IPTPP2/443-22/13-7/KW - Uznanie zespołu składników majątkowych za przedsiębiorstwo oraz brak obowiązku opodatkowania czynności wniesienia aportem tego zespołu składników do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-22/13-7/KW Uznanie zespołu składników majątkowych za przedsiębiorstwo oraz brak obowiązku opodatkowania czynności wniesienia aportem tego zespołu składników do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2013 r. (data wpływu 11 stycznia 2013 r.) uzupełnionym pismami z dnia 14 marca 2013 r. (data wpływu 18 marca 2013 r.) oraz 28 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów w zakresie uznania zespołu składników majątkowych za przedsiębiorstwo oraz braku obowiązku opodatkowania czynności wniesienia aportem tego zespołu składników do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania zespołu składników majątkowych za przedsiębiorstwo oraz braku obowiązku opodatkowania czynności wniesienia aportem tego zespołu składników do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismami z dnia 14 marca 2013 r. oraz 28 marca 2013 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy, pytań oraz własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniach wniosku).

Wnioskodawca, prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod firmą "X" z siedzibą w.... W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zajmuje się przede wszystkim działalnością budowlaną. Na potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa Wnioskodawca prowadzi osobny system finansowo-księgowy, w ramach którego rozliczane są zobowiązania i wpływy z prowadzonej przez Niego działalności. Na potrzeby działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawca prowadzi także ewidencję wszystkich składników majątku trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zainteresowany prowadzi także system kadrowo-płacowy służący rozliczaniu wynagrodzeń i innych należności zatrudnionych u Niego osób.

W dniu 6 marca 2012 r. Wnioskodawca zawarł umowę spółki X Sp. z o.o. z siedzibą w.... Postanowieniem z dnia 4 maja 2012 r. wydanym przez Sąd Rejonowy w sprawie o sygnaturze akt..., powyższa spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego - Rejestru Przedsiębiorców, w związku z czym uzyskała ona osobowość prawną.

W związku z powyższym Wnioskodawca planuje wniesienie aportem prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa do X Sp. z o.o. z siedzibą w..., w celu dalszego prowadzenia wskazanej działalności przez spółkę.

Zespół składników materialnych i niematerialnych aportu będzie obejmować cały majątek przypisany do przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, z wyłączeniem nieruchomości. W skład składników materialnych i niematerialnych wnoszonych aportem będą wchodziły w szczególności:

1.

maszyny służące do wykonywania usług budowlanych;

2.

środki transportu dla potrzeb przewożenia materiałów budowlanych;

3.

wyposażenia biura;

4.

przysługujące Wnioskodawcy wierzytelności, wynikające z zawartych przez Niego umów na roboty budowlane;

5.

środki pieniężne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;

6.

uprawnienia i zobowiązania wynikające z umów zawartych z podwykonawcami i dostawcami;

7.

uprawnienia i zobowiązania w stosunku do pracowników Wnioskodawcy;

8.

umowy o roboty budowlane zawarte z inwestorami;

9.

umowy zawarte z podwykonawcami i dostawcami;

10.

umowy z pracownikami;

11.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

12.

tajemnice przedsiębiorstwa;

13.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W skład wnoszonych składników nie będą wchodziły:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

koncesje, licencje i zezwolenia;

3.

patenty i inne prawa własności przemysłowej.

Wnioskodawca wskazał, że określony powyżej zespół składników majątkowych, funkcjonuje w obrocie jako odrębne przedsiębiorstwo Zainteresowanego i charakteryzuje się odrębnością na płaszczyźnie:

* organizacyjnej (stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych - w tym zobowiązań - przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który stanowi niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania);

* finansowej (posiada samodzielność finansową pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym; na podstawie prowadzonej przez Zainteresowanego ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do prowadzonej przez Niego działalności, dzięki czemu możliwe jest określenie wyniku finansowego);

* funkcjonalnej (stanowi niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze).

Wnioskodawca wskazał ponadto, iż przedmiotem aportu do X Sp. z o.o. z siedzibą w... będą wszystkie składniki majątku (materialne i niematerialne), w tym zobowiązania, w całości stanowiące majątek przedsiębiorstwa Zainteresowanego, za wyjątkiem nieruchomości. Wnioskodawca posiada szereg należących do Niego nieruchomości, jednakże żadna z nich nie jest używana przez Niego do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto w związku z charakterem działalności, do prawidłowego jej wykonywania nie jest potrzebne korzystanie z nieruchomości. Wnioskodawca w związku z charakterem prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej nie posiada stałego miejsca świadczenia usług, które mogłoby być uważane za zakład pracy. Świadczenie przez Zainteresowanego usług odbywa się równolegle na terenie całego kraju, poza siedzibą Jego przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca poinformował także, iż przedstawiony we wniosku zespół składników majątkowych jest wystarczający do samodzielnego wykonywania działalności gospodarczej oraz że obecnie prowadzi taką działalność wyłącznie w oparciu o przedmiotowe składniki.

Zainteresowany oświadczył także, że X Sp. z o.o. z siedzibą w... będzie wykonywał i wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że koncesje, licencje i zezwolenia oraz patenty i inne prawa własności przemysłowej nie będą wchodziły w skład wnoszonych do Spółki z o.o. składników. Jeżeli chodzi o licencje, zezwolenia oraz patenty i inne prawa własności przemysłowej Wnioskodawca nie posiada takich składników, nie są one potrzebne do wykonywania przez Niego działalności gospodarczej i z tego względu nie wchodzą one w skład wnoszonych do Spółki z o.o. składników. Jeżeli chodzi o koncesje Wnioskodawcy, to posiada On koncesję na wydobywanie kruszywa, natomiast nie jest ona związana w żaden sposób z prowadzoną przez Niego działalnością gospodarczą, w związku z czym koncesja ta nie została ujęta w poczet składników mających zostać wniesionych do Spółki z o.o. i nie będzie wchodziła w skład wnoszonego aportu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 14 marca 2013 r.).

1.

Czy wskazany we wniosku zespół składników majątkowych, który ma zostać przeniesiony na X Sp. z o.o. stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

2.

Czy czynność polegająca na przeniesieniu, wskazanego we wniosku, zespołu składników majątkowych na X Sp. z o.o. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w piśmie z dnia 14 marca 2013 r.),

Ad. 1. Wskazany we wniosku zespół składników majątkowych, który ma zostać przeniesiony na X Sp. z o.o. stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 2. Czynność polegająca na przeniesieniu, wskazanego we wniosku, zespołu składników majątkowych na X Sp. z o.o. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłączono czynności określone w art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów", tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie prawa własności w formie "wkładu niepieniężnego - aportu".

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia "przedsiębiorstwo", należy więc odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Okolicznością determinującą możliwość uznania określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych za przedsiębiorstwo jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Powyższe stanowisko znajduje poparcie także w orzecznictwie. Wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie o sygnaturze akt II SA/Wa 1767/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że "użyte w art. 6 ust. 1 VATU pojęcie "przedsiębiorstwo" obejmuje każdy zespół składników materialnych i niematerialnych służących do realizacji określonych zadań gospodarczych, bez względu na to, czy obejmuje on całość, czy jedynie część majątku określonego podmiotu." Podobny pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 marca 2011 r. wydanym w sprawie o sygnaturze akt I FSK 1062/10, w którym stwierdził, że "jeśli wyłączenie nieruchomości nie pozbawi wydzielonego kompleksu majątkowego cech przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, to wkład w takiej postaci nie podlega VAT."

Według Wnioskodawcy fakt tego, czy w ramach składników majątkowych wnoszonych jako aport, nie znajduje się nieruchomość, w żaden sposób nie pozbawia zbioru tych składników przymiotu przedsiębiorstwa.

Wnoszony przez Wnioskodawcę, jako aport, zespół składników materialnych i niematerialnych obecnie stanowi samodzielne przedsiębiorstwo, czynnie uczestniczące w obrocie, służące do prowadzenia działalności gospodarczej. Należy zatem uznać, że wskazany zbiór składników jest wystarczający do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ponadto Zainteresowany wskazał, że z powyższego wynika także fakt, że opisane składniki nie stanowią jedynie sumy składników niematerialnych i materialnych wchodzących w jego skład, a tworzą samodzielną zorganizowaną całość służącą do prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, wnoszony przez Niego zespół składników majątkowych jako aport stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym wskazana czynność jest zwolniona od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, według art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Według art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do treści art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

A zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie "transakcji zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów", w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Zaznaczyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa". Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Stosownie do ww. artykułu Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej. Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to dostawa realizowana do innego podmiotu (np. spółki prawa handlowego lub cywilnego), nie będzie podlegała przepisom ustawy.

Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Zainteresowany zajmuje się przede wszystkim działalnością budowlaną. Na potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa Wnioskodawca prowadzi osobny system finansowo-księgowy, w ramach którego rozliczane są zobowiązania i wpływy z prowadzonej przez Niego działalności. Na potrzeby działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawca prowadzi także ewidencję wszystkich składników majątku trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zainteresowany prowadzi system kadrowo-płacowy służący rozliczaniu wynagrodzeń i innych należności zatrudnionych u Niego osób. W dniu 6 marca 2012 r. Wnioskodawca zawarł umowę Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Postanowieniem z dnia 4 maja 2012 r. wydanym przez Sąd Rejonowy, Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego - Rejestru Przedsiębiorców, w związku z czym uzyskała ona osobowość prawną.

Wnioskodawca planuje wniesienie aportem prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa do Spółki z o.o., w celu dalszego prowadzenia wskazanej działalności przez Spółkę. Zespół składników materialnych i niematerialnych aportu będzie obejmować cały majątek przypisany do przedsiębiorstwa

Wnioskodawcy, z wyłączeniem nieruchomości. W skład składników materialnych i niematerialnych wnoszonych aportem będą wchodziły w szczególności:

1.

maszyny służące do wykonywania usług budowlanych;

2.

środki transportu dla potrzeb przewożenia materiałów budowlanych;

3.

wyposażenia biura;

4.

przysługujące Wnioskodawcy wierzytelności, wynikające z zawartych przez Niego umów na roboty budowlane;

5.

środki pieniężne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;

6.

uprawnienia i zobowiązania wynikające z umów zawartych z podwykonawcami i dostawcami;

7.

uprawnienia i zobowiązania w stosunku do pracowników Wnioskodawcy;

8.

umowy o roboty budowlane zawarte z inwestorami;

9.

umowy zawarte z podwykonawcami i dostawcami;

10.

umowy z pracownikami;

11.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

12.

tajemnice przedsiębiorstwa;

13.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W skład wnoszonych składników nie będą wchodziły: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej. Jeżeli chodzi o licencje, zezwolenia oraz patenty i inne prawa własności przemysłowej Wnioskodawca nie posiada takich składników, nie są one potrzebne do wykonywania przez Niego działalności gospodarczej i z tego względu nie wchodzą one w skład wnoszonych do Spółki z o.o. składników. Jeżeli chodzi o koncesje Wnioskodawcy, to posiada On koncesję na wydobywanie kruszywa, natomiast nie jest ona związana w żaden sposób z prowadzoną przez Niego działalnością gospodarczą, w związku z czym koncesja ta nie została ujęta w poczet składników mających zostać wniesionych do Spółki z o.o. i nie będzie wchodziła w skład wnoszonego aportu.

Wnioskodawca wskazał, że określony powyżej zespół składników majątkowych, funkcjonuje w obrocie jako odrębne przedsiębiorstwo i charakteryzuje się odrębnością na płaszczyźnie:

* organizacyjnej (stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych - w tym zobowiązań - przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który stanowi niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania);

* finansowej (posiada samodzielność finansową pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym; na podstawie prowadzonej przez Zainteresowanego ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do prowadzonej przez Niego działalności, dzięki czemu możliwe jest określenie wyniku finansowego);

* funkcjonalnej (stanowi niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze).

Przedmiotem aportu do Spółki z o.o. będą wszystkie składniki majątku (materialne i niematerialne), w tym zobowiązania, w całości stanowiące majątek przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, za wyjątkiem nieruchomości. Zainteresowany posiada szereg należących do Niego nieruchomości jednakże żadna z nich nie jest używana przez Niego do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto w związku z charakterem działalności, do prawidłowego jej wykonywania nie jest potrzebne korzystanie z nieruchomości. Zespół składników majątkowych jest wystarczający do samodzielnego wykonywania działalności gospodarczej.

W pierwszej kolejności podkreślenia wymaga, iż brak nieruchomości w przekazywanym majątku nie wpływa na funkcjonalne związki pomiędzy pozostałymi składnikami tego majątku, które pozwalają na prowadzenie dotychczasowej działalności. W przedmiotowej sprawie nieruchomości będące w posiadaniu Zainteresowanego, ze względu na charakter prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej, nie są w niej wykorzystywane. Powyższe potwierdza, iż brak nieruchomości w przekazywanym zespole składników majątkowych, nie będzie wyłączał możliwości dalszego samodzielnego i niezależnego funkcjonowania przedsiębiorstwa Wnioskodawcy po wniesieniu go aportem do Spółki z o.o.

Ponadto na uznanie, iż możliwe będzie dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa Zainteresowanego po wniesieniu go aportem do Spółki z o.o., nie ma również wpływu fakt, iż przekazaniu nie będzie podlegało oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo Wnioskodawcy.

Mając zatem na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że brak nieruchomości we wnoszonej aportem do Spółki z o.o. masie majątkowej przedsiębiorstwa Wnioskodawcy oraz wydzielenie z niej oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwo, nie pozbawia opisanego kompleksu majątkowego cech przedsiębiorstwa. Wskazać zatem należy, że w przedmiotowej sprawie zespół składników majątkowych, będący przedmiotem aportu do Spółki z o.o., będzie posiadać cechy wymienione w art. 551 ustawy - Kodeks cywilny i mieścić się będzie w pojęciu przedsiębiorstwa.

W konsekwencji wniesienie aportem do Spółki z o.o. przedmiotowego zespołu składników majątkowych, stanowiącego przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, tj. nie będzie objęte zakresem przedmiotowym ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Końcowo zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla kontrahenta.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl