IPTPP1/443-330/13-2/MW - Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny budynków i budowli trwale związanych z gruntem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-330/13-2/MW Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny budynków i budowli trwale związanych z gruntem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu 2 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* uznania darowizny budynków i budowli trwale związanych z gruntem za odpłatną dostawę towarów,

* stawki opodatkowania podatkiem VAT czynności darowizny ww. nieruchomości,

* możliwości rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT ww. darowizny

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* uznania darowizny budynków i budowli trwale związanych z gruntem za odpłatną dostawę towarów,

* stawki opodatkowania podatkiem VAT czynności darowizny ww. nieruchomości,

* możliwości rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT ww. darowizny,

* podstawy opodatkowania z tytułu ww. darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca z siedzibą w... (dalej: Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest m.in. wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zamierza przekazać w formie darowizny grunty wraz z mieszczącymi się na nich budynkami i budowlami należącymi do przedsiębiorstwa Spółki. Grunty, budynki i budowle, będące przedmiotem planowanej darowizny nie stanowią zorganizowanej część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej: ustawa o VAT).

Spółka pragnie wskazać, iż jej poprzednikom prawnym (w 2010 r. nastąpiło połączenie 13 spółek z grupy... w drodze przejęcia, zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych polegającego na przeniesieniu całego majątku spółek przejmowanych na rzecz Spółki, działającej jako spółka przejmująca. W rezultacie, na podstawie art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, Spółka wstąpiła we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółek przejmowanych, jako ich następca prawny) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z nabyciem towarów i usług służących wytworzeniu przedmiotowych budynków i budowli trwale związanych z gruntami. Przekazywane budowle i budynki zostały wytworzone przez poprzedników prawnych Spółki we własnym zakresie.

Budynki i budowle będące przedmiotem darowizny nie są zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o którym mowa w art. 41 ust. 12 i 12a ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania

1.

Czy nieodpłatne przekazanie (darowizna) przedmiotowych budynków i budowli trwale związanych z gruntami jest czynnością stanowiącą odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

2.

W przypadku uzyskania odpowiedzi twierdzącej na pytanie 1 - czy dostawa w formie darowizny podlega opodatkowaniu taką samą stawką VAT, jaka znalazłaby zastosowanie w przypadku, gdyby przedmiotowe budynki i budowle trwale związane z gruntami zostały sprzedane na rzecz obdarowanego podmiotu, tj. stawką podstawową lub zwolnioną na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przy założeniu, że warunki zastosowania zwolnienia wskazane w powyższym przepisie zostały spełnione.

3.

Czy w przypadku, gdy warunki zastosowania zwolnienia wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zostaną spełnione w przedmiotowej sytuacji, Spółka będzie miała także możliwość zrezygnowania ze zwolnienia od opodatkowania VAT przedmiotowej darowizny na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT i wyboru opodatkowania VAT tej czynności.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.

Nieodpłatne przekazanie (darowizna) przedmiotowych budynków i budowli trwale związanych z gruntami jest czynnością stanowiącą odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

2.

Dostawa w formie darowizny podlega opodatkowaniu taką samą stawką VAT, jaka znalazłaby zastosowanie w przypadku, gdyby przedmiotowe budynki i budowle trwale związane z gruntami zostały sprzedane na rzecz obdarowanego podmiotu, tj. stawką podstawową lub zwolnioną na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przy założeniu, że warunki zastosowania zwolnienia wskazane w powyższym przepisie zostały spełnione.

3.

W przypadku, gdy warunki zastosowania zwolnienia wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zostaną spełnione w przedmiotowej sytuacji, Spółka będzie miała także możliwość zrezygnowania ze zwolnienia od opodatkowania VAT przedmiotowej darowizny na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT i wyboru opodatkowania VAT tej czynności

Na wstępnie Spółka pragnie zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie jest rozstrzygnięcie tego, czy budynki i budowle trwale związane z gruntem, będące przedmiotem planowanej darowizny stanowią zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Intencją Spółki jest natomiast uzyskanie odpowiedzi w zakresie konsekwencji na gruncie VAT planowanej przez Spółkę darowizny tych budynków i budowli trwale związanych z gruntem.

Ad. 1

Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie natomiast z definicją wskazaną w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Należy również podkreślić, iż dla celów VAT niektóre czynności nieodpłatne zostały przez ustawodawcę zrównane z odpłatną dostawą towarów. W świetle regulacji art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się również "przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych".

W świetle powołanych przepisów, aby nieodpłatne przekazanie towarów podlegało opodatkowaniu VAT konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

* nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,

* przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

* przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy Spółka pragnie podkreślić, iż wszystkie przesłanki warunkujące zrównanie nieodpłatnego przekazania towarów z odpłatną dostawą towarów na gruncie przepisów o VAT zostaną w omawianym przypadku spełnione. Jak zostało bowiem wskazane w opisie zdarzenia przyszłego Spółka, działając w charakterze czynnego podatnika VAT, zamierza dokonać darowizny, której przedmiotem będą grunty wraz z posadowionymi na nich budynkami i budowlami.

Podkreślenia wymaga również fakt, iż poprzednikom prawnym Spółki przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących wytworzeniu przedmiotowych budynkowi budowli trwale związanych z gruntami. Jak zostało natomiast podkreślone w zdarzeniu przyszłym, wskutek połączenia Spółek z grupy, Spółka wstąpiła we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółek przejmowanych jako ich następca prawny, stosownie do regulacji art. 93 Ordynacji podatkowej.

Mając na uwadze powyższe, nieodpłatne przekazanie (darowizna) przedmiotowych budynków i budowli trwale związanych z gruntem, jest czynnością stanowiącą odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i w konsekwencji będzie podlegało opodatkowaniu VAT na takich samych zasadach jak odpłatna dostawa tych towarów.

Ad. 2

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT "Stawka podatku wynosi 22% (...)". Ponadto, w świetle art. 146a "W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. (...) stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%".

Stawka podatku wynosi zatem zasadniczo 23%, za wyjątkiem przypadków, w których zastosowanie znajdzie stawka preferencyjna (0%, 5% lub 8%) lub zwolnienie z opodatkowania - w przypadkach określonych w ustawie i przepisach wykonawczych.

W analizowanej sytuacji, przedmiotowa darowizna budynków i budowli trwale związanych z gruntami, może być zatem opodatkowana stawką podstawową - 23% VAT lub może korzystać ze zwolniona z VAT. Pozostałe stawki VAT nie będą miały zastosowania w tym przypadku.

Spółka pragnie wskazać, iż warunki zastosowania zwolnienia z tytułu dostawy budynkowi budowli zostały określone w szczególności w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zgodnie z którym "zwalnia się od podatku (...) dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął

okres krótszy niż 2 lata".

Z uwagi więc na fakt, iż darowizna przedmiotowych budynków i budowli trwale związanych z gruntami podlega opodatkowaniu VAT na takich samych zasadach jak odpłatna dostawa tych towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, będzie ona:

* opodatkowana podstawową stawką VAT, lub

* zwolniona z VAT, jeżeli zostaną spełnione przesłanki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zdaniem Spółki, nieodpłatne przekazanie (darowizna) przedmiotowych budynków i budowli trwale związanych z gruntem będzie mogło korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przy założeniu, że warunki zastosowania zwolnienia wskazane w powyższym przepisie zostaną spełnione.

Spółka pragnie podkreślić, iż powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacyjnych indywidulanych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 4 stycznia 2013 r. (sygn. IPPP2/443-1226/12-4/DG) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, iż darowiznę nieruchomości zabudowanej pawilonem handlowym należy uznać za dostawę towaru i w konsekwencji, ustalić stawkę podatku VAT właściwą dla dostawy nieruchomości. Organ uznał ponadto, że "darowizna/dostawa przedmiotowej nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT (...)."

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualne; Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 stycznia 2013 r. (sygn. ITPP1/443-1298/12/KM) dotyczącej opodatkowania VAT przekazania nieruchomości (cmentarza i ogrodzenia) w formie darowizny. W powoływanej interpretacji, organ podatkowy odnosząc się do darowizny cmentarza stwierdził, że " (...) przekazanie tej nieruchomości (traktowanej jako budowli) na rzecz Gminy w zamian za umorzenie jej udziałów korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy."

Analogiczne do powyższych wnioski płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 kwietnia 2011 r. (sygn. ILPP1/443-65/11-2/MK), w której organ wskazał, że" (...) darowizna nieruchomości z posadowionymi na niej budynkiem i budowlami w postaci ogrodzenia i placu korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10."

Ad 3

Stosownie do dyspozycji art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, "podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części."

Jak wynika z powyższego przepisu, zastosowanie zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ma charakter fakultatywny i pod pewnymi warunkami wskazanymi w ustawie o VAT, podatnik może z niego zrezygnować. W takim wypadku dostawa budynków, budowli lub ich części podlega opodatkowaniu VAT.

Biorąc pod uwagę, że darowizna przedmiotowych budynków i budowli trwale związanych z gruntami stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przysługująca podatnikom możliwość zrezygnowania z przedmiotowego zwolnienia, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT znajdzie zastosowanie również w przypadku darowizny tych towarów.

Konsekwentnie zdaniem Spółki, będzie miała ona możliwość zrezygnowania ze zwolnienia przewidzianego dla dostawy budynków, budowli lub ich części i wyboru opodatkowania VAT przekazywanych w formie darowizny budynków i budowli trwale związanych z gruntami (przy założeniu, że warunki wynikające z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT zostaną spełnione).

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie jej stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Wskazać należy, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisanym stanie faktycznym, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślić należy, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Końcowo wskazać należy, iż w niniejszym rozstrzygnięciu nie dokonano oceny prawidłowości uznania, że przedmiot darowizny będzie podlegał opodatkowaniu stawką podstawową lub podlegał zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Powyższe przyjęto jako element zdarzenia przyszłego, natomiast ocena prawidłowości tego uznania przez Wnioskodawcę może nastąpić jedynie w drodze przeprowadzonego postępowania podatkowego przez właściwy organ pierwszej instancji.

Odnośnie powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje te zostały wydane w indywidualnych sprawach, w których indywidualnie oceniano opis zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i stanowisko wnioskodawcy. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek Zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Stosownie zaś do treści art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacje wydawane są w indywidualnych sprawach Wnioskodawcy, w związku z tym skutki prawne, czy też ewentualna ochrona, określone w art. 14k do 14 m mogą dotyczyć wyłącznie podmiotu, który uzyskał interpretację indywidualną. Stosownie zaś do art. 14e § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zawiadomienie o zmienionej interpretacji indywidualnej doręcza się podmiotowi, któremu w danej sprawie interpretacja została wydana.

Niniejszą interpretacją został załatwiony wniosek w części dotyczącej:

* uznania darowizny budynków i budowli trwale związanych z gruntem za odpłatną dostawę towarów

* stawki opodatkowania podatkiem VAT czynności darowizny ww. nieruchomości,

* możliwości rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT ww. darowizny.

Wniosek w części dotyczącej podstawy opodatkowania ww. darowizny został rozstrzygnięty interpretacją Nr IPTPP1/443-330/13-3/MW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl