IPTPP2/443-507/11-4/JS - Możliwość użycia tej samej kasy fiskalnej w kolejnej działalności gospodarczej bez wymiany modułu fiskalnego kasy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-507/11-4/JS Możliwość użycia tej samej kasy fiskalnej w kolejnej działalności gospodarczej bez wymiany modułu fiskalnego kasy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2011 r. (data wpływu 25 sierpnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 listopada 2011 r. (data wpływu 21 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie używania tej samej kasy fiskalnej w kolejnej działalności gospodarczej bez wymiany modułu fiskalnego kasy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie używania tej samej kasy fiskalnej w kolejnej działalności gospodarczej bez wymiany modułu fiskalnego kasy.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 listopada 2011 r. (data wpływu 21 listopada 2011 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego oraz pełnomocnictwo.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 1 sierpnia 2011 r. Wnioskodawczyni złożyła w urzędzie skarbowym zawiadomienie o miejscu instalacji kasy fiskalnej dotyczącej firmy "R.". Wcześniej kasa ta była używana w jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni. Działalność została zakończona z dniem 31 grudnia 2009 r. W dniu 22 września 2010 r. został zrobiony odczyt pamięci fiskalnej przedmiotowej kasy na kwotę 41.551,79 zł.

W piśmie z dnia 16 listopada 2011 r., będącym uzupełnieniem wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, że jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kasa fiskalna, będąca w stanie technicznym umożliwiającym prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży, może być używana w kolejnej jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, mimo iż uprzednio nie dokonano wymiany modułu fiskalnego tej kasy.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ma prawo do ponownego używania tej samej kasy w kolejnej jednoosobowej działalności gospodarczej. Serwis dokonujący przeglądów technicznych kasy, uznał jej stan techniczny za pozwalający na dalsze używanie. Podobne stanowisko w tej sprawie zajęła Krajowa Informacja Podatkowa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 z późn. zm.), zwanym dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z § 2 pkt 6 rozporządzenia przez moduł fiskalny kasy rozumie się urządzenie ewidencjonujące obrót i wyliczające kwoty podatku należnego, a także sterujące w jednoznaczny sposób wydrukiem wszystkich dokumentów drukowanych przez kasę oraz wyświetlaczem kasy.

Natomiast, w myśl § 2 pkt 10 cyt. rozporządzenia, pod pojęciem pamięci fiskalnej kasy rozumie się urządzenie umieszczone w twardej nieprzezroczystej masie, umożliwiające trwały jednokrotny zapis danych pod kontrolą programu pracy kasy bez możliwości ich likwidacji oraz wielokrotny odczyt tych danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia.

Na podstawie § 7 ust. 8 ww. rozporządzenia, zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy, z której sporządza się protokół według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

W oparciu o powołane przepisy stwierdzić należy, iż w momencie zakończenia pracy w trybie fiskalnym, podatnik zobowiązany jest do dokonania odczytu zawartości modułu fiskalnego w obecności pracownika urzędu skarbowego oraz serwisanta, czyli do wykonania wydruku łącznego raportu fiskalnego dotyczącego okresu działania kasy.

W opisie sprawy Wnioskodawczyni wskazała, iż jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W dniu 1 sierpnia 2011 r. złożyła w urzędzie skarbowym zawiadomienie o miejscu instalacji kasy fiskalnej dotyczącej firmy "R.". Wcześniej kasa ta była używana w jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni. Działalność została zakończona z dniem 31 grudnia 2009 r. W dniu 22 września 2010 r. został zrobiony odczyt pamięci fiskalnej przedmiotowej kasy na kwotę 41.551,79 zł.

Wątpliwość Zainteresowanej dotyczy, czy kasa fiskalna, będąca w stanie technicznym umożliwiającym prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży, może być używana w kolejnej jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, mimo iż uprzednio nie dokonano wymiany modułu fiskalnego tej kasy.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz odnosząc się do opisu stanu faktycznego należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawczyni zaprzestała prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz zgłosiła właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego używaną dotychczas kasę do dokonania odczytu, to tym samym zakończyła pracę tego urządzenia w trybie fiskalnym zgodnie z § 7 ust. 8 powołanego rozporządzenia. Zatem kasa rejestrująca bez wymiany modułu fiskalnego nie może być używana w kolejnej jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni.

Z kolei wymiana modułu z pamięcią fiskalną kasy rejestrującej jest dopuszczalna pod warunkiem, iż konstrukcja urządzenia umożliwia instalację nowego modułu fiskalnego, przy jednoczesnym zachowaniu warunków wskazanych w powyższym rozporządzeniu. Jeżeli więc zostanie dokonana wymiana modułu z pamięcią fiskalną, a uprawniony urząd nada ufiskalnionej kasie nowy numer ewidencyjny, to wówczas użytkowanie przedmiotowej kasy przez Wnioskodawczynię będzie możliwe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl