IPTPP4/443-231/13-2/ALN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-231/13-2/ALN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2013 r. (data wpływu 9 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT otrzymanych przed dniem rejestracji w podatku VAT - jest prawidłowe,

* obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w deklaracji VAT-7K za drugi kwartał 2013 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT otrzymanych przed dniem rejestracji w podatku VAT,

* obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w deklaracji VAT-7K za drugi kwartał 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne, jest rolnikiem i od dnia 1 kwietnia 2013 r. dokonał zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R, w którym zrezygnował ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Wnioskodawca wybrał rozliczenie kwartalne. W formularzu VAT-R w poz. 38 wpisał datę 1 kwietnia 2013 r., a w poz. 55 wpisał drugi (2) kwartał 2013 r. W 2012 r. Wnioskodawca będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym i nie posiadając statusu podatnika VAT czynnego zakupił drzewka jabłoni i otrzymał faktury VAT wystawione na Jego osobę (data wystawienia faktur to 23 sierpnia 2012 r. i 29 sierpnia 2012 r).

Zapłata za towar nastąpiła za pośrednictwem banku. Drzewka te nie zostały jeszcze posadzone, są przechowywane w przechowalni w firmie, od której zakupił powyższe jabłonie. Będą one odebrane i zasadzone w maju 2013 r. (kiedy pozwolą na to warunki atmosferyczne). Ponadto w październiku 2012 r. Wnioskodawca zakupił słupki betonowe oraz tyczki bambusowe niezbędne do przygotowania rusztowania do zakupionych w sierpniu 2012 r. drzewek jabłoni. Otrzymał faktury VAT wystawione na Jego osobę (data wystawienia faktur to 3 października 2012 r.), a płatność za towar została dokonana przelewem. W chwili obecnej słupki betonowe i tyczki bambusowe Wnioskodawca przechowuje w swoim gospodarstwie i będą wykorzystane do postawienia rusztowania po zasadzeniu drzewek jabłoni tj. w czerwcu 2013 r. Zatem zakupione towary będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej.

W związku z tym Wnioskodawca planuje skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT wystawionych na Wnioskodawcę i otrzymanych przed rejestracją na potrzeby podatku VAT tj. w sierpniu i październiku 2012 r., w pierwszej deklaracji kwartalnej VAT-7K składanej za drugi (2) kwartał 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy przysługuje Wnioskodawcy prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zawarty w cenie nabycia drzewek jabłoni, słupków betonowych oraz tyczek bambusowych zakupionych w sierpniu i październiku 2012 r. przed dokonaniem rejestracji na potrzeby podatku VAT, udokumentowane fakturami VAT, które będą wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

2.

Czy prawidłowe jest postępowanie, aby obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego w deklaracji VAT-7K złożonej za drugi (2) kwartał 2013 r. z faktur zakupowych otrzymanych w sierpniu i październiku 2012 r.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT ma On możliwość obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zakupów dokonanych przed rejestracją jako podatnik VAT czynny, tj. zakupu drzewek jabłoni, słupków i tyczek bambusowych, jeśli nabyte towary będą służyły działalności opodatkowanej. Aby podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, mógł skorzystać z prawa do obniżenia lub zwrotu różnicy podatku VAT powinien dokonać zgłoszenia rejestracyjnego na podstawie art. 96 ustawy o VAT. Ponadto z art. 88 ust. 4 ustaw o VAT nie wynika, by możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego niezbędne było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupu. Podatnik nabywa prawo do obniżenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, ale aby to prawo zrealizować musi zarejestrować się jako podatnik VAT czynny składając deklarację VAT-R, a następnie deklaracje VAT-7, a rejestracji dokonuje się przed wykonaniem pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy o VAT. Dodatkowo muszą wystąpić przesłanki, które potwierdzają, iż zakupy dokonane przed rejestracją były związane ze sprzedażą opodatkowaną. Zatem w ocenie Wnioskodawcy spełnia On wszystkie warunki formalne niezbędne do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur otrzymanych w 2012 r. na podstawie przytoczonych przepisów.

Powyższa wykładnia jest zgodna z orzecznictwem krajowych sądów administracyjnych tj. w wyroku NSA z dnia 21 grudnia 2006 r. sygn. akt I FSK 378/06 LEX nr 288744 gdzie czytamy, iż prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego. Przedstawione wyżej stanowisko potwierdzają interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 czerwca 2012 r. sygn. IPPP2/443-366/12-2/KOM, czy też w piśmie z dnia 9 marca 2010 r. sygn. IP PP1 /443-21 /10-4/I Sz.

Ad.2

Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia powstaje co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11,12,15,18. Zgodnie z art. 86 ust. 11, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Warunkiem skorzystania z tego prawa jest związek zakupów z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu oraz obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej zgodnie z art. 5 ustawy.

Powyższe stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 września 2012 r., sygn. akt IPPP2/443-635/12-2/KOM.

Ponadto art. 86 ust. 13 stanowi, iż jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10,11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Zatem, jeżeli podatnik nie mógł dokonać obniżenia podatku należnego w miesiącu otrzymania faktur ani dokonać korekty deklaracji VAT, gdyż podatnik nie był jeszcze zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i nie składał deklaracji podatkowych, należy zatem rozumieć, iż prawo to będzie mógł zrealizować po zarejestrowaniu i złożeniu deklaracji VAT-7 w terminie 5 lat, licząc od początku roku w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Takie stanowisko potwierdza wyrok NSA z dnia 21 listopada 2008 r. sygn. I FSK 1600/07.

Biorąc pod uwagę fakt, iż z dniem 1 kwietnia 2013 r. Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia zgodnie art. 43. ust. 1 pkt 3, zatem nie miał wcześniej możliwości obniżenia podatku naliczonego o podatek należny z faktur otrzymanych w 2012 r., a które mają bezpośredni związek ze sprzedażą opodatkowaną, w związku z czym z tego prawa chciałby skorzystać składając deklarację VAT-7K za drugi (2) kwartał 2013 r. na podstawie powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

* prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT otrzymanych przed dniem rejestracji w podatku VAT - uznaje się za prawidłowe,

* obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w deklaracji VAT-7K za drugi kwartał 2013 r. - uznaje się za jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podstawowy warunek uzależniający prawo do odliczenia podatku naliczonego zawarty jest w art. 86 ust. 1 ustawy. Wyraża on ogólną zasadę, zgodnie z którą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego, na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że związek zakupu z czynnością opodatkowaną jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Terminy, w których powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ustawodawca określił w art. 86 ust. 10-13 ustawy.

Stosownie do treści art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Natomiast, zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zatem, realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego ustawodawca uzależnia i łączy ściśle ze spełnieniem warunku formalnego, jakim jest otrzymanie faktury. Czynności otrzymania faktury przypisano bowiem w ustawie charakter konstytuujący prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Natomiast, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego - art. 86 ust. 13 ustawy.

Do podstawowych zasad wspólnego systemu podatku VAT należy m.in. zasada neutralności podatku dla podatnika, rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i ma na celu zapewnienie neutralności tego podatku dla podatników VAT czynnych. Podatnik ma prawo do skorzystania z przedmiotowego prawa w określonych przepisami terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego określonych warunków pozytywnych (związku nabytych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi), jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych m.in. w art. 88 ustawy.

Przepis art. 88 ust. 4 ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Na mocy art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Stosownie do art. 96 ust. 4 ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" (...).

Wzór dokumentu VAT-R zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz dokumentu VAT-5 potwierdzającego zarejestrowanie podmiotu jako podatnika VAT określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 55, poz. 539, z późn. zm.).

Artykuł 96 ust. 5 ustawy stanowi, że jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

1.

przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;

2.

przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;

3.

przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia;

4.

przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9.

Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie ustawodawca na podstawie art. 99 ust. 1 ustawy nałożył na podatników, októrych mowa w art. 15, obowiązek składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (...). Natomiast w myśl art. 99 ust. 2 ustawy, mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Z kolei, stosownie do art. 99 ust. 3 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. (...).

Z powyżej cytowanego art. 88 ust. 4 ustawy nie wynika jednakże, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. W dacie otrzymania faktury koniecznym jest aby podmiot, który ją otrzymuje był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, czyli podmiotem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą (zdefiniowaną w ust. 2 tegoż artykułu). Tak więc podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (podatnik musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne, jest rolnikiem i od dnia 1 kwietnia 2013 r. dokonał zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R, w którym zrezygnował ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Wnioskodawca wybrał rozliczenie kwartalne. W formularzu VAT-R w poz. 38 wpisał datę 1 kwietnia 2013 r., a w poz. 55 wpisał drugi (2) kwartał 2013 r. W 2012 r. Wnioskodawca będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym i nie posiadając statusu podatnika VAT czynnego zakupił drzewka jabłoni i otrzymał faktury VAT (data wystawienia faktur to 23 sierpnia 2012 r. i 29 sierpnia 2012 r).

Zapłata za towar nastąpiła za pośrednictwem banku. Ponadto w październiku 2012 r. Wnioskodawca zakupił słupki betonowe oraz tyczki bambusowe niezbędne do przygotowania rusztowania do zakupionych w sierpniu 2012 r. drzewek jabłoni. Otrzymał faktury VAT wystawione na Jego osobę (data wystawienia faktur to 3 października 2012 r.), a płatność za towar została dokonana przelewem. W chwili obecnej słupki betonowe i tyczki bambusowe Wnioskodawca przechowuje w swoim gospodarstwie i będą wykorzystane do postawienia rusztowania po zasadzeniu drzewek jabłoni tj. w czerwcu 2013 r. Zatem zakupione towary będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej.

W związku z tym Wnioskodawca planuje skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT wystawionych na Wnioskodawcę i otrzymanych przed rejestracją na potrzeby podatku VAT tj. w sierpniu i październiku 2012 r., w pierwszej deklaracji kwartalnej VAT-7K składanej za drugi (2) kwartał 2013 r.

W świetle przedstawionego stanu prawnego, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy będą związane z przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

Należy rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Jak już wspomniano, jego realizacja następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć - najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa - wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika.

Tym samym należy stwierdzić, iż ustawa nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, że zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania bieżących lub przyszłych czynności opodatkowanych. Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnika VAT czynnego.

Reasumując z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca nabył prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy drzewek jabłoni, słupków betonowych oraz tyczek bambusowych, otrzymanych przed rejestracją do podatku od towarów i usług, bowiem zakupy te były związane z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem, a warunek rejestracji jest niezbędny w momencie skorzystania z tego prawa.

Zatem, w zakresie pyt. nr 1 uznaje się stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Jak wskazano wyżej, Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, zawarty w cenie nabycia drzewek jabłoni, słupków betonowych oraz tyczek bambusowych, dokonanych przed datą rozpoczęcia wykonywania działalności opodatkowanej. W celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia podatku koniecznym jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe, w których Wnioskodawca otrzymywał faktury VAT dokumentujące przedmiotowe zakupy, lub odpowiednio za dwa kolejne okresy rozliczeniowe - zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy - po uprzednim złożeniu aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, w którym Wnioskodawca wskaże okres rozliczeniowy, od którego jako podatnik podatku VAT czynny chce korzystać z możliwości odliczania podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami.

Zatem prawo do odliczenia podatku z tytułu zakupów związanych z przyszłą działalnością opodatkowaną, wynikającego z faktur otrzymanych w sierpniu i październiku 2012 r., możliwe będzie po uprzednim dokonaniu przez Wnioskodawcę zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R, w którym wykaże jako datę rezygnacji ze zwolnienia sierpień 2012 r., gdyż to wtedy właśnie Wnioskodawca otrzymał pierwszą fakturę, a której to czynności, jak wspomniano wyżej, przypisano w ustawie o podatku VAT charakter konstytuujący prawo do odliczenia podatku naliczonego. Odliczenia Wnioskodawca będzie mógł dokonać w deklaracji dla podatku od towarów i usług składanej za okresy rozliczeniowe w których Wnioskodawca otrzymał faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych w sierpniu i październiku 2012 r. w deklaracji VAT-7K za drugi kwartał 2013 r. (pyt.2), należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy wskazać, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl