IPTPP2/443-38/11-4/BM - Usługi ubezpieczeniowe - zwolnienie z VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-38/11-4/BM Usługi ubezpieczeniowe - zwolnienie z VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko S.A., przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2011 r. (data wpływu 18 kwietnia 2011 r.) uzupełnionego pismem z dnia 21 czerwca 2011 r. (data wpływu 30 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT w zakresie świadczonych usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 21 czerwca 2011 r. (data wpływu 30 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT w zakresie świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

S.A. jest spółką holdingową. Jej działalność polega na koordynowaniu funkcjonowania całej Grupy Handlowej, w skład której wchodzi kilkanaście spółek, prowadzących działalność w zakresie szeroko pojętego handlu detalicznego, dystrybucji artykułów spożywczych, branży związanej z budową i administrowaniem nieruchomościami, w których prowadzona jest działalność gospodarcza spółek Grupy oraz obsługi informatycznej.

Spółka w 2011 r. zawarła umowę o ubezpieczenie grupowe dla pracowników Grupy Handlowej w towarzystwie ubezpieczeniowym. W każdym miesiącu, na podstawie "porozumienia w sprawie udziału w zysku oraz wynagrodzenia za czynności administracyjne" Spółka będzie otrzymywała wynagrodzenie za czynności administracyjne przewidziane umową. Zgodnie z umową usługi administracyjne świadczone przez Spółkę polegają w szczególności na ewidencji osób ubezpieczonych, dokonywaniu potrąceń składek ubezpieczeniowych z wynagrodzeń osób zatrudnionych przez ubezpieczającego na podstawie stosunku pracy, weryfikowaniu informacji związanej z zatrudnieniem istotnych do ustalenia prawa do ubezpieczenia.

W każdym przypadku zawarcia przez ubezpieczającego umowy ubezpieczenia na warunkach określonych w Umowie Generalnej (Umowy Ubezpieczenia), Towarzystwo zobowiązuje się wypłacać danemu Ubezpieczającemu oraz brokerowi świadczącemu usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego na rzecz tego Ubezpieczającego, pozostające w bezpośrednim związku z Umową Ubezpieczenia, wynagrodzenie brutto łącznie w wysokości 15% wpłacanej miesięcznie składki. Towarzystwo zobowiązuje się do przesłania Ubezpieczającemu (Spółce) do 7 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym Ubezpieczający wpłacił składkę ochronną za dany miesiąc, zestawienia uiszczonych składek za ochronę ubezpieczeniową w danym miesiącu rozliczeniowym. Wynagrodzenie będzie płatne w terminie 7 dni od daty wystawienia stosownego rachunku.

Jak wynika z powyższego, Spółka co miesiąc wykonuje wszystkie czynności wewnątrzzakładowe na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeniowego tj. sporządzenie listy pracowników, przekazanie składek do ubezpieczyciela oraz inne czynności administracyjne. Za powyższe czynności Spółka wystawia Towarzystwu fakturę VAT. Do końca grudnia 2010 r. usługa była zakwalifikowana do PKWIU 67.20.10-00.90 "Usługi związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi" (wg PKWIU z 2004 r.) i była zwolniona z VAT. W związku ze zmianą z dniem 1 stycznia 2011 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zachodzą wątpliwości, co do zasadności dalszego stosowania zwolnienia w przypadku wystawiania faktury VAT na rzecz Ubezpieczyciela.

W uzupełnieniu z dnia 30 czerwca 2011 r. Wnioskodawca dodał, iż jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ww. usługa nadal będzie objęta stawką zwolnioną czy też objęta stawką podstawową 23%.

Zdaniem Wnioskodawcy, od 1 stycznia 2011 r. za świadczone usługi administracyjne na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeniowego Spółka powinna wystawić fakturę VAT z zastosowaniem podstawowej stawki podatku od towarów i usług.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. zwolnienia od podatku od towarów i usług zostały określone w inny sposób niż pod rządami ustawy obowiązującym do końca 2010 r.. Zwolnienia te nie są już określone w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. Znajdują się one natomiast w przepisach art. 43 ust. 1 pkt 17-41 u.p.t.u.

Ponadto zwolnienia nie są już określone poprzez odniesienie do PKWIU (jak to miało miejsce do końca 2010 r.). Nowe przepisy określają zwolnienia poprzez opisanie cech charakterystycznych usług korzystających ze zwolnień podatkowych. Nie odsyłają natomiast wcale do klasyfikacji statystycznej (i do sposobu klasyfikowania danej czynności w PKWiU).

W kontekście usług ubezpieczeniowych należy zauważyć, że zwolnione od podatku od towarów i usług - zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 37 u.p.t.u. - są usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Dodatkowo należy wskazać, że w myśl art. 43 ust. 13 u.p.t.u. zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w art. 43 ust. 1 pkt 7 i 37-41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7 i 37-41. Zwolnienia tego nie stosuje się jednak do świadczenia usług stanowiących element usług pośrednictwa, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7 i 37-41.

W ocenie Wnioskodawcy świadczona przez Spółkę usługa nie jest usługą ubezpieczeniową. Nie jest to również usługa pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych, ani również element usługi ubezpieczeniowej. Nie ma bowiem nic wspólnego z objęciem ochroną ubezpieczeniową.

Jak wskazał Europejski Trybunał Sprawiedliwości w orzeczeniu w sprawie C-472/03 (Staatssecretaris von Financi#1105;n przeciwno Arthur Andersen Co. Accountants c.s.) usługi pomocnicze świadczone na rzecz zakładu ubezpieczeń nie podlegają zwolnieniu. Czynności - które nie są objęte zwolnieniem - podlegały w szczególności na przyjmowaniu wniosków ubezpieczeniowych, ocenach ryzyka ubezpieczeniowego, wydawaniu polis i administrowaniu nimi oraz rozwiązywaniu umów ubezpieczenia, jak również dokonywaniu zmian taryfowych i umownych, zbieraniu składek, zarządzaniu szkodami, wyliczaniu i wypłacie prowizji pośrednikom ubezpieczeniowym, zajmowaniu się reasekuracją, dostarczaniu informacji ubezpieczającym i pośrednikom ubezpieczeniowym. Trybunał przyznał, że czynności te miały wprawdzie ścisły związek z działalnością zakładu ubezpieczeń, jednak nie stanowiły usług ubezpieczeniowych lub usług pośrednika ubezpieczeniowego, przez co nie podlegają zwolnieniu.

W związku z powyższym, mając na uwadze zmianę ustawy od 1 stycznia 2011 r., zasadne jest zastosowanie podstawowej stawki podatku dla świadczonych przez Spółkę usług tj. w wysokości 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 5a ustawy o VAT, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W art. 41 ust. 1 ustawy o VAT postanowiono, iż stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Podkreślić także należy, iż zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Według art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Z treści art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT wynika, iż ustawodawca zwolnił z opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie tylko usługi ubezpieczeniowe, reasekuracyjne i pośrednictwa ubezpieczeniowego, ale również usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Podkreślić należy, iż zwolnienie z podatku od towarów i usług pewnych czynności stanowi wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą dostawa towarów i świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej. Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, winien być on interpretowany ściśle, co oznacza, że przywołany powyżej fragment przepisu art. 43 ust. 1 pkt 37 ma zastosowanie wyłącznie do zawarcia umowy ubezpieczenia przez Ubezpieczającego, a nie do wykonywania innych czynności mających jedynie pośredni związek z zawartą umową ubezpieczenia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zawarł umowę o ubezpieczenie grupowe dla pracowników Grupy Handlowej w skład której wchodzi kilkanaście spółek, w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zgodnie z zawartą umową Wnioskodawca będzie świadczył na rzecz Towarzystwa usługi administracyjne polegające w szczególności na ewidencji osób ubezpieczonych, dokonywaniu potrąceń składek ubezpieczeniowych z wynagrodzeń osób zatrudnionych przez ubezpieczonego na podstawie stosunku pracy, weryfikowaniu informacji związanej z zatrudnieniem istotnych do ustaleniu prawa do ubezpieczenia.

Za powyższe czynności Wnioskodawca otrzymuje od Towarzystwa Ubezpieczeniowego pozostające w bezpośrednim związku z Umową Ubezpieczenia, ustalone wynagrodzenie, płatne w terminie 7 dni od daty wystawienia stosownego rachunku.

Z powyższego wynika, iż wykonywane przez Wnioskodawcę usługi administracyjne stanowią usługi w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Powyższe czynności należy uznać za czynności związane z zawieraną przez Spółkę, jako podmiot Ubezpieczający, umową ubezpieczenia na cudzy rachunek, bowiem powyższe czynności są bezpośrednio związane z zawartymi umowami ubezpieczenia, a do ich wykonania zobowiązany jest Wnioskodawca nie zaś inny podmiot. Należy zatem uznać, że Wnioskodawca wykonuje czynności, które mieszczą się w zakresie "zawarcia umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek".

Reasumując, świadczone na podstawie zawartej przez Wnioskodawcę umowy, usługi administracyjne wykonywane na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeniowego będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, jako czynności świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl