IPTPP3/443-65/11-2/IB - Wniesienie oddziału aportem do spółki kapitałowej - brak opodatkowania VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 października 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP3/443-65/11-2/IB Wniesienie oddziału aportem do spółki kapitałowej - brak opodatkowania VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2011 r. (data wpływu 14 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania powstałego Oddziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i zastosowania przepisów o podatku VAT do transakcji wniesienia Oddziału do spółki kapitałowej w zamian za udziały w tej spółce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania powstałego Oddziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i zastosowania przepisów o podatku VAT do transakcji wniesienia tego Oddziału do spółki kapitałowej w zamian za udziały w tej spółce.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest producentem nakryć oraz kompleksowej oprawy stołowej o ponad 200 letniej tradycji. W toku swej działalności Spółka wytworzyła oraz nabyła zarejestrowane w urzędzie patentowym znaki towarowe (dalej: Znaki). Wysoka jakość produktów Spółki oraz bogata tradycja istotnie przyczyniły się do dużej rozpoznawalności marek produktów oferowanych przez Spółkę. Produkty oznaczone Znakami cieszą się wysokim uznaniem wśród konsumentów.

Obecnie Spółka stoi u progu głębokiej restrukturyzacji swej działalności. Plany reorganizacji dotykają wszystkich obszarów działalności Spółki. Oprócz zamierzonych zmian w sferze organizacji produkcji, wewnątrz Spółki planuje się wydzielenie wysoce wyspecjalizowanych działów, z których każdy ma być wyłącznie odpowiedzialny za konkretną sferę działalności Spółki. Jednym z nowotworzonych działów ma być tzw. "Dział Marketingu".

"Dział Marketingu" formalnie ma przyjąć postać wyodrębnionego Oddziału Spółki w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: Oddział). Oddział zostanie zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców KRS. Podstawowym celem powołania Oddziału oraz jego zadaniem będzie szeroko rozumiana działalność marketingowa polegająca na promocji marek produktów oferowanych przez Spółkę oraz opracowywaniu i wdrażaniu strategii rozwoju marek. Jednym z kluczowych narzędzi do realizacji założonych celów będzie właściwe wykorzystanie Znaków. W związku z tym do Oddziału należało będzie w szczególności bieżące administrowanie i zarzadzanie Znakami, przez co Spółka rozumie w szczególności negocjowanie nowych oraz nadzorowanie już zawartych umów licencyjnych, rozliczanie licencjobiorców ze swych zobowiązań, opracowywanie i wdrażanie strategii wykorzystywania posiadanych Znaków, nabywanie oraz zbywanie Znaków, rejestracja nowych oraz odnowienia ochrony istniejących Znaków, dbałość o wizerunek Znaków.

Dla realizacji celów i zadań Oddział zostanie wyposażony w niezbędne wyposażenie oraz środki trwałe, natomiast funkcjonowaniem Oddziału zajmą się oddelegowani pracownicy. Oddział będzie posiadał odrębne konta księgowe, zaś - należności licencyjne z jednej strony oraz zobowiązania związane z administracją Znaki z drugiej strony przypisywane będą Oddziałowi. W tym celu nastąpi otwarcie rachunku bankowego Oddziału.

Ponadto, realizując kolejne etapy restrukturyzacji, Spółka rozważa wniesienie w niedalekiej przyszłości aportem Oddziału do odrębnej spółki kapitałowej prawa polskiego, w zamian za co Spółka obejmie udziały w tej odrębnej spółce kapitałowej. Przedmiotem aportu będzie Oddział, a więc związane z nim:

* prawa do Znaków;

* majątek alokowany do Oddziału;

* pracownicy;

* należności i zobowiązania przypadające na działalność Oddziału.

Przedstawione wyżej plany oraz ich realizacja mają na celu obniżenie kosztów działalności Spółki przez uproszczenie procesów gospodarczych oraz uelastycznienie decyzyjności w poszczególnych sferach działalności Spółki. Całość ma wydatnie przyczynić się do zwiększenia rentowności Spółki w dłuższej perspektywie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy Oddział stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

2.

Czy do planowanej transakcji zbycia Oddziału przez wniesienie go do spółki kapitałowej oraz objęcia w zamian udziałów w tej spółce kapitałowej nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W opinii Spółki Oddział w kształcie opisanym wyżej spełnia przytoczoną wyżej definicję o wyodrębnieniu organizacyjnym świadczą zarówno cechy formalne, tj. własna firma Oddziału, siedziba, jak i cechy materialne, tj. własne wyposażenie, środki trwale oraz inne aktywa, w szczególności Znaki. Należy zauważyć, iż Oddział będzie wykorzystywał przyznane mu aktywa do realizacji swoich zadań, czyli do de facto prowadzenia działalności gospodarczej. Działalność Oddziału kierowana będzie przez własnych pracowników.

Wyodrębnienie finansowe manifestowane będzie przez prowadzenie odrębnej księgowości oraz przyjmowanie należności i regulowanie zobowiązań za pośrednictwem własnego rachunku bankowego.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej cechy Oddziału należy stwierdzić, iż będzie on funkcjonował jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, realizujący samodzielnie przydzielone mu zadania gospodarcze, który mógłby być niezależnym przedsiębiorstwem.

Ad 2.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę argumentacje oraz wnioski zawarte w odpowiedzi na pytanie oznaczone nr 1 należy uznać, że Oddział stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Dodatkowo należy zauważyć, iż termin "zbycie" jest pojeniem szerokim oraz obejmuje każdą czynność prowadzącą do przeniesienia prawa do dysponowania zbywanym przedmiotem jak właściciel. W wyniku aportu Spółka utraci prawo do dysponowania zorganizowaną częścią swego przedsiębiorstwa jaką stanowi Oddział na rzecz innej spółki kapitałowej. Spółka dokona zatem zbycia Oddziału.

W związku z powyższym zdaniem Spółki wniesienie Oddziału aportem do spółki kapitałowej nie będzie podlegało na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem.

Powyższe znajduje potwierdzenie w szeregu interpretacji urzędowych, w tym m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu dnia 1 maja 2011 r. (IPPP2/443-249/11-2/MM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamiana, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aport.

Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie aportu.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem, podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, iż jest producentem nakryć oraz kompleksowej oprawy stołowej o ponad 200 letniej tradycji. W toku swej działalności Spółka wytworzyła oraz nabyła zarejestrowane w urzędzie patentowym znaki towarowe (dalej: Znaki).

Obecnie Spółka planuje wydzielenie wysoce wyspecjalizowanych działów, z których każdy ma być wyłącznie odpowiedzialny za konkretną sferę działalności spółki. Jednym z nowotworzonych działów ma być tzw. "Dział Marketingu".

"Dział Marketingu" formalnie ma przyjąć postać wyodrębnionego Oddziału Spółki w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: Oddział). Oddział zostanie zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców KRS. Podstawowym celem powołania Oddziału oraz jego zadaniem będzie szeroko rozumiana działalność marketingowa polegająca na promocji marek produktów oferowanych przez Spółkę oraz opracowywaniu i wdrażaniu strategii rozwoju marek. Jednym z kluczowych narzędzi do realizacji założonych celów będzie właściwe wykorzystanie Znaków. W związku z tym do Oddziału należało będzie w szczególności bieżące administrowanie i zarządzanie Znakami, przez co Spółka rozumie w szczególności negocjowanie nowych oraz nadzorowanie już zawartych umów licencyjnych, rozliczanie licencjobiorców ze swych zobowiązań, opracowywanie i wdrażanie strategii wykorzystywania posiadanych Znaków, nabywanie oraz zbywanie Znaków, rejestracja nowych oraz odnowienia ochrony istniejących Znaków, dbałość o wizerunek Znaków.

Dla realizacji celów i zadań Oddział zostanie wyposażony w niezbędne wyposażenie oraz środki trwałe, natomiast funkcjonowaniem Oddziału zajmą się oddelegowani pracownicy. Oddział będzie posiadał odrębne konta księgowe, zaś - należności licencyjne z jednej strony oraz zobowiązania związane z administracją Znaki z drugiej strony przypisywane będą Oddziałowi. W tym celu nastąpi otwarcie rachunku bankowego Oddziału.

Ponadto, realizując kolejne etapy restrukturyzacji, Spółka rozważa wniesienie w niedalekiej przyszłości aportem Oddziału do odrębnej spółki kapitałowej prawa polskiego, w zamian za co Spółka obejmie udziały w tej odrębnej spółce kapitałowej. Przedmiotem aportu będzie Oddział, a więc związane z nim:

* prawa do Znaków;

* majątek alokowany do Oddziału;

* pracownicy;

* należności i zobowiązania przypadające na działalność Oddziału.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż wymienione we wniosku składniki przedsiębiorstwa wyodrębnione z majątku Wnioskodawcy dotyczące Działu Marketingu wyodrębnionego w postaci Oddziału, posiadają cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy. W związku z tym mieszczą się w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wymienionej w tym przepisie.

Zatem, transakcja zbycia Oddziału stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, przez wniesienie go do spółki kapitałowej oraz objęcia w zamian udziałów w tej spółce kapitałowej jest czynnością niepodlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl