IPTPP4/443-654/13-4/MK - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z budową nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe oraz prowadzenie działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-654/13-4/MK Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z budową nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe oraz prowadzenie działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2013 r. (data wpływu 9 września 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 grudnia 2013 r. (data wpływu 9 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z budową budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z budową budynku mieszkalnego.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 grudnia 2013 r. w zakresie doprecyzowania opisu stanu faktycznego oraz wskazania przepisu mającego być przedmiotem interpretacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny. (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku)

W bieżącym roku Wnioskodawczyni rozpoczęła budowę domu mieszkalnego o powierzchni całkowitej 305 m2. Wg projektu 40% powierzchni budynku będą stanowiły pomieszczenia warsztatowo - magazynowo - biurowe przeznaczone na prowadzoną przez Wnioskodawczynię działalność gospodarczą.

W chwili obecnej Wnioskodawczyni dokonuje zakupów materiałów budowlanych i usług związanych z budową. Wydatki, których Wnioskodawczyni nie może bezpośrednio powiązać z częścią przeznaczoną na działalność Wnioskodawczyni dokumentuje fakturami VAT wystawionymi na firmę Wnioskodawczyni, a następnie Wnioskodawczyni odlicza podatek VAT zawarty w tych fakturach w sposób proporcjonalny tj. 40%.

Wnioskodawczyni jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi na pytanie do jakich czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będą wykorzystywane przez Wnioskodawczynię towary i usługi zakupione w związku z budową nieruchomości Wnioskodawczyni wskazała, iż towary i usługi zakupione w związku z budową nieruchomości wykorzystane będą częściowo na prywatne cele mieszkaniowe (60%), a częściowo do czynności opodatkowanych podatkiem VAT (40%).

Proporcja wynika z udziału powierzchni przeznaczonej na działalność opodatkowaną w całkowitej powierzchni nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prowadząc działalność gospodarczą Wnioskodawczyni może odliczyć podatek VAT z posiadanych faktur proporcjonalnie tylko w takim zakresie, który związany jest z tą działalnością opodatkowaną.

Zdaniem Wnioskodawcy, podatnik ma prawo odliczać VAT w stosunku do towarów i usług nabytych dla celów opodatkowanych. Jeżeli natomiast dokona wydatku, który związany jest tylko częściowo z czynnościami opodatkowanymi, a częściowo z działalnością niepodlegającą opodatkowaniu (w przypadku Wnioskodawczyni są to własne potrzeby mieszkaniowe), to ma on prawo dokonać odliczenia częściowego.

W takim przypadku podatnik może, jeżeli wie, w jakim zakresie wydatek wykorzystuje do działalności opodatkowanej - proporcjonalnie odliczyć VAT tylko w takim zakresie, który związany jest z tą działalnością opodatkowaną.

W przypadku zakupów na potrzeby firmy, których udokumentowanie obejmuje również wydatki na potrzeby prywatne przedsiębiorcy należy je potraktować oddzielnie. W takiej sytuacji odliczeniu podlega tylko ta część kwoty podatku VAT, która dotyczy wydatków na cele firmowe - związane z działalnością opodatkowaną.

Stanowisko w tej sprawie Wnioskodawczyni potwierdziła w rozmowie telefonicznej z Krajową Informacją Podatkową.

W świetle powyższego, Wnioskodawczyni uważa, że może proporcjonalnie odliczać VAT z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku przeznaczonego w części na działalność opodatkowaną.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że mając na uwadze przepisy art. 86 ust. 7b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług "W przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej" podtrzymuje stanowisko wyrażone we wniosku, iż może proporcjonalnie odliczać VAT z faktur dokumentujących wydatki na budowę budynku przeznaczonego w części na działalność opodatkowaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl