IPTPP1/443-878/12-4/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-878/12-4/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2012 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Łodzi 9 listopada 2012 r., do BKIP w Piotrkowie Trybunalskim 12 listopada 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 stycznia 2013 r. (data wpływu do BKIP w Piotrkowie Trybunalskim 16 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny udziałów w nieruchomości na rzecz członków Spółdzielni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2012 r. do Izby Skarbowej w Łodzi został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny udziałów w nieruchomości na rzecz członków Spółdzielni.

Wyżej wskazany wniosek został przesłany do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim celem rozpatrzenia zgodnie z właściwością (data wpływu 12 listopada 2012 r.).

Pismem z dnia 15 stycznia 2013 r. uzupełniono wniosek w zakresie doprecyzowania opisanego zaistniałego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny sprawy (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

Spółdzielnia Mieszkaniowa "19 września 2008 r. nabyła działkę gruntu nr 85/150 położoną (dalej: nieruchomość), na podstawie umowy sprzedaży z 19 września 2008 r. zawartej w formie aktu notarialnego za ceną 32.286,00 zł (po zastosowaniu bonifikaty 98%). Cena powiększona została o kwotę podatku od towarów i usług. Spółdzielnia nie odliczyła podatku naliczonego wynikającego z wystawionej faktury dokumentującej nabycie nieruchomości. Nieruchomość przeznaczona jest do użytku wszystkich mieszkańców osiedla, znajduje się na niej plac zabaw.

Obecnie Spółdzielnia zbywa udziały w nieruchomości (działki 85/231 i 85/233 powstałe z podziału działki 85/150) na rzecz osób, z którymi zostały bądź zostaną zawarte umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokali (dalej: Beneficjenci). Osoby te partycypowały w kosztach nabycia nieruchomości jedyne pośrednio, poprzez uzupełnienie wkładu budowlanego lub lokatorskiego na podstawie noty zewnętrznej.

Spółdzielnia jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w części.

Przedmiotowa działka 85/150 (osiedle) została ujawniona w ewidencji gruntów w roku 2002 na podstawie mapy podziałowej z dnia 30 października 2002 r. nr mapy.... wykonanej dla potrzeb realizacji zapisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dot. powoływania nieruchomości budynkowych w osiedlu.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który obowiązywał do końca 2005 r., przedmiotowa nieruchomość stanowiąca działkę nr 85/150 znajdowała się na zrealizowanych terenach mieszkaniowych budownictwa wielorodzinnego, na których podstawą wszelkich działań związanych z zagospodarowaniem terenu jest plan wg. którego zrealizowano osiedle.

Nieruchomość ta objęta została wnioskiem Spółdzielni o nabycie prawa użytkowania wieczystego na własność w 2007 r. Nabycia tego Spółdzielnia dokonała aktem notarialnym Rep w roku 2008 w oparciu o mapę nr.... z uwzględnieniem warunku postawionego przez Wydział Geodezji, wynikającego ze zmiany ustawy o spółdzielniach z 2000 r. zmienionej ustawą z dnia 14 lipcu 2007 r. art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy, dotyczący podziału nieruchomości wielobudynkowych na nieruchomości jednobudynkowe. Odnosi się to do nabytej nieruchomości (tekst jedn.: działki nr 85/150) i jej podziału na nieruchomości jednobudynkowe i inne nieruchomości mogące pozostać mieniem Spółdzielni, a służące zgodnie z planem zagospodarowania (na podstawie którego zostało zrealizowane osiedle) wydzielonym nieruchomością.

Nabycia tego Spółdzielnia dokonała ze środków własnych mieszkańców nieruchomościwielobudynkowej stanowiącej na dzień nabycia działki nr 85/150.

Spółdzielnia zgodnie z postawionym warunkiem Wydziału Geodezji i zmianami ustawy z 2007 r. wykonała mapę do celów prawnych z projektem podziału nr.... i na jej podstawie dokonała podziału na nieruchomości jednobudynkowe i nieruchomości 85/231 i 85/233 pozostające mieniem Spółdzielni jako tereny rekreacyjno - sportowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy transakcja darowizny udziałów w nieruchomości na rzecz Beneficjentów korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11, a tym samym nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem o VAT z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonywana przez Spółdzielnię darowizna udziałów w Nieruchomości spełnia potencjalnie przesłanki do uznania jej za dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. W wyniku darowizny następuje bowiem przeniesienie na beneficjentów ekonomicznego prawa do rozporządzania udziałami jak właściciel, o którym mowa w art. 7 ustawy o VAT. Wskazać trzeba, że kwalifikacja transakcji przeniesienia udziału w prawie własności nieruchomości jako dostawy towarów potwierdzona została w wydanej przez NSA uchwale siedmiu sędziów z 25 listopada 2011 r. (sygn. I FPS 2/11)). Dotychczas bowiem istniały wątpliwości, czy transakcję taką należy traktować jako dostawę towarów i usług.

Z uwagi na nieodpłatny charakter darowizny planowanej przez Spółdzielnię, ewentualneskutki transakcji należy badać w oparciu o art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku i należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zatem, w zasadzie każda darowizna dokonana przez podatnika podlega opodatkowaniu podatkiem od VAT, przy czym warunkiem opodatkowania jest to, aby podatnikowi przysługiwało w odniesieniu do darowanych towarów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub części.

Z przedstawionego w sprawie stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia nie odliczyła podatku naliczonego wynikającego z transakcji nabycia nieruchomości od Gminy. Dla rozstrzygnięcia o ewentualnym opodatkowaniu planowanej darowizny istotna jest jednak okoliczność, czy Spółdzielni w ogóle przysługiwało prawo do odliczenia. Stosownie do ogólnej zasady wynikającej z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo takie nie przysługuje w przypadku wykorzystania towarów i usług przez podatnika do czynności zwolnionych z opodatkowania.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że przepisy ustawy o VAT przewidują szczególne zwolnienie w przypadku czynności wykonywanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: usom).

Aby zatem określić, czy i w jakim zakresie Spółdzielnia powinna traktować czynności wykonywane z wykorzystaniem Nieruchomości jako zwolnione od opodatkowania, odwołać się należy do odpowiednich regulacji usom. Zgodnie z art. 4 ust. 1 usom, członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Do ponoszenia opłat za eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni zobowiązani są także właściciele lokali będący członkami spółdzielni (art. 4 ust. 2 usom) oraz niebędący członkami spółdzielni-w odniesieniu do nieruchomości, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu (art. 4 ust. 4 usom).

Odnosząc powyższe przepisy do opiniowanego stanu faktycznego podkreślić trzeba, że nie ulega wątpliwości, iż nieruchomość nabyta przez Spółdzielnię stanowi jej mienie. Tym samym, zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 4 ust. 1 i 2 usom, członkowie Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali oraz będący właścicielami lokali byli i są zobowiązani do pokrywania kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości.

Z kolei właściciele lokali niebędący członkami Spółdzielni byli i są zobowiązani do ponoszenia opłat za eksploatację i utrzymanie nieruchomości w takim zakresie, w jakim nieruchomość przeznaczona jest do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w budynkach Spółdzielni.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że na nieruchomości znajduje się plac zabaw. Jednocześnie, z przedstawionych informacji nie wynika, żeby korzystanie z nieruchomości (oraz ze znajdującego się na niej placu zabaw) było ograniczane w ten sposób, że z korzystania wyłączeni zostaliby właściciele lokali niebędący członkami Spółdzielni. Tym samym zdaniem Wnioskodawcy można twierdzić, że nieruchomość przeznaczona była do korzystania przez wszystkich mieszkańców osiedla, co z kolei przesądza o konieczności uiszczania opłat za eksploatację i utrzymanie nieruchomości także przez właścicieli lokali niebędących członkami Spółdzielni.

Dla porządku dodać należy, że z otrzymanych materiałów nie wynika wykorzystanie nieruchomości na inne cele (np. komercyjne - wynajem). W rezultacie uznać należy, że wszelkie czynności wykonywane przez Spółdzielnię, a związane z nieruchomością, korzystały ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11. Oznacza to, że Spółdzielnia nie była uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej sprzedaż nieruchomości - stosownie do powołanego wcześniej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Tym samym transakcja darowizny udziałów w Nieruchomości na rzecz Beneficjentów nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, jako że Spółdzielni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku przy nabyciu nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co do zasady, podlega tylko taka dostawa towarów, która ma charakter odpłatny.

Jednak w ściśle określonych przypadkach nieodpłatne zbycie towarów może być przedmiotem opodatkowania tym podatkiem.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W myśl art. 7 ust. 3 ww. ustawy, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zatem opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniających warunki do uznania je za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania). Należy podkreślić, że w sytuacji, gdy podatnik odliczył podatek naliczony przy zakupie towarów, to ich nieodpłatne przekazanie, gdyby było nieopodatkowane, w rezultacie prowadziłoby do sytuacji, gdy żaden z uczestników obrotu gospodarczego nie poniósłby ekonomicznego ciężaru podatku VAT. Pozostawałoby to w sprzeczności z zasadą powszechności i neutralności opodatkowania.

W związku z powyższym, aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podmiot dokonujący danej czynności działa jako podatnik. Istotne jest więc ustalenie, czy okoliczności sprawy jednoznacznie wskazują, że czynność darowizny jest dokonywana przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Analiza przytoczonych przepisów wskazuje, iż warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem VAT jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze - czynność jest wykonana przez podmiot, który w odniesieniu do tej czynności działa w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, po drugie - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają zatem wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez "podatników" w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Spółdzielnia jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Spółdzielnia nabyła działkę gruntu nr 85/150 położoną przy ulicy (dalej: Nieruchomość), na podstawie umowy sprzedaży z 19 września 2008 r. zawartej w formie aktu notarialnego. Cena powiększona została o kwotę podatku od towarów i usług. Spółdzielnia nie odliczyła podatku naliczonego wynikającego z wystawionej faktury dokumentującej nabycie Nieruchomości. Nieruchomość przeznaczona jest do użytku wszystkich mieszkańców osiedla, znajduje się na niej plac zabaw. Obecnie Spółdzielnia zbywa udziały w Nieruchomości (działki 85/231 i 85/233 powstałe z podziału działki 85/150) na rzecz osób, z którymi zostały bądź zostaną zawarte umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokali (dalej Beneficjenci). Osoby te partycypowały w kosztach nabycia Nieruchomości jedyne pośrednio, poprzez uzupełnienie wkładu budowlanego lub lokatorskiego na podstawie noty zewnętrznej. Przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w części. Przedmiotowa działka 85/150 (osiedle) została ujawniona w ewidencji gruntów w roku 2002 na podstawie mapy podziałowej z dnia 30 października 2002 r. wykonanej dla potrzeb realizacji zapisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dot. powoływania nieruchomości budynkowych w osiedlu. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który obowiązywał do końca 2005 r., przedmiotowa nieruchomość stanowiąca działkę nr 85/150 znajdowała się na zrealizowanych terenach mieszkaniowych budownictwa wielorodzinnego, na których podstawą wszelkich działań związanych z zagospodarowaniem terenu jest plan wg. którego zrealizowano osiedle. Nieruchomość ta objęta została wnioskiem Spółdzielni o nabycie prawa użytkowania wieczystego na własność w 2007 r. Nabycia tego Spółdzielnia dokonała aktem notarialnym w roku 2008 w oparciu o mapę nr.... z uwzględnieniem warunku postawionego przez Wydział Geodezji, wynikającego ze zmiany ustawy o spółdzielniach z 2000 r. zmienionej ustawą z dnia 14 lipcu 2007 r. art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy, dotyczący podziału nieruchomości wielobudynkowych na nieruchomości jednobudynkowe. Odnosi się to do nabytej nieruchomości (tekst jedn.: działka Nr 85/150) i jej podziału na nieruchomości jednobudynkowe i inne nieruchomości mogące pozostać mieniem Spółdzielni, a służące zgodnie z planem zagospodarowania (na podstawie którego zostało zrealizowane osiedle) wydzielonym nieruchomością. Nabycia tego Spółdzielnia dokonała ze środków własnych mieszkańców nieruchomości wielobudynkowej stanowiącej na dzień nabycia działka Nr 85/150. Spółdzielnia zgodnie z postawionym warunkiem Wydziału Geodezji i zmianami ustawy z 2007 r. wykonała mapę do celów prawnych z projektem podziału nr..... i na jej podstawie dokonała podziału na nieruchomości jednobudynkowe i nieruchomości 85/231 i 85/233 pozostające mieniem Spółdzielni jako tereny rekreacyjno - sportowe.

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Natomiast stosownie do treści art. 890 § 1 ww. Kodeksu cywilnego, oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Powyższy wymóg koresponduje z treścią art. 158 ww. ustawy, w myśl którego, umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.

Jak wynika z powyższego darowizna jest umową cywilnoprawną uregulowaną w tytule XXXIII Księgi trzeciej Kodeksu cywilnego, cechującą się nieodpłatnością oraz przysporzeniem majątkowym tylko jednej ze stron umowy.

Wobec powyższego należy uznać, iż dokonując darowizny udziałów w przedmiotowej nieruchomości Spółdzielnia działa jako podatnik podatku od towarów i usług.

Treść powołanych wyżej regulacji prawnych wskazuje, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazania oraz darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Powyższe oznacza, że przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika w formie darowizny uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem lub wytworzeniem. Niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów, jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Omawiany przepis jest odpowiednikiem art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347/1 z późn. zm.), zgodnie z którym, za dostawę towarów uznaje się wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub, w ujęciu ogólnym, które przeznacza do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, gdy VAT od powyższych towarów lub ich części podlegał w całości lub w części odliczeniu, jest uznawane za odpłatną dostawę towarów.

Jak wyżej wskazano, Spółdzielnia w odniesieniu do zamierzonej czynności darowizny ww. nieruchomości, stanowiącej działki 85/231 i 85/233 powstałe z podziału działki 85/150 niewątpliwie działa w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Z treści wniosku wynika jednak, że Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości.

Odnosząc zatem przedstawiony stan faktyczny sprawy do powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że darowizna udziałów w przedmiotowej nieruchomości (działki 85/231 i 85/233 powstałe z podziału działki 85/150) dokonywana przez Spółdzielnię na rzecz Beneficjentów, tj. osób, z którymi zostały, bądź zostaną zawarte umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokali, przy nabyciu której nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony zaistniały stan faktyczny sprawy oraz powołane regulacje prawne stwierdzić należy, iż darowizna udziałów w przedmiotowej nieruchomości stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, analiza zwolnienia z opodatkowania ww. darowizny na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy jest bezprzedmiotowa, skoro ww. darowizna udziałów w przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zwrócić należy uwagę, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zaistniałego stanu faktycznego udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Końcowo nadmienia się, iż zgodnie z art. 14f § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł. Natomiast w myśl § 2 ww. artykułu w przypadku wystąpienia w jednym wniosku odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. W związku z tym, że Wnioskodawca uzupełniając przedmiotowy wniosek w dniu 15 stycznia 2013 r. dopłacił 40 zł, a wniosek dotyczy jednego zdarzenia przyszłego, kwota 40 zł, wniesiona na podstawie art. 14f § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, przez Wnioskodawcę w dniu 15 stycznia 2013 r., na konto bankowe Izby Skarbowej w Łodzi będzie zwrócona na rachunek bankowy wskazany w części F. wniosku ORD-IN, zgodnie z art. 14f § 2a ww. ustawy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl