IPTPP1/443-722/11-5/MW - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania nagród i dokumentowania tej czynności fakturą wewnętrzną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-722/11-5/MW Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania nagród i dokumentowania tej czynności fakturą wewnętrzną.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2011 r. (data wpływu 6 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 6 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nagród i dokumentowania tej czynności fakturą wewnętrzną - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od zakupionych nagród oraz obowiązku opodatkowania nieodpłatnego przekazywania nagród i dokumentowania tej czynności fakturą wewnętrzną.

Wniosek uzupełniono w dniu 6 grudnia 2011 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi serwis internetowy. Serwis ten umożliwia zarejestrowanym użytkownikom zdobywanie punktów za wykonanie pewnych czynności. Czynnościami takimi są np.: wypełnienie ankiety, obejrzenie reklamy, zalogowanie się do serwisu. Punkty te są gromadzone na indywidualnych kontach użytkowników i mogą być zamienione na nagrody (ale nie mogą zostać wymienione na pieniądze). Nagrody są dostarczane paczkami kurierskimi na koszt Wnioskodawczyni do użytkowników. Zakres dostawy został ograniczony tylko do terenu Polski. Wnioskodawczyni dokonuje zakupów nagród samodzielnie na terenie Polski i Unii Europejskiej.

Wnioskodawczyni wystawia faktury VAT podmiotom, które zleciły np. wypełnienie ankiet czy reklamę.

Wnioskodawczyni jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Przekazywane nagrody nie są drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, nie są prezentami o małej wartości oraz próbkami. Nagrody dla użytkowników mają zachęcić ich do wykonywania pewnych czynności. Towary nabywane z przeznaczeniem na nagrody służą więc czynnościom opodatkowanym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatne przekazanie nagród będzie skutkować wystawieniem faktury wewnętrznej i VAT należnym.

Zdaniem Wnioskodawczyni, przekazywanie nieodpłatne nagród nie będzie skutkowało naliczeniem podatku VAT i wystawieniem faktury wewnętrznej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towar należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Jednocześnie z treści art. 7 ust. 3 ustawy wynika, iż, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Przepis art. 7 ust. 4 ustawy definiuje prezenty o małej wartości o których mowa w ust. 3, przez które rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1.

o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2.

których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast w myśl art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi serwis internetowy, który umożliwia zarejestrowanym użytkownikom zdobywanie punktów za wykonanie pewnych czynności. Czynnościami takimi są, np.: wypełnienie ankiety, obejrzenie reklamy, zalogowanie się do serwisu. Punkty te są gromadzone na indywidualnych kontach użytkowników i mogą być zamienione na nagrody (ale nie mogą zostać wymienione na pieniądze). Nagrody są dostarczane paczkami kurierskimi na koszt Wnioskodawczyni do użytkowników. Zakres dostawy został ograniczony tylko do terenu Polski. Wnioskodawczyni dokonuje zakupów nagród samodzielnie na terenie Polski i Unii Europejskiej. Przekazywane nagrody nie są drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, nie są prezentami o małej wartości oraz próbkami. Nagrody dla użytkowników mają zachęcić ich do wykonywania pewnych czynności. Towary nabywane z przeznaczeniem na nagrody służą czynnościom opodatkowanym. Wnioskodawczyni wystawia faktury VAT podmiotom, które zleciły np. wypełnienie ankiet czy reklamę (faktury prowizyjne ze stawką 23%).

Należy wskazać, iż dla uznania nieodpłatnej dostawy za odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki:

* podatnik przekazuje lub zużywa nieodpłatnie towary należące do jego przedsiębiorstwa oraz

* podatnikowi przysługiwało, w całości lub części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Generalnie więc opodatkowaniu podatkiem VAT podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki.

A zatem przekazanie użytkownikom serwisu internetowego nagród (niebędących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, prezentami o małej wartości ani próbkami), w przypadku, gdy Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przekazanie ww. nagród, stanowiące czynności o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy - wymaga, stosownie do art. 106 ust. 7 ustawy, wystawienia faktury wewnętrznej. Nieodpłatne przekazanie towarów może być dokumentowane przez Wnioskodawczynię zbiorczą fakturą wewnętrzną, wystawianą na koniec okresu rozliczeniowego.

Reasumując, nieodpłatne przekazanie nagród użytkownikom serwisu internetowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i udokumentowaniu fakturą wewnętrzną.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej opodatkowania nieodpłatnego przekazywania nagród i dokumentowania tej czynności fakturą wewnętrzną. Wniosek w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku od zakupionych nagród załatwiono interpretacją IPTPP1/443-722/11-4/MW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl