IPTPP4/443-212/14-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-212/14-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2014 r. (data wpływu 20 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usługi organizowania kolonii letnich, obozów dla dzieci i młodzieży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* stawki podatku VAT dla usługi organizowania kolonii letnich, obozów dla dzieci i młodzieży;

* obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży usług organizowania kolonii letnich, obozów dla dzieci i młodzieży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 czerwca 2014 r. w zakresie: doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego, przeformułowania pytania oraz brakującą opłatę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca jest firmą, która zamierza zająć się organizowaniem kolonii letnich i obozów dla dzieci i młodzieży. Przedmiotem działalności firmy jest według PKD; 79.12 Z: Działalność organizatorów turystyki; 86.90 A: Działalność fizjoterapeutów oraz 55.20 Z: Pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania.

Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT czynnym, ale przewiduje przekroczenie limitu w trakcie roku. W związku z tym Wnioskodawca zamierza zrezygnować ze zwolnienia o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca nie jest objęty systemem oświaty. Jednak organizacja wypoczynku zgłoszona jest do Kuratorium Oświaty Wychowania jako placówka wypoczynku.

Usługi Wnioskodawcy mają polegać na organizowaniu obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży; zapewnieniu i zorganizowaniu zakwaterowania i wyżywienia (np. w ośrodkach wypoczynkowych, kolonijnych, domach wczasowych), transportu, ubezpieczenia, zapewnienia części edukacyjnej, rekreacyjnej, wypoczynkowej, sportowej. Wnioskodawca nie posiada jednak własnych obiektów zakwaterowania ani też środków transportu.

Usługi te Wnioskodawca będzie nabywać z zewnątrz. Wnioskodawca posiada natomiast własną profesjonalną kadrę nauczycielską.

Wnioskodawca będzie odpowiedzialny: za sprawy wychowawcze i bytowe dzieci i młodzieży korzystających z kolonii, za zapewnienie fachowej opieki, zatrudnienie odpowiedniego personelu, zgłoszenie do Kuratorium Oświaty i Wychowania.

Urząd Statystyczny na wniosek Wnioskodawcy wydał opinię dotyczącą planowanych usług, polegających na organizowaniu obozów i kolonii letnich i zaliczył ww. usługi do ugrupowania: 55.20.19.0 "Pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi". (Kopia opinii w załączeniu)

Ponadto w uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że dokonywać będzie dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Każde świadczenie usług będzie dokumentowane imienną fakturą, w której zawarte są dane identyfikacyjne nabywcy.

Świadczenie usług, będących przedmiotem wniosku nastąpi w lipcu 2014 r.

Przewidywana liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 2 przekroczy 50.

Przewidywana liczba odbiorców usług o których mowa w pkt 2 będzie większa niż 20.

Zapłata za wykonaną usługę będzie dokonana w całości za pośrednictwem banku na rachunek Wnioskodawcy.

Z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę będzie jednoznacznie wynikać jakiej usługi dotyczy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Czy usługa organizowania kolonii letnich, obozów dla dzieci i młodzieży podlega stawce VAT w wysokości 8%; zakładając wybór rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, symbol PKWIU: 55.20.19.0 nadany przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego oraz załącznik nr 3 ustawy o VAT poz. 163 sugeruje zastosowanie stawki 8% od zorganizowanych kolonii letnich czy obozowisk w okresie wolnym od zajęć szkolnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją statystyczną dotyczącą towarów i usług, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.).

W myśl art. 8 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 2c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zarówno w przepisach ustawy, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej, przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku w stosunku do niektórych czynności.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Stosownie do art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Pod poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy, zawierającego "Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%", wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55 "Usługi związane z zakwaterowaniem".

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zamierza zająć się organizowaniem kolonii letnich i obozów dla dzieci i młodzieży. Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem VAT, ale przewiduje przekroczenie limitu w trakcie roku i w związku z tym zrezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi będą polegały na zapewnieniu i zorganizowaniu: zakwaterowania i wyżywienia w ośrodkach wypoczynkowych, kolonijnych, domach wczasowych, transportu, ubezpieczenia, zapewnienia części edukacyjnej, rekreacyjnej, wypoczynkowej, sportowej. Wnioskodawca nie posiada własnych obiektów zakwaterowania ani też środków transportu. Usługi te Wnioskodawca będzie nabywał z zewnątrz. Wnioskodawca posiada własną, profesjonalną kadrę nauczycielską. Wnioskodawca będzie odpowiedzialny za sprawy wychowawcze i bytowe dzieci i młodzieży korzystających z kolonii, za zapewnienie fachowej opieki, zatrudnienie odpowiedniego personelu oraz zgłoszenie do Kuratorium Oświaty i Wychowania. Na wniosek Wnioskodawcy Urząd Statystyczny wydał opinię dotyczącą planowanych usług polegających na organizowaniu obozów i kolonii letnich i zaliczył ww. usługi do grupowania 55.20.19.0 " Pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi".

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w świetle powołanych przepisów art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy, w powiazaniu z poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy, świadczone przez Wnioskodawcę usługi organizowania kolonii letnich, obozów dla dzieci i młodzieży, sklasyfikowane na wniosek Wnioskodawcy przez Urząd Statystyczny w grupowaniu PKWiU 55.20.19.0 jako "Pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi", będą podlegały opodatkowaniu według stawki podatku 8%.

Należy zauważyć, że tut. Organ nie jest właściwy do dokonywania klasyfikacji statystycznej towarów bądź usług, ani do oceny poprawności klasyfikacji towaru bądź usług, według PKWiU, bowiem zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Tak więc to podatnika obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania sprzedawanych towarów. Zatem tut. Organ nie dokonywał oceny poprawności przedstawionej przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznych. W związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono przy założeniu, że podana klasyfikacja jest prawidłowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej stawki podatku VAT dla usługi organizowania kolonii letnich, obozów dla dzieci i młodzieży.

Natomiast wniosek w części dotyczącej obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży usług organizowania kolonii letnich, obozów dla dzieci i młodzieży przy zastosowaniu kasy rejestrującej został załatwiony interpretacją Nr IPTPP4/443-212/14-5/MK

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl