IPTPB3/423-401/12-4/PM - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących imprezy jubileuszowej w części dotyczącej pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-401/12-4/PM Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących imprezy jubileuszowej w części dotyczącej pracowników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w X działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2012 r. (data wpływu 2 listopada 2012 r.), uzupełniony pismem z dnia 13 grudnia 2012 r. (data wpływu 17 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących imprezy jubileuszowej w części dotyczącej pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w X działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), pismem z dnia 5 grudnia 2012 r., nr IPTPB3/423-401/12-2/PM, (doręczonym w dniu 10 grudnia 2012 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 17 grudnia 2012 r. wpłynęło pismo Spółki (nadane w polskiej placówce pocztowej w dniu 13 grudnia 2012 r.), w którym Wnioskodawca poinformował, iż uiścił opłatę od wniosku w dniu 26 października 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka, Wnioskodawca) jest zorientowaną na klienta dużą firmą z branży motoryzacyjnej, posiadając wiodącą pozycję wśród światowych producentów szyb samochodowych.

Celem Spółki jest stałe umacnianie swojej pozycji w branży, w której prowadzi działalność gospodarczą. Spółka dąży do osiągnięcia powyższego celu poprzez bardzo wysoką jakość oferowanych produktów oraz rozwiązań technicznych, a także budowanie relacji i komunikacji zarówno z pracownikami jak i klientami Spółki, co w ocenie Spółki ma bezpośrednie przełożenie na wyniki przez Nią osiągane.

Spółka kładzie szczególny nacisk na budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy, poprzez działania mające na celu poprawę atmosfery pracy swoich pracowników, zintegrowanie ich z pracodawcą oraz między sobą. Właściwe podejście Spółki do pracowników i spraw pracowniczych niejednokrotnie potwierdziło większą motywację i zaangażowanie pracowników w pracę oraz sprawy Spółki (dowodem powyższego dla Spółki było osobiste, bardzo duże zaangażowanie pracowników Spółki w obronę zakładu podczas powodzi w 2010 r.), co bezsprzecznie wpływa na osiąganie przez Spółkę przychodów. Spółka dba również o budowanie renomy jako godnego zaufania, rzetelnego i wiarygodnego partnera biznesowego.

W 2012 r. Spółka obchodziła rocznicę 15-lecia działalności w Polsce. W ramach obchodów rocznicowych w 2012 r. została zorganizowana uroczystość jubileuszowa, w której uczestniczyło ok. 1.170 osób, pracowników, kontrahentów Spółki oraz przedstawicieli władz. Celem uroczystości (jubileuszowej było zaprezentowanie biznesowych osiągnięć Spółki oraz planów rozwoju dalszej działalność gospodarczej, a przede wszystkim umocnienie pozycji Spółki w Jej relacjach w stosunku do pracowników oraz kontrahentów. Działania powyższe miały na celu zintegrowanie pracowników z firmą oraz między sobą, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych oraz poprzez udział w imprezie kontrahentów poprawę relacji i pracowników i klientów Spółki w kontaktach biznesowych. Wszystkie te działania miały na celu poprawę efektywności osiąganych przez Spółkę wyników.

O charakterze okolicznościowo - integracyjnym imprezy świadczyły działania mające na celu pokazanie osiągnięć Spółki w okresie 15 poprzedzających lat działalności w Polsce oraz promocja produktów wytwarzanych przez Spółkę. O istotnej roli pracowników w osiąganych wynikach podkreślano w wypowiedziach władz Spółki oraz konferansjera. Dla uczestników jubileuszu zorganizowano konkurs dotyczący historii zakładu i oferowanych produktów. Działania o charakterze okolicznościowo - integracyjnym zmierzały do integracji pracowników z firmą oraz miedzy sobą, co w konsekwencji miało przełożyć się na ich większe związanie z pracodawcą, zwiększenie i efektywności ich pracy, a rezultatem takich działań dla Spółki mają być zwiększone przychody w przyszłości. Ponadto organizacja imprezy na której wspólnie przebywają zarówno pracownicy, jak i klienci Spółki ma m.in. na celu ich lepsze poznanie i pozytywne ułożenie relacji biznesowych. Z programu uroczystości jubileuszowej wynika, że celem tej imprezy było m.in. zacieśnienie więzi pomiędzy pracownikami oraz wywołanie u nich poczucia utożsamiania się z firmą i jej wynikami gospodarczymi, a także zacieśnienie więzi pomiędzy Spółką i Jej pracownikami, a klientami Spółki.

Spółka poniosła następujące koszty na organizację jubileuszu 15-lecia:

* plakaty

* catering dla uczestników (menu, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, ławy, stoły, parasole, barek, bieżące utrzymywanie czystości)

* infrastruktura imprezy w ramach umowy z wykonawcą, obejmująca najem nieruchomości, i oprawą artystyczną sceny, nagłośnienie, oświetlenie, podłogi, dekorację sceny, banery, balony, flagi, konkursy, obsługę - hostessy, namioty (hale namiotowe), oświetlenie namiotów

* upominki z logo firmy dla uczestników konkursów

* opaski identyfikacyjne

* przyłącza - media

* fotograficzna dokumentacja przebiegu uroczystości

* sztuczne ognie

* ubezpieczenie imprezy

* opieka medyczna

* ochrona imprezy

* oprysk komarowy

* transport uczestników

* agregat.

Organizacja jubileuszu Spółki została sfinansowana ze środków obrotowych Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy koszty organizacji jubileuszu Spółki w części dotyczącej pracowników są kosztem uzyskania przychodu.

2.

Czy koszty organizacji jubileuszu Spółki w części dotyczącej pozostałych gości są kosztem uzyskania przychodu.

3.

Czy przyporządkowanie kosztów organizacji imprezy jubileuszowej do kosztów uzyskania przychodów i kosztów o charakterze reprezentacyjnym powinno być dokonane w proporcji przypadającej na pracowników Spółki i pozostałych gości.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonując oceny charakteru wydatków związanych z organizacją jubileuszu należy rozstrzygnąć, czy spełniają one kryteria określone w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) oraz czy nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji podatkowej, tj. czy podatnik ma prawo zaliczenia tego wydatku do kosztów podatkowych, czy też podatnik takiego prawa nie ma. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie wyłącza możliwość zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów (tekst jedn.: art. 16 ust. 1 ww. ustawy, zawierający katalog kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów).

W ocenie Spółki powyższe oznacza, iż dla kwalifikacji podatkowej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zachowaniem, zabezpieczeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

* został on poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,

* jest on definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje on w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został on właściwie udokumentowany,

* nie może się on znajdować w katalogu wydatków, których ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie kwalifikuje jako koszty uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 ww. ustawy).

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszty uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami.

Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

* przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz

* potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki należy stwierdzić, iż kosztami uzyskania przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie tego przychodu.

Zdaniem Spółki, kosztami uzyskania przychodów są między innymi tzw. wydatki ponoszone na rzecz pracowników podatnika w przypadku, gdy wydatki te spełniają wskazane wyżej, określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kryteria. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Obejmują one również wydatki ponoszone na rzec pracowników ze środków obrotowych firmy w postaci organizacji dla nich spotkań lub uroczystości takich jak uroczystość jubileuszowa z okazji 15-lecia działalności Spółki w Polsce, podczas których następuje integracja pracowników. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy, prowadząc w konsekwencji do zwiększenia przychodów Spółki.

Podczas tej uroczystości pracownicy zostali poinformowani o osiągnięciach oraz sytuacji finansowej Spółki, wybranych kierunkach i strategiach rozwoju jej działalności na przyszłość, wyznaczonych na dany okres celach biznesowych. Udział pracowników w uroczystości jubileuszowej wpływa na rozwój relacji między Spółką a pracownikami oraz ułatwia tworzenie więzi niezbędnych dla zwiększenia efektywności pracy oraz poprawę komunikacji wewnątrz struktury organizacyjnej Spółki. W związku z powyższym, w ocenie Spółki, obchody jubileuszu działalności Spółki w Polsce mają bezsprzecznie związek z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę, ponieważ wpływają na zwiększenie efektywności pracy pracowników, związanie pracownika z miejscem pracy, a przez to zmniejszenie rotacji załogi, co tym samym wpływa na zwiększenie wyników osiąganych przez Spółkę.

Jubileusz firmy niewątpliwie stanowi dobrą okazję do integracji jej pracowników, jak również do umocnienia pozycji firmy na rynku. W takim przypadku można przyjąć, że pomiędzy prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz wydatkami ponoszonymi, nawet w sposób pośredni, na lepszą bardziej wydajną pracę pracowników, a przez to na zwiększenie przychodów osiąganych przez przedsiębiorcę, istnieją określone związki.

Wobec powyższego, w związku z tym, iż wydatki w części przypadającej na pracowników, poniesione zostały na zorganizowanie uroczystości jubileuszowej (spotkania integracyjnego) z okazji 15-lecia działalności Spółki w Polsce, podczas której następuje integracja pracowników, w celu poprawy komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawy atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy, a przez to zwiększenie w przyszłości przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas w tej części spełniają one warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą być w tej części uznane za podatkowe koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W świetle tego przepisu, ocena prawna konkretnego wydatku poniesionego przez podatnika wymaga odniesienia się do kryterium celowości jego poniesienia oraz uwzględnienia wyłączeń z kategorii kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Odnosząc się do przesłanki celowości wydatku należy podkreślić, ze kosztem uzyskania przychodów są zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągniecia. W każdym przypadku konieczne jest jednak zaistnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem, a uzyskiwaniem, bądź też szansą uzyskiwania przychodów przez podmiot ponoszący ten koszt.

W tym miejscu należy podkreślić, iż to obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Z tak udokumentowanych wydatków winno ponadto wynikać, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wielkość osiąganych przez podatnika przychodów.

Jak wskazano powyżej, ocena prawna danego wydatku wymaga również uwzględnienia wyłączeń wynikających z art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wyłączając z kosztów podatkowych koszty reprezentacji, ustawa podatkowa nie definiuje terminu "reprezentacja", ani też nie odsyła do innych przepisów prawa. Brak ustawowej definicji pojęcia "reprezentacja", nie uprawnia jednak do dowolnego określania zakresu znaczeniowego tego terminu. Występujący w obrocie prawnym termin "reprezentacja", wyrażający się w sposobie jego stosowania i rozumienia przez ustawodawcę, a także przez naukę i praktykę prawa, prowadzi jednak do wniosku, że termin ten w zakresie języka prawnego i prawniczego należy rozumieć jako "przedstawicielstwo, reprezentowanie czyichś interesów, występowanie w czyimś imieniu", a nie "wystawność, okazałość, wytworność". Termin reprezentacja" użyty w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy zatem rozumieć jako "przedstawicielstwo podatnika, działalnie w jego imieniu, w jego interesie, na jego rzecz", a nie jako "wystawność, wytworność, czy okazałość'.

Norma art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, nie zawiera żadnych wyjątków, tak odnoszących się do miejsca, w którym obowiązki przedstawicielstwa są realizowane, jak i do wystawności lub braku wystawności w zakresie nabywania usług gastronomicznych, zakupu żywności lub napojów. Rozróżnienie wydatków związanych z reprezentacją na przeciętne, typowe i wystawne, okazałe, nie ma żadnego uzasadnienia normatywnego.

Należy zatem stwierdzić, że wydatki na wszelkiego tego typu usługi i artykuły, wiążące się z reprezentowaniem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zorganizowała imprezę jubileuszową z okazji 15-lecia działalności w Polsce. Wydatki poniesione na zorganizowanie imprezy obejmowały m.in.: catering, materiały reklamowe (plakaty, banery, balony, flagi, namioty), oprawę muzyczną, upominki z logo firmy dla uczestników konkursów, fotograficzną dokumentację przebiegu uroczystości. Na obchody jubileuszu zaproszeni zostali pracownicy, kontrahenci oraz przedstawiciele władz. Wszystkie wydatki związane ze zorganizowaniem imprezy były sfinansowane ze środków obrotowych Spółki.

Odnosząc wyżej powołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przedstawionych we wniosku okoliczności, w pierwszej kolejności zauważyć należy, że - co do zasady - wydatki ponoszone na rzecz pracowników ze środków obrotowych firmy w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych (w tym organizacji jubileuszu firmy) związane są z prowadzoną działalnością podatnika i mają na celu uzyskanie przychodów. Kosztami podatkowymi są bowiem tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych.

Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu zintegrowanie pracowników z firmą oraz miedzy sobą, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych, oraz poprawę relacji pracowników i klientów Spółki w kontaktach biznesowych.

Tak, więc odnośnie imprez integracyjnych, bo taki cel, jak wskazuje Wnioskodawca we wniosku ma zorganizowanie jubileuszu firmy, istniej możliwość zaliczenia wydatków na organizację obchodów jubileuszu dla pracowników do kosztów podatkowych, jednak pracodawca musi położyć szczególny nacisk na motywacyjny charakter imprezy.

Przedsiębiorca, organizując dla pracowników określoną imprezę, musi jako cel tej imprezy przyjąć zintegrowanie pracowników z firmą oraz między sobą, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych. Jeżeli nie przyjmie takiego celu, to samo spotkanie polegające m.in. na konsumpcji nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Z takiego spotkania musi wynikać wprost cel motywacyjno-integracyjny dla pracowników, a nie konsumpcja lub przebywanie w swojej obecności jako cel sam w sobie.

Wobec powyższego, jeżeli wydatki poniesione zostały na zorganizowanie obchodów jubileuszu (spotkania integracyjnego), tj. spotkania, które ma na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy, a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie, poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na zorganizowanie imprezy jubileuszowej dla pracowników Spółki mają znamiona kosztów ogólnych (pracowniczych) i dlatego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy opisanego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w X.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl