IPTPP2/443-439/11-4/IR - Możliwość zwolnienia z opodatkowania VAT usług grupowego ubezpieczenia na życie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-439/11-4/IR Możliwość zwolnienia z opodatkowania VAT usług grupowego ubezpieczenia na życie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2011 r. (data wpływu 3 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 października 2011 r. (data wpływu 14 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług grupowego ubezpieczenia na życie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług grupowego ubezpieczenia na życie.

Przedmiotowy wniosek pismem z dnia 11 października 2011 r. (data wpływu 14 października 2011 r.) został uzupełniony poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny.

Spółka zawarła z firmą ubezpieczeniową umowę zlecenie, na podstawie której zobowiązuje się do wykonywania czynności pracodawcy (ubezpieczającego) w zakresie obsługi umowy grupowego ubezpieczenia pracowniczego, a mianowicie:

* informowania pracowników o możliwości przystąpienia do grupowego ubezpieczenia pracowniczego i ubezpieczeń dodatkowych,

* udostępniania na żądanie osób zainteresowanych deklaracji grupowego ubezpieczenia pracowniczego i ubezpieczeń dodatkowych,

* zbierania od pracowników wypełnionych i podpisanych deklaracji ubezpieczenia pracowniczego i ubezpieczeń dodatkowych,

* sporządzania wykazu osób po raz pierwszy przystępujących do grupowego ubezpieczenia pracowniczego,

* sporządzania wykazu osób, za które jako ubezpieczający zaprzestał przekazywania składek w danym miesiącu,

* udzielania zainteresowanym pracownikom informacji o procedurze realizacji świadczeń z umowy grupowego ubezpieczenia pracowniczego wraz z ubezpieczeniami dodatkowymi i o wymaganych w tym celu dokumentach.

Spółka zobowiązuje się do świadczenia następujących czynności:

* przeprowadzania okresowych badań satysfakcji ubezpieczonych w ramach umowy grupowego ubezpieczenia pracowniczego wraz z ubezpieczeniami dodatkowymi znajdującymi się w ofercie firmy ubezpieczeniowej, w sposób i terminach określonych przez nią,

* udzielania Ubezpieczonym informacji o lokalizacji placówek firmy ubezpieczeniowej,

* udzielania Ubezpieczonym informacji o możliwości skontaktowania się z osobą nadzorującą ze strony firmy ubezpieczeniowej, o sposobie wykonywania umowy grupowego ubezpieczenia pracowniczego,

* informowania firmy ubezpieczeniowej o wystąpieniu zmian swoich podstawowych danych adresowych oraz o zmianach swoich telefonów i faksów oraz podstawowych adresów poczty elektronicznej,

* comiesięcznego dostarczania firmie ubezpieczeniowej dokumentów opracowanych przez siebie jako ubezpieczającego w związku z umową grupowego ubezpieczenia pracowniczego zapakowanych w sposób wymagany przez nią,

* sporządzania i przesyłania raz na trzy miesiące do firmy ubezpieczeniowej raportu z wykonania czynności w formie i terminach określonych przez firmę ubezpieczeniową.

Za wykonanie powyższych czynności Spółka otrzymuje wynagrodzenie stanowiące część potrącanych z wynagrodzenia ubezpieczonych pracowników składek. Z chwilą otrzymania wynagrodzenia Spółka wystawia fakturę, potwierdzającą wykonanie czynności i otrzymania wynagrodzenia.

W piśmie z dnia 11 października 2011 r. (data wpływu 14 października 2011 r.), stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, iż jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługa obsługi grupowego ubezpieczenia na życie świadczona przez Wnioskodawcę na podstawie zawartej z PZU Życie SA umowy zlecenia, podlega od 1 stycznia 2011 r. zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 i art. 43 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jako usługa stanowiąca element usługi wymienionej w art. 43 ust. 1 pkt 37.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie znowelizowanych od 1 stycznia 2011 r. przepisów ustawy o VAT o ile nie ma większych wątpliwości co do stosowania zwolnienia z opodatkowania typowych usług ubezpieczeniowych, o tyle nie ma już pewności co do usług pomocniczych związanych z usługami ubezpieczeniowymi.

Dodany art. 43 ust. 13 ustawy wydaje się dawać możliwość rozszerzenia zastosowania zwolnienia do niektórych czynności pomocniczych jeżeli, zdaniem Wnioskodawcy, realizuje zasadnicze funkcje usługi ubezpieczeniowej objętej zwolnieniem - "jest właściwa oraz niezbędna do świadczenia usługi zwolnionej".

Oznacza to w ocenie Wnioskodawcy, że zwolnienie powinno znaleźć zastosowanie również do świadczonych przez Zainteresowanego usług pomocniczych, którym można przypisać funkcje usług ubezpieczeniowych i które są niezbędne do wykonywania usługi głównej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Z kolei przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 5a ustawy, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy, stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Według art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Z treści art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy wynika, iż ustawodawca zwolnił z opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie tylko usługi ubezpieczeniowe, reasekuracyjne i pośrednictwa ubezpieczeniowego ale również usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Podkreślić należy, iż zwolnienie z podatku od towarów i usług pewnych czynności stanowi wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą dostawa towarów i świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej. Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 43 ust. 1 pkt 37 cyt. ustawy, winien być on interpretowany ściśle, co oznacza, że przywołany powyżej fragment przepisu art. 43 ust. 1 pkt 37 ma zastosowanie wyłącznie do zawarcia umowy ubezpieczenia przez Ubezpieczającego, a nie do wykonywania innych czynności mających jedynie pośredni związek z zawartą umową ubezpieczenia.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca będący zarejestrowanym czynnym podatnikiem od towarów i usług zawarł z firmą ubezpieczeniową umowę zlecenie, na podstawie której zobowiązuje się do wykonywania czynności pracodawcy (ubezpieczającego) w zakresie obsługi umowy grupowego ubezpieczenia pracowniczego, a mianowicie:

* informowania pracowników o możliwości przystąpienia do grupowego ubezpieczenia pracowniczego i ubezpieczeń dodatkowych,

* udostępniania na żądanie osób zainteresowanych deklaracji grupowego ubezpieczenia pracowniczego i ubezpieczeń dodatkowych,

* zbierania od pracowników wypełnionych i podpisanych deklaracji ubezpieczenia pracowniczego i ubezpieczeń dodatkowych,

* sporządzania wykazu osób po raz pierwszy przystępujących do grupowego ubezpieczenia pracowniczego,

* sporządzania wykazu osób, za które jako ubezpieczający zaprzestał przekazywania składek w danym miesiącu,

* udzielania zainteresowanym pracownikom informacji o procedurze realizacji świadczeń z umowy grupowego ubezpieczenia pracowniczego wraz z ubezpieczeniami dodatkowymi i o wymaganych w tym celu dokumentach.

Wnioskodawca zobowiązał się do świadczenia następujących czynności:

* przeprowadzania okresowych badań satysfakcji ubezpieczonych w ramach umowy grupowego ubezpieczenia pracowniczego wraz z ubezpieczeniami dodatkowymi znajdującymi się w ofercie firmy ubezpieczeniowej, w sposób i terminach określonych przez nią,

* udzielania Ubezpieczonym informacji o lokalizacji placówek firmy ubezpieczeniowej,

* udzielania Ubezpieczonym informacji o możliwości skontaktowania się z osobą nadzorującą ze strony firmy ubezpieczeniowej, o sposobie wykonywania umowy grupowego ubezpieczenia pracowniczego,

* informowania firmy ubezpieczeniowej o wystąpieniu zmian swoich podstawowych danych adresowych oraz o zmianach swoich telefonów i faksów oraz podstawowych adresów poczty elektronicznej,

* comiesięcznego dostarczania firmie ubezpieczeniowej dokumentów opracowanych przez siebie jako ubezpieczającego w związku z umową grupowego ubezpieczenia pracowniczego zapakowanych w sposób wymagany przez nią,

* sporządzania i przesyłania raz na trzy miesiące do firmy ubezpieczeniowej raportu z wykonania czynności w formie i terminach określonych przez firmę ubezpieczeniową.

Za wykonanie powyższych czynności Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie stanowiące część potrącanych z wynagrodzenia ubezpieczonych pracowników składek. Z chwilą otrzymania wynagrodzenia Zainteresowany wystawia fakturę, potwierdzającą wykonanie czynności i otrzymania wynagrodzenia.

Z powyższego wynika, iż wykonywane przez Wnioskodawcę czynności stanowią usługi w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Powyższe czynności należy uznać za czynności związane z zawieraną przez Spółkę, jako podmiot Ubezpieczający, umową ubezpieczenia na cudzy rachunek, bowiem powyższe czynności są bezpośrednio związane z zawartymi umowami ubezpieczenia, a do ich wykonania zobowiązany jest Wnioskodawca nie zaś inny podmiot. Należy zatem uznać, że Wnioskodawca wykonuje czynności, które mieszczą się w zakresie "zawarcia umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek".

Reasumując, czynności wykonane przez Wnioskodawcę na podstawie zawartej umowy będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, jako czynności świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe, aczkolwiek rozstrzygnięcia dokonano w oparciu o inne przepisy niż wskazane przez Wnioskodawcę we własnym stanowisku.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanej. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl