IPTPP1/443-194/13-2/RG

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-194/13-2/RG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2013 r. (data wpływu 15 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny niezabudowanych nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny niezabudowanych nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

Skarb Państwa zamierza przekazać nieodpłatnie w drodze darowizny na rzecz Miasta - miasta na prawach powiatu niezabudowane nieruchomości (5 działek), oznaczone w obrębie nr... jako działki nr 3/7, 4/9, 4/11, 5/5, 6/5 o łącznej pow. 1,0252 ha.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej Nr.. z dnia 28 grudnia 2001 r. ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Nr.. poz.... z dnia 11 lutego 2002 r. działki nr 3/7, 4/9, 4/11, 5/5, 6/5 wchodzą w skład terenu przeznaczonego pod składy, magazyny (E2.SP-23).

Miasto - miasto na prawach powiatu jest gminą wykonującą zadania powiatu na zasadach określonych w art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1952 z późn. zm.).

Zasobem nieruchomości Skarbu Państwa gospodarują z zastrzeżeniem art. 43 ust. 2 i 4, art. 51, art. 57 ust. 1, art. 58-60 oraz art. 60a, starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej (art. 23 ust. 1 cyt. ustawy). Starosta (prezydent miasta) jest więc statio fisci Skarbu Państwa, co zostało potwierdzone w orzeczeniu NSA w Warszawie z dnia 17 maja 2006 r....

Skarb Państwa stał się właścicielem dz. Nr 6/5 na podstawie orzeczenia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej z dnia 20 października 1954 r. w sprawie przejścia na własność Państwa mienia, pozostałego po osobach przesiedlonych do ZSRR, natomiast działki nr 3/7, 4/9, 5/5 nabył na własność aktami notarialnymi Rep. A Nr...z dnia 16 grudnia 1987 r. i Rep. A.... z dnia 7 lipca 1989 r.

Z powyższego wynika, że nabycie przedmiotów gruntów miało miejsce przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), co oznacza, że stronie nie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od ww. czynności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatna darowizna przez Skarb Państwa na rzecz Miasta działek nr 3/7, 4,9, 5/5, 6/5 o łącznej pow. 1,0252 ha nie będzie podlegała opodatkowaniu w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 2 pkt 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, Miasto jest czynnym podatnikiem od podatku towarów i usług. Skarb Państwa planuje dokonanie czynności nieodpłatnej darowizny nieruchomości wchodzących w skład zasobu Skarbu Państwa oznaczonych jako działki nr 3/7, 4/9, 4/11, 5/5, 6/5 na rzecz Miasta - miasta na prawach powiatu.

Na podstawie art. 92 ust. 1 cyt. ustawy, funkcje organów powiatu w miastach na prawach powiatu, sprawuje rada miasta i prezydent miasta. Prezydent miasta na prawach powiatu jest reprezentantem Skarbu Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami.

Zdaniem Wnioskodawcy, co do zasady nieodpłatna darowizna nieruchomości nie stanowi odpłatnej dostawy towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) nie podlega opodatkowaniu.

W związku z faktem, że nabycie przedmiotowych gruntów przez Skarb Państwa miało miejsce przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), również nie ma zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 2 ponieważ Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że darowizna nieruchomości Skarbu Państwa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zwanej dalej k.c., rzeczami w rozumieniu niniejszego Kodeksu są tylko przedmioty materialne.

Wyjaśnić jednocześnie należy, iż przedmiotami stosunków prawnych są dobra materialne i niematerialne. Wśród dóbr materialnych wyróżniamy m.in. rzeczy (Bednarek Małgorzata, "Mienie", "Komentarz do art. 44-553 Kodeksu cywilnego", Zakamycze 1997, komentarz do art. 45 k.c.). Rzeczy dzieli się na nieruchomości i rzeczy ruchome (Pasecki Kazimierz, "Kodeks cywilny, Księga pierwsza. Część ogólna. Komentarz", Zakamycze 2003, komentarz do art. 45 k.c.).

Natomiast w myśl art. 46 § 1 ww. Kodeksu, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W świetle art. 7 ust. 2, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Analizując powołany przepis art. 7 ust. 2 ustawy należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, zarówno na cele związane, jak i na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru w całości lub w części. Jeżeli natomiast nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Skarb Państwa zamierza przekazać nieodpłatnie w drodze darowizny na rzecz Miasta - miasta na prawach powiatu niezabudowane nieruchomości (5 działek) położone, oznaczone w obrębie nr 8 jako działki nr 3/7, 4/9, 4/11, 5/5, 6/5 o łącznej pow. 1,0252 ha. Skarb Państwa stał się właścicielem dz. Nr 6/5 na podstawie orzeczenia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej z dnia 20 października 1954 r. w sprawie przejścia na własność Państwa mienia, pozostałego po osobach przesiedlonych do ZSRR, natomiast działki nr 3/7, 4/9, 5/5 nabył na własność aktami notarialnymi z dnia 16 grudnia 1987 r. i z dnia 7 lipca 1989 r. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od ww. czynności.

Analiza powołanych przepisów prawa na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego prowadzi zatem do wniosku, że planowana darowizna niezabudowanych nieruchomości (5 działek) położonych, oznaczonych w obrębie nr... jako działki nr 3/7, 4/9, 4/11, 5/5, 6/5 o łącznej pow. 1,0252 ha w sytuacji, gdy z ich nabyciem nie wiązało się prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl