IPTPB3/423-65/11-5/IR - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od samochodu zakupionego ze środków pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-65/11-5/IR Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od samochodu zakupionego ze środków pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu 24 maja 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 lipca 2011 r. (data wpływu 12 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od samochodu zakupionego ze środków pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

Z uwagi na braki formalne wniosku Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) pismem z dnia 1 lipca 2011 r., wystąpił do Wnioskodawcy o uzupełnienie wniosku.

W odpowiedzi na ww. wezwanie dnia 12 lipca 2011 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku z dnia 18 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w grudniu 2005 r. zaciągnął pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej WFOŚiGW) na zakup samochodu. W okresie od grudnia 2005 r. do września 2010 r. spłacił 71,26% udzielonej pożyczki, zgodnie z harmonogramami spłat pożyczki.

W czerwcu 2010 r. Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem do WFOŚiGW o częściowe umorzenie pożyczki. W listopadzie 2010 r. zawarto z WFOSiGW umowę o umorzenie 28,74% wartości pożyczki pod warunkiem przeznaczenia umorzonej kwoty na realizację zadania pn. "..." służącego ochronie środowiska.

Zgodnie z umową o umorzenie, ww. zadanie zostanie zakończone do 30 listopada 2011 r., środki pochodzące z umorzenia zostaną rozliczone do dnia 31 grudnia 2011 r. Wnioskodawca zakończy zadanie i wypełni warunki zawarte w umowie o umorzenie pożyczki.

W uzupełnieniu opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca podał.

W listopadzie 2010 r. WFOŚiGW zawarł z Wnioskodawcą umowę o umorzenie następującej treści:

" § 1 WFOŚiGW oświadcza, iż działając na mocy ustawy (...) dokonuje umorzenia 28,74% pożyczki z dnia 30 grudnia 2005 r. (...) pod warunkiem przeznaczenia jej na realizację zadania pn. "..." zwanych dalej zadaniem i rozliczenia środków pochodzących z umorzenia do dnia 31 grudnia 2011 r. (...). Zgodnie z § 2 w związku z umorzeniem, o którym mowa w § 1 Pożyczkobiorca zobowiązuje się do przeznaczenia środków pochodzących z umorzenia wyłącznie na dofinansowanie zadania wskazanego w § 1 Umowy (...) i zakończenia jego realizacji w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2010 r.

Wnioskodawca określił też, iż w dacie zawarcia umowy o umorzenie rozpoznał przychód podatkowy (na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Ponadto zawarcie umowy o umorzenie nie wywarło żadnego wpływu na wielkość amortyzacji stanowiącej koszty uzyskania przychodów od samochodu, na który zaciągnięta była pożyczka w 2005 r., a w 2010 r. częściowo umorzona.

W umowie o umorzenie Wnioskodawca zobowiązał się do przeznaczenia środków pochodzących z umorzenia wyłącznie na dofinansowanie zadania: "...".

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

czy umorzenie części pożyczki (kapitał i odsetki) stanowi dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

2.

jeżeli umorzona kwota jest dla Wnioskodawcy przychodem, to kiedy wystąpi moment obowiązku podatkowego, w momencie zawarcia umowy o umorzenie, czy w momencie rozliczenia środków pochodzących z umorzenia.

3.

czy odpisy amortyzacyjne od zakupionego samochodu będą w 100% stanowiły koszty uzyskania przychodów.

4.

czy odpisy amortyzacyjne od wybudowanych "..." (na którą przeznaczono umorzoną część pożyczki) będą w 100% stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 3. Natomiast w zakresie pytania nr 1, nr 2 i nr 4 wniosek Spółki został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami.

Zdaniem Wnioskodawcy odpisy amortyzacyjne dotyczące zakupionego samochodu w całości stanowią koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Zatem, aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, winien pozostawać w związku z przychodami i prowadzoną działalnością podatnika oraz nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodów.

W opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca podał, iż w grudniu 2005 r. zaciągnął pożyczkę z WFOŚiGW. W okresie od grudnia 2005 r. do września 2010 r. spłacił 71,26% udzielonej pożyczki zgodnie z harmonogramami spłat pożyczki.

W czerwcu 2010 r. Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem do WFOŚiGW o częściowe umorzenie pożyczki. W listopadzie 2010 r. zawarto z WFOSiGW umowę o umorzenie 28,74% wartości pożyczki pod warunkiem przeznaczenia umorzonej kwoty na realizację zadania pn. "..." służącego ochronie środowiska.

W umowie o umorzenie Wnioskodawca zobowiązał się do przeznaczenia środków pochodzących z umorzenia wyłącznie na dofinansowanie zadania "...".

Zgodnie z umową o umorzenie, ww. zadanie zostanie zakończone do 30 listopada 2011 r., środki pochodzące z umorzenia zostaną rozliczone do dnia 31 grudnia 2011 r.

Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

W przypadku jeżeli wydatek na zakup opisanego we wniosku samochodu został w całości pokryty kwotą spłaconej pożyczki otrzymanej z WFOŚiGW, nie nastąpił w jakiejkolwiek formie zwrot wydatku na jego zakup odpisy amortyzacyjne od wartości tego samochodu mogą w całości stanowić koszty uzyskania przychodów na podstawie powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

W sytuacji natomiast, jeżeli część wydatku na zakup wymienionego samochodu zostanie zwrócona w jakiejkolwiek formie odpisy amortyzacyjne od tej części wydatku na nabycie samochodu, który zostanie zwrócony nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie bowiem do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Reasumując, w analizowanym przypadku odpisy amortyzacyjne od wydatku na nabycie opisanego samochodu będą stanowić koszty uzyskania przychodów, ponieważ nie nastąpił zwrot tego wydatku. Zakup samochodu nastąpił ze środków pożyczki, która została spłacona przez Wnioskodawcę, a więc z Jego środków własnych.

Nadmienia się ponadto, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w celu ustalenia dokładnego stanu faktycznego. W związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do oceny danych podanych we wniosku ORD-IN i jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl