IPTPB3/423-47/14-4/IR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-47/14-4/IR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2014 r. (data wpływu 10 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 maja 2014 r. (data wpływu 12 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu obciążenia kontrahentów za niezwrócone palety - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), pismem z dnia 25 kwietnia 2014 r., (doręczonym w dniu 2 maja 2014 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 12 maja 2014 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 9 maja 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (po uzupełnieniu wniosku).

Spółka jest producentem płytek ceramicznych i kafli sklasyfikowanych pod numerem PKD 23.31.Z. Wyprodukowane przez siebie towary Spółka dostarcza do swoich kontrahentów w opakowaniach zwrotnych, tj. paletach.

Przedmiotowe opakowania zwrotne Spółka użycza nieodpłatnie swoim kontrahentom - nabywcom towarów. Spółka nie zawiera z kontrahentami umowy użyczenia w formie pisemnej. Do zawarcia przedmiotowej umowy dochodzi wyłącznie w formie ustnej, przy czym strony w wymienionej umowie użyczenia, a także w umowie dostawy nie określają terminu zwrotu opakowań. Jednocześnie, Spółka nie pobiera kaucji za opakowania zwrotne. Dowodem dokumentującym użyczenie nabywcy towaru opakowań zwrotnych jest dokument WZ. Zgodnie z ustaleniami stron z ustnej umowy użyczenia, kontrahent po otrzymaniu towaru jest zobowiązany dokonać jego rozładunku i odesłać - zwrócić opakowania do Spółki, przy czym w tej umowie strony nie określają w jakim terminie kontrahent jest zobowiązany rozładować towar a następnie zwrócić opakowania zwrotne - palety. Z tytułu dokonanej dostawy towarów Spółka wystawia na rzecz nabywcy fakturę VAT. Na przedmiotowej fakturze jako pozycja sprzedaży nie są wskazane wartości i ilości ww. opakowań zwrotnych. Wartość tych opakowań nie jest także doliczana - wkalkulowana w cenę sprzedaży towarów - kafli i płytek ceramicznych. Spółka nie pobiera kaucji za opakowania zwrotne, nie przenosi także na nabywcę towarów prawa do rozporządzania paletami jak właściciel. Obowiązkiem nabywcy jest ich niezwłoczny zwrot, przy czym jak wskazano powyżej, w umowie użyczenia ani w umowie dostawy nie określa się, w jakim terminie zwrot ten powinien nastąpić.

Jeżeli opakowania nie zostaną zwrócone, Spółka 60-tego dnia od dnia wydania palet wystawia nabywcy fakturę VAT. Jeżeli kontrahent dokona zwrotu opakowań zwrotnych, po wystawieniu przez Spółkę faktury VAT 60-tego dnia od ich wydania, wówczas Spółka wystawia fakturę korygującą uprzednio wystawioną fakturę VAT.

Spółka na gruncie art. 2 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rozpoznaje przychód z tytułu niezwróconych przez kontrahentów towarów z datą wystawienia faktury.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (po przeformułowaniu pytań w uzupełnieniu wniosku):

1. Czy Spółka postępuje prawidłowo uznając, że skoro do wydania opakowań zwrotnych kontrahentom dochodzi na podstawie zawartej ustnie umowy użyczenia z kontrahentami, nadto Spółka nie określa w umowach zawieranych z kontrahentem terminu zwrotu opakowań i nie pobiera kaucji, wówczas czynność nieodpłatnego użyczenia opakowań przez Spółkę nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

2. Czy Spółka prawidłowo rozpoznaje obowiązek podatkowy VAT 60-tego dnia od dnia wydania opakowań zwrotnych - palet.

3. Czy Spółka prawidłowo rozpoznaje przychód podatkowy w dacie wystawienia faktury.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 3 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast w zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy (po uzupełnieniu wniosku); zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Wówczas, stosownie do ust. 3a przywołanego artykułu, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Spółka stoi na stanowisku, że do uzyskania przychodu z tytułu obciążenia nabywcy towaru fakturą VAT za niezwrócone na rzecz Spółki użyczone przez Nią uprzednio opakowania zwrotne, dochodzi 60-tego dnia od dnia wydania kontrahentowi tych opakowań, z którym to dniem nabywca uzyskuje prawo do rozporządzania opakowaniami zwrotnymi jak właściciel. Tym samym Spółka jest zdania, że prawidłowo rozpoznaje przychód z powyższego tytułu z datą wystawienia faktury VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i ust. 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu. Jednakże, co do zasady, za przychód podatkowy można uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika o trwałym charakterze. O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa tej osoby prawnej. Powyższe oznacza, że co do zasady przysporzenie majątkowe uznaje się za przychód podatkowy w dacie jego faktycznego uzyskania, a więc na zasadzie kasowej. Wyjątek od tej reguły stanowią przychody związane z działalnością gospodarczą, które dla celów podatku dochodowego od osób prawnych rozpoznawane są na zasadzie memoriałowej, tj. są przychodem podatkowym w dacie, w której stały się należne, niezależnie od tego, czy podatnik faktycznie je otrzymał.

Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Moment rozpoznawania przychodów określonych w art. 12 ust. 3 ww. ustawy, został uregulowany w art. 12 ust. 3a- 3e.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ww. ustawy, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Przepisy precyzyjnie określają sposób ustalenia momentu powstania przychodu. Ustawodawca bowiem w art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określił moment powstania przychodu, wskazując wprost, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka jest producentem płytek ceramicznych i kafli. Wyprodukowane przez siebie towary Spółka dostarcza do swoich kontrahentów w opakowaniach zwrotnych, tj. paletach. Przedmiotowe opakowania zwrotne Spółka użycza nieodpłatnie swoim kontrahentom - nabywcom towarów. Spółka nie zawiera z kontrahentami umowy użyczenia w formie pisemnej. Do zawarcia przedmiotowej umowy dochodzi wyłącznie w formie ustnej, przy czym strony w wymienionej umowie użyczenia, a także w umowie dostawy nie określają terminu zwrotu opakowań. Jednocześnie Spółka nie pobiera kaucji za opakowania zwrotne. Dowodem dokumentującym użyczenie nabywcy towaru opakowań zwrotnych jest dokument WZ. Zgodnie z ustaleniami stron z ustnej umowy użyczenia kontrahent, po otrzymaniu towaru jest zobowiązany dokonać jego rozładunku i odesłać - zwrócić opakowania do Spółki, przy czym w tej umowie strony nie określają w jakim terminie kontrahent jest zobowiązany rozładować towar, a następnie zwrócić opakowania zwrotne - palety. Z tytułu dokonanej dostawy towarów Spółka wystawia na rzecz nabywcy fakturę VAT. Na przedmiotowej fakturze jako pozycja sprzedaży nie są wskazane wartości i ilości ww. opakowań zwrotnych. Wartość tych opakowań nie jest także doliczana - wkalkulowana w cenę sprzedaży towarów - kafli i płytek ceramicznych. Spółka nie pobiera kaucji za opakowania zwrotne, nie przenosi także na nabywcę towarów prawa do rozporządzania paletami jak właściciel. Obowiązkiem nabywcy jest ich niezwłoczny zwrot, przy czym jak wskazano powyżej, w umowie użyczenia ani w umowie dostawy nie określa się, w jakim terminie zwrot ten powinien nastąpić. Jeżeli opakowania nie zostaną zwrócone, Spółka 60-tego dnia od dnia wydania palet wystawia nabywcy fakturę VAT. Jeżeli kontrahent dokona zwrotu opakowań zwrotnych po wystawieniu przez Spółkę faktury VAT 60-tego dnia od ich wydania, wówczas Spółka wystawia fakturę korygującą uprzednio wystawioną fakturę VAT.

Z treści cytowanego przepisu art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynika, że powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia wskazanych w przepisie zdarzeń oraz że przychód generuje zdarzenie, które wystąpi najwcześniej.

Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy, należy wskazać, że data wystawienia faktury VAT będzie decydująca dla ustalenia momentu powstania przychodu w związku z obciążeniem nabywcy towaru fakturą VAT za niezwrócone na rzecz Spółki użyczone przez Nią uprzednio opakowania zwrotne. Powyższe potwierdza ustalony przez strony umowy sposób rozliczania się z opakowań zwrotnych, który stanowi podstawę do wystawienia faktury. W szczególności zauważyć należy, że faktura stanowi dowód, dokumentujący wystąpienie określonego zdarzenia gospodarczego.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa i przedstawiony we wniosku stan faktyczny, tutejszy Organ stoi na stanowisku, że w myśl art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, momentem powstania przychodu w związku z obciążeniem nabywcy towaru fakturą VAT za niezwrócone na rzecz Spółki użyczone przez Nią opakowania zwrotne jest data wystawienia faktury VAT za niezwrócone palety.

Interpretacja dotyczy opisanego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tutejszy Organ nadmienia, że Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego w kontekście stwierdzenia, że: "(...) rozpoznaje przychód z tytułu niezwróconych przez kontrahentów towarów z datą wystawienia faktury" powołał art. 2 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (str. 3/6 druku ORD-IN - część G), podczas gdy powinno być art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Organ uznał powołaną przez Wnioskodawcę podstawę prawną za omyłkę pisarską, pozostającą bez wpływu na ocenę istoty Jego stanowiska.

Końcowo należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest tylko sprawa będąca przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie stanu faktycznego, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl