IPTPP2/443-442/14-4/PR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-442/14-4/PR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w... działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2014 r. (data wpływu 11 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 lipca 2014 r. (data wpływu 21 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* pytania nr 1 - jest nieprawidłowe,

* pytania nr 2 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawczyni za podatnika podatku VAT z tytułu dostawy działki niezabudowanej stanowiącej współwłasność małżeńską oraz opodatkowania podatkiem VAT i zastosowania z zwolnienia z podatku VAT przedmiotowej transakcji. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 lipca 2014 r. poprzez doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest przedsiębiorcą wykonującym działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi, która zajmuje się wynajmem mieszkań i lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych, określonych w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD-2007) w grupowaniu 68.20.Z. Współmałżonek Wnioskodawczyni współpracuje w rozumieniu przepisów o ZUS, przy prowadzeniu działalności.

W dniu 28 czerwca 1999 r. małżonkowie... nabyli od Gminy Miejskiej... na prawach wspólności ustawowej nieruchomość niezabudowaną położoną w..., przy ul.... składającą się z działki ziemi nr... o powierzchni 1255 m2, obrębu.... Transakcja nabycia działki udokumentowana została aktem notarialnym Repertorium... z dnia 28 czerwca 1999 r.

Według posiadanego zaświadczenia z dnia 16 kwietnia 2014 r. wydanego przez Prezydenta Miasta... (znak:..) dla nieruchomości położonej w..., przy ul.... - działka... w obrębie... nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani decyzji o warunkach zabudowy.

Z wpisu z rejestru gruntów o numerze kancelaryjnym..., wydanego w dniu 16 maja 2014 r. przez. Ośrodek Geodezyjny w... wynika, że jednostce rejestrowej gruntu.... przyporządkowanej działce o numerze... w..., przy ul.... przypisano oznaczenie klasy gruntu symbol "Bp"- co oznacza: zurbanizowane tereny niezabudowane.

Działka gruntu stanowi składnik majątku osobistego Wnioskodawczyni i jej małżonka i nigdy nie została wykorzystana dla potrzeb prowadzonej przez nią działalności, tj. nie stała się składnikiem majątku prowadzonego przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

Od 2005 r. przedmiotowa niezabudowana działka gruntu została wynajęta przez małżonków... osobie fizycznej na prowadzenie usług parkingowych. Z tytułu świadczonych usług najmu Wnioskodawczyni opodatkowała podatkiem od towarów i usług (VAT) połowę kwoty należności, w pozostałej części współmałżonek korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Uzyskiwane przez współmałżonków przychody opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (prywatny najem) na podstawie art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Od roku 2010 r. przychody z ww. najmu są opodatkowane na podstawie art. 12 ust. 7 cyt. wyżej ustawy ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych w całości przez jednego ze współmałżonków, tj. przez Wnioskodawczynię.

W piśmie z dnia 18 lipca 2014 r., stanowiącym uzupełnienie przedmiotowego wniosku, Wnioskodawczyni posiadająca numer identyfikacji podatkowej (NIP)... wskazała, iż:

1.

jest czynnym podatnikiem podatku od towarów usług,

2.

nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami,

3.

jest razem z małżonkiem stroną umowy najmu wskazanej we wniosku nieruchomości.

Nadto, Wnioskodawczyni wskazała że nieruchomość, będąca przedmiotem planowanej sprzedaży - nie była w przeszłości i nie jest obecnie wykorzystywana przez Zainteresowaną wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

W 2014 r. Wnioskodawczyni razem z małżonkiem planują sprzedać przedmiotową działkę o numerze... położoną w..., przy ul..... W związku z tym powstała wątpliwość:

1. Czy dla transakcji dostawy ww. niezabudowanej działki gruntu Wnioskodawczyni występować będzie w charakterze podatnika VAT, czy też czynność ta nie będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (Uptu).

2. Jeśli założyć, że przedmiotowa dostawa ww. niezabudowanej działki gruntu podlegać będzie opodatkowaniu Uptu, to czy czynność będzie opodatkowana stawką 23%, czy też będzie korzystać ze zwolnienia z podatku.

Zdaniem Wnioskodawczyni, planowa w 2014 r. czynność dostawy niezabudowanej działki gruntu nie będzie podlegała przepisom Uptu. Jeśli jednak uznać, że ww. czynność będzie podlegała przepisom podatku od towarów i usług to będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Małżonkowie... nabyli w 1999 r. niezabudowaną działkę gruntu do majątku osobistego. O powyższym świadczy zarówno brak deklaracji (wzmianki) w akcie notarialnym o zakupie gruntu z przeznaczeniem do wykorzystania w prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, jak i nieobciążanie kosztów działalności wydatkami z tytułu podatku od nieruchomości. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie występowała również w prowadzonej przez Wnioskodawczynię ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że powyższy składnik majątkowy należy do majątku osobistego Wnioskodawczyni i jej małżonka i nie związany jest z prowadzoną działalnością gospodarczą, zatem przy jego sprzedaży mamy do czynienia z czynnością, przy której osoba, choćby mająca status podatnika w charakterze takim nie występuje. Powyższe stanowisko potwierdza wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 99/09. Podobnie NSA w wyroku z dnia 23 stycznia 2009 r. I FSK 1629/07 stwierdził, że jeśli dana czynność została wykonana poza zakresem działań producenta handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód, to z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika podatku od towarów i usług. Zdaniem NSA działanie poza zakresem działalności gospodarczej występuje w sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży jest majątek osobisty danej osoby, nabyty na własne potrzeby, nie zaś z przeznaczeniem do działalności handlowej.

Zarówno z brzmienia przepisów Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE.L 06.347.1), jak i art. 15 ust. 2 Uptu wynika, że dostawa gruntów, co do zasady, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług niezależnie od częstotliwości takich transakcji oraz od kwestii, czy sprzedawca prowadzi działalność producenta, handlowca lub usługodawcy, pod warunkiem że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonaniem prawa własności.

W wyroku z dnia 23 listopada 2011 r. sygn. akt I SA/Ol 666/11 WSA w Olsztynie powołał tezy zawarte w orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 15 września 2011 r. w połączonych sprawach C-180/10 i C-181/10, w których zawarto analizę art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w kontekście odpowiednich przepisów prawa Unii Europejskiej - art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Sąd stwierdził, iż istotne znaczenie ma, czy sprzedaż gruntu następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym danej osoby i czy działaniu tej osoby nie towarzyszyły czynności charakterystyczne dla zawodowego (profesjonalnego) obrotu nieruchomościami.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem planują sprzedać składnik ich majątku prywatnego. Zwraca się również uwagę na fakt, że Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem w okresie posiadania gruntu nie podejmowali żadnych starań związanych ze zmianą charakteru gruntu, nie dokonywali żadnych prac inwestycyjnych, takich jak uzbrojenie terenu, jak również poza zwyczajowym ogłoszeniem prasowym nie zamierzają podejmować innych działań marketingowych zmierzających do pozyskania nabywcy.

Z powyższej prezentacji wynika, że działaniom Wnioskodawczyni z tytułu dostawy działki gruntu nie można przypisać znamion prowadzenia działalności gospodarczej na gruncie Uptu. Na powyższą ocenę, zdaniem Wnioskodawczyni nie wpływa fakt, że zgodnie z art. 15 ust. 2 Uptu do działalności gospodarczej zaliczone jest wynajmowanie przez Wnioskodawczynię posiadanego gruntu na cele usług parkingowych.

Wobec powyższego należy uznać, że dla transakcji dostawy ww. niezabudowanej działki gruntu Wnioskodawczyni nie będzie występować w charakterze podatnika VAT, w konsekwencji czynność ta nie będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (Uptu).

W razie jednak gdyby uznać, że Wnioskodawczyni z tytułu dostawy działki gruntu będzie występować w charakterze podatnika VAT to czynność to będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Dla działki mającej być przedmiotem sprzedaży nie ma obecnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego ani decyzji o warunkach zabudowy. Pozostaje ona niezabudowana, a zgodnie z posiadanym wpisem z rejestru gruntów, zakwalifikowana jest do grupy o oznaczeniu "Bp" - tj. zurbanizowane tereny niezabudowane. Zatem działka ta nie stanowi terenu budowlanego w rozumieniu art. 2 pkt 33 Uptu i tym samym jej sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

* pytania nr 1 - jest nieprawidłowe,

* pytania nr 2 - jest prawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, iż stosownie do art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną), a zatem niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie skutków prawnopodatkowych dla Wnioskodawczyni.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...)

Zgodnie z zapisem art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Tak więc najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną. Odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy polegające na płaceniu umówionego czynszu.

W konsekwencji najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy, stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych

Jednocześnie wskazać należy, iż nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i jest wykorzystywany na potrzeby osobiste. Sprzedaż majątku prywatnego oznacza, że majątek ten nabywany był na własne potrzeby, a nie z przeznaczeniem do działalności gospodarczej, a zatem jego zbycie zarówno w całości, jak i w częściach, jednemu lub wielu nabywcom, z zyskiem lub bez, nie może być uznane za działalność gospodarczą ze skutkiem uznania tej osoby za podatnika.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, że świadczenie usług najmu wypełnia, określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, definicję działalności gospodarczej, jeżeli jest wykonywana w sposób ciągły do celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe).

W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną. Należy zauważyć, że żaden z przepisów ustawy nie zabrania małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom. Nie ma przy tym przeszkód, aby pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębne działalności istniała ustawowa wspólność majątkowa.

W myśl art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788, z późn. zm.), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

Zgodnie z brzmieniem art. 36 § 1 oraz § 2 cyt. ustawy, oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

W konsekwencji ww. przepisów, podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu.

Wobec powyższego podmiot świadczący usługę najmu będzie podatnikiem podatku od towarów i usług wówczas, gdy najem ten będzie wykonywał w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Jeżeli przedmiotem najmu jest rzecz stanowiąca majątek wspólny małżonków, to podatnikiem podatku od towarów i usług, w okolicznościach wskazanych w art. 15 ustawy, będzie ten małżonek, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu, czyli ten, który dokonuje wynajmu we własnym imieniu (jest stroną czynności prawnej). Natomiast jeżeli małżonkowie dokonali czynności wspólnie, to każdy z nich z osobna jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy - stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie - na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku VAT dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Definicja terenów budowlanych zawarta została w art. 2 pkt 33 ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawczyni, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów usług, w dniu 28 czerwca 1999 r. wraz z mężem nabyła od Gminy Miejskiej... na prawach wspólności ustawowej nieruchomość niezabudowaną składającą się z działki ziemi nr... o powierzchni 1255 m2. Transakcja nabycia działki udokumentowana została aktem notarialnym Repertorium... z dnia 28 czerwca 1999 r. Według posiadanego zaświadczenia z dnia 16 kwietnia 2014 r. wydanego przez Prezydenta Miasta... (znak:...) dla ww. nieruchomości nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani decyzji o warunkach zabudowy. Z wpisu z rejestru gruntów, wydanego w dniu 16 maja 2014 r. przez. Ośrodek Geodezyjny w... wynika, że jednostce rejestrowej gruntu.... przyporządkowanej działce o numerze... w..., przy ul.... przypisano oznaczenie klasy gruntu symbol "Bp"- co oznacza: zurbanizowane tereny niezabudowane. Działka gruntu stanowi składnik majątku osobistego Wnioskodawczyni i jej małżonka i nigdy nie została wykorzystana dla potrzeb prowadzonej przez nią działalności, tj. nie stała się składnikiem majątku prowadzonego przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Od 2005 r. przedmiotowa niezabudowana działka gruntu została wynajęta przez małżonków osobie fizycznej na prowadzenie usług parkingowych. Z tytułu świadczonych usług najmu Wnioskodawczyni opodatkowała podatkiem od towarów i usług (VAT) połowę kwoty należności, w pozostałej części współmałżonek korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, iż nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Wraz z małżonkiem jest stroną umowy najmu wskazanej we wniosku nieruchomości. Nieruchomość, będąca przedmiotem planowanej sprzedaży - nie była w przeszłości i nie jest obecnie wykorzystywana przez Zainteresowaną wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż - jak wynika z okoliczności sprawy - Wnioskodawczyni jest razem z mężem stroną umowy najmu przedmiotowej niezabudowanej działki. A zatem na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w zakresie usługi najmu ww. działki Wnioskodawczyni będzie działała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego sprzedaż przez Wnioskodawczynię przedmiotowej niezabudowanej działki o numerze... będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy i z tego tytułu Wnioskodawczyni będzie występowała w charakterze podatnika podatku do towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. W konsekwencji, planowana dostawa ww. działki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie z uwagi na fakt, iż dla przedmiotowej działki nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani decyzji o warunkach zabudowy, to dostawa ww. działki będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Jednocześnie zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja indywidualna nie wywiera zatem skutku prawnego dla męża Wnioskodawczyni.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w..., Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl