IPTPP1/443-75/13-2/RG - Prawo uczelni wyższej do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu dotyczącego utworzenia nowoczesnych modułów informacyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-75/13-2/RG Prawo uczelni wyższej do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu dotyczącego utworzenia nowoczesnych modułów informacyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2013 r. (data wpływu 1 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu "...".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, które podlegają zwolnieniu z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26b ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z dnia 26 sierpnia 2011 r.). W roku 2013 Uczelnia składa wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. Społeczeństwo Informatyczne, Działanie 2.2. - Moduły informacyjne platformy e-usług i bazy danych. Projekt nosi nazwę - "...".

Uczelnia jest zobowiązana do złożenia zaświadczenia z organu podatkowego określającego, czy w odniesieniu do realizowanego projektu istnieje możliwość odliczenia VAT w całości lub w części. Uczelnia w dniu 24 maja 2004 r. złożyła zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług druk VAT-R, a od czerwca 2004 r. jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Uczelnia z tytułu wynajmu powierzchni dla osób fizycznych w celu prowadzenia działalności gastronomicznej, składa co miesiąc deklaracje VAT-7 w celu rozliczenia podatku należnego z tytułu wynajmu. Zasadniczym celem projektu jest promowanie społeczeństwa informacyjnego poprzez utworzenie nowoczesnych portali tematycznych z zakresu e-nauki (w tym e-usług bibliotecznych), e-obiegu dokumentów oraz kompleksowej obsługi studiów (e-rekrutacji).

Nowoczesne moduły informacyjne służyć będą upowszechnieniu i rozszerzeniu usług publicznych w tym zakresie dla mieszkańców regionu co będzie miało znaczący wpływ na rzecz podniesienia konkurencyjności regionu. Przedmiotem projektu w ramach działania:

* utworzenie modułu zewnętrznego dostępu do katalogu, elektronicznych baz danych: bibliograficznych i rzeczowych w zakresie medycyny i nauk pokrewnych oraz usług Biblioteki;

* utworzenie modułu otwartego repozytorium wydawnictw PMWSZ w celu promowania dorobku publikacyjnego pracowników Uczelni, upowszechniania wyników ich badań naukowych, umożliwienia otwartego dostępu do opracowań dydaktycznych i bibliograficznych jako alternatywnych materiałów edukacyjnych;

* utworzenie modułu interaktywnego panelu komunikacji z użytkownikami portalu za pomocą różnych kanałów oraz modułu różnych kategorii profili użytkowników;

* utworzenie modułu e-Rekrutacji zapewniającego wszechstronną obsługę procesu rekrutacyjnego kandydatów na studia wyższe. Celem systemu e-Rekrutacja będzie również usprawnienie pracy komisji rekrutacyjnych;

* modernizacja sieci strukturalnej Uczelni w celu umożliwienia utworzenia oraz korzystania z modułów i platform e-usług przez użytkowników.

+ EPUAP + skrzynka podawcza.

Realizacja projektu umożliwi powszechny i szybki dostęp do naukowych baz danych, sprawną komunikację z użytkownikami projektu oraz wpłynie na uproszczenie zadań administracyjnych, i tym samym na lepsze wykorzystanie wiedzy, czasu pracy i potencjału zawodowego kadry uczelni.

Przedmiotem projektu nie jest wykonywanie przez uczelnię czynności opodatkowanych na zmodernizowanej części obiektu i na zakupionym sprzęcie, ale świadczenie usług w zakresie kształcenia studentów uczelni, które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26b ustawy o podatku od towarów i usług podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. Wydatki poniesione w związku realizacją projektu zostaną udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę. Zakupione w wyniku projektu mienie będzie własnością uczelni, zostanie zaewidencjonowane zgodnie z ustawą o rachunkowości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonywanych w ramach realizowanego projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca jest wyższą szkołą zawodową, jedyną o profilu medycznym w regionie. Jest uczelnią publiczną, utworzoną na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2003 r. w sprawie utworzenia (...) (Dz. U. Nr 64, poz. 593). Uczelnia posiada nadany numer identyfikacyjny REGON... oraz nadany numer identyfikacji podatkowej....

Siedziba uczelni znajduje się w kompleksie budynków, znajdujących się centrum Miasta. Uczelnia działa na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.), przepisów wydanych na jej podstawie oraz na podstawie statutu uchwalonego przez senat uczelni.

Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26b ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z dnia 26 sierpnia 2011 r.) podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT od ponoszonych wydatków. Przy świadczeniu usług zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT Uczelnia nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od ponoszonych wydatków.

Zakupiony sprzęt i usługi w zakresie modernizacji pomieszczeń dla studentów będą służyć do wykonywania usług w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, tym samym Wnioskodawca uważa, że nie ma możliwości obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług dokonanych w ramach projektu pn. "...".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Artykuł 86 ust. 1 ustawy, stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do treści art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca, jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku 2013 uczelnia składa wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. Społeczeństwo Informatyczne, Działanie 2.2. - Moduły informacyjne platformy e-usług i bazy danych. Projekt nosi nazwę - "...". Zasadniczym celem projektu jest promowanie społeczeństwa informacyjnego poprzez utworzenie nowoczesnych portali tematycznych z zakresu e-nauki (w tym e-usług bibliotecznych), e-obiegu dokumentów oraz kompleksowej obsługi studiów (e-rekrutacji).

Nowoczesne moduły informacyjne służyć będą upowszechnieniu i rozszerzeniu usług publicznych w tym zakresie dla mieszkańców regionu co będzie miało znaczący wpływ na rzecz podniesienia konkurencyjności regionu. Przedmiotem projektu w ramach działania:

* utworzenie modułu zewnętrznego dostępu do katalogu, elektronicznych baz danych: bibliograficznych i rzeczowych w zakresie medycyny i nauk pokrewnych oraz usług Biblioteki PMWSZ;

* utworzenie modułu otwartego repozytorium wydawnictw PMWSZ w celu promowania dorobku publikacyjnego pracowników Uczelni, upowszechniania wyników ich badań naukowych, umożliwienia otwartego dostępu do opracowań dydaktycznych i bibliograficznych jako alternatywnych materiałów edukacyjnych;

* utworzenie modułu interaktywnego panelu komunikacji z użytkownikami portalu za pomocą różnych kanałów oraz modułu różnych kategorii profili użytkowników;

* utworzenie modułu e-Rekrutacji zapewniającego wszechstronną obsługę procesu rekrutacyjnego kandydatów na studia wyższe. Celem systemu e-Rekrutacja będzie również usprawnienie pracy komisji rekrutacyjnych;

* modernizacja sieci strukturalnej Uczelni w celu umożliwienia utworzenia oraz korzystania z modułów i platform e-usług przez użytkowników.

+ EPUAP + skrzynka podawcza.

Realizacja projektu umożliwi powszechny i szybki dostęp do naukowych baz danych, sprawną komunikację z użytkownikami projektu oraz wpłynie na uproszczenie zadań administracyjnych, i tym samym na lepsze wykorzystanie wiedzy, czasu pracy i potencjału zawodowego kadry uczelni.

Przedmiotem projektu nie jest wykonywanie przez uczelnię czynności opodatkowanych na zmodernizowanej części obiektu i na zakupionym sprzęcie, ale świadczenie usług w zakresie kształcenia studentów uczelni, które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26b ustawy o podatku od towarów i usług podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. Wydatki poniesione w związku realizacją projektu zostaną udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę. Zakupione w wyniku projektu mienie będzie własnością uczelni, zostanie zaewidencjonowane zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie jest spełniony, gdyż towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie są związane z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem. Zatem, Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją opisanego projektu.

Reasumując, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu "...", ponieważ - jak wskazał Wnioskodawca - zmodernizowana część obiektu i zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany do świadczenia usług podlegających zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, należy zwrócić uwagę, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Dodatkowo tut. Organ zwraca uwagę, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych przez Zainteresowanego, gdyż nie było to przedmiotem wniosku oraz nie zadano pytania w tym zakresie. Wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na opisie sprawy (zdarzenia przyszłego), w którym wskazano, iż efekty projektu będą służyły do świadczenia usług, które są zwolnione z podatku od towarów i usług. Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego i nie jest przedmiotem oceny. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego (np. przeznaczenia zakupionych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych), udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl