IPTPP2/443-147/14-4/JN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-147/14-4/JN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2014 r. (data wpływu 26 lutego 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 kwietnia 2014 r. (data wpływu 24 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT na terytorium Polski czynności wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci praw do znaków towarowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT na terytorium Polski czynności wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci praw do znaków towarowych.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 kwietnia 2014 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) rozważa objęcie akcji/udziałów (dalej: Udziały) w szwajcarskiej spółce kapitałowej. W celu pokrycia obejmowanych Udziałów Spółka zamierza wnieść wkład niepieniężny, którego przedmiotem będą prawa do zarówno zarejestrowanych jak i niezarejestrowanych znaków towarowych (dalej: Znaki Towarowe).

Celem biznesowym opisywanej operacji jest uporządkowanie zarządzania Znakami Towarowymi w ramach Grupy, które są obecnie w posiadaniu trzech różnych spółek powyższej grupy. Przeniesienie Znaków Towarowych do jednego podmiotu pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie Znakami Towarowymi. Wartość aportu zostanie wyceniona zgodnie z jego wartością (rynkową) przez niezależny, wykwalifikowany w tym zakresie podmiot. Przedmiot aportu nie będzie stanowić przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu ustawy o VAT.

W zamian za wniesiony wkład, podmiot szwajcarski wyda Spółce swoje Udziały, których wartość emisyjna określona w umowie dotyczącej objęcia Udziałów, będzie równa wartości rynkowej przedmiotu aportu. Z uwagi na m.in. zasady dotyczące dystrybucji kapitałów w spółkach szwajcarskich, Spółka planuje przekazać większość wartości aportu na kapitał zapasowy. W konsekwencji, wartość nominalna otrzymanych Udziałów będzie niższa od ich wartości emisyjnej. W takiej sytuacji, nadwyżka wartości emisyjnej Udziałów ponad nominalną wartość obejmowanych Udziałów przez Spółkę zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki otrzymującej aport.

Szwajcarska spółka, do której zostaną wniesione Znaki Towarowe ma siedzibę na terytorium Szwajcarii, będzie na terytorium Szwajcarii zidentyfikowana do celów podatku od wartości dodanej i będzie wykonywać samodzielnie działalność gospodarczą.

W piśmie z dnia 22 kwietnia 2014 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Szwajcarska spółka kapitałowa, do której zostanie wniesiony aport w postaci znaków towarowych, jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Czynność wniesienia przez Wnioskodawcę do szwajcarskiej spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci praw do znaków towarowych nie będzie wykonywana dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika znajdującego się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej z siedzibą w Szwajcarii w postaci Znaków Towarowych pozostanie poza zakresem opodatkowania VAT w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność polegająca na aporcie Znaków Towarowych do spółki kapitałowej z siedzibą w Szwajcarii pozostanie poza zakresem opodatkowania VAT w Polsce.

Kwalifikacja prawno-podatkowa aportu znaków towarowych

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT), natomiast świadczenie usług to świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Czynność wniesienia aportu (w zależności od jego przedmiotu) może zatem spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w myśl art. 7 (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel) lub za świadczenie usług w świetle art. 8 (każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów, w szczególności przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych).

W ocenie Wnioskodawcy, wskazać należy, iż z odpłatnością za dostawę towarów lub świadczenie usług mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usługi a zapłatą istnieje związek. Odpłatność może przybierać różne formy - nie jest warunkiem, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu. Odpłatnością jest więc także np. otrzymanie udziałów spółki. Wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść.

O czynności dokonanej za wynagrodzeniem można zatem mówić w sytuacji, gdy:

* istnieje ścisły związek pomiędzy wykonanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia, oparty na relacjach cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami;

* wynagrodzenie może (nie musi) być wyrażone w pieniądzu;

* związek, o którym mowa powyżej ma charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że odpłatność następuje za dane świadczenie.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportu w postaci Znaków Towarowych do spółki kapitałowej z siedzibą w Szwajcarii spełnia powyższe warunki posiadając wspomniany przymiot odpłatności.

Kwalifikacja aportu znaków towarowych jako usługi na gruncie VAT

W opisie zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku wskazano, że Wnioskodawca w ramach aportu wniesie do spółki kapitałowej z siedzibą w Szwajcarii Znaki Towarowe. Mając na uwadze powołane przepisy, należy wskazać, że aport Znaków Towarowych nie będzie stanowić dostawy towarów na gruncie ustawy o VAT. Przedmiotowe prawo nie jest bowiem towarem w świetle tej ustawy.

Powołany przepis art. 8 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, iż pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres. Jak wcześniej wspomniano, stanowi (w pkt 1), iż świadczeniem usług jest również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Ponieważ zarejestrowane Znaki Towarowe stanowią niewątpliwie wartości niematerialne i prawne, ich wniesienie w formie aportu spełnia definicję świadczenia usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT. Natomiast niezarejestrowane Znaki Towarowe nie są wartościami niematerialnymi i prawnymi, tylko prawami majątkowymi. Jednakże mając na względzie bardzo szeroki zakres świadczenia usług na gruncie art. 8 ustawy o VAT (każde świadczenie na rzecz osoby prawnej niebędące dostawą towarów), należy uznać, że również wniesienie aportem praw majątkowych spełnia definicję świadczenia usług.

W rezultacie przedmiotowy aport Znaków Towarowych, zarówno zarejestrowanych jak i niezarejestrowanych, stanowić będzie odpłatne świadczenie usług.

W ocenie Wnioskodawcy, analogiczne stanowisko w zakresie kwalifikacji prawno-podatkowej transakcji aportu znaków towarowych znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 lipca 2010 r., sygn. IPPP3/443-375/10-2/KB (dotyczącej wniesienia aportu przez zagraniczną spółkę do polskiej spółki), w której za prawidłowe uznano stanowisko podatnika, zgodnie z którym " (...) otrzymany aport w formie znaku towarowego jest niewątpliwie wartością niematerialną i prawną, a wniesienie prawa do używania tego znaku w formie aportu spełnia definicje świadczenia usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT i podlega opodatkowaniu".

Miejsce świadczenia usług

Mając na uwadze przedstawioną kwalifikację aportu Znaków Towarowych dla celów podatkowych, dla określenia obowiązków Wnioskodawcy na gruncie ustawy o VAT z tytułu wykonania przedmiotowej usługi, zdaniem Zainteresowanego, kluczowe będzie określenie miejsca jej świadczenia.

Z treści art. 28b ustawy o VAT wynika, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatników jest miejsce siedziby usługobiorcy.

W przypadku natomiast świadczenia usług dla stałego miejsca prowadzenia działalności znajdującego się w innym miejscu niż siedziba podatnika, miejscem świadczenia usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W ocenie Wnioskodawcy, nie będzie to jednak miało miejsca w analizowanej sytuacji, ponieważ świadczenie usługi (wniesienie aportu) zostanie dokonane na rzecz spółki szwajcarskiej mającej siedzibę w Szwajcarii, a nie na rzecz jej stałego miejsca prowadzenia działalności.

Dla potrzeb określenia pojęcia podatnika stosowanego we wskazanym artykule należy sięgnąć do dyspozycji art. 28a ustawy o VAT. Zgodnie z treścią tego artykułu za podatnika uznaje się:

* podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą;

* osoby prawne niespełniające powyższego warunku, zidentyfikowane lub obowiązane do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

Jak zaznaczono w opisie zdarzenia przyszłego, spółka szwajcarska do której zostaną wniesione Znaki Towarowe ma siedzibę na terytorium Szwajcarii, będzie na terytorium Szwajcarii zidentyfikowana do celów podatku od wartości dodanej i będzie wykonywać samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 28a ustawy o VAT. W ocenie Wnioskodawcy, przedstawione znamiona pozwalają twierdzić, że miejscem świadczenia transakcji aportu Znaków Towarowych będzie Szwajcaria. Tym samym, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym czynność wniesienia aportem Znaków Towarowych do tej spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT na terytorium Polski.

Zaprezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w bieżącej praktyce organów podatkowych, co jest odzwierciedlone w licznych interpretacjach przepisów podatkowych, m.in.:

* interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2011 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-275/11-6/EWW, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko, zgodnie z którym "Aport (wniesienie Wkładu Niepieniężnego) do Spółki Celowej nie podlega opodatkowaniu polskim podatkiem VAT, ponieważ Aport stanowi odpłatne świadczenie usług, dla których miejscem świadczenia jest Holandia";

* interpretacji indywidualnej z dnia 3 listopada 2010 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1683/10-2/EWW, w której za prawidłowe uznano stanowisko podatnika, zgodnie z którym " (...) Prawo do znaków towarowych nie stanowi towaru w rozumieniu przepisów ustawy VAT, a zatem transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci praw do znaków towarowych nie może być kwalifikowana jako odpłatna dostawa towarów. (...) W konsekwencji, biorąc pod uwagę wskazywaną definicję usługi zawartą w art. 8 ust. 1 ustawy VAT można przyjąć, że co do zasady, wniesienie znaków towarowych, na gruncie polskich regulacji, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatne świadczenie usług. (...) Jeżeli zatem nabywcą znaku towarowego będzie spółka cypryjska z siedzibą na terytorium państwa innego niż Polska, to zgodnie z zasadą wynikającą z art. 28b ust. 1 ustawy VAT, transakcja ta będzie opodatkowana w państwie, w którym spółka cypryjska będzie miała siedzibę. Miejsce świadczenia usługi będzie zatem poza terytorium Polski, co uwzględniając dodatkowo wskazywany art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT prowadzi do wniosku, iż wniesienie przez Zainteresowanego do spółki cypryjskiej wkładu niepieniężnego w postaci praw do znaków towarowych, nie będzie czynnością opodatkowaną w Polsce podatkiem od towarów i usług (...)".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl