IPTPB3/423-386/13-2/KJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-386/13-2/KJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (...), przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* kwalifikacji kosztów uzyskania przychodów z tytułu wykupu polisy ubezpieczeniowej - jest nieprawidłowe

* momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatku z tytułu wykupu polisy ubezpieczeniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku z tytułu wykupu polisy ubezpieczeniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji maszyn i urządzeń do obróbki metali.

Spółka posiada polisę odpowiedzialności cywilnej związanej z prowadzeniem działalności i posiadaniem mienia oraz wprowadzeniem produktu do obrotu. Zakres ubezpieczenia jest rozszerzony o szereg klauzul związanych między innymi z faktem, że Spółka większość swej produkcji eksportuje.

W bieżącym roku skontaktował się ze Spółką nowy kontrahent, podmiot zagraniczny zwany dalej Odbiorcą, zainteresowany podpisaniem kontraktu o dużej wartości. W wyniku długotwałych negocjacji Spółka podpisała z Odbiorcą w sierpniu 2013 r. kontrakt na wykonanie linii produkcyjnej. Jednym z warunków podpisania kontraktu, a także jednym z jego zapisów, było wykupienie przez Spółkę dodatkowej polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej związanej z realizacją kontraktu. Zapisy polisy stanowią, że jej przedmiotem jest wyłącznie realizacja kontraktu na rzecz Odbiorcy. Z polisy tej nie może skorzystać żaden z pozostałch kontrahentów Spółki.

Ze względu na długotrwały proces produkcyjny realizacja kontraktu, tj. dostawa maszyn do Odbiorcy nastąpi najwcześniej w lutym 2014 r.

Zgodnie z zapisami kontraktu Spółka wykupiła dodatkową polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej związanej z realizacją kontraktu na rzecz Odbiorcy w sierpniu 2013 r. Składka została opłacona jednorazowo. Okres ubezpieczenia określony w polisie to 8 sierpień 2013 r. - 7 sierpień 2014 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy koszt wykupu polisy będzie dla Spółki kosztem bezpośrednio związanym z przychodem.

2. Czy po zrealizowaniu kontraktu, tj. dostawie maszyn Spółka powinna rozliczać w czasie koszt wykupu polisy ze względu na okres ubezpieczenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszt wykupu polisy ubezpieczeniowej jest bezpośrednio związany z przychodem jaki Spółka uzyska w wyniku realizacji zawartego z Odbiorcą kontraktu i jako taki będzie potrącalny w całości w roku podatkowym, w którym osiągnięty zostanie przychód, tj. w roku 2014, zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy stanowiącym, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Zdaniem Spółki, koszt polisy jako koszt bezpośrednio związany z przychodem będzie potrącalny w całości w momencie uzyskania przez Spółkę przychodu z realizacji kontraktu, tj. najwcześniej w lutym 2014 r. i nie podlega on rozliczaniu w czasie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie pytania nr 1 i nr 2 uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać celowość kosztu, tj. istnienie związku przyczynowego pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Jako koszty uzyskania przychodów mogą być rozpatrywane zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami. Te pierwsze dają się powiązać z konkretnie określonym przychodem, jaki osiągnął podatnik, natomiast te drugie wiążą się z całokształtem działalności prowadzonej przez podatnika i ogólnie określonymi przychodami osiąganymi z tytułu prowadzenia tej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Natomiast w świetle art. 15 ust. 4d ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f - 4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów - art. 15 ust. 4e tej ustawy.

Jak wynika z wyżej powołanych przepisów, sposób i moment zaliczania kosztów innych niż bezpośrednie do kosztów uzyskania przychodów został uregulowany odpowiednio w art. 15 ust. 4d oraz art. 15 ust. 4e ww. ustawy.

Norma prawna wyrażona w art. 15 ust. 4d zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma charakter imperatywu, a więc jest normą, która nie zostaje ograniczona żadnym innym przepisem, w szczególności art. 15 ust. 4e tej ustawy. Oznacza to, że o ile w art. 15 ust. 4e ww. ustawy zdefiniowano co należy rozumieć pod pojęciem "dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu", to sposób rozliczenia tego kosztu określa art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepisy te należy rozpatrywać łącznie. Zatem kosztem uzyskania przychodu będzie taki koszt przekraczający rok podatkowy, który jest ujmowany proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy chyba, że jest możliwe jego całościowe przyporządkowanie do tego roku; w takim wypadku koszt ten jest kosztem uzyskania przychodu roku, którego dotyczy, a dniem jego poniesienia jest dzień ujęcia tego kosztu w księgach rachunkowych.

Tut. Organ stwierdza, że koszt polisy ubezpieczeniowej dotyczącej zawartego kontraktu na wykonanie linii produkcyjnej należy uznać za koszt pośrednio związany z przychodami osiągniętymi przez Wnioskodawcę. Nie można go powiązać bezpośrednio z konkretnym przychodem. Poniesienie go jest konieczne z uwagi na prawidłowe funkcjonowanie Spółki. W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. nie ma możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia kosztów pośrednich, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy. Konieczne jest bowiem określenie, w jakim zakresie wydatki te dotyczą danego roku podatkowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zalicza się je do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, według którego:

* poniesiony w roku 2013 wydatek na zakup polisy ubezpieczeniowej jest bezpośrednio związany z przychodem jaki Spółka uzyska w wyniku realizacji zawartego z Odbiorcą kontraktu

* wydatek ten będzie potrącalny w całości w roku podatkowym, w którym osiągnięty zostanie przychód z realizacji tego kontraktu, tj. najwcześniej w lutym 2014 r. i nie podlega rozliczeniu w czasie

- jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl