IPTPP2/443-937/13-4/IR - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków i budowli.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-937/13-4/IR Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków i budowli.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2013 r. (data wpływu 3 grudnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 lutego 2014 r. (data wpływu 11 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków i budowli - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków i budowli.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 lutego 2014 r. poprzez doprecyzowanie przedstawionego opisu sprawy oraz kwestie związane z reprezentacją.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Podstawowym przedmiotem działalności jest produkcja i sprzedaż żeliwnych wyrobów kanalizacyjnych. Zainteresowany zbył na rzecz Spółki, która również jest czynnym podatnikiem VAT działki w użytkowaniu wieczystym oraz budynki i budowle wraz z przynależną infrastrukturą w tym m.in. chodniki, ogrodzenia, bramy, przyłącza.

Budynki i budowle zostały przyjęte do użytkowania w latach 1960-1989. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wartość przekroczyłaby 30% wartości początkowej każdej z nich. Nieruchomości wybudowane były przez podatnika i nie została spełniona definicja pierwszego zasiedlenia. Z tego względu podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT.

Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 5 ustawy o VAT "W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu".

W piśmie z dnia 10 lutego 2014 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem zbycia są działki w użytkowaniu wieczystym oraz budynki i budowle: Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr....wypis z rejestru gruntów (tereny przemysłowe) wraz z własnością budynku rozdzielni GPZ nr inwentarzowy......o powierzchni użytkowej 280,40 m2 trwale związanym z gruntem - PKOB 1251 wraz z infrastrukturą podziemną tj. budowli linia kablowa o nr inwentarzowym... trwale związana z gruntem - PKOB 2224. Budynek i budowla były przyjęte na stan środków trwałych w 1986 r. i do dnia zbycia były przez Wnioskodawcę użytkowane w związku z prowadzoną działalnością. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekraczałaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr....wypis z rejestru gruntów (tereny przemysłowe) wraz z własnością budynku socjalnego nr inwentarzowy....o powierzchni użytkowej 3.624 m2 trwale związanym z gruntem - PKOB 1251 wraz z infrastrukturą tj. budowli linia kablowa o nr inwentarzowym...., trwale związana z gruntem - PKOB 2224, neutralizator przy budynku socjalnym o nr inwentarzowym....trwale związany z budynkiem - PKOB 2223. Budynek i budowle były przyjęte na stan środków trwałych w 1986 r. i do dnia zbycia były przez Wnioskodawcę użytkowane w związku z prowadzoną działalnością. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekroczyłaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr....wypis z rejestru gruntów (tereny przemysłowe) wraz z własnością budynku rozdzielni transformatorowej nr inwentarzowy....o powierzchni użytkowej 67,92 m2 trwale związanym z gruntem - PKOB 1251 wraz z infrastrukturą tj. budowli linia kablowa o nr inwentarzowym....., trwale związana z gruntem - PKOB 2224. Budynek i budowla były przyjęte na stan środków trwałych w 1960 r. i do dnia zbycia były przez Wnioskodawcę użytkowane w związku z prowadzoną działalnością. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekroczyłaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr....wypis z rejestru gruntów (tereny przemysłowe) wraz z własnością budynków: budynku obróbki odlewów nr inwentarzowy....o powierzchni użytkowej 442 m2 trwale związanym z gruntem - PKOB 1251, budynku utrzymania ruchu i magazynu modeli nr inwentarzowy....o powierzchni użytkowej 792,3 m2 trwale związanym z gruntem -PKOB 1251, budynku warsztatu mechanicznego nr inwentarzowy.... o powierzchni użytkowej 158 m2 trwale związanym z gruntem - PKOB 1251, budynku stolarni nr inwentarzowy..... o powierzchni użytkowej 966,82 m2 trwale związanym z gruntem - PKOB 1251 wraz z infrastrukturą tj. budowli chodnik nr inwentarzowy..... trwale związany z gruntem - PKOB 2112, linia kablowa nr inwentarzowy... trwale związana z gruntem - PKOB 2224, drogi i place nr inwentarzowy... trwale związane z gruntem - PKOB 2112, gazociąg wewnątrzzakładowy nr inwentarzowy... trwale związany z gruntem - PKOB 2221. Budynek i budowle były przyjęte na stan środków trwałych w 1960 r. i do dnia zbycia były przez Wnioskodawcę użytkowane w związku z prowadzoną działalnością. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekroczyłaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr.... wypis z rejestru gruntów (drogi) wraz z własnością budynków: budynek portierni osobowej nr inwentarzowy.... trwale związany z gruntem - PKOB 1274, budynek budki wagowej nr inwentarzowy... trwale związany z gruntem - PKOB 1274 wraz z infrastrukturą tj. budowli brama stalowa wjazdowa nr inwentarzowy... - PKOB 2420, wiata na rowery przy portierni nr inwentarzowy...., drogi i place nr inwentarzowy.... trwale związane z gruntem - PKOB 2112, przyłącze wodociągowe nr inwentarzowy... trwale związane z gruntem - PKOB 2222. Budynek i budowla były przyjęte na stan środków trwałych w 1960 - 1986 r. i do dnia zbycia były przez Wnioskodawcę użytkowane w związku z prowadzoną działalnością. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekroczyłaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr.... wypis z rejestru gruntów (drogi) wraz z własnością budowli drogi i place nr inwentarzowy.... trwale związane z gruntem - PKOB 2112, sieć sanitarna i burzowa nr inwentarzowy.... trwale związana z gruntem - PKOB 2223. Budowle były przyjęte na stan środków trwałych w 1960 r., w stosunku do nich nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekroczyłaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

Prawo wieczystego użytkowania niezabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr..... wypis z rejestru gruntów (tereny przemysłowe). W stosunku do ww. działki Wnioskodawca posiada zaświadczenie nr... stwierdzające brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy zbycie ww. nieruchomości (działek wraz z budynkami i budowlami znajdującymi się na nich) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja zbycia nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że z uwagi na fakt, iż wniosek ORD-IN został złożony w dniu 3 grudnia 2013 r. i jako przedmiot wniosku Wnioskodawca zaznaczył stan faktyczny, niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2013 r.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl przepisu art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych

Podstawowa stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

Mocą ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) z dniem 1 kwietnia 2013 r. art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Natomiast definicję terenu budowlanego zawiera art. 2 pkt 33 ustawy, w myśl którego przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Powyższe oznacza, iż generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących gruntami leśnymi, rolnymi itp., nieprzeznaczonymi pod zabudowę - są zwolnione od podatku VAT.

Z kolei w odniesieniu do nieruchomości zabudowanych należy rozpatrywać zastosowanie zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie - art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, a za takie można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość winna być przyjęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę, bowiem zarówno sprzedaż jak i najem, dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Jednakże czynność ta nie musi być faktycznie opodatkowana (nie musi prowadzić do powstania podatku należnego), bowiem za czynność taką należy również rozumieć czynność podlegającą opodatkowaniu w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże na mocy przepisów szczególnych - korzystającą ze zwolnienia od tego podatku. Zatem należy uznać, że pierwsze zasiedlenie zachodzi w momencie sprzedaży lub oddania budynku (budowli) do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ponadto, jak wynika z art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 10 ustawy podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części, objętych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwolnieniem od podatku, po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, możliwość zrezygnowania z tego zwolnienia i opodatkowania dostawy na zasadach ogólnych.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak dla dostawy budynków, budowli lub ich części na tym gruncie posadowionych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy wraz z dostawą budynków lub budowli następuje również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym budynki lub budowle te są posadowione. Jak wskazuje przepis § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r. poz. 247, z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady, grunt lub prawo użytkowania wieczystego gruntu będące przedmiotem sprzedaży podlegają opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki i budowle posadowione na tym gruncie. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki i budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu jak i prawa użytkowania wieczystego gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

W tym miejscu wskazać należy, iż stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Przez budowlę rozumie się natomiast każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową (art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane).

W myśl natomiast art. 3 pkt 3a ustawy - Prawo budowlane przez obiekt liniowy należy rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

Z kolei przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki (art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzi działalność, której podstawowym przedmiotem jest produkcja i sprzedaż żeliwnych wyrobów kanalizacyjnych. Zainteresowany zbył na rzecz Spółki, która również jest czynnym podatnikiem VAT działki w użytkowaniu wieczystym oraz budynki i budowle wraz z przynależną infrastrukturą w tym m.in. chodniki, ogrodzenia, bramy, przyłącza. Budynki i budowle zostały przyjęte do użytkowania w latach 1960-1989. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wartość przekroczyłaby 30% wartości początkowej każdej z nich. Nieruchomości wybudowane były przez podatnika i nie została spełniona definicja pierwszego zasiedlenia.

Nadto doprecyzowując Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem zbycia są następujące działki w użytkowaniu wieczystym oraz budynki i budowle:

* Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr.... wraz z własnością budynku rozdzielni GP trwale związanym z gruntem - PKOB 1251 wraz z infrastrukturą podziemną tj. budowli - linia kablowa trwale związana z gruntem - PKOB 2224. Budynek i budowla były przyjęte na stan środków trwałych w 1986 r. i do dnia zbycia były przez Wnioskodawcę użytkowane w związku z prowadzoną działalnością. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekraczałaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

* Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr.... wraz z własnością budynku socjalnego trwale związanym z gruntem - PKOB 1251 wraz z infrastrukturą tj. budowli - linia kablowa trwale związana z gruntem - PKOB 2224, neutralizator przy budynku socjalnym trwale związany z budynkiem - PKOB 2223. Budynek i budowle były przyjęte na stan środków trwałych w 1986 r. i do dnia zbycia były przez Wnioskodawcę użytkowane w związku z prowadzoną działalnością. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekroczyłaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

* Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr... wraz z własnością budynku rozdzielni transformatorowej trwale związanym z gruntem - PKOB 1251 wraz z infrastrukturą tj. budowli - linia kablowa trwale związana z gruntem - PKOB 2224. Budynek i budowla były przyjęte na stan środków trwałych w 1960 r. i do dnia zbycia były przez Wnioskodawcę użytkowane w związku z prowadzoną działalnością. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekroczyłaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

* Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr.... wraz z własnością budynków: budynku obróbki odlewów, budynku utrzymania ruchu i magazynu modeli, budynku warsztatu mechanicznego, budynku stolarni (trwale związanych z gruntem - PKOB 1251) wraz z infrastrukturą tj. budowli - chodnik trwale związany z gruntem - PKOB 2112, linia kablowa trwale związana z gruntem - PKOB 2224, drogi i place trwale związane z gruntem - PKOB 2112, gazociąg wewnątrzzakładowy trwale związany z gruntem - PKOB 2221. Budynek i budowle były przyjęte na stan środków trwałych w 1960 r. i do dnia zbycia były przez Wnioskodawcę użytkowane w związku z prowadzoną działalnością. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekroczyłaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

* Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr...... wraz z własnością budynków: budynek portierni osobowej, budynek budki wagowej (trwale związanych z gruntem - PKOB 1274) wraz z infrastrukturą tj. budowli - brama stalowa wjazdowa - PKOB 2420, wiata na rowery przy portierni, drogi i place trwale związane z gruntem - PKOB 2112, przyłącze wodociągowe trwale związane z gruntem - PKOB 2222. Budynek i budowla były przyjęte na stan środków trwałych w 1960 - 1986 r. i do dnia zbycia były przez Wnioskodawcę użytkowane w związku z prowadzoną działalnością. W stosunku do tych nieruchomości nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekroczyłaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

* Prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr.... wraz z własnością budowli - drogi i place trwale związane z gruntem - PKOB 2112, sieć sanitarna i burzowa trwale związana z gruntem - PKOB 2223. Budowle były przyjęte na stan środków trwałych w 1960 r., w stosunku do nich nie były ponoszone wydatki na ich ulepszenie, których wysokość przekroczyłaby 30% wartości początkowej (dostawa nie została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia).

* Prawo wieczystego użytkowania niezabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr...... W stosunku do ww. działki Wnioskodawca posiada zaświadczenie stwierdzające brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz okoliczności, że budynki i budowle znajdujące się na działkach o numerach....,.....,.....,.....,....,..... wybudowane przez Wnioskodawcę i przyjęte do użytkowania na stan środków trwałych w latach 1960-1989 były do dnia ich zbycia wykorzystywane przez Zainteresowanego w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, stwierdzić należy, iż dostawa przedmiotowych budynków i budowli - wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy - została dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia. Podkreślić bowiem należy, że z treści wniosku nie wynika, aby ww. budynki i budowle po ich wybudowaniu zostały oddane do użytkowania w wyniku czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem dostawa ww. budynków i budowli nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Natomiast przy dostawie przedmiotowych budynków i budowli spełnione będą warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, ponieważ przy budowie ww. budynków, budowli przyjętych na stan środków trwałych w latach 1960-1989 nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem w tym okresie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie obowiązywały.

Zauważyć w tym miejscu należy, że zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT oraz status podatnika podatku VAT został uregulowany w polskim prawodawstwie w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), która weszła w życie w dniu 5 lipca 1993 r.

Odnosząc się natomiast do warunku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy należy wskazać, że z treści wniosku wynika, iż dokonujący dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budynków, budowli, które przekroczyłyby 30% ich wartości początkowej.

W związku z powyższym dostawa ww. budynków i budowli znajdujących się na działkach o numerach.....,......,.......,......,......,...... podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy, jednakże korzysta ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Skoro zatem dostawa budynków oraz budowli, o których mowa wyżej zwolniona jest od podatku, to dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym te budynki i budowle są posadowione, w myśl § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia, również korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W tym miejscu wskazać należy, iż przedmiotem dostawy są również znajdujące się na przedmiotowych działkach urządzenia budowlane, które Wnioskodawca zaliczył do budowli np. brama wjazdowa czy przyłącze. Urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, nie są to samodzielne budowle zdefiniowane w art. 3 pkt 3 ww. ustawy, które uznaje się za towar na gruncie podatku od towarów i usług. Jednakże urządzenia te należy traktować, jako elementy przynależne do poszczególnych budynków i opodatkować łącznie z tym budynkiem, z którym są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla całej sprzedawanej nieruchomości.

Natomiast odnosząc się do prawa użytkowania wieczystego działki o Nr...., stanowiącej - jak wskazał Wnioskodawca - grunt niezabudowany, dla której nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy, stwierdzić należy, że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy, jednakże korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

W związku z powyższym, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, z którego wynika, że transakcja zbycia nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT, należało uznać je za prawidłowe, jednakże wskazać należy, że dostawa przedmiotowych nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych korzysta ze zwolnienia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl