IPTPB3/423-408/12-4/PM - Obowiązek poboru podatku dochodowego od osób prawnych u źródła od dywidendy wypłaconej spółce z siedzibą na Cyprze.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-408/12-4/PM Obowiązek poboru podatku dochodowego od osób prawnych u źródła od dywidendy wypłaconej spółce z siedzibą na Cyprze.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w X działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2012 r. (data wpływu 12 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 grudnia 2012 r. (data wpływu 31 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku poboru podatku u źródła od wypłaconej spółce z siedzibą na Cyprze dywidendy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku poboru podatku u źródła od wypłaconej spółce z siedzibą na Cyprze dywidendy.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w X działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), pismem z dnia 18 grudnia 2012 r., nr IPTPB3/423-408/12-2/PM, (doręczonym w dniu 21 grudnia 2012 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 31 grudnia 2012 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w polskiej placówce pocztowej w dniu 28 grudnia 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Płatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W kapitale zakładowym spółki 20% (słownie: dwadzieścia procent) udziałów przez nieprzerwany okres dwóch lat będzie posiadała spółka z siedzibą na Cyprze, działająca w formie spółki będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (limited liability company) - dalej: Wspólnik. Płatnik przewiduje wpłatę dywidendy swojemu jedynemu wspólnikowi - spółce cypryjskiej, przy czym okres dwuletniego posiadania udziałów upłynie po dacie wypłaty dywidendy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku wypłaty dywidendy wspólnikowi (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na Cyprze), który: podlega na Cyprze opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, posiada 20% udziałów w spółce płatnika przez nieprzerwany okres dwóch lat, przy czym okres dwuletniego posiadania udziałów upłynie po dacie wypłaty dywidendy, przedstawi płatnikowi certyfikat cypryjskiej rezydenci podatkowej oraz złoży pisemne oświadczenie, że nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, płatnik nie będzie zobowiązany do pobrania podatku od dywidendy u źródła z uwagi na zastosowanie zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wypłaty dywidendy wspólnikowi (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na Cyprze), który podlega na Cyprze opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, posiada 20% udziałów w spółce płatnika przez nieprzerwany okres dwóch lat i przedstawi płatnikowi certyfikat cypryjskiej rezydencji podatkowej oraz złoży pisemne oświadczenie, że nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, płatnik nie będzie zobowiązany do pobrania podatku od dywidendy u źródła z uwagi na zastosowanie zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "ustawa").

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend uzyskanych z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski wynosi 19%. Jednak zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy, pod warunkami wskazanymi w tym przepisie zwalnia się od podatku dochodowego dywidendy wypłacane w określonych sytuacjach.

Warunkami, które należy spełnić, aby podatnik (wspólnik) był zwolniony z podatku dochodowego od otrzymanej dywidendy, a płatnik z obowiązku pobrania podatku u źródła są:

1.

Wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

Uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu ma miejsce ich osiągania,

3.

Spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1, przez nieprzerwany okres dwóch lat,

4.

Spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów).

Co do okresu posiadania kwalifikowanej wysokości udziału przez dwa lata, wypowiedział się Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 17 października 1996 r. Trybunał dokonał wykładni art. 3 dyrektywy 90/435/EWG w orzeczeniu w sprawie "..." uznał, iż okres posiadania udziałów w odpowiedniej wysokości uważa się za spełniony również wówczas, gdy wymagane dwa lata upływają po dniu uzyskania dochodów z dywidend.

Ponadto, podatnik winien przedstawić płatnikowi certyfikat cypryjskiej rezydencji podatkowej oraz złożyć pisemne oświadczenie, że nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Jeżeli, zatem warunki wskazane powyżej zostaną spełnione płatnik nie będzie zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od wpłaconej dywidendy z uwagi na zastosowanie zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Jednocześnie zauważyć należy, iż niniejsza interpretacja oparta została na przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w X.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl