IPTPB3/423-508/13-4/GG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-508/13-4/GG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2013 r. (data wpływu 19 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wysokości kosztu uzyskania przychodów z tytułu przekazania darowizny w ramach PGK - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 25 października 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał decyzję o dokonaniu rejestracji umowy podatkowej grupy kapitałowej zawartej w dniu 27 września 2013 r. przez SA jako spółkę dominującą (dalej: spółka dominująca) oraz osiem spółek zależnych.

Pierwszy rok podatkowy podatkowej grupy kapitałowej (dalej jako "PGK", "Wnioskodawca" lub "Grupa") rozpocznie się 1 stycznia 2014 r.

Wnioskodawca zakłada, że przez cały okres funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej spełnione będą wymogi określone w art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, niezbędne dla uznania PGK za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

W okresie trwania PGK spółki tworzące Grupę będą dokonywać między sobą różnych transakcji, w tym darowizn w rozumieniu przepisów art. 888 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.; dalej jako: "k.c."). Przedmiotem darowizn potencjalnie będą różne składniki majątkowe, w tym środki pieniężne w złotych oraz prawa majątkowe wykorzystywane w bieżącej działalności gospodarczej poszczególnych spółek tworzących PGK. Każda z tego rodzaju transakcji będzie prowadziła do definitywnego przeniesienia prawa własności bądź zbycia prawa majątkowego. Zasadniczym celem dokonywania darowizn wewnątrz Grupy będzie optymalne wykorzystanie zasobów poszczególnych spółek.

Wszystkie umowy darowizny będą zawierane w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy darowizna dokonana w ramach PGK będzie stanowić u spółki przekazującej darowiznę koszt uzyskania przychodów, który jako element składowy dochodu albo straty tej spółki powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK zgodnie z art. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. W jakim momencie spółka przekazująca darowiznę w ramach PGK powinna rozpoznać koszt uzyskania przychodów.

3. W jakiej wysokości spółka przekazująca darowiznę w ramach PGK powinna rozpoznać koszt uzyskania przychodów.

4. Czy darowizna dokonana w ramach PGK będzie stanowić przychód w spółce otrzymującej darowiznę, który jako element składowy dochodu albo straty tej spółki powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych Grupy na podstawie art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

5. W jakim momencie spółka otrzymująca darowiznę w ramach PGK powinna rozpoznać przychód.

6. W jakiej wysokości spółka otrzymująca darowiznę w ramach PGK powinna rozpoznać przychód.

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie pytania nr 3 wniosku, natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku darowizn niepieniężnych składników majątkowych, spółka dokonująca darowizny w ramach PGK powinna rozpoznać koszt uzyskania przychodów w wysokości wydatków rzeczywiście poniesionych na nabycie lub wytworzenie określonych składników majątkowych z wyłączeniem kosztów, które były uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, natomiast w przypadku darowizny pieniężnej w ramach PGK kosztem uzyskania przychodów będzie wartość przekazanej w darowiźnie kwoty pieniężnej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zasadniczo, przekazywane przez podatników darowizny nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednak darowizny dokonywane pomiędzy podmiotami tworzącymi podatkową grupę kapitałową mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, na co wskazuje bezpośrednio przepis art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje jednak w powyżej przytoczonym przepisie, w jakiej wysokości należy rozpoznać koszty z tytułu darowizny dokonanej w ramach podatkowej grupy kapitałowej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż należy odwołać się w tym zakresie do ogólnej zasady wyrażonej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodu mogą stanowić wyłącznie koszty rzeczywiście poniesione.

Tym samym kosztem uzyskania przychodów w przypadku darowizny środków pieniężnych powinna być wartość darowanej kwoty pieniężnej. Natomiast w przypadku darowizn niepieniężnych składników majątkowych, w tym praw majątkowych, kosztami uzyskania przychodów powinny być wydatki poniesione na nabycie bądź wytworzenie ww. składników majątku, niezaliczone uprzednio do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, m.in.:

* w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 lipca 2013 r. znak: IPTPB3/423-161/13-5/MF, w której organ stwierdził, że: "Wobec powyższego, ustalona na dzień dokonania darowizny wartość rynkowa znaków towarowych i innych praw nie będzie dla Spółek Zależnych kosztem uzyskania przychodów, jeżeli darowizna zostanie dokonana na rzecz Spółki Dominującej, w ramach spółek tworzących podatkową grupę kapitałową. Przedmiotowym kosztem uzyskania przychodów będą koszty poniesione na nabycie bądź wytworzenie ww. znaków lub innych praw, niezaliczone uprzednio do kosztów podatkowych";

* w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 lipca 2013 r., znak: ILPB3/423-154/13-7/AO, w której organ wskazał, iż: "Spółka powinna ustalić koszt uzyskania przychodu w związku z przekazaniem darowizn w postaci środków trwałych oraz znaków towarowych na rzecz Spółek Zależnych w wysokości kosztów rzeczywiście poniesionych na nabycie/wytworzenie przedmiotowych środków trwałych oraz znaków towarowych i tylko tych kosztów, które nie były uprzednio zaliczone do kosztów podatkowych. Natomiast, w przypadku darowizn pieniężnych, kosztem uzyskania przychodu dla Spółki będzie wartość przekazanej w darowiźnie kwoty pieniężnej."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl