IPTPP2/443-417/14-4/JN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-417/14-4/JN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2014 r. (data wpływu 2 czerwca 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 lipca 2014 r. według daty nadania (data wpływu 28 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieopodatkowania czynności przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieopodatkowania czynności przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 lipca 2014 r. według daty nadania (data wpływu 28 lipca 2014 r.) poprzez doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jawna powstała dnia 2 stycznia 2013 r. z przekształcenia Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "..." Spółka z o.o. Jako jej następca prawny została użytkownikiem wieczystym gruntu położonego w... oraz właścicielem znajdujących się na tym gruncie budynku i urządzeń. Nieruchomości zostały nabyte przez spółkę z o.o. aktem notarialnym z dnia 12 listopada 1996 r. Ponieważ w akcie notarialnym nie ma żadnej wzmianki o należnym z tytułu tej transakcji podatku od towarów i usług, Wnioskodawca uznaje, że transakcja nabycia nieruchomości była zwolniona z podatku od towarów i usług, tym bardziej, że budynek i urządzenia powstały przed wprowadzeniem tego podatku w kraju. W przyszłości Spółka zamierza nieodpłatnie wycofać nieruchomość z majątku Spółki do majątków osobistych wspólników.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

1. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług;

2. W odpowiedzi na pytanie tut. Organu: "Czy Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowo-Usługowemu "..." Spółka z o.o. przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości, o której mowa we wniosku...", Zainteresowany wskazał, że nie posiada oryginału faktury dokumentującej zakup nieruchomości oraz ewidencji i deklaracji okresu, w którym mogło być dokonane ewentualne odliczenie podatku, ale według oceny Wnioskodawcy sprzedaż budynku była objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług. Budynek powstał w okresie, kiedy jeszcze nie obowiązywał podatek od towarów i usług, a "..." Sp. z o.o. zakupiła go od pierwszego właściciela. Również w akcie notarialnym nie ma wzmianki o podatku od towarów i usług, co potwierdzałoby stanowisko Wnioskodawcy;

3. W odpowiedzi na pytanie tut. Organu: "Czy Wnioskodawcy, w związku z nabyciem nieruchomości w wyniku przekształcenia ww. Spółki z o.o., przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do ww. nieruchomości...", Wnioskodawca wskazał, że nabył nieruchomość jako następca prawny spółki z o.o., w związku z tym nabycie nieruchomości nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;

4. Nigdy nie były ponoszone żadne wydatki na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości. Wnioskodawca nie zamierza takich wydatków ponosić w przyszłości, przed ewentualnym przekazaniem budynku na cele osobiste.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy czynność przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ przekazanie będzie nieodpłatne i Spółce nie przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Ustawodawca dla celów podatku od towarów i usług zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. I tak, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, czyli przez odpłatną dostawę towarów, rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Definicja pojęcia "wytworzenie nieruchomości" zawarta jest w art. 2 pkt 14a cytowanej ustawy, zgodnie z którym ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o wytworzeniu nieruchomości - rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Z powyższych przepisów wynika więc, iż aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

* dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,

* przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

* przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

Powyższego przepisu art. 7 ust. 2 nie stosuje się, zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy, do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca powstał dnia 2 stycznia 2013 r. z przekształcenia Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "..." Spółka z o.o. Jako jej następca prawny została użytkownikiem wieczystym gruntu położonego... oraz właścicielem znajdujących się na tym gruncie budynku i urządzeń. Nieruchomości zostały nabyte przez spółkę z o.o. aktem notarialnym z dnia 12 listopada 1996 r. Ponieważ w akcie notarialnym nie ma żadnej wzmianki o należnym z tytułu tej transakcji podatku od towarów i usług, Wnioskodawca uznaje, że transakcja nabycia nieruchomości była zwolniona z podatku od towarów i usług, tym bardziej, że budynek i urządzenia powstały przed wprowadzeniem tego podatku w kraju. W przyszłości Spółka zamierza nieodpłatnie wycofać nieruchomość z majątku Spółki do majątków osobistych wspólników.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że nie posiada oryginału faktury dokumentującej zakup nieruchomości przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "..." Spółka z o.o. oraz ewidencji i deklaracji okresu, w którym mogło być dokonane ewentualne odliczenie podatku, ale według oceny Wnioskodawcy sprzedaż budynku była objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług. Budynek powstał w okresie, kiedy jeszcze nie obowiązywał podatek od towarów i usług, a "..." Sp. z o.o. zakupiła go od pierwszego właściciela. Również w akcie notarialnym nie ma wzmianki o podatku od towarów i usług, co potwierdzałoby stanowisko Wnioskodawcy. Wnioskodawca nabył nieruchomość jako następca prawny spółki z o.o., w związku z tym nabycie nieruchomości nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nigdy nie były ponoszone żadne wydatki na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości. Wnioskodawca nie zamierza takich wydatków ponosić w przyszłości, przed ewentualnym przekazaniem budynku na cele osobiste.

Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że czynność nieodpłatnego przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy, bowiem - jak wynika z okoliczności sprawy - w stosunku do ww. nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej nieruchomości.

Zatem w przedstawionych okolicznościach nie została spełniona przesłanka art. 7 ust. 2 ustawy dotycząca istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towaru (nieruchomości), który ma zostać nieodpłatnie przekazany na rzecz wspólników Spółki. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wyklucza możliwość uznania czynności nieodpłatnego przekazania nieruchomości za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl