IPTPB3/423-84/12-5/MF - Składanie przez podatników deklaracji rocznych, o których mowa w art. 26a u.p.d.o.p.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-84/12-5/MF Składanie przez podatników deklaracji rocznych, o których mowa w art. 26a u.p.d.o.p.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2012 r. (data wpływu 9 marca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 maja 2012 r. (data wpływu 1 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie składania przez podatników deklaracji rocznych, o których mowa w art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych uzyskanego w związku z podziałem spółki przez wydzielenie oraz obowiązku składania deklaracji rocznych, o których mowa w art. 26a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), pismem z dnia 17 maja 2012 r., nr IPTPB3/423-84/11-2/MF, wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 1 czerwca 2012 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku; brakującą opłatę uzupełniono w dniu 25 maja 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł., jest jedynym akcjonariuszem spółki "S" S.A. (zwanej dalej "spółką dzieloną") z siedzibą w G.

W grudniu 2011 r. dokonano podziału spółki dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych - podział przez wydzielenie. Podział nastąpił bez obniżenia kapitału zakładowego spółki dzielonej. W wyniku przeprowadzenia podziału część majątku spółki dzielonej została przeniesiona na dwie nowo zawiązane spółki: S. E. Sp. z o.o. i S. Sp. z o.o. Kapitał zakładowy każdej z nowo zawiązanych spółek wynosi 50 000,00 zł.

Z dniem zarejestrowania nowo zawiązanych spółek, jedyny akcjonariusz spółki dzielonej stał się jedynym wspólnikiem każdej ze spółek powstałych w wyniku podziału.

Składniki majątkowe dzielonej spółki, przeniesione w wyniku podziału na nowo zawiązane spółki, nie stanowiły zorganizowanych części przedsiębiorstwa. Składniki pozostałe w spółce dzielonej po podziale stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca jest Spółką podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Wnioskodawca posiada bezpośrednio więcej niż 10% udziałów w każdej z nowo zawiązanych spółek.

W chwili składania niniejszego wniosku, Wnioskodawca posiada udziały w nowo zawiązanych spółkach przez okres krótszy niż dwa lata. Wnioskodawca zamierza utrzymać nieprzerwane posiadanie nie mniej niż 10% udziałów w kapitale każdej z nowo zawiązanych spółek przez okres dwóch lat od momentu podziału.

Wnioskodawca przekazał nowo zawiązanym spółkom oświadczenie, że w okolicznościach niniejszej sprawy, w stosunku do zobowiązań, jakie powinny być wpłacone tytułem podatku dochodowego od osób prawnych przez nowo zawiązane spółki jako płatników tego podatku, zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności zaś warunek, o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy.

Siedziby i zarządy nowo zawiązanych spółek znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w przedstawionych powyżej okolicznościach Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy założeniu, iż Wnioskodawca będzie w sposób nieprzerwany posiadał co najmniej 10% udziałów w kapitale każdej z nowo zawiązanych spółek przez okres co najmniej dwóch lat od dnia podziału, a tym samym spełnione zostaną warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4 i 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy w związku z zastosowaniem do dochodów uzyskanych w wyniku podziału przez Wnioskodawcę zwolnienia wskazanego w art. 22 ustawy, po stronie Wnioskodawcy lub którejkolwiek z nowo zawiązanych spółek powstał obowiązek złożenia do urzędu skarbowego, o którym mowa w art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rocznej deklaracji sporządzonej według ustalonego wzoru, o którym mowa w art. 26a ustawy.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi odpowiedź na pytanie nr 2, w części dotyczącej obowiązku sporządzenia i przesłania przez Wnioskodawcę rocznej deklaracji, o której mowa w art. 26a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 oraz pytania nr 2, w części dotyczącej obowiązku sporządzenia i przesłania przez nowo zawiązane spółki jako płatnika rocznej deklaracji, o której mowa w art. 26a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ dochód jaki uzyskał On w wyniku podziału jest zwolniony z podatku na podstawie art. 22 ustawy, zatem ani on ani żadna z nowo zawiązanych spółek nie byli zobowiązani do przesłania do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika rocznych deklaracji, o których mowa w art. 26a ustawy, sporządzonych według ustalonego wzoru.

Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z treścią art. 26 ust. 6 ustawy w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, spółka nowo zawiązana jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika. Na podstawie tego samego przepisu podatnik obowiązany jest przed tym terminem przekazać płatnikowi kwotę podatku. W terminie wpłaty podatku płatnik jest obowiązany przesłać podatnikowi informację o wpłaconym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 26a ustawy w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, płatnicy, o których mowa w art. 26, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika roczne deklaracje sporządzone według ustalonego wzoru.

Jednocześnie zgodnie z art. 26 ust. 1f ustawy w przypadku należności, o których mowa w art. 22 ust. 1, wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2 osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 22 ust. 4 pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4 pkt 4.

W ocenie Wnioskodawcy, z zestawienia wskazanych powyżej przepisów ze stanem faktycznym niniejszej sprawy wynika, że podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dochodów uzyskanych w wyniku przeprowadzenia podziału jest Wnioskodawca, płatnikiem tego podatku są zaś nowo zawiązane spółki.

Jak zaznaczono to powyżej, Wnioskodawca przekazał płatnikom pisemne oświadczenie wskazujące, że w okolicznościach niniejszej sprawy w stosunku do wypłaconych na jego rzecz należności - uzyskanych przez wnioskodawcę przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - spełnione zostały warunki wskazane w art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy, a także inne przesłanki zwolnienia przedmiotowego wskazane w art. 22 ustawy.

Z tego też względu, zdaniem Wnioskodawcy, płatnicy - nowo zawiązane spółki - miały, zgodnie z art. 26 ust. 1f ustawy, obowiązek zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy.

Ponieważ w okolicznościach niniejszej sprawy dochód uzyskany przez Wnioskodawcę w związku z dokonaniem podziału jest zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 w zw. z art. 22 ust. 4b ustawy, nowo zawiązane spółki jako płatnicy ww. podatku mogły po uzyskaniu stosownego oświadczenia wnioskodawcy zastosować zwolnienie, o którym mowa powyżej. W konsekwencji zastosowania ww. zwolnienia ani po stronie nowo zawiązanych spółek ani po stronie Wnioskodawcy nie powstał obowiązek złożenia do właściwego wg. siedziby podatnika urzędu skarbowego deklaracji rocznej, o której mowa w art. 26a ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedynym akcjonariuszem spółki akcyjnej, zwanej "spółką dzieloną". W grudniu 2011 r. dokonano podziału spółki dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych - podział przez wydzielenie, bez obniżenia kapitału zakładowego spółki dzielonej. W wyniku przeprowadzenia podziału część majątku spółki dzielonej została przeniesiona na dwie nowo zawiązane spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z dniem zarejestrowania nowo zawiązanych spółek, jedyny akcjonariusz spółki dzielonej stał się jedynym wspólnikiem każdej ze spółek powstałych w wyniku podziału.

Składniki majątkowe spółki dzielonej, przeniesione w wyniku podziału na nowo zawiązane spółki, nie stanowiły zorganizowanych części przedsiębiorstwa. Składniki pozostałe w spółce dzielonej po podziale stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ponadto we wniosku wskazano, iż:

* Wnioskodawca jest Spółką podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

* Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania,

* Wnioskodawca posiada bezpośrednio więcej niż 10% udziałów w każdej z nowo zawiązanych spółek,

* w chwili składania niniejszego wniosku, Wnioskodawca posiada udziały w nowo zawiązanych spółkach przez okres krótszy niż dwa lata,

* Wnioskodawca zamierza utrzymać nieprzerwane posiadanie nie mniej niż 10% udziałów w kapitale każdej z nowo zawiązanych spółek przez okres dwóch lat od momentu podziału,

* Wnioskodawca przekazał nowo zawiązanym spółkom oświadczenie, że w okolicznościach niniejszej sprawy, w stosunku do zobowiązań, jakie powinny być wpłacone tytułem podatku dochodowego od osób prawnych przez nowo zawiązane spółki jako płatników tego podatku, zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności zaś warunek, o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy,

* siedziby i zarządy nowo zawiązanych spółek znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z zastosowaniem do dochodów uzyskanych w wyniku podziału zwolnienia wskazanego w art. 22 ustawy, Wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą obowiązku złożenia do urzędu skarbowego rocznej deklaracji sporządzonej według ustalonego wzoru, o którym mowa w art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do treści art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (...).

W myśl art. 26 ust. 6 ww. ustawy, w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 i 8, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15 - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Podatnik jest obowiązany przed tym terminem przekazać płatnikowi kwotę tego podatku. W terminie wpłaty podatku płatnik jest obowiązany przesłać podatnikowi informację o wpłaconym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru. Obowiązek przesłania informacji o wpłaconym podatku nie powstaje w przypadku i w zakresie określonych w ust. 2a zdanie pierwsze.

Zgodnie z art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, płatnicy, o których mowa w art. 26, i podatnicy, o których mowa w art. 22 ust. 4b, art. 25a oraz art. 26 ust. 1b i 4, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 - do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, roczne deklaracje sporządzone według ustalonego wzoru.

Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie, że warunkiem koniecznym dla zaistnienia obowiązku sporządzenia i przekazania deklaracji rocznej do właściwego urzędu skarbowego jest zaistnienie okoliczności powodującej obowiązek zapłaty podatku.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Ustawodawca przewidział jednocześnie wyjątki od zasady wskazanej w art. 22 ust. 1 omawianej ustawy. Na mocy art. 22 ust. 4 tejże ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Zwolnienie to ma zastosowanie, w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości nie mniejszej niż 10% nieprzerwanie przez okres dwóch lat (art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zgodnie z art. 22 ust. 4b ww. ustawy, zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Zatem, w świetle przepisu art. 22 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wymóg nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) przez okres dwóch lat w spółce dokonującej wypłat z tytułów określonych w art. 22 ust. 1 ustawy nie musi być spełniony w dacie dokonywania tych wypłat. Dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych korzysta ze zwolnienia również w sytuacji, gdy uzyskujący go podatnik posiada wymagany procent udziałów (akcji) przez okres krótszy niż dwa lata, o ile stan ten nie ulegnie zmianie do momentu upływu wymaganego okresu dwóch lat.

Ponadto, stosownie do art. 22 ust. 4d ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

1.

jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;

2.

w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:

a.

własności,

b.

innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Stosownie do art. 26 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku należności, o których mowa w art. 22 ust. 1, wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2, lub jej zagranicznego zakładu, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 22 ust. 4, z uwzględnieniem ust. 1c, pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 22 ust. 4 pkt 4.

Cytowane przepisy wprowadzają wyjątek od generalnej zasady opodatkowania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawy oraz pobierania podatku z tego tytułu przez podmiot dokonujący wypłaty zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy

Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż wynikający z art. 26a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek przesłania przez podatników, o których mowa w art. 22 ust. 4b ustawy, rocznej deklaracji do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, zależy właśnie od powstania obowiązku zapłaty podatku. W świetle art. 22 ust. 4b ww. ustawy, niedotrzymanie warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat przez spółkę, o której mowa w ust. 4 pkt 2, powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1, w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła Ona prawo do zwolnienia

Wobec powyższego, w przypadku zastosowania przez płatnika zwolnienia z opodatkowania dochodów z tytuł

u udziału w zyskach osób prawnych uzyskanych w związku z podziałem spółki przez wydzielenie, określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, skutkującego nie pobraniem zryczałtowanego podatku od tych należności oraz spełnienia przez Wnioskodawcę warunku nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) przez okres dwóch lat w spółce dokonującej wypłat z tytułów określonych w art. 22 ust. 1, stosownie do art. 22 ust. 4b ustawy, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do sporządzenia i przesłania do urzędu skarbowego rocznej deklaracji, o której mowa w art. 26a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Końcowo należy wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem, interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy.

W związku z tym, zaznacza się, że niniejsza interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do innych podmiotów (spółek).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl