IPTPP4/443-352/14-3/OS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-352/14-3/OS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2014 r. (data wpływu 15 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wprowadzenia nieruchomości do majątku firmy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2014 r. r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wprowadzenia nieruchomości do majątku firmy oraz w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków w związku z realizacją inwestycji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, robotach budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Wnioskodawczyni dnia 9 października 2012 r. nabyła na podstawie umowy darowizny działki gruntu położone w D., gminie S., powiecie, województwie o numerach... o łącznej powierzchni 2 hektary 61 arów 24 metry kwadratowe.

Z wypisu z rejestru gruntów wydanego przez Urząd Miasta Gminy sporządzonego w dniu 8 kwietnia 2014 r. wynika, że nieruchomość ta należy do obrębu ewidencyjnego, jednostki ewidencyjnej - obszar wiejski, a ze względu na sposób zagospodarowania nieruchomość ta oznaczona jest symbolem R - użytki rolne. Nieruchomość powyższa została nabyta przez Wnioskodawczynię do majątku prywatnego, w związku z darowizną otrzymaną od osoby najbliższej zaliczonej do tzw. zerowej grupy podatkowej.

W chwili obecnej Wnioskodawczyni planuje rozpoczęcie inwestycji na działkach gruntu opisanych szczegółowo powyżej a tym samym planuje wykorzystywać te nieruchomości w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy sama czynność polegająca na wprowadzeniu nieruchomości opisanych w niniejszym wniosku do majątku firmy jako towaru będzie wywoływała skutki na gruncie podatku od towarów i usług i będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu... (oznaczone we wniosku jako pytanie nr 1)

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Na mocy art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wprowadzenie nieruchomości gruntowych, o których mowa szczegółowo w opisie stanu faktycznego nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i tym nie będzie wywoływało żadnych skutków podatkowych na gruncie tego podatku. Wprowadzenie ich do działalności gospodarczej związane jest jedynie z rozporządzaniem majątkiem prywatnym Wnioskodawczyni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, robotach budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Wnioskodawczyni dnia 9 października 2012 r. nabyła na podstawie umowy darowizny działki gruntu. Nieruchomość powyższa została nabyta przez Wnioskodawczynię do majątku prywatnego, w związku z darowizną otrzymaną od osoby najbliższej zaliczonej do tzw. zerowej grupy podatkowej. W chwili obecnej Wnioskodawczyni planuje rozpoczęcie inwestycji na działkach gruntu opisanych szczegółowo powyżej a tym samym planuje wykorzystywać te nieruchomości w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wskazane są w art. 5 ustawy. Wśród wymienionych w tym przepisie czynności, nie wymieniono wprowadzenia nieruchomości do majątku firmy.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż czynność wprowadzenia nieruchomości przez osobę fizyczną z majątku osobistego do ewidencji środków trwałych w prowadzonej przez tę osobę działalności gospodarczej nie wypełnia definicji dostawy towarów lub świadczenia usług. Powyższe wynika z faktu, iż we wskazanej sytuacji nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel, nie występuje także odbiorca odnoszący korzyść. Co więcej, przekazując do działalności gospodarczej nieruchomość z majątku prywatnego wnoszący nie działa w charakterze podatnika podatku VAT. W związku z powyższym, wprowadzenie nieruchomości z majątku osobistego do prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT - ponieważ czynność ta nie została objęta przedmiotem opodatkowania na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w zakresie braku opodatkowania czynności wprowadzenia nieruchomości do majątku firmy. W zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków w związku z realizacją inwestycji oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl