienia faktur korygujących do faktur niezawierających informacji o zastosowaniu metody kasowej rozliczania podatku VAT w części dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego została wydana interpretacja indywidualna nr IPTPP4/443-794/13-2/MK;

* obowiązku dokonania korekty deklaracji przez odbiorców towarów i usług w związku z otrzymaniem od Wnioskodawcy faktur korygujących zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl