IPTPB3/423-77/14-2/IR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-77/14-2/IR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2014 r. (data wpływu 5 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z utrzymaniem międzyzakładowych organizacji związkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: jako Spółka, Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie produkcji konstrukcji stalowych i ich części.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT.

Pracownicy Spółki są członkami międzyzakładowych organizacji związkowych mających siedzibę na terenie innej firmy.

Wypełniając przepisy ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 167), Spółka zawarła Porozumienie z tą firmą, w sprawie partycypacji w kosztach utrzymania międzyzakładowych organizacji związkowych, obejmujących swym zakresem działania strony Porozumienia. Firma ta świadczy na rzecz Spółki usługi utrzymania międzyzakładowych organizacji związków zawodowych. Partycypacja w kosztach utrzymania związków zawodowych stanowi wynagrodzenie dla tej firmy, udokumentowane fakturą.

Koszty podlegające zapisom Porozumienia obejmują koszty osobowe pracowników oddelegowanych do pracy na rzecz związków oraz inne koszty takie jak: utrzymanie pomieszczeń, media, koszty usług telekomunikacyjnych oraz transportowych.

Zgodnie z zawartym Porozumieniem Spółka otrzymuje raz na kwartał fakturę VAT, w której podstawę opodatkowania stanowią wszystkie koszty utrzymania międzyzakładowych organizacji związkowych, w tym wynagrodzenia. Wydatki udokumentowane fakturą dotyczące partycypacji w kosztach utrzymania związków zawodowych Spółka wykorzystuje do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy partycypacja w kosztach utrzymania międzyzakładowych organizacji związkowych daje Spółce prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wykazywanego na otrzymywanych fakturach.

2. Czy koszty związane z utrzymaniem międzyzakładowych organizacji związkowych są kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast w zakresie pytania nr 1 wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawa o związkach zawodowych obliguje pracodawcę do zapewnienia swobodnego działania zakładowej organizacji związkowej na terenie zakładu pracy. W wykonaniu tego obowiązku pracodawca jest obowiązany udostępnić tej organizacji pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania czynności związkowej w zakładzie pracy. Te kwestie dotyczą również międzyzakładowych organizacji związkowych. Jednak ustawa o związkach zawodowych nie rozstrzyga, czy zapewnienie wspomnianych świadczeń powinno mieć charakter odpłatny, czy nieodpłatny. Koszty osobowe wchodzące w skład kosztów utrzymania międzyzakładowych organizacji związkowych, w których partycypuje Spółka, nie dotyczą pracowników Spółki, lecz są to wydatki firmy, z którą zawarła Porozumienie. Ujęte w fakturze VAT otrzymanej przez Spółkę świadczenia (usługi) pod nazwą "wynagrodzenia" dotyczą wynagrodzeń pracowników firmy, z którą Spółka zawarła Porozumienie.

Spółka wskazała, że zgodnie z kierunkiem wykładni sądowej oraz stanowiskami prezentowanymi przez organy podatkowe, koszty ponoszone w związku z nieodpłatnym zapewnieniem funkcjonowania międzyzakładowych organizacji związkowych na terenie zakładu pracy, czy też partycypacja w kosztach ich utrzymania stanowią u pracodawcy wyłącznie koszty ekonomiczne. Pracodawca nie może tych kosztów ujmować do kosztów uzyskania przychodów, mimo że nie dotyczą ich wyłączenia wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 27 marca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1460/11 - orzeczenie prawomocne) -..."Wspieranie finansowe związków zawodowych nie przekłada się na zwiększenie przychodów pracodawcy, a co najwyżej, na poprawę warunków prowadzenia przez te związki działalności na terenie zakładu pracy".

W związku z powyższym, zdaniem Spółki - partycypacja w kosztach utrzymania międzyzakładowych organizacji związkowych nie kwalifikuje się do kosztów podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż wydatków tych nie można uznać za poniesione w celu uzyskania przychodów, ani zabezpieczenia źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania, ustawodawca wyróżnia przy tym koszty podatkowe bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód) oraz inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).

Kosztami uzyskania przychodów będą zatem takie koszty, które spełniają łącznie następujące warunki:

* zostały poniesione przez podatnika,

* pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* ich poniesienie miało na celu uzyskanie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

* nie zostały wyłączone z kategorii kosztów podatkowych mocą art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 167), związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji.

W świetle art. 14 ust. 1 i art. 15 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, związek zawodowy podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Związek zawodowy nabywając osobowość prawną z dniem zarejestrowania, stanowi odrębny podmiot podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z treścią art. 33 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, pracodawca jest obowiązany na warunkach określonych w umowie jest obowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy.

Jednakże przepisy ustawy o związkach zawodowych nie wskazują która ze stron, pracodawca czy też organizacja związkowa, ma ponosić koszty utrzymania organizacji związkowych.

Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że pracownicy Spółki są członkami międzyzakładowych organizacji związkowych mających siedzibę na terenie innej firmy. Wypełniając przepisy ustawy o związkach zawodowych, Spółka zawarła Porozumienie z tą firmą, w sprawie partycypacji w kosztach utrzymania międzyzakładowych organizacji związkowych, obejmujących swym zakresem działania strony Porozumienia. Firma ta świadczy na rzecz Spółki usługi utrzymania międzyzakładowych organizacji związków zawodowych. Partycypacja w kosztach utrzymania związków zawodowych stanowi wynagrodzenie dla tej firmy, udokumentowane fakturą. Koszty podlegające zapisom Porozumienia obejmują koszty osobowe pracowników oddelegowanych do pracy na rzecz związków oraz inne koszty takie jak: utrzymanie pomieszczeń, media, koszty usług telekomunikacyjnych oraz transportowych. Zgodnie z zawartym Porozumieniem Spółka otrzymuje raz na kwartał fakturę VAT, w której podstawę opodatkowania stanowią wszystkie koszty utrzymania międzyzakładowych organizacji związkowych, w tym wynagrodzenia.

Oceniając ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki pod kątem ich celowości, należy wskazać, że pomiędzy tymi wydatkami, a osiągnięciem przychodu nie zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku wpływa na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Związku tego nie sposób przypisać zarówno w ujęciu pośrednim, ani tym bardziej w ujęciu bezpośrednim. Poszukiwany związek przyczynowo-skutkowy nie występuje, gdyż wydatki te wprost dotyczą funkcjonowania związków zawodowych postrzeganych jako niezależne w swojej działalności statutowej od pracodawców. Fakt ten wprost wynika z regulacji art. 1 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na utrzymanie międzyzakładowych organizacji związkowych jest prawidłowe, bowiem wymienione powyżej wydatki nie służą uzyskiwaniu przychodu przez Spółkę bądź zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła tego przychodu, ale celom związków zawodowych. Zatem, przedmiotowe wydatki nie spełniają przesłanek uznania ich za koszty uzyskania przychodów, określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl