IPTPP2/443-831/11-10/AW - Ustalenie podstawy opodatkowania z tytułu importu usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-831/11-10/AW Ustalenie podstawy opodatkowania z tytułu importu usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2011 r. (data wpływu 6 grudnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 1 marca 2012 r. (data wpływu 5 marca 2012 r.) oraz pismem według daty wpływu z dnia 19 marca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu importu usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2011 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie określenia miejsca świadczenia, momentu powstania obowiązku podatkowego, sposobu wystawienia faktury zaliczkowej w przypadku świadczenia kompleksowej usługi organizacji stoiska targowego na rzecz polskiego podatnika oraz zagranicznego podatnika, jak również w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu importu usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej.

W pismach stanowiących uzupełnienie wniosku doprecyzowano opis zdarzenia przyszłego, własne stanowisko, pełnomocnictwo i brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Działalność Wnioskodawcy obejmuje między innymi usługi organizacji targów i wystaw. Usługi te są świadczone na rzecz podatników polskich jak i zagranicznych, zarówno z Unii Europejskiej jak i spoza Unii.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca w miesiącu maju 2012 r. będzie organizatorem targów w Czechach. Prace przygotowawcze trwają kilka miesięcy. W toku tego procesu, Spółka pozyskuje od kontrahentów obowiązkowe zaliczki tytułem wynajmu powierzchni wystawienniczej, czasem i innych usług targowych. Wnioskodawca będzie świadczył kompleksowe usługi obejmujące: udostępnienie powierzchni wystawienniczej wraz z zabudową lub bez niej, w zależności od potrzeb klienta, obsługę techniczną doprowadzenia mediów, obsługę hostess, udostępnianie wyposażenia stoisk, ochronę fizyczną, wpis do katalogu wydawanego przez organizatora targów, reklamę w katalogu targowym, opłatę rejestracyjną pobieraną za udział w targach (jej uiszczenie warunkuje otrzymanie przepustki umożliwiającej wstęp na teren targów), dodatkowe usługi techniczne. W zależności od okoliczności, przedsiębiorcy nabywać będą od Wnioskodawcy wszystkie ww. usługi, lub tylko niektóre z nich.

W ofercie sprzedaży Wnioskodawca posiadać będzie różne pakiety, które obejmować będą związane z targami i zestawione w różnych konfiguracjach usługi. Sprzedaż biletów zostanie zlecona firmie czeskiej. Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie w postaci prowizji, które będzie skalkulowane w odpowiedniej proporcji od przychodów uzyskanych przez czeską firmę. Na kwotę prowizji Organizator - polski podatnik - wystawi fakturę NP., przenosząc tym samym obowiązek podatkowy z tytułu VAT na podatnika czeskiego. W związku z realizacją organizacji targów Wnioskodawca dokona jako podatnik VAT-UE zakupu w Czechach od podatnika VAT-UE powierzchni wystawienniczej w Czechach na czas trwania wystawy. Zakupy w Czechach będą stanowiły import usług z obowiązkiem samoobliczenia VAT (podatek należny jest równy podatkowi naliczonemu) zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W pismach stanowiących uzupełnienie wniosku, Zainteresowany wskazał, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Powierzchnia wystawiennicza w Czechach będzie nabyta przez Wnioskodawcę od podmiotu, który nie ma siedziby działalności kraju i nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Podmiot czeski nie jest zarejestrowany w Polsce.

Podatnik zagraniczny, na rzecz którego Wnioskodawca planuje świadczyć kompleksową usługę organizacji stoiska targowego, spełnia definicję podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie według daty wpływu 19 marca 2012 r.).

Czy podstawą do samoobliczenia podatku VAT jest wartość z faktury wystawionej przez podmiot czeski (podatnik czynny podatku VAT) za wynajem powierzchni wystawienniczej, należność do zapłaty przez Wnioskodawcę.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 29 ust. 17 ustawy podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca - czynny podatnik podatku od towarów i usług - prowadzi działalność obejmującą organizację targów i wystaw. Usługi te są świadczone na rzecz podatników polskich jak i zagranicznych, zarówno z Unii Europejskiej jak i spoza Unii. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca w miesiącu maju 2012 r. będzie organizatorem targów w Czechach. Prace przygotowawcze trwają kilka miesięcy. W toku tego procesu, Spółka pozyskuje od kontrahentów obowiązkowe zaliczki tytułem wynajmu powierzchni wystawienniczej, czasem i innych usług targowych. Wnioskodawca będzie świadczył kompleksowe usługi obejmujące: udostępnienie powierzchni wystawienniczej wraz z zabudową lub bez niej, w zależności od potrzeb klienta, obsługę techniczną doprowadzenia mediów, obsługę hostess, udostępnianie wyposażenia stoisk, ochronę fizyczną, wpis do katalogu wydawanego przez organizatora targów, reklamę w katalogu targowym, opłatę rejestracyjną pobieraną za udział w targach (jej uiszczenie warunkuje otrzymanie przepustki umożliwiającej wstęp na teren targów), dodatkowe usługi techniczne. W zależności od okoliczności, przedsiębiorcy nabywać będą od Wnioskodawcy wszystkie ww. usługi, lub tylko niektóre z nich.

W związku z realizacją organizacji targów Wnioskodawca dokona jako podatnik VAT-UE zakupu w Czechach od podatnika VAT-UE powierzchni wystawienniczej w Czechach na czas trwania wystawy. Zakupy w Czechach będą stanowiły import usług z obowiązkiem samoobliczenia VAT (podatek należny jest równy podatkowi naliczonemu) zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powierzchnia wystawiennicza w Czechach będzie nabyta przez Wnioskodawcę od podmiotu, który nie ma siedziby działalności kraju i nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Podmiot czeski nie jest zarejestrowany w Polsce.

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku importu usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej.

Odnosząc się powyższej kwestii należy przede wszystkim ustalić, czy w przedmiotowej sprawie dochodzi do importu usługi - na co wskazał Wnioskodawca. W tym celu niezbędne jest ustalenie miejsca świadczenia przedmiotowej usługi. Wobec czego należy przeanalizować przepisy ustawy Działu V, Rozdziału 3 "Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług".

Zgodnie z art. 28a ustawy na potrzeby stosowania ww. rozdziału:

1.

ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a), która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2.

podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Powyższy artykuł wprowadza definicję podatnika, która ma zastosowanie tylko na potrzeby ustalenia miejsca świadczenia usług.

Ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług na rzecz podatników wyrażona została w art. 28b ust. 1 ustawy.

I tak w myśl art. 28b ust. 1 ustawy miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Stosownie do art. 28e ustawy, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Przepis ten - jak wynika z jego brzmienia, stanowi wyjątek od zasady, przyjmując jako kryterium nie usytuowanie podmiotu, lecz przedmiotu, którym jest nieruchomość, a usługi, które jej wprost dotyczą, mają być opodatkowane według jej miejsca położenia. Jednocześnie usługi te mogą mieć charakter nieograniczony, na co wskazuje katalog zamieszczony w tym przepisie, który ma charakter otwarty.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż nabyta w przedmiotowej sprawie usługa wynajmu powierzchni wystawienniczej na czas trwania targów polega na oddaniu nieruchomości do używania. Tym samym, spełnia ona przesłanki do zakwalifikowania jej jako usługi związanej z nieruchomością, czyli miejscem, w którym odbywają się targi i w którym znajduje się powierzchnia wystawiennicza.

Zatem miejscem świadczenia i opodatkowania usługi udostępnienia powierzchni wystawienniczej na targach w Czechach jest miejsce położenia nieruchomości, tj. terytorium Czech (art. 28e ustawy).

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż usługi polegające na udostępnieniu powierzchni wystawienniczej na czas trwania wystawy stanowią usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e ustawy.

A zatem w przedmiotowej sprawie - wbrew temu co twierdzi Wnioskodawca - nie zachodzi import usług.

Stosownie bowiem do art. 2 pkt 9 ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

W myśl art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, również osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Dodatkowo na mocy art. 17 ust. 3a ustawy, przepisu ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do świadczenia przez podmiot zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 usług, do których ma zastosowanie art. 28e.

Przez import usług rozumie się zatem usługi spełniające łącznie następujące warunki:

* miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi - zgodnie z art. 28b-28n ustawy - jest terytorium Polski,

* usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy na terenie Wspólnoty, czy też poza jej terytorium,

* usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, bądź osoba fizyczna, będąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, również osoba prawna niebędąca podatnikiem, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Jak już wskazano w przedmiotowej sprawie, miejscem świadczenia usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej jest terytorium Czech, zatem Wnioskodawca będący usługobiorcą tej usługi, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Wobec powyższego, nie znajdzie zastosowania także art. 2 pkt 9 ustawy. Tym samym nieuzasadnione staje się udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące podstawy opodatkowania w przypadku importu usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu importu usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej. Natomiast w zakresie określenia miejsca świadczenia, momentu powstania obowiązku podatkowego, sposobu wystawienia faktury zaliczkowej w przypadku świadczenia kompleksowej usługi organizacji stoiska targowego na rzecz zagranicznego podatnika wydano interpretację indywidualną Nr IPTPP2/443-831/11-9/AW, z kolei na rzecz polskiego podatnika wydano interpretację indywidualną Nr IPTPP2/443-831/11-7/AW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl