IPTPP1/443-913/13-3/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-913/13-3/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2013 r. (data wpływu 9 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania nazwy skróconej Spółki na fakturach sprzedażowych i zakupowych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur zawierających skróconą nazwę Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania nazwy skróconej Spółki na fakturach sprzedażowych i zakupowych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur zawierających skróconą nazwę Spółki.

We wniosku zostało przedstawione następujący zdarzenie przyszłe.

K spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna (dalej: "Wnioskodawca", "Spółka") jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ze względu na długą nazwę, zarówno Wnioskodawca, jak i współpracujący w obrocie gospodarczym z Wnioskodawcą kontrahenci, skracają nazwę Spółki i posługują się jej następującym skrótem: "K sp. z o.o. S.K.A."

Skrócona nazwa Spółki jest umieszczana m.in. na fakturach wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy, dokumentujących nabycie przez Spółkę towarów i usług związanych z wykonywanymi przez nią czynnościami opodatkowanymi.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania

1. Czy Wnioskodawca może korzystać w obrocie gospodarczym z nazwy skróconej spółki komandytowo-akcyjnej w ten sposób, iż używa skróconej nazwy Spółki, tj. "K sp. z o.o. S.K.A.".

2. Czy Wnioskodawca korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. "K sp. z o.o. S.K.A.", nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania not korygujących tych faktur.

3. Czy w związku z faktem, iż w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 oraz w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R została podana zgodnie ze statutem inna nazwa skrócona Spółki, tj. "K spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.", Wnioskodawca może korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. "K sp. z o.o. S.K.A.", nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania not korygujących tych faktur.

4. Czy w myśl przepisów ustawy o VAT obowiązujących od dnia 1 stycznia 2014 r" Wnioskodawca będzie mógł, bez wystawiania not korygujących, korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. "K sp. z o.o. S.K.A.".

Zdaniem Wnioskodawcy, może on korzystać w obrocie gospodarczym z nazwy skróconej spółki komandytowo-akcyjnej w ten sposób, iż używa skróconej nazwy Spółki, tj. "K sp. z o.o. S.K.A.", a w związku z tym przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. "K sp. z o.o. S.K.A.", nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania not korygujących tych faktur.

Pomimo, iż regulacje unijne w przedmiotowym zakresie mówią o "pełnej nazwie", to jednakże, jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 29 maja 2013 r. sygn. ITPP1/443-208/13/IK: "z uwagi na sposób sformalizowania dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego/aktualizacyjnego osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem w polskich przepisach podatkowych zasadne jest twierdzenie, iż tak określona nazwa skrócona podana w zgłoszeniu identyfikacyjnym identyfikuje podatnika posługującego się nią w fakturze na równi jak nazwa pełna."

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również potwierdzenie w opublikowanej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl) w dniu 21 grudnia 2012 r. broszurze Ministerstwa Finansów pt. "Zmiany w zakresie fakturowania".

W jej fragmencie "Dane na fakturze", dotyczącym imion i nazwisk lub nazw podatnika i nabywcy (str. 9) wyraźnie jest wskazane, że nadal rozwiązaniem prawidłowym jest podawanie na fakturze nazwy pełnej lub skróconej, bądź obu: "(...) w przypadku podatnika niebędącego osobą fizyczną dane identyfikacyjne stanowią przede wszystkim nazwa pełna oraz nazwa skrócona. W fakturze podatnicy niebędący osobami fizycznymi powinni zatem umieszczać nazwę lub nazwę skróconą podaną w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Również prawidłowym rozwiązaniem jest wskazanie jednocześnie nazw pełnej i skróconej."

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, może on korzystać w obrocie gospodarczym z nazwy skróconej spółki komandytowo-akcyjnej w ten sposób, iż używa skróconej nazwy Spółki, tj. "K sp. z o.o. S.K.A.", a w związku z tym korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. "K sp. z o.o. S.K.A.", nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania not korygujących tych faktur.

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. "K sp. z o.o. S.K.A." bez obowiązku wystawiania not korygujących tych faktur pomimo faktu, iż w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 oraz w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R została podana zgodnie ze statutem inna nazwa skrócona Spółki, tj. "K spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.".

Podanie nazwy skróconej Wnioskodawcy na fakturze nie pozbawia Wnioskodawcy prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury, jeżeli tylko zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług i odzwierciedlają rzeczywiste transakcje handlowe. W art. 88 ustawy o VAT ustawodawca wskazał zamknięty katalog przypadków, w których faktury nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Brak prawa do odliczenia podatku VAT dotyczy tylko tych pozycji i tych czynności wskazanych w fakturze VAT, które zostały uznane za nieprawidłowe, czyli w których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością lub stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane, wreszcie są czynnościami pozornymi. Takie faktury VAT są fakturami nierzetelnymi, natomiast faktura VAT, w której dokonano błędnego skrótu firmy (nazwy) spółki jednej ze stron transakcji jest tylko wadliwa technicznie, gdyż jeden z jej elementów nie spełnia wymogów, o których mowa w § 5 rozporządzenia.

Wnioskodawca również pragnie zauważyć, iż pozostałe dane ujawniane na fakturach, tj. NIP oraz adres Spółki są tożsame z NIP-em i adresem Wnioskodawcy, a użycie na fakturach VAT nazwy skróconej Spółki niezgłoszonej w zgłoszeniu rejestracyjnym oraz w zgłoszeniu identyfikacyjnym Wnioskodawcy jest błędem czysto technicznym, który mając na uwadze zasadę neutralności podatku VAT, nie powinien skutkować odebraniem Spółce prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. "K sp. z o.o. S.KA" przed ujawnieniem nazwy skróconej Spółki w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 oraz w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, nie będąc jednocześnie zobowiązanym do wystawiania not korygujących tych faktur.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl przepisów ustawy o VAT obowiązujących od dnia 1 stycznia 2014 r., Wnioskodawca będzie mógł, bez wystawiania not korygujących, korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. K sp. z o.o. S.K.A.

W obecnym stanie prawnym ani przepisy ustawy o VAT, ani przepisy rozporządzenia nie definiują pojęcia faktury. Jednakże w związku z nowelizacją przepisów ustawy o VAT, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., w art. 2 ustawy o VAT dodany zostanie pkt 31 zawierający definicję legalną "faktury". Zgodnie z tym przepisem, od dnia 1 stycznia 2014 r. za fakturę będzie uważany każdy "dokument w formie papierowej lub formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie".

Do znowelizowanych przepisów ustawy o VAT zostaną przeniesione również przepisy Rozporządzenia regulujące zasady wystawiania faktur. Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. przepisem art. 106e ust. 1 pkt 3 znowelizowanej ustawy o VAT, faktury wystawiane od 1 stycznia 2014 r. powinny obowiązkowo zawierać "imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy". Należy zauważyć, iż przepis ten odpowiada w swej treści przepisowi § 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r.

W związku z faktem, iż do znowelizowanych przepisów ustawy o VAT obowiązujących od dnia 1 stycznia 2014 r. zostaną przeniesione te same zasady dotyczące posługiwania się nazwą skróconą na fakturach VAT, które obowiązywały w roku 2013, Wnioskodawca, jako uprawniony do korzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. K sp. z o.o. SKA. w roku 2013, będzie korzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy zawierających skróconą nazwę Spółki, tj. K sp. z o.o. S.K.A. również po dniu 1 stycznia 2014 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., zwanej dalej ustawą, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1.

sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2.

sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

3.

wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4.

otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

Stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy, faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.

Ponadto, jak stanowi art. 106k ust. 1 ustawy, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.

Jak stanowi art. 106k ust. 2 ustawy, faktura, o której mowa w ust. 1, wymaga akceptacji wystawcy faktury.

Zatem treść ww. przepisów oznacza możliwość korygowania m.in. pomyłek w sposobie określenia nabywcy, np. błąd w nazwie, adresie lub numerze identyfikacyjnym. Powyższe jednoznacznie wskazuje, iż w tym trybie mogą być prostowane jedynie pomyłki dotyczące tego konkretnego podatnika. W sytuacji, gdy nabywca otrzyma fakturę zawierającą błędy tylko w niektórych elementach nazwy, wówczas może je skorygować notą korygującą.

Na podstawie art. 106k ust. 3 ustawy, faktura, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:

1.

wyrazy "NOTA KORYGUJĄCA";

2.

numer kolejny i datę jej wystawienia;

3.

imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;

4.

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura, o której mowa w ust. 1, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6;

5.

wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r. poz. 1314 z późn. zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Natomiast w myśl art. 5 ust. 3 ww. ustawy, zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (...).

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

Wzór dokumentu VAT-R zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług określony został rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 55, poz. 539 z późn. zm.).

Regulacje zawarte w § 1 ww. rozporządzenia określają wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia (VAT-R). W części B1 tego zgłoszenia - "Dane identyfikacyjne", w poz. 11 należy podać nazwę pełną, natomiast w poz. 12 nazwę skróconą podatnika.

Zgodnie z treścią art. 127 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030), komandytowo-akcyjnej powinna zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie "spółka komandytowo-akcyjna". W myśl § 2 cyt. artykułu dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "S.K.A.".

Natomiast w myśl art. 160 § 1 Kodeksu spółek handlowych, firma spółki może być obrana dowolnie; powinna jednak zawierać dodatkowe oznaczenie "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością". Jednakże zgodnie z § 2 cyt. artykułu dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "spółka z o.o." lub "sp. z o.o.".

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza więc możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Jednakże z przesłanek wskazanych w art. 88 ustawy nie wynika, że występuje ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy faktura dokumentująca sprzedaż towarów lub usług zawiera skróconą nazwę sprzedawcy lub nabywcy.

Z treści przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ze względu na długą nazwę, zarówno Wnioskodawca, jak i współpracujący w obrocie gospodarczym z Wnioskodawcą kontrahenci, skracają nazwę Spółki i posługują się jej następującym skrótem: "K sp. z o.o. S.K.A.". Skrócona nazwa Spółki jest umieszczana m.in. na fakturach wystawionych przez kontrahentów Wnioskodawcy, dokumentujących nabycie przez Spółkę towarów i usług związanych z wykonywanymi przez nią czynnościami opodatkowanymi. W zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 oraz w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R została podana zgodnie ze statutem inna nazwa skrócona Spółki, tj. "K spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.".

Mając na uwadze obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. przepisy oraz okoliczności zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że Wnioskodawca będzie mógł korzystać w obrocie gospodarczym z nazwy skróconej "K sp. z o.o. S.K.A.", pomimo wskazania w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 oraz w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R nazwy skróconej "K spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.".

W przypadku, gdy otrzymane faktury zakupu będą zawierały dane Zainteresowanego umożliwiające jego identyfikację, przy czym w nazwie odbiorcy faktury zastosowany zostanie ogólnie przyjęty skrót sp. z o.o., zamiast Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli zakupy te będą miały związek z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi oraz nie zaistnieją przesłanki negatywne, określone w art. 88 ustawy. Faktury te będą stanowiły podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z nich wynikający, pomimo iż w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 oraz w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R została podana zgodnie ze statutem inna nazwa skrócona Spółki, tj. "K spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.".

Nadmienić należy, iż w przypadku udokumentowania zakupu fakturą zawierającą nazwę skróconą inną niż nazwa skrócona zawarta w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, zasadnym jest co do zasady skorygowanie tych błędów poprzez wystawienie noty korygującej, co jednak nie będzie uniemożliwiało dokonania odliczenia podatku naliczonego na zasadach i w terminach wskazanych przepisami prawa. W przepisie art. 88 nie wskazano bowiem, że takie nieprawidłowości stanowią o braku prawa do odliczenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w zakresie stosowania nazwy skróconej Spółki na fakturach sprzedażowych i zakupowych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur zawierających skróconą nazwę Spółki w zdarzeniu przyszłym. Wniosek w powyższym zakresie w stanie faktycznym załatwiono odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl