IPTPP2/443-849/11-4/IR - Prawo uczelni wyższej do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-849/11-4/IR Prawo uczelni wyższej do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2011 r. (data wpływu 12 grudnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 lutego 2012 r. (data wpływu 27 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu p.n. "....." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu p.n. ".....".

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 lutego 2012 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym pod NIP..... Statutową działalność Uczelni stanowi świadczenie usług w zakresie edukacji (PKWiU 85), zwolnionych od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej jako ustawa.

Wnioskodawca zrealizował projekt p.n. "....." finansowany ze środków Unii Europejskiej, nr umowy.... Projekt był realizowany w okresie od 21 czerwca 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r. (w tożsamej sprawie wydano interpretację indywidualną, wniosek ORD-IN z dnia 25 lutego 2011 r. sygn. IBPP4/443-1945/10/JP).

Wnioskodawca ma obowiązek przez okres 5 lat po zakończeniu realizacji projektu przedkładać Instytucji Wdrażającej aktualną interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącą kwalifikowalności podatku VAT.

Celem projektu było przygotowanie 30 osób do prowadzenia własnej działalności, poprzez odpowiednie ich przeszkolenie i objęcie indywidualnym doradztwem. Beneficjentami ostatecznymi były osoby, które nie ukończyły 25 roku życia (studenci lub inne osoby, które zadeklarowały udział w projekcie).

W ramach realizacji projektu zostały przeprowadzone szkolenia w dwóch grupach 15 -osobowych. Zajęcia miały formę wykładów i warsztatów (po 46 godzin dla każdej z grup).

Program projektu obejmował zagadnienia z zakresu:

* jak rozpocząć i prowadzić działalność gospodarczą,

* rachunkowości,

* podatków,

* ubezpieczeń społecznych,

* strategii i biznes planów.

Każdemu beneficjentowi ostatecznemu przysługiwały również cztery godziny indywidualnych konsultacji (w tym z doradcą zawodowym), dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Przy realizacji projektu nabyte zostały następujące towary i usługi:

* 2 zestawy komputerowe,

* drukarka, oraz telefax,

* pieczątki,

* papier i materiały biurowe,

* zamieszczono 4 ogłoszenia prasowe,

* wykonano 600 szt. ulotek reklamowych,

* 300 szt. długopisów z nadrukiem,

* bloki A4, A6, teczki A4 z nadrukiem w ramach materiałów szkoleniowych.

Projekt dzięki przeprowadzonym kompleksowym szkoleniom miał pozwolić zlikwidować bariery związane z brakiem wiedzy na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Osiągnięte rezultaty upowszechniane były m.in. na terenie uczelni wśród studentów podczas zajęć dydaktycznych, w artykułach naukowych pracowników Wydziału Ekonomicznego oraz w prasie o zasięgu regionalnym. Czynności dokonywane w ramach realizowanego projektu miały charakter naukowo-edukacyjny zwolniony z podatku VAT (PKWiU 85).

W piśmie z dnia 22 lutego 2012 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) zarejestrowanym pod numerem NIP.......

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca dokonując zakupu towarów i usług na potrzeby czynności zwolnionych z podatku o towarów i usług tj. ww. projektu, ma prawo w jakimkolwiek zakresie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z dokonanymi zakupami na potrzeby ww. projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonywał zakupu towarów i usług, w celu wykonania czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b) ustawy (usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85) tj. realizował projekt, o którym mowa w przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ opodatkowane podatkiem VAT, towary i usługi zakupione do realizacji projektu nie zostały wykorzystane do czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (niewystępujących w przedmiotowej sprawie).

Z powyższych przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy dokonywane zakupy towarów i usług mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Statutową działalność Uczelni stanowi świadczenie usług w zakresie edukacji (PKWiU 85), zwolnionych od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca zrealizował projekt p.n. ".........." finansowany ze środków Unii Europejskiej, nr umowy.... Projekt był realizowany w okresie od 21 czerwca 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r. Celem projektu było przygotowanie 30 osób do prowadzenia własnej działalności, poprzez odpowiednie ich przeszkolenie i objęcie indywidualnym doradztwem.

Program projektu obejmował zagadnienia z zakresu: jak rozpocząć i prowadzić działalność gospodarczą, rachunkowości, podatków, ubezpieczeń społecznych, strategii i biznes planów. Przy realizacji projektu nabyte zostały następujące towary i usługi: 2 zestawy komputerowe, drukarka oraz telefax, pieczątki, papier i materiały biurowe, zamieszczono 4 ogłoszenia prasowe, wykonano 600 szt. ulotek reklamowych, 300 szt. długopisów z nadrukiem, bloki A4, A6, teczki A4 z nadrukiem w ramach materiałów szkoleniowych.

Czynności dokonywane w ramach realizowanego projektu miały charakter naukowo-edukacyjny zwolniony z podatku VAT (PKWiU 85). Ponadto Wnioskodawca wskazał, że towary i usługi zakupione do realizacji przedmiotowego projektu nie zostały wykorzystane do czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie jest spełniony, ponieważ - jak wskazał Wnioskodawca - towary i usługi zakupione do realizacji projektu nie zostały wykorzystane do czynności opodatkowanych. W związku z powyższym, Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji ww. projektu. Tym samym Wnioskodawcy nie przysługuje z tego tytułu prawo do zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Reasumując, Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy dokonane w związku z realizacją projektu p.n. "..............", ponieważ wydatki poniesione w ramach realizacji projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie wskazać należy, że organy podatkowe nie są właściwe do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestie tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowalnym. W związku z powyższym nie zajęto stanowiska w tej sprawie.

Dodatkowo tut. Organ zwraca uwagę, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych przez Wnioskodawcę, gdyż nie było to przedmiotem wniosku oraz nie zadano pytania w tym zakresie. Wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na opisie sprawy (stanu faktycznego), w którym jednoznacznie wskazano, iż towary i usługi zakupione do realizacji projektów nie zostały wykorzystane do czynności opodatkowanych. Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego i nie było przedmiotem oceny. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego stanu faktycznego (np. przeznaczenia zakupionych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych), udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl