IPTPP2/443-337/13-4/JN - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku od towarów i usług wydania części nieruchomości oraz innych środków trwałych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-337/13-4/JN Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku od towarów i usług wydania części nieruchomości oraz innych środków trwałych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 24 kwietnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 lipca 2013 r. (data wpływu 9 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych z tytułu wydania części nieruchomości oraz innych środków trwałych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych z tytułu wydania części nieruchomości oraz innych środków trwałych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 lipca 2013 r. poprzez doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Współwłaścicielami spółki jawnej, powstałej z przekształcenia spółki cywilnej, są 3 osoby fizyczne. Wspólnicy rozliczają się zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podział zysku osiąganego przez spółkę jawną na koniec danego roku obrachunkowego, od początku działalności był realizowany na podstawie uchwał wspólników w następujący sposób: zysk był wypłacany wspólnikom zgodnie z ustalonym w umowie spółki udziałem lub część zysku była wypłacana wspólnikom, a pozostała część zysku przekazywana była na kapitał zapasowy spółki proporcjonalnie do udziałów w zysku każdego wspólnika - od kwoty zysku wypłaconego wspólnikom jak i zysku przekazanego na kapitał zapasowy odprowadzany był każdorazowo podatek dochodowy. Jeden ze wspólników zamierza wystąpić ze spółki i prowadzić działalność gospodarczą w ramach innej spółki. Pozostali wspólnicy będą nadal kontynuowali działalność w istniejącej spółce. Spółka jawna i poprzedzająca ją spółka cywilna na przestrzeni wielu lat sukcesywnie tworzyła swój majątek, którego źródłem przychodów była działalność gospodarcza. W związku z planowanym odejściem wspólnika, ma on otrzymać zwrot wkładu pieniężnego w wysokości, który wniósł do spółki oraz 50% (taki jest udział wspólnika w spółce) wartości majątku zgromadzonego w okresie działalności spółki. Wartość majątku w wysokości 50% ma być wydana częściowo w postaci części nieruchomości oraz innych środków trwałych, np. maszyny, a w części także w formie pieniężnej. Na wyżej wymienione rozwiązanie wspólnicy wyrażają zgodę.

Na przekazywany majątek trwały mają składać się:

* nieruchomości w postaci budynku, który w całości został wybudowany w końcu 2005 r. tj. w okresie istnienia spółki - podatek VAT został odliczony od nabytych materiałów i usług, budynek jest wynajmowany dla prowadzenia działalności innej spółki,

* budynek nabyty jako używany w 1997 r., na którego ostatnie nakłady modernizacyjne zostały dokonane 18 października 2010 r., a z tytułu których podatek VAT był odliczony od nabytych materiałów i usług,

* inne środki trwałe w postaci maszyn, od których również został odliczony podatek VAT.

W piśmie z dnia 5 lipca 2013 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Odnośnie budynku nabytego jako używany w 1997 r. Wnioskodawca wskazał, że:

a.

Budynek jest trwale związany z gruntem,

b.

Budynek ten według PKOB ma symbol 1230 - budynki handlowo-usługowe,

c.

Dla wyżej wymienionego budynku firmie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

d.

Dostawa ww. budynku nie będzie w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy,

e.

Wnioskodawca wydzierżawił ww. budynek innej spółce dla prowadzonej przez nią działalności handlowej, między pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata,

f.

Nabycie budynku nastąpiło w wyniku sprzedaży nieruchomości przez likwidatora przedsiębiorstwa w likwidacji,

g.

Na nabycie ww. budynku nie była wystawiona faktura VAT,

h.

Nabycie budynku nastąpiło w wyniku nabycia całej nieruchomości poprzez umowę sprzedaży w ramach aktu notarialnego, na którym znajduje się zapis, "że nieruchomość będąca przedmiotem niniejszej umowy stanowi zorganizowaną część jej przedsiębiorstwa (odrębny zakład) i samofinansujący się zakład zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT)" i w myśl ww. artykułu korzysta ze zwolnienia z podatku VAT,

i.

Ww. budynek jest nadal przedmiotem umowy dzierżawy od dnia 30 grudnia 2009 r., umowa jest sporządzona na czas nieokreślony,

j.

Wydatki na modernizację tegoż budynku przekroczyły 30% jego wartości początkowej.

Odnośnie budynku w całości wybudowanego w końcu 2005 r. Wnioskodawca wskazał, że:

a.

Budynek jest trwale związany z gruntem,

b.

Budynek ten według PKOB ma symbol 1230 - budynki handlowo-usługowe,

c.

Dla wyżej wymienionego budynku firmie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

d.

Dostawa ww. budynku nie będzie w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy,

e.

Wnioskodawca wydzierżawił ww. budynek innej spółce dla prowadzonej przez nią działalności handlowej, między pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata,

f.

Ww. budynek jest nadal przedmiotem umowy dzierżawy od dnia 1 grudnia 2005 r., umowa jest sporządzona na czas nieokreślony,

g.

Na ulepszenie ww. budynku nie były ponoszone żadne wydatki.

Spółka wydzierżawiająca ww. budynki jest również zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność opodatkowaną tymże podatkiem. Środki trwałe, które zostaną przekazane wspólnikowi spełniają definicję towaru używanego w rozumieniu art. 42 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakie są konsekwencje podatkowe w podatku od towarów i usług z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej w sytuacji otrzymania części nieruchomości oraz innych środków trwałych... (oznaczone we wniosku ORD-IN jako nr 4)

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powstanie obowiązek w podatku VAT z tytułu przekazania, w ramach rozliczeń z występującym wspólnikiem, nieruchomości i innych środków trwałych, gdyż w myśl art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług nie następuje rozwiązanie spółki jawnej, a występujący wspólnik nadal będzie prowadził działalność gospodarczą, z której opodatkowana sprzedaż będzie podlegała rozliczaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl przepisu art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte - w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 oraz - a w przypadku świadczenia usług - w art. 8 ust. 2 ustawy.

I tak, według art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jednocześnie, w myśl art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Aby dana czynność była opodatkowana podatkiem od towarów i usług musi być wykonana przez podatnika.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Współwłaścicielami spółki jawnej, powstałej z przekształcenia spółki cywilnej, są 3 osoby fizyczne. Jeden ze wspólników zamierza wystąpić ze spółki i prowadzić działalność gospodarczą w ramach innej spółki. Pozostali wspólnicy będą nadal kontynuowali działalność w istniejącej spółce. W związku z planowanym odejściem wspólnika, ma on otrzymać zwrot wkładu pieniężnego w wysokości, który wniósł do spółki oraz 50% (taki jest udział wspólnika w spółce) wartości majątku zgromadzonego w okresie działalności spółki. Wartość majątku w wysokości 50% ma być wydana częściowo w postaci części nieruchomości oraz innych środków trwałych, np. maszyny, a w części także w formie pieniężnej. Na wyżej wymienione rozwiązanie wspólnicy wyrażają zgodę.

Na przekazywany majątek trwały mają składać się:

* nieruchomości w postaci budynku, który w całości został wybudowany w końcu 2005 r. tj. w okresie istnienia spółki - podatek VAT został odliczony od nabytych materiałów i usług, budynek jest wynajmowany dla prowadzenia działalności innej spółki,

* budynek nabyty jako używany w 1997 r., na którego ostatnie nakłady modernizacyjne zostały dokonane 18 października 2010 r., a z tytułu których podatek VAT był odliczony od nabytych materiałów i usług,

* inne środki trwałe w postaci maszyn, od których również został odliczony podatek VAT.

Budynek nabyty jako używany w 1997 r. jest trwale związany z gruntem. Dla wyżej wymienionego budynku firmie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dostawa ww. budynku nie będzie w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy. Wnioskodawca wydzierżawił ww. budynek innej spółce dla prowadzonej przez nią działalności handlowej, między pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Ww. budynek jest nadal przedmiotem umowy dzierżawy od dnia 30 grudnia 2009 r., umowa jest sporządzona na czas nieokreślony. Nabycie budynku nastąpiło w wyniku sprzedaży nieruchomości przez likwidatora przedsiębiorstwa w likwidacji. Na nabycie ww. budynku nie była wystawiona faktura VAT. Nabycie budynku nastąpiło w wyniku nabycia całej nieruchomości poprzez umowę sprzedaży w ramach aktu notarialnego, na którym znajduje się zapis, "że nieruchomość będąca przedmiotem niniejszej umowy stanowi zorganizowaną część jej przedsiębiorstwa (odrębny zakład) i samofinansujący się zakład zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT)" i w myśl ww. artykułu korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wydatki na modernizację tegoż budynku przekroczyły 30% jego wartości początkowej.

Budynek w całości wybudowany w końcu 2005 r. jest trwale związany z gruntem. Dla wyżej wymienionego budynku firmie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dostawa ww. budynku nie będzie w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy. Wnioskodawca wydzierżawił ww. budynek innej spółce dla prowadzonej przez nią działalności handlowej, między pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Ww. budynek jest nadal przedmiotem umowy dzierżawy od dnia 1 grudnia 2005 r., umowa jest sporządzona na czas nieokreślony. Na ulepszenie ww. budynku nie były ponoszone żadne wydatki.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, iż w myśl przepisów art. 65 § 1-5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.) wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej powoduje obowiązek rozliczenia się z byłym wspólnikiem. Rozliczenie to następuje m.in. poprzez wypłatę udziału kapitałowego ustalonego na podstawie wartości wkładu wniesionego do spółki powiększonego o pozostawione w spółce zyski i ewentualnie pomniejszonego o kwotę partycypowania w stratach. Zasadą jest, że udział powinien być wypłacony w pieniądzu (art. 65 § 3). Jednak w przypadku zgodnego działania wszystkich wspólników spółki jawnej, wypłata udziału kapitałowego może nastąpić poprzez wydanie nabytych lub wytworzonych w trakcie trwania spółki środków trwałych i innych składników majątku w naturze.

Zauważyć również należy, że dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, rozumiana jest przez ustawodawcę, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W określeniu "jak właściciel" zawiera się możliwość uznania za dostawę owego faktycznego przeniesienia władztwa nad rzeczą. W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług "dostawa" oznacza wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem (sprzedaż, zamiana, darowizna, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego). Odpłatność czynności (dostawy towarów czy też świadczenia usług) oznacza wykonanie tej czynności za wynagrodzeniem. Aby uznać daną czynność za odpłatną konieczny jest bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem. Dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tych czynności. Wynagrodzenie musi być konkretną wielkością wyrażalną w pieniądzu.

Z okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca planuje przekazać wspólnikowi, występującemu ze Spółki, tytułem wynagrodzenia za udziały nieruchomości w postaci budynków oraz inne środki trwałe (maszyny). Powyższe oznacza, że pomiędzy stronami zaistnieje więź o charakterze zobowiązaniowym - Spółka zobowiązała się przenieść na rzecz wspólnika składniki majątku. Stwierdzić zatem należy, iż istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów w zakresie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami a wynagrodzeniem stanowiącym konkretną wartość wyrażalną w pieniądzu. Podkreślić przy tym należy, iż zapłaty (wynagrodzenia) nie można utożsamiać jedynie ze świadczeniem pieniężnym. Także świadczenie o charakterze rzeczowym jest wynagrodzeniem. Przykładowo więc zamiana towarów, zamiana towaru na usługę i odwrotnie, wydanie towarów (świadczenie usług) w zamian za wierzytelności itp. będzie uznane odpowiednio za odpłatną dostawę czy też odpłatne świadczenie usług. Mamy bowiem do czynienia z konkretną korzyścią, która należna jest za dokonywane świadczenie.

Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że przekazanie przez Wnioskodawcę, na rzecz wspólnika składników majątku w postaci nieruchomości oraz innych środków trwałych (maszyn), będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, przewidziane zostały zwolnienia od podatku oraz obniżone stawki.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2).

W myśl przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie - art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, a za takie można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość winna być przyjęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę, bowiem zarówno sprzedaż jak i najem, dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zatem należy uznać że pierwsze zasiedlenie zachodzi w momencie sprzedaży lub oddania budynku (budowli) do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacji, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, iż w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas należy poddać badaniu zaistnienie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Ponadto, jak wynika z art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 10 ustawy podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części, objętych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwolnieniem od podatku, po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, możliwość zrezygnowania z tego zwolnienia i opodatkowania dostawy na zasadach ogólnych.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, iż w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z dwóch podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, iż stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Mając na uwadze powyższe odnosząc się do budynku, nabytego jako używany w 1997 r., należy stwierdzić, że dostawa ww. budynku nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia. Pierwsze zasiedlenie miało miejsce z chwilą oddania tego budynku w dzierżawę, tj. dnia 30 grudnia 2009 r. Jakkolwiek Wnioskodawca do 18 października 2010 r. ponosił wydatki na ulepszenie ww. budynku przekraczające 30% wartości początkowej tego obiektu, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, to jednak ww. budynek od dnia 30 grudnia 2009 r. do nadal jest przedmiotem dzierżawy. Zatem budynek po ulepszeniu został oddany do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Tym samym dostawa budynku nabytego jako używany w 1997 r., będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, o ile nie zostanie wybrana opcja opodatkowania wskazana w art. 43 ust. 10 ustawy.

Odnosząc się natomiast do budynku w całości wybudowanego w końcu 2005 r. należy stwierdzić, że dostawa ww. budynku również nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia. Pierwsze zasiedlenie miało miejsce z chwilą zawarcia umowy dzierżawy dnia 1 grudnia 2005 r. Zatem doszło do wydania tego budynku do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Tym samym dostawa budynku w całości wybudowanego w końcu 2005 r., będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, o ile nie zostanie wybrana opcja opodatkowania wskazana w art. 43 ust. 10 ustawy.

Z kolei odnośnie innych środków trwałych w postaci maszyn, które zostaną przekazane wspólnikowi należy stwierdzić, że dostawa ww. środków trwałych nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, bowiem - jak wynika z okoliczności sprawy - Wnioskodawcy w stosunku do tych towarów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym, dostawa innych środków trwałych w postaci maszyn będzie podlegać opodatkowaniu według stawek właściwych dla danego towaru.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ponadto, informuje się, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Jednocześnie nadmienia się, iż w związku z okolicznością, że tut. Organ wydał interpretację w zakresie jednego zdarzenia przyszłego, natomiast Wnioskodawca wniósł opłatę w wysokości 80 zł, tut. Organ informuje, że kwota 40 zł, wniesiona przez Wnioskodawcę w dniu 19 kwietnia 2013 r., na podstawie art. 14f § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, będzie zwrócona na rachunek bankowy wskazany we wniosku ORD-IN, zgodnie z art. 14f § 2a ww. ustawy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl