IPTPP2/443-928/12-4/IR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-928/12-4/IR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2012 r. (data wpływu 30 października 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 stycznia 2012 r. (data wpływu 9 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca opodatkowania świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2012 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca opodatkowania świadczonych usług, sposobu dokumentowania przedmiotowych usług oraz wykazywania ich w deklaracji VAT-7.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 stycznia 2013 r. (data wpływu 9 stycznia 2013 r.) poprzez doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego oraz rezygnację z uzyskania rozstrzygnięcia w zakresie pytań oznaczonych we wniosku jako nr 2 - 4 dotyczących sposobu dokumentowania świadczonych usług oraz wykazywania ich w deklaracji VAT-7.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny oraz podatnik VAT UE. Przeważający rodzaj działalności gospodarczej to działalność związana z oprogramowaniem. Podatnik dokonuje sprzedaży aplikacji do telefonów komórkowych lub treści cyfrowych w aplikacji, za pośrednictwem amerykańskiego, ogólnodostępnego portalu internetowego "..", którego właścicielem jest firma ".." zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych.

Aby podatnik (programista) mógł za pomocą powyższego portalu rozpowszechniać swoje aplikacje musi zaakceptować umowę, która stanowi prawnie wiążący kontrakt pomiędzy programistą a firmą "..", dotyczącą warunków korzystania z usługi "market" w celu dystrybucji programów.

Zgodnie z umową podatnik udziela firmie... niewyłącznej, ważnej na całym świecie, bezpłatnej licencji uprawniającej do kopiowania, wykonywania, wyświetlania i używania aplikacji w celach administracyjnych i demonstracyjnych w połączeniu z obsługą i promowaniem usługi "market". Programista udziela również użytkownikom portalu niewyłącznej, ważnej na całym świecie, bezterminowej licencji uprawniającej do wykonywania, wyświetlania i używania programu.

Klient firmy zakupuje jedynie możliwość ściągnięcia danego oprogramowania i korzystania z niego. Prawa autorskie w dalszym ciągu są własnością autora aplikacji. Kwota za sprzedane aplikacje, po potrąceniu opłaty za transakcje, jest przelewana przez firmę na rachunek bankowy podatnika z częstotliwością raz w miesiącu. Portal nie wystawia żadnych faktur, ani nie wymaga ich od autora. Podatnik nie ma żadnego wpływu na to kiedy i komu sprzedawane są jego programy.

Oprócz sprzedaży aplikacji, podatnik dokonuje również sprzedaży powierzchni (usług) reklamowych na stronach www wyświetlanych na urządzeniach mobilnych oraz w stworzonych przez siebie aplikacjach. Prezentowanie reklam w aplikacjach polega na wyświetlaniu małego paska z reklamą nad bądź pod uruchomioną na telefonie aplikacją. Reklamą może być tekst lub baner. Firma ".." płaci podatnikowi (twórcy aplikacji) za każde "kliknięcie" w reklamy umieszczone w stworzonej przez niego aplikacji.

Pieniądze przelewane są na rachunek bankowy podatnika nie częściej niż miesiąc po miesiącu kalendarzowym, w którym zostały zarobione. Warunkiem wypłaty/transferu pieniędzy jest uzbieranie co najmniej kwoty 100 USD na koncie.... Firma ".." nie wymaga od podatnika wystawiania faktur VAT.

W piśmie z dnia 4 stycznia 2013 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, iż świadczy usługi na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Kontrahent Wnioskodawcy to firma "", z siedzibą:. USA. Usługi świadczone są dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w tym samym miejscu, co jego siedziba. W związku ze świadczonymi przez Wnioskodawcę usługami, o których jest mowa we wniosku, ustalone są płatności z częstotliwością jeden raz w miesiącu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1. Czy powyższe transakcje należy opodatkować podatkiem VAT w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, ponieważ firma ".." swoją siedzibę posiada na terenie Stanów Zjednoczonych, w ocenie Zainteresowanego przedstawione transakcje nie będą opodatkowane podatkiem VAT w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...) - art. 8 ust. 1 ustawy.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (ust. 2 powołanego artykułu).

W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy. Stosownie do art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania ww. rozdziału:

1.

ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2.

podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Wskazany powyżej art. 28a ustawy, wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2012 r.), miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Jak stanowi ust. 2 art. 28b ustawy w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast w przypadku, gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (art. 28b ust. 3 ustawy).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny oraz podatnik VAT UE. Przeważający rodzaj działalności gospodarczej to działalność związana z oprogramowaniem. Zainteresowany dokonuje sprzedaży aplikacji do telefonów komórkowych lub treści cyfrowych w aplikacji za pośrednictwem amerykańskiego, ogólnodostępnego portalu internetowego "..", którego właścicielem jest firma ".." zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych. Aby podatnik (programista) mógł za pomocą powyższego portalu rozpowszechniać swoje aplikacje musi zaakceptować umowę, która stanowi prawnie wiążący kontrakt pomiędzy programistą a firmą "..", dotyczącą warunków korzystania z usługi "market" w celu dystrybucji programów. Zgodnie z umową Wnioskodawca udziela firmie... niewyłącznej, ważnej na całym świecie, bezpłatnej licencji uprawniającej do kopiowania, wykonywania, wyświetlania i używania aplikacji w celach administracyjnych i demonstracyjnych w połączeniu z obsługą i promowaniem usługi "market". Programista udziela również użytkownikom portalu niewyłącznej, ważnej na całym świecie, bezterminowej licencji uprawniającej do wykonywania, wyświetlania i używania programu. Klient firmy... zakupuje jedynie możliwość ściągnięcia danego oprogramowania i korzystania z niego. Prawa autorskie w dalszym ciągu są własnością autora aplikacji. Kwota za sprzedane aplikacje, po potrąceniu opłaty za transakcje, jest przelewana przez firmę.... na rachunek bankowy podatnika z częstotliwością raz w miesiącu. Portal nie wystawia żadnych faktur, ani nie wymaga ich od autora. Wnioskodawca nie ma żadnego wpływu na to kiedy i komu sprzedawane są jego programy.

Oprócz sprzedaży aplikacji, Zainteresowany dokonuje również sprzedaży powierzchni (usług) reklamowych na stronach www wyświetlanych na urządzeniach mobilnych oraz w stworzonych przez siebie aplikacjach. Prezentowanie reklam w aplikacjach polega na wyświetlaniu małego paska z reklamą nad bądź pod uruchomioną na telefonie aplikacją. Reklamą może być tekst lub baner. Firma ".." płaci Wnioskodawcy (twórcy aplikacji) za każde "kliknięcie" w reklamy umieszczone w stworzonej przez niego aplikacji. Pieniądze przelewane są na rachunek bankowy Zainteresowanego nie częściej niż miesiąc po miesiącu kalendarzowym, w którym zostały zarobione. Warunkiem wypłaty/transferu pieniędzy jest uzbieranie co najmniej kwoty 100 USD na koncie.......

Nadto Wnioskodawca wskazał, iż świadczy usługi na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Kontrahent Zainteresowanego to firma "..", z siedzibą:.... USA. Usługi świadczone są dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w tym samym miejscu, co jego siedziba.

Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, iż jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 28a ustawy. Bowiem - jak wskazał Zainteresowany - usługi świadczone są na rzecz kontrahenta prowadzącego działalność gospodarczą posiadającego siedzibę działalności na terytorium Stanów Zjednoczonych. Skoro przedmiotowe usługi świadczone są na rzecz podatnika, to miejscem ich świadczenia, na podstawie art. 28b ustawy jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zatem ww. usługi świadczone przez Zainteresowanego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, lecz miejscem świadczenia tych usług jest terytorium Stanów Zjednoczonych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl