IPTPP2/443-678/11-4/KW - Możliwość odliczenia przez uniwersytet podatku VAT w związku z realizacją projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-678/11-4/KW Możliwość odliczenia przez uniwersytet podatku VAT w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uniwersytetu, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2011 r. (data wpływu 13 października 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 listopada 2011 r. (data wpływu 1 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu: "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu: "...".

W piśmie z dnia 29 listopada 2011 r. zostało uzupełnione zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Uniwersytet jest płatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym pod nr NIP: Uniwersytet złoży wniosek o finansowanie, z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, następującego projektu:

"..." w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa... na lata 2007-2013, Oś priorytetowa... (dalej jako Projekt).

Projekt stanowi kontynuację zrealizowanego przez Uniwersytet zadania o nazwie "...". W ramach Projektu Uniwersytet planuje wyposażyć obiekt laboratoryjny, w pomieszczeniach którego prowadzi działalność Samodzielna Katedra, w nowoczesny sprzęt laboratoryjny, aparaturę badawczą oraz meble umożliwiające kształcenie młodych ludzi w zakresie niezbędnym dla wdrożenia w praktykę priorytetowych kierunków badań naukowych i prac rozwojowych określonych w Krajowym Programie Ramowym, a szczególnie w Narodowym Programie Foresight - Polska 2020. W Projekcie planuje się zakup: aparatury badawczej i pomiarowej, sprzętu AGD, wyposażenia sal dydaktycznych (m.in. tablice), sprzęt komputerowy i multimedialny, meble i rolety.

Uniwersytet jako uczelnia publiczna planuje ww. zakupy wyposażenia wykorzystywać do: wykonywania usług w zakresie kształcenia na poziomie wyższym i innych, ściśle z tymi usługami związanych, prowadzenia badań naukowych związanych z niezależną działalnością naukowo-badawczą (nie stanowiących usług w rozumieniu Ustawy o podatku od towarów i usług). Zakupione towary i usługi w ramach Projektu nie będą służyły w jakimkolwiek zakresie czynnościom opodatkowanym.

W piśmie z dnia 1 grudnia 2011 r., Wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Uniwersytet w świetle przedstawionego stanu faktycznego ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby realizacji Projektu w jakimkolwiek zakresie.

Zdaniem Wnioskodawcy, Uczelni nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ponieważ opodatkowane podatkiem od towarów i usług towary i usługi planowane do zakupu w ramach realizacji Projektu nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. będą służyły działalności nieobjętej regulacjami Ustawy o VAT (nieodpłatne kształcenie studentów studiów stacjonarnych, prowadzenie niezależnej, zgodnej ze statutem Uczelni działalności naukowo-badawczej), bądź działalności zwolnionej z opodatkowania (art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b) Ustawy o VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do treści art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Ustawa wyłącza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zainteresowany złoży wniosek o finansowanie, z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, projektu "..." w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa... na lata 2007-2013, Oś priorytetowa.... Projekt dotyczy wyposażenia obiektu laboratoryjnego w nowoczesny sprzęt laboratoryjny, aparaturę badawczą oraz meble umożliwiające kształcenie młodzieży w zakresie niezbędnym dla wdrożenia w praktykę priorytetowych kierunków badań naukowych i prac rozwojowych określonych w Krajowym Programie Ramowym, a szczególnie w Narodowym Programie Foresight - Polska 2020. Jak wskazał Wnioskodawca, planowane zakupy towarów i usług w ramach realizacji ww. projektu, nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, będą służyły działalności nieobjętej regulacjami ustawy bądź działalności zwolnionej z opodatkowania.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będą spełnione, ponieważ - jak wskazał Wnioskodawca - ponoszone wydatki w ramach ww. projektu nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tym samym Zainteresowany nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji przedmiotowego projektu.

Reasumując, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone w związku z realizacją projektu "..." w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa... na lata 2007-2013, Oś priorytetowa..., ponieważ wydatki ponoszone w ramach realizacji projektu nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto wskazać należy, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, a w szczególności czy wykonywane przez Uczelnię czynności są czynnościami nieobjętymi regulacjami ustawy czy czynnościami zwolnionymi z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - w niniejszej interpretacji rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl