IPTPP1/443-551/12-4/MG - Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową budynku usługowego z częścią mieszkalną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 października 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-551/12-4/MG Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową budynku usługowego z częścią mieszkalną.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2012 r. (data wpływu 11 lipca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 września 2012 r. (data wpływu 27 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową budynku usługowego z częścią mieszkalną - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową budynku usługowego z częścią mieszkalną w stanie surowym zamkniętym.

Pismem z dnia 24 września 2012 r. (data wpływu 27 września 2012 r.) uzupełniono wniosek w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego, przeformułowanie pytania oraz przedstawienie własnego stanowiska w odniesieniu do zadanego w uzupełnieniu pytania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, w ramach planu rozwoju firmy podjął decyzję o przystąpieniu do budowy budynku usługowego z częścią mieszkalną. W oparciu o wydane pozwolenie na budowę, tj. rozbudowa, nadbudowa i przebudowa budynku produkcyjno - usługowego wraz z częściową zmianą sposobu użytkowania na lokal mieszkalny, Wnioskodawca podpisze umowę o roboty budowlane z wykonawcą (firmą budowlaną), przedmiotem której będzie budowa budynku usługowego z częścią mieszkalną.

Wykonawca wykona prace budowlane polegające na wybudowaniu całego budynku w stanie surowym zamkniętym (fundamenty, ściany, stropy, dach, ocieplenie budynku).

Zaznaczyć należy, iż w zawartej umowie zostanie wskazane, iż roboty budowlane dotyczyć będą części budynku, tj. powierzchni mieszkalnych (na piętrze budynku) i odrębnie powierzchni niemieszkalnych (tekst jedn.: użytkowych) na całym parterze budynku.

Wskazać również należy, iż udział procentowy powierzchni niemieszkalnej budynku jest większy od powierzchni mieszkalnej i wynosi: 56,23% część niemieszkalna oraz 43,77% część mieszkalna.

Wnioskodawca oczekuje udzielenia interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego.

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W zakresie inwestycji, o której mowa wyżej, Wnioskodawca jest w stanie przyporządkować wydatki do konkretnych części budynku, tj. okna, ogrzewanie, wentylację, media, które są osobno zaprojektowane i dadzą się podzielić. Stanu surowego otwartego Wnioskodawca nie jest w stanie przyporządkować do konkretnych części budynku. Cały budynek ma wspólny fundament, strop między parterem a piętrem, wspólny dach z ocieleniem, ściany.

Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług związanych z budową budynku będą wystawione na Wnioskodawcę. W części niemieszkalnej Wnioskodawca będzie wykorzystywał budynek do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Czy jest możliwe odliczenie kwoty podatku naliczonego w zakresie planowanej inwestycji proporcjonalnie do udziału procentowego powierzchni tj. większa część budynku wykorzystywana będzie na cele niemieszkalne tj. 56,23% (użytkowe w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą), zaś na mieszkalne 43,77%.

Zdaniem Wnioskodawcy, (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku), zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Zgodnie zaś z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o VAT: w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podmiotowy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W związku z inwestycją, tj. budową budynku usługowego z częścią mieszkalną udział procentowy powierzchni niemieszkalnej budynku jest większy od powierzchni mieszkalnej i wynosi odpowiednio: 56,23% część niemieszkalna oraz 43,77% część mieszkalna. Budynek będzie obiektem dwukondygnacyjnym. Na parterze przewidziana jest część usługowa o powierzchni 369,80 m2. Na piętrze zaprojektowano część mieszkalną o powierzchni 287 m2.

Wnioskodawca uważa, że podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakupione materiały (towary) oraz usługi dotyczące wykonania ww. części wspólnych budynku (wspólny fundament, strop między parterem a piętrem, wspólny dach z ociepleniem, ściany) oraz innych, których nie jest w stanie przyporządkować jako związanych z częścią usługową czy mieszkalną, może być rozliczony współczynnikiem powierzchni lokalu usługowego oraz mieszkalnego do powierzchni całego budynku, tj. można odliczyć kwoty podatku naliczonego w zakresie niniejszej inwestycji proporcjonalnie do udziału procentowego powierzchni.

Wnioskodawca jest zdania, że jeśli dana czynność nie dotyczy całego budynku jako takiego, lecz dotyczy zarówno lokalu mieszkalnego, jak i lokalu użytkowego (co ma miejsce w niniejszej sprawie), to wówczas należałoby wyliczyć proporcję powierzchni mieszkalnej i użytkowej (tak też Wnioskodawca uczynił) i stosownie do tych proporcji podzielić podstawę opodatkowania, z zastosowaniem właściwych stawek VAT.

Wobec powyższego Wnioskodawca podtrzymuje, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku związanego z budową obiektu proporcjonalnie do udziału procentowego powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą w powierzchni ogólnej budynku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Ze wskazanych przepisów wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, iż można odliczyć w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Stosownie do art. 86 ust. 7b ustawy, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Cytowany wyżej przepis reguluje sposób obliczania podatku naliczonego od nabycia bądź wytworzenia nieruchomości (w tym nakładów ponoszonych na nieruchomość) w sytuacji, w której dana nieruchomość ma być używana zarówno na cele działalności, jak i na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością. Niniejsza regulacja ma zastosowanie wówczas, gdy dana nieruchomość (której dotyczy podatek naliczony) nie jest wykorzystywana wyłącznie na cele działalności. Obejmuje ona sytuacje, w których nieruchomość ma przeznaczenie mieszane, to znaczy jest wykorzystywana zarówno na cele związane z działalnością, jak i na inne cele, w tym cele prywatne podatnika bądź jego pracowników, czyli cele nie związane z czynnościami opodatkowanymi.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach rozwoju firmy Zainteresowany podjął decyzję o przystąpieniu do budowy budynku usługowego z częścią mieszkalną. Wnioskodawca podpisze umowę o roboty budowlane z wykonawcą (firmą budowlaną), przedmiotem której będzie budowa budynku usługowego z częścią mieszkalną. Wykonawca wykona prace budowlane polegające na wybudowaniu całego budynku w stanie surowym zamkniętym (fundamenty, ściany, stropy, dach, ocieplenie budynku). W zawartej umowie zostanie wskazane, iż roboty budowlane dotyczyć będą części budynku, tj. powierzchni mieszkalnych (na piętrze budynku) i odrębnie powierzchni niemieszkalnych (tekst jedn.: użytkowych) na całym parterze budynku. Udział procentowy powierzchni niemieszkalnej budynku jest większy od powierzchni mieszkalnej i wynosi: 56,23% część niemieszkalna oraz 43,77% część mieszkalna. Wnioskodawca jest w stanie przyporządkować wydatki do konkretnych części budynku, tj. okna, ogrzewanie, wentylację, media, które są osobno zaprojektowane i dadzą się podzielić. Stanu surowego otwartego Wnioskodawca nie jest w stanie przyporządkować do konkretnych części budynku. Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług związanych z budową budynku będą wystawione na Wnioskodawcę. W części niemieszkalnej Wnioskodawca będzie wykorzystywał budynek do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Odnosząc przedstawione okoliczności sprawy do powołanych przepisów prawa podatkowego, stwierdzić należy, iż wydatki związane z budową przedmiotowej nieruchomości, udokumentowane fakturami VAT, nie służą Wnioskodawcy wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem Zainteresowanemu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki tylko w takim zakresie, w jakim będą one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i będą związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

W przypadku wydatków, które mogą zostać jednoznacznie przypisane do części budynku, która będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących te wydatki w części, która będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych.

Natomiast w odniesieniu do wydatków, których Wnioskodawca nie może jednoznacznie przypisać do części budynku, która będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej lub do części przeznaczonej na cele mieszkaniowe, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących te wydatki w określonej wysokości, tj. od części, która będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej i będzie związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Mając na uwadze okoliczności przedstawione w złożonym wniosku, w zakresie wydatków, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnych części budynku (tekst jedn.: części usługowej bądź mieszkaniowej), zdaniem tutejszego Organu zastosowanie metody klucza powierzchniowego budynku jest właściwe z uwagi na fakt, iż umożliwi to alokację podatku wg powierzchni wykorzystywanej do czynności opodatkowanych oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia. Jak już wspomniano najważniejsze znaczenie w tym względzie ma rzeczywiste, faktyczne przyporządkowanie nabywanych towarów i usług do wykonywanych czynności.

Reasumując, Wnioskodawca w odniesieniu do wydatków, które będzie w stanie przyporządkować do części usługowej budynku, będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w odniesieniu do wydatków, których Wnioskodawca nie jest w stanie przyporządkować do konkretnych części budynku, będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej, związanej z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 i art. 86 ust. 7b ustawy.

Wobec powyższego oceniając stanowisko, zgodnie z którym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku związanego z budową obiektu proporcjonalnie do udziału procentowego powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą w powierzchni ogólnej budynku, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl