IPTPP4/443-426/12-4/ALN - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem artykułów spożywczych oraz usług gastronomicznych przeznaczonych dla kontrahentów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 września 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-426/12-4/ALN Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem artykułów spożywczych oraz usług gastronomicznych przeznaczonych dla kontrahentów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 15 czerwca 2012 r. (data wpływu 22 czerwca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 sierpnia 2012 r. (data wpływu 17 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów:

* artykułów spożywczych - jest prawidłowe,

* usług gastronomicznych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

* podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów artykułów spożywczych oraz usług gastronomicznych,

* podatku dochodowego do osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia14 sierpnia 2012 r. (data wpływu 17 sierpnia 2012 r.) w zakresie uzupełnienia wniosku o brakująca opłatę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny. (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca w dniu 2 maja 2012 r. rozpoczął działalność gospodarczą (usługi prawnicze) pod nazwą Kancelaria Notarialna X, Notariusz, (podatek liniowy, Vat-owiec, książka przychodów i rozchodów).

Zainteresowany chciałby faktury za podstawowe artykuły spożywcze przeznaczone do sekretariatu, do zużycia przez klientów i kontrahentów (woda, kawa, cukier, soki, słodycze) uznać za koszt uzyskania przychodu. Podobnie Zainteresowany chciałby potraktować jako KUP faktury za obiad zjedzony z klientem podczas rozmów handlowych (omawiając tematy prawnicze).

Jednocześnie Wnioskodawca jako podatnik VAT, chciałaby dokonać obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego w związku z nabyciem produktów spożywczych (usług gastronomicznych), przeznaczonych na drobny poczęstunek dla kontrahentów.

Artykuły spożywcze i nabywane usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca będzie mógł odliczyć VAT naliczony z faktur dokumentujących wydatki związane zakupem art. spożywczych dla klientów oraz skromne usługi gastronomiczne.

Zdaniem Wnioskodawcy, można ująć wydatki jako koszt uzyskania przychodu i odliczyć podatek VAT.

W myśli art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 23 ust. 1 pkt 23 czy art. 15 ust. 1 ww. ustawy do podatkowych kosztów uzyskania przychodów zaliczane są tylko te wydatki, które zostaną poniesione w celu uzyskania przychodu albo zabezpieczenia źródła przychodu, a które nie zostały wyłączone w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, Wnioskodawca chciałby koszty dotyczące art. spożywczych (usług gastronomicznych) ująć w kosztach podatkowych a VAT od faktur dokumentujących ww. wydatki odliczyć.

Zakup podstawowych artykułów spożywczych (woda, kawa, herbata, cukier, słodycze, mleko do kawy) będących przeznaczonymi do zużycia przez klientów należy do powszechnie obowiązujących kanonów kultury i nie posiada charakteru okazałości. Podobnie przy obiedzie, wspólne zjedzenie z klientem podczas rozmów biznesowych, które są standardowe w obecnych czasach, nie może być traktowane jako zachowanie wystawne, świadczy tylko o zachowaniu dobrych standardów biznesowych.

Należy zauważyć, iż te posiłki nie są wystawne, okazałe i wyszukane, nie służą tylko konsumpcji lecz towarzyszom rozmowom biznesowym, co służy realizacji zwiększenia przychodów, zaspokaja także podstawowe potrzeby ludzkie.

Nie ma tutaj charakteru reprezentacyjnego i powinno stanowić koszt uzyskania przychodu. W związku z powyższym można dokonać obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem produktów spożywczych przeznaczonych na drobny poczęstunek bowiem poniesione wydatki służą podatnikowi do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (usługi prawnicze).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

* prawidłowe, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów artykułów spożywczych,

* nieprawidłowe, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów usług gastronomicznych.

Stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni. Związek bezpośredni występuje wówczas, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Wnioskodawcę.

Natomiast o związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podmiotu, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi obrotami. Aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.

Ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Treść art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b cyt. ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Z okoliczności przedstawionych w niniejszym wniosku wynika, że Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W ramach działalności Wnioskodawca, jako podatnik VAT, chciałby dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem produktów spożywczych (woda, kawa, cukier, soki, słodycze) oraz usług gastronomicznych, przeznaczonych na drobny poczęstunek dla kontrahentów.

Artykuły spożywcze i nabywane usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b, podatek naliczony z tytułu nabycia usług gastronomicznych nie podlega odliczeniu.

W konsekwencji powyższego, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług gastronomicznych.

Analizując natomiast przedstawione okoliczności stwierdzić należy, iż ponoszone na zakup artykułów spożywczych wydatki mają pośredni związek z działalnością Wnioskodawcy i wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wnioskodawca nabywa omawiane produkty na potrzeby sekretariatu i zużywa je podczas spotkań służbowych z kontrahentami.

Biorąc zatem pod uwagę opis stanu faktycznego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup artykułów spożywczych, ponieważ mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług oraz Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Natomiast Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usługi gastronomicznej, gdyż zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b, nabycie ww. usług nie podlega odliczeniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy wskazać, iż niniejsza interpretacja została wydana na podstawie art. 86 w powiązaniu z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazany przez Wnioskodawcę (część E wniosku ORD-IN) uchylony art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy nie podlegał interpretacji.

W niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów artykułów spożywczych oraz usług gastronomicznych. Natomiast w części wniosku dotyczącej stanu faktycznego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl