IPTPP4/443-102/12-2/BM - Darowizna udziałów w nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-102/12-2/BM Darowizna udziałów w nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2012 r. (data wpływu 8 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania części udziałów w nieruchomości w formie darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania części udziałów w nieruchomości w formie darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest właścicielką nieruchomości, zabudowanej budynkiem.

Całość nieruchomości została nabyta w dwóch etapach. 15 grudnia 1994 r. Wnioskodawczyni nabyła udział 1/12 współwłasności ww. nieruchomości. Udział ten nabyła do majątku osobistego.

Następnie 30 czerwca 1998 r. Wnioskodawczyni nabyła 11/12 części udziałów w ww. nieruchomości. Udział ten nabyła do majątku osobistego.

Od 1 września 1988 r. Wnioskodawczyni prowadzi szkołę językową pod nazwą:.., zgodne z programami złożonymi w Kuratorium, która została wpisana do placówek oświatowych wpisanych przez Kuratora Oświaty do ewidencji pod nr.... Powyższa placówka oświatowa wpisana została również do ewidencji placówek niepublicznych przez Prezydenta Miasta

Powyższą Szkołę Językową Wnioskodawczyni prowadzi nadal, przy czym obecnie pod nazwą.... Placówka cały czas jest wpisana do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez Prezydenta Miasta

Od 1 września 1992 r. do chwili obecnej Wnioskodawczyni dodatkowo prowadzi sześcioletnią szkołę ogólnokształcącą, która przed reformą oświaty obejmowała klasy VII i VIII szkoły podstawowej oraz I do IV Liceum Ogólnokształcącego i funkcjonowała pod nazwą.... Następnie w związku z reformą w systemie oświaty w miejsce wymienionych klas powstało 3letnie gimnazjum oraz 3 letnie liceum, a nazwa szkoły została zmieniona na obecnie funkcjonującą....

Od 1 września 2004 r. do chwili obecnej Wnioskodawczyni prowadzi dodatkowo szkołę podstawową pod nazwą.... w....

Od 2009 r. doszło do przekształcenia w zakresie prowadzonej działalności oświatowej dotyczącej szkół ogólnokształcących, w ten sposób, że powstały dwie spółki jawne, przy czym jedna spółka zajmuje się obsługą szkoły podstawowej, zaś druga gimnazjum i liceum. W obu spółkach Wnioskodawczyni wniosła wkłady po 90%. Pozostałe 10% wkładu - w jednej ze spółek - wniósł syn, zaś w drugiej ze spółek, córka Wnioskodawczyni, również w udziale 10%.

Na ww. spółki zostały przeniesione uprawnienia w zakresie prowadzenia szkoły publicznej, a następnie dokonane wpisy do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez Prezydenta Miasta

Wnioskodawczyni zamierza przenieść w drodze darowizny na ww. spółki udziały w ww. nieruchomości w wysokości po 1/10 części.

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarowi usług. Rejestracji podatkowej dla podatku od towarów i usług dokonała w dniu 30 kwietnia 2004 r.

Wnioskodawczyni zajmowała i zajmuje się do dziś ww. działalnością oświatową, tj. prowadzeniem kursów językowych oraz szkół, najpierw liceum i szkoły podstawowej, a obecnie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum.

Działalność oświatowa w postaci prowadzenia zarówno szkół językowych jak i szkoły podstawowej, gimnazjum lub liceum, od chwili wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług była zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku od towarów i usług, i tak jest do nadal.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie części udziałów w nieruchomości w formie darowizny na spółki jawne, odpowiednio po 1/10 udziałów na każdą z nich, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenia usług na terytorium kraju.

W oparciu o treść art. 7 ust. 1 powołanej ustawy za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Z kolei z ust. 2 pkt 2 tego artykułu wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia lub wszelkie inne darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

A zatem, a contrario za dostawę towarów i usług nie uznaje się sytuacji, w której przy przekazaniu nieodpłatnym towarów podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w momencie nabycia nieruchomości zarówno w 1994 r. i 1998 r. Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i tym samym nie została wypełniona jedna z przesłanek wynikających z dyspozycji przepisów art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawczyni prowadziła szkoły, a która to działalność była i jest do dzisiaj zwolniona z podatku od towarów i usług, co zaś wiąże się z faktem prawnie relewantnym, iż Wnioskodawczyni nie miała możliwości prawnej odliczenia kwoty podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę powyższe uznać należy, iż ww. czynności - nieodpłatnego przeniesienia udziałów w nieruchomości na spółki jawne nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Powyższe oznacza, że darowiznę uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem lub wytworzeniem. Niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów (w tym darowizny) - w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Jak wynika z powyższego darowizna jest umową cywilnoprawną cechującą się nieodpłatnością oraz przysporzeniem majątkowym tylko jednej ze stron umowy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest właścicielką nieruchomości, zabudowanej budynkiem.

Całość nieruchomości została nabyta w dwóch etapach. 15 grudnia 1994 r. Wnioskodawczyni nabyła udział 1/12 współwłasności ww. nieruchomości. Udział ten nabyła do majątku osobistego.

Następnie, 30 czerwca 1998 r. Wnioskodawczyni nabyła 11/12 części udziałów w ww. nieruchomości. Udział ten nabyła do majątku osobistego.

Od 1 września 1988 r. ww. prowadzi szkołę językową pod nazwą: Powyższą Szkołę Językową Wnioskodawczyni prowadzi nadal, przy czym obecnie pod nazwą.....

Od 1 września 1992 r. do chwili obecnej Wnioskodawczyni dodatkowo prowadzi 3 letnie gimnazjum oraz 3 letnie liceum, a nazwa szkoły została zmieniona na obecnie funkcjonującą "...".

Od 1 września 2004 r. do chwili obecnej Wnioskodawczyni prowadzi dodatkowo szkołę podstawową pod nazwą.....

Od 2009 r. doszło do przekształcenia w zakresie prowadzonej działalności oświatowej dotyczącej szkół ogólnokształcących, w ten sposób, że powstały dwie spółki jawne, przy czym jedna spółka zajmuje się obsługą szkoły podstawowej, zaś druga gimnazjum i liceum. W obu spółkach Wnioskodawczyni wniosła wkłady po 90%. Pozostałe 10% wkładu - w jednej ze spółek - wniósł syn, zaś w drugiej ze spółek, córka Wnioskodawczyni, również w udziale 10%.

Wnioskodawczyni zamierza przenieść w drodze darowizny na ww. spółki udziały w ww. nieruchomości w wysokości po 1/10 części.

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarowi usług. Rejestracji podatkowej dla podatku od towarów i usług dokonała w dniu 30 kwietnia 2004 r.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności oraz obowiązujące przepisy prawa stwierdzić należy, iż przekazanie udziałów w nieruchomości w formie darowizny, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przedstawionych okolicznościach nie została bowiem spełniona przesłanka art. 7 ust. 2 ustawy dotycząca istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego przy jej nabyciu. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wyklucza możliwość uznania czynności darowizny za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Reasumując, przekazanie przez Wnioskodawczynię części udziałów w nieruchomości w formie darowizny na spółki jawne, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Przedmiotowa darowizna nie spełnia przesłanek zawartych w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy i nie może być uznana za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a więc za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl