IPTPP1/443-517/13-2/RG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 września 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-517/13-2/RG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2013 r. (data wpływu 8 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT dostawy nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT dostawy nieruchomości zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Upadłe przedsiębiorstwo - Wnioskujący - jest właścicielem nieruchomości zabudowanej w postaci: działki gruntu o powierzchni 0,8233 ha, użytek Ba - tereny przemysłowe. Nieruchomość jest objęta księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy pod numerem.... Nieruchomość ta była w sposób ciągły wykorzystywana do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej (podatkiem od towarów i usług) od chwili jej nabycia, a zatem wcześniej niż od momentu jej powstania, przez scalenie i podział. Końcowy moment prowadzenia działalności należy określić na postanowienie Sądu Rejonowego, Wydział Gospodarczy Sekcja Upadłościowa z dnia 23 września 2011 r. sygn. akt:.., o zmianie postanowienia tegoż sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości upadłej spółki.

Nieruchomość ta została nabyta od..., w zamian za udziały w upadłej spółce (aport). Czynność ta objęta jest aktem notarialnym sporządzonym dnia 13 marca 2009 r., nr..., przez notariusz... w Kancelarii Notarialnej. Podczas tej transakcji nie doszło do naliczenia podatku od towarów i usług. Z treści aktu notarialnego wynika, że w chwili jego sporządzenia nieruchomość była już w posiadaniu nabywcy (upadłej spółki). Strony ustaliły wartość transakcji na kwotę 1.250.000 PLN (jeden milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych).

Upadłe przedsiębiorstwo nie ponosiło żadnych wydatków na polepszenie budynku posadowionego na działce nr..., od których zapłacony podatek od towarów i usług podlegał rozliczeniu z podatkiem należnym. Nieruchomość ta powstała poprzez scalenie i podział: dnia 14 czerwca 2007 Burmistrz Miasta wydał decyzję, w której połączył zabudowaną działkę gruntu nr..., objętą księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy pod numerem... oraz zabudowaną działkę gruntu nr..., objęta księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy pod numerem.... W wyniku podziału powstały zabudowane działki gruntu, użytek Ba - tereny przemysłowe nr... oraz..., obie objęte księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy pod numerem....

Osobą wnioskującą o scalenie i podział był..., właściciel obu scalanych działek. Działkę nr... objętą - księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy pod numerem... nabył od Gminy, a czynność ta objęta jest aktem notarialnym sporządzonym dnia 28 maja 2004 r., nr... przez notariusz w Kancelarii Notarialnej. Czynność ta była objęta podatkiem od towarów i usług w stawce 22%.

Działkę nr... objętą księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy pod numerem... nabył od Przedsiębiorstwa. Wpis prawa własności do ksiąg wieczystych został dokonany dnia 10 grudnia 1998 r. Nie można ustalić na podstawie treści księgi wieczystej czy czynność ta była opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Obecnie syndyk upadłej spółki zamierza zbyć nieruchomość w postaci działki nr.... Nieruchomość ta obejmuje grunt oraz budynek wykorzystywany do opodatkowanej działalności gospodarczej. Nieruchomość wchodzi w skład masy upadłości i środki uzyskane ze zbycia zostaną przeznaczone na zapłatę zobowiązań upadłej spółki. Planowana sprzedaż nastąpi nie wcześniej niż we wrześniu 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy syndyk upadłego przedsiębiorstwa powinien traktować zbycie nieruchomości w postaci działki nr... wraz z posadowionym na niej budynkiem przemysłowym jako zwolnione od podatku od towarów i usług, zgodnie z normą art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane zdarzenie jest zwolnione z podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Dostawa w niniejszym przypadku opiewa na używane budynki przemysłowe, zasiedlone po raz pierwszy ponad dwa lata przed datą planowanej sprzedaży. Obecny właściciel przedmiotowej nieruchomości nie rozliczał zapłaconego podatku od towarów i usług od polepszeń przedmiotowej nieruchomości, zatem nie zachodzi inna przesłanka wywołująca konieczność odprowadzenia podatku od towarów i usług od tej transakcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Według art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

* zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stawka podatku - w myśl art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Niemniej jak wynika z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże w treści ustawy o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych przewiduje się dla niektórych czynności obniżone stawki podatku oraz zwolnienie od podatku VAT.

Należy przy tym podkreślić, że zwolnienia od podatku mają charakter wyjątkowy i powinny być traktowane jako odstępstwo od ogólnej zasady opodatkowania każdej odpłatnej dostawy. Zatem pojęcia używane do określenia zwolnień, o których mowa w art. 43 ustawy, należy interpretować ściśle.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

Wskazać również należy, iż w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

* są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

* złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Na podstawie ust. 11 cyt. artykułu, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, po spełnieniu określonych warunków, możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Powyższe prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Upadłe przedsiębiorstwo - Wnioskujący - jest właścicielem nieruchomości zabudowanej w postaci: działki gruntu, o powierzchni 0,8233 ha, użytek Ba - tereny przemysłowe. Nieruchomość ta była w sposób ciągły wykorzystywana do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej (podatkiem od towarów i usług) od chwili jej nabycia, a zatem wcześniej niż od momentu jej powstania, przez scalenie i podział. Końcowy moment prowadzenia działalności należy określić na postanowienie Sądu Rejonowego, Wydział Gospodarczy Sekcja Upadłościowa z dnia 23 września 2011 r. sygn. akt:.., o zmianie postanowienia tegoż sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości upadłej spółki. Nieruchomość ta została nabyta od..., w zamian za udziały w upadłej spółce (aport). Czynność ta objęta jest aktem notarialnym sporządzonym dnia 13 marca 2009 r., nr rep..... Podczas tej transakcji nie doszło do naliczenia podatku od towarów i usług. Z treści aktu notarialnego wynika, że w chwili jego sporządzenia nieruchomość była już w posiadaniu nabywcy (upadłej spółki).

Upadłe przedsiębiorstwo nie ponosiło żadnych wydatków na polepszenie budynku posadowionego na działce nr..., od których zapłacony podatek od towarów i usług podlegał rozliczeniu podatkiem należnym. Nieruchomość ta powstała poprzez scalenie i podział: dnia 14 czerwca 2007 Burmistrz Miasta wydał decyzję, w której połączył zabudowaną działkę gruntu nr..., objętą księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy pod numerem... oraz zabudowaną działkę gruntu nr..., objęta księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy pod numerem.... W wyniku podziału powstały zabudowane działki gruntu, użytek Ba - tereny przemysłowe nr... oraz..., obie objęte księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy pod numerem....

Syndyk upadłej spółki zamierza zbyć nieruchomość w postaci działki nr.... Nieruchomość ta obejmuje grunt oraz budynek wykorzystywany do opodatkowanej działalności gospodarczej. Nieruchomość wchodzi w skład masy upadłości i środki uzyskane ze zbycia zostaną przeznaczone na zapłatę zobowiązań upadłej spółki. Planowana sprzedaż nastąpi nie wcześniej niż we wrześniu 2013 r.

W analizowanej sprawie, kluczowym elementem jest ustalenie, czy w odniesieniu do opisanego budynku i lokalu nastąpiło już jego pierwsze zasiedlenie.

Analizując powołaną definicję pierwszego zasiedlenia stwierdzić należy, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu obiekt musi zostać oddany do użytkowania, a ponadto czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu. Z powyższej definicji wynika więc, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy uznać m.in. umowę sprzedaży, najmu czy dzierżawy.

Użyte w art. 2 pkt 14 ustawy, sformułowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu wskazuje na katalog czynności wymienionych w art. 5 ustawy, czyli dana czynność musi podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, choć nie jest konieczne, aby faktycznie był naliczony podatek od tej czynności - może to być czynność zwolniona od podatku.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość od..., w zamian za udziały w upadłej spółce (aport), zgodnie z aktem notarialnym dnia 13 marca 2009 r., nr rep.....

Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aporty pieniężne), rzeczy lub prawa (aporty rzeczowe) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe. Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego - w zależności od tego co jest jego przedmiotem - spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż.

Należy zatem stwierdzić, iż przedmiotowy budynek została nabyty w ramach czynności opodatkowanych - aport - w zamian za udziały w Spółce, w wyniku czego został zasiedlony w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 14 ustawy.

W związku z tym, że planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż nieruchomości nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim (do pierwszego zasiedlenia doszło bowiem w 2009 r.), a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nieruchomości z pewnością upłynie okres dłuższy niż 2 lata (planowana sprzedaż nastąpi nie wcześniej niż we wrześniu 2013 r.), Wnioskodawca będzie miał prawo do zastosowania zwolnienia od podatku do transakcji sprzedaży nieruchomości w postaci budynku przemysłowego na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy dostawie budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

W związku z powyższym odnosząc się do kwestii opodatkowania opisanej transakcji należy stwierdzić, że skoro sprzedaż budynku znajdującego się na działce podlega zwolnieniu od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to w świetle art. 29 ust. 5 ustawy, również dostawa gruntów będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Podsumowując, dostawa działki nr... wraz z posadowionym na niej budynkiem przemysłowym korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z art. 29 ust. 5 ustawy, o ile strony nie zrezygnują z ww. zwolnienia i nie wybiorą opodatkowania przedmiotowej dostawy na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, po spełnieniu warunków zawartych w tych przepisach.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualny błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl