IPTPP2/443-29/11-4/PM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-29/11-4/PM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011 r. (data wpływu 15 kwietnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wkładu budowlanego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wkładu budowlanego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 maja 2011 r. o uzupełnienie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego oraz o dokumenty potwierdzające reprezentację Wnioskodawcę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo zostało utworzone 2 kwietnia 2002 r. Przedmiotem działalności była produkcja i przetwórstwo mięsne, sprzedaż swoich i zakupionych towarów w sieci własnych sklepów oraz sprzedaż odbiorcom indywidualnym i dużym sieciom handlowym.

Spółka posiadała dług wobec Przedsiębiorstwa. Tytułem zabezpieczenia długu Spółka przejęła dnia 12 marca 2003 r. od osoby fizycznej aktem notarialnym Repertorium sporządzonym w Kancelarii Notarialnej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wraz z prawem do wkładu budowlanego numer 1 położonego na parterze w budynku mieszkalnym. W akcie notarialnym osoba fizyczna poręczyła dług spółki wobec wierzyciela Przedsiębiorstwa. Wnioskodawca wprowadził do ksiąg rachunkowych w roku 2003 wartość spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jako inne wartości niematerialne i prawne w kwocie (...) zaliczając kwotę na poczet długu spółki, wynoszącego (...) kwotę. Spółka w okresie od przejęcia lokalu mieszkalnego do chwili obecnej ponosi koszty miesięcznych opłat czynszowych wg faktur VAT (opłaty czynszowe zwolnione z VAT art. 43 ust. 1 pkt 11) wystawianych przez Spółdzielnię. Na podstawie wyroku sądowego Sądu Rejonowego z dnia 18 lipca 2005 r. sygn. akt Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w postępowaniu egzekucyjnym dokonał w dniu 14 maja 2010 r. eksmisji dłużnika wraz z innymi osobami i rzeczami. W związku z postanowieniem Sądu Rejonowego w którym ogłoszono upadłość Przedsiębiorstwa obejmują likwidację majątku dłużnika, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu weszło w skład masy upadłości Przedsiębiorstwa i podlega likwidacji poprzez sprzedaż.

W piśmie z dnia 25 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.) stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, iż był i jest nadal czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Przedsiębiorstwo przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wkładu budowlanego w opisanych warunkach, może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wkładu budowlanego będzie mógł skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Poręczyciel długu nie był podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Wnioskodawcy nie przysługiwało przy przejęciu lokalu mieszkalnego obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca od dnia przejęcia za długi lokalu mieszkalnego do dnia dzisiejszego, w związku z bezprawnym zajmowaniem tego lokalu przez poprzedniego właściciela nie korzystał z przedmiotowego lokalu, nie wykonywał w nim żadnych czynności opodatkowanych, nie ponosił także wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których przysługiwałoby mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również, zgodnie z ust. 1 pkt 5 tego artykułu, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Przez towary - zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Co do zasady stawka podatku, stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Należy wskazać, iż art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) zostały wprowadzone zmiany. I tak zgodnie z dodanym art. 146a pkt 1 w okresie od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku VAT. Analiza przepisów regulujących prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, iż w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z dwóch podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, iż stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalne. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z zapisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem lub dzierżawę - bowiem zarówno sprzedaż, najem jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment oddania budynku, budowli lub ich części do użytkowania pierwszemu nabywcy, najemcy, dzierżawcy w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania.

W tym miejscu należy zauważyć, iż w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b) - zgodnie z zapisem art. 43 ust. 7a ustawy - nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Podkreślenia wymaga, że dla rozstrzygnięcia, czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy ważne jest, czy Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Literalne brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy wskazuje bowiem, że jednym z warunków skorzystania ze zwolnienia jest to, by w stosunku do dostawy danego obiektu nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Tytułem zabezpieczenia długu Spółki Wnioskodawca przejął dnia 12 marca 2003 r. od poręczyciela długu (osoby fizycznej) aktem notarialnym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wraz z prawem do wkładu budowlanego. Poręczyciel długu nie był podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawcy nie przysługiwało przy przejęciu lokalu mieszkalnego prawo do obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto od dnia przejęcia za długi lokalu mieszkalnego, Wnioskodawca nie korzystał z przedmiotowego lokalu, nie wykonywał w nim żadnych czynności opodatkowanych, nie ponosił także wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których przysługiwałoby mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Na podstawie wyroku sądowego Sądu Rejonowego Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym na wniosek Zainteresowanego dokonał w dniu 14 maja 2010 r. eksmisji dłużnika wraz z innymi osobami i rzeczami.

W okresie od momentu przejęcia lokalu mieszkalnego do chwili obecnej Wnioskodawca ponosił jedynie koszty miesięcznych opłat czynszowych na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz odnosząc się do opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że planowana transakcja sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wkładu budowlanego nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż dostawa ta zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia.

Przejęcie przez Wnioskodawcę od osoby fizycznej w dniu 12 marca 2003 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wkładu budowlanego w zamian za poręczony dług było czynnością w wyniku której nie nastąpiło oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nadto Wnioskodawca będąc właścicielem, nie wykorzystywał lokalu do żadnych czynności opodatkowanych.

Zatem, jeżeli Wnioskodawcy:

* w momencie przejęcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wkładu budowlanego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, a ponadto

* nie ponosił wydatków na ulepszenie nieruchomości,

przedmiotowa dostawa będzie mogła korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Końcowo nadmienia się, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Należy wskazać, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl