IPTPB3/423-304/11-4/KJ - Obowiązek rozpoznania przez spółkę przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wniesienia aportem do spółki zależnej zespołu składników materialnych i niematerialnych w zamian za udziały.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-304/11-4/KJ Obowiązek rozpoznania przez spółkę przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wniesienia aportem do spółki zależnej zespołu składników materialnych i niematerialnych w zamian za udziały.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (...), reprezentowanej przez (...), przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2011 r. (data wpływu 2 grudnia 2011 r.), uzupełnione pismem z dnia 2 marca 2012 r. (data wpływu 5 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, tj.:

1.

ustalenia czy przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych oraz niematerialnych wchodzących w skład Działu Handlowego będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

2.

opodatkowania przychodu z tytułu wniesienia aportem do Spółki Zależnej w zamian za jej udziały zorganizowanej części przedsiębiorstwa-

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków ustalenia czy przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych oraz niematerialnych wchodzących w skład Działu Handlowego będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), pismem z dnia 21 lutego 2012 r., Nr IPTPB3/423-304/11-2/KJ, wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 5 marca 2012 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również: "Spółka") jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie:

* organizacji obsługi sprzedaży produktów stalowych walcowanych podmiotu zależnego od Spółki, tj. obsługi sprzedaży produktów Spółki z o.o. C. (dalej: "Spółka Zależna"),

* działalności holdingowej, tj. nadzoru nad innymi podmiotami ze względu na zależności kapitałowe (aktualnie Wnioskodawca posiada jedynie udziały w Spółce Zależnej, jednakże nie można wykluczyć, że będzie posiadał również akcje/udziały w innych spółkach).

Spółka Zależna jest podmiotem funkcjonującym obecnie na rynku, prowadzącym działalność operacyjną polegającą na produkcji oraz sprzedaży wyrobów stalowych, na rzecz którego Wnioskodawca świadczy opisane w niniejszym wniosku usługi organizacji obsługi sprzedaży.

Obecnie w ramach zainicjowanego procesu restrukturyzacji, Spółka zamierza wyodrębnić w swojej strukturze organizacyjnej funkcję organizacji obsługi sprzedaży produktów stalowych walcowanych. Celem reorganizacji Spółki jest m.in. usystematyzowanie oraz usprawnienie procesu zarządzania wskazanymi powyżej podstawowymi obszarami Jej działalności. Działalnością w ramach funkcji organizacji obsługi sprzedaży będzie zajmował się utworzony i dedykowany w tym celu dział handlowy Spółki (dalej: "Dział Handlowy"), natomiast druga funkcja biznesowa Spółki (tj. działalność holdingowa) będzie nadal wykonywana przez Wnioskodawcę w ramach pozostałej części istniejącego przedsiębiorstwa (pozostającej poza zakresem funkcji przypisanych do Działu Handlowego).

Zgodnie z planowaną restrukturyzacją, Dział Handlowy odpowiedzialny będzie za organizację obsługi sprzedaży produktów Spółki Zależnej, tj. w szczególności jego rolą będzie podejmowanie czynności zmierzających do "skojarzenia" zainteresowanych kontrahentów, tj. Spółki Zależnej, której produkty są oferowane przez Spółkę oraz potencjalnego nabywcy tych produktów.

W szczególności w ramach działalności Działu Handlowego będą wykonywane następujące grupy czynności:

* wyszukiwanie klientów dla produktów Spółki Zależnej,

* prowadzenie negocjacji z klientami,

* przyjmowanie zamówień w imieniu Spółki Zależnej,

* utrzymywanie kontaktów z dotychczasowymi klientami,

* prezentacja oferty na produkty Spółki Zależnej,

* obsługa zapytań klientów odnośnie produktów Spółki Zależnej,

* sporządzanie analiz i przetwarzanie opinii klientów odnośne produktów Spółki Zależnej,

* przygotowywanie analiz rynkowych,

* inicjowanie oraz prowadzenie współpracy z obecnymi oraz potencjalnymi nabywcami produktów stalowych walcowanych (zgodnie z polityką handlową opracowaną wewnętrznie),

* zlecanie w uzasadnionych przypadkach usług polegających na prowadzeniu czynności i działań marketingowych/promocyjnych podmiotom zewnętrznym.

Dział Handlowy nie będzie posiadał wyodrębnionego zespołu wsparcia administracyjnego. Funkcje administracyjne/pomocnicze będą wykonywane przez poszczególnych pracowników Działu Handlowego we własnym zakresie lub w razie potrzeby odpowiednie usługi będą nabywane od wyspecjalizowanych podmiotów zewnętrznych (np. umowa z zewnętrznym biurem księgowym, dotycząca funkcji organizacji obsługi sprzedaży zostanie przypisana do Działu Handlowego). Należy jednocześnie podkreślić, że w analogiczny sposób Spółka działa także w chwili obecnej, tj. całość działań administracyjno - pomocniczych jest zlecana wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym lub wykonywana we własnym zakresie bez wyodrębniania odpowiednich działów wewnętrznych w tym zakresie.

Dział Handlowy będzie dysponował własną powierzchnią biurową, tj. Spółka jest stroną umowy najmu powierzchni biurowej, w której prowadzona jest działalność w zakresie organizacji obsługi sprzedaży. Do Działu Handlowego zostaną przypisani wszyscy pracownicy Spółki bezpośrednio i wyłącznie zaangażowani w wykonywanie czynności związanych z działalnością Działu Handlowego, tj. funkcją organizacji obsługi sprzedaży produktów Spółki Zależnej. Dział Handlowy będzie posiadał hierarchiczną strukturę organizacyjną, na czele której stanie Dyrektor Sprzedaży. Przedmiotowa struktura organizacyjna oraz przypisanie pracowników do Działu Handlowego będą określone w odpowiednich dokumentach korporacyjnych. Dodatkowo, w ramach wyodrębnienia, do Działu Handlowego zostaną przypisane wszystkie aktywa i zobowiązania, które dotyczą jego działalności.

Spółka w swoim systemie finansowo-księgowym przyporządkuje do Działu Handlowego aktywa i pasywa oraz należności i zobowiązania związane z jego działalnością. Zostanie również przeprowadzone przypisanie/alokowanie do Działu Handlowego - w ramach wewnętrznej sprawozdawczości zarządczej - poszczególnych kosztóww.ydatków oraz przychodów ponoszonych/generowanych specyficznie przez Dział Handlowy. W ramach wyodrębnienia Działu Handlowego, dla celów wewnętrznych sporządzany będzie odrębny bilans (w formie uproszczonej) oraz odrębny rachunek zysków i strat tego działu.

Dla celów rachunkowości zarządczej kontrolowane będą przychody i koszty realizowane przez Dział Handlowy. Działalność Działu Handlowego będzie finansowana w ramach odrębnego budżetu, którego realizacja będzie podlegać wewnętrznej kontroli. Dział Handlowy będzie ponadto posiadał odrębny rachunek bankowy przypisany do jego działalności.

Do Działu Handlowego będzie przyporządkowany odrębny zespół materialnych i niematerialnych składników majątkowych, organizacyjnie i funkcjonalnie związany z zadaniami wykonywanymi w ramach funkcji organizacji obsługi sprzedaży, tj.:

* aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne służące realizacji funkcji organizacji obsługi sprzedaży, w tym: infrastruktura biurowa, bazy danych, sprzęt komputerowy oraz telefony, itp.;

* zapasy aktywów obrotowych, np. m.in. artykuły biurowe i materiały reklamowe;

* prawa do samodzielnego korzystania z odpowiedniej powierzchni biurowej przez Dział Handlowy (tj. prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu tej powierzchni);

* prawa i obowiązki wynikające z poszczególnych umów zawartych przez Spółkę oraz funkcjonalnie związanych z działalnością Działu Handlowego (przy założeniu spełnienia odpowiednich wymogów formalno-prawnych związanych z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z tych umów), w tym w szczególności wierzytelności (należności)/zobowiązania:

* wynikające z umowy regulującej świadczenie na rzecz Spółki Zależnej usług dotyczących organizacji obsługi sprzedaży;

* wynikające z umów regulujących wykonywanie zadań zleconych podmiotom zewnętrznym w związku z realizacją funkcji organizacji obsługi sprzedaży;

* wynikające z umów zawartych z osobami zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych, wykonującymi czynności w ramach funkcji organizacji obsługi sprzedaży;

* zobowiązania wynikające ze stosunku pracy wobec osób zatrudnionych w Spółce w ramach funkcji organizacji obsługi sprzedaży;

* prawa i obowiązki z umowy rachunku bankowego wykorzystywanego w związku z funkcją organizacji obsługi sprzedaży (w tym środki zgromadzone na tym rachunku);

* księgi i dokumenty związane z działalnością związaną z usługami w zakresie organizacji obsługi sprzedaży.

Ze względu na to, że Dział Handlowy będzie funkcjonował w ramach jednego podmiotu prawnego, nie można wykluczyć trudności w bezpośrednim przypisaniu - w całości lub w określonej części - praw i obowiązków wynikających z niektórych umów zawartych przez Wnioskodawcę do Działu Handlowego. W tego rodzaju przypadkach (w zależności od konkretnych okoliczności) w celu prawidłowego uregulowania sytuacji prawnej, mogą być zawierane umowy dodatkowe, albo stosowane aneksy do umów już obowiązujących. Pozostanie to jednak bez uszczerbku dla możliwości realizowania założonych funkcji przez Dział Handlowy.

W dalszym etapie reorganizacji struktury działalności biznesowej Spółki i po przeprowadzeniu wszelkich koniecznych działań mających na celu organizacyjne, funkcjonalne oraz finansowe wyodrębnienie Działu Handlowego, funkcjonujący już w strukturach Spółki Dział Handlowy zostanie zbyty przez Spółkę w drodze sprzedaży lub poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego. Niezależnie od wybranego wariantu transakcji Dział Handlowy stanie się własnością Spółki Zależnej.

Spółka Zależna będzie kontynuowała dotychczasową działalność/wykonywała funkcje Działu Handlowego, wykorzystując przejęty od Spółki (oraz przypisany uprzednio do działalności Działu Handlowego) zespół składników materialnych i niematerialnych, umowy oraz prawa i obowiązki z nich wynikające (w tym zobowiązania) oraz pracowników (którzy staną się pracownikami Spółki Zależnej w ramach przejścia zakładu pracy zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy).

Do rozpoczęcia i prowadzenia działalności Działu Handlowego w ramach Spółki Zależnej nie będzie konieczne nabycie dodatkowych aktywów.

W piśmie z dnia 2 marca 2012 r. (data wpływu 5 marca 2012 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku, Spółka wskazała, iż w dalszym etapie reorganizacji struktury działalności biznesowej i po przeprowadzeniu wszelkich koniecznych działań mających na celu organizacyjne, funkcjonalne oraz finansowe wyodrębnienie Działu Handlowego, planuje zbyć do innego podmiotu (Spółki Zależnej) funkcjonujący już w Jej strukturach Dział Handlowy:

1.

poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego lub

2.

w drodze sprzedaży.

Spółka podkreśliła, że w odniesieniu do obu wskazanych powyżej rozważanych rodzajów transakcji kluczowym jest określenie czy będący ich przedmiotem zespół składników materialnych oraz niematerialnych (w tym zobowiązania) wchodzących w skład Działu Handlowego (opisanego w zdarzeniach przyszłych), będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie art. 4a ust. 4 ustawy o CIT. Kwalifikacja ta będzie bowiem determinować skutki podatkowe dla rozważanych transakcji. Dlatego też, pierwotne pytanie Spółki w tym zakresie, wskazane we wniosku odnosiło się wyłącznie do interpretacji definicji legalnej zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT, niemniej jednak w odniesieniu do obu rozważanych transakcji.

W zakresie przeformułowania postawionego pytania, w taki sposób, aby wniosek dotyczył zapytania o wykładnię przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązków Wnioskodawcy, jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka, w celu przejrzystości wniosku oraz wątpliwości jakie powstały w tym zakresie, przedstawia trzy pytania odnośnie przedstawionych opisów zdarzeń przyszłych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników materialnych oraz niematerialnych (w tym zobowiązania) wchodzący w skład Działu Handlowego będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym wniesienie aportem do Spółki Zależnej (będącej spółką kapitałową) w zamian za jej udziały zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wchodzących w skład Działu Handlowego (opisanego w zdarzeniu przyszłym) nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki w myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.

3.

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym transakcja zbycia w formie sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wchodzących w skład Działu Handlowego (opisanego w zdarzeniu przyszłym) do Spółki Zależnej (będącej spółką kapitałową) spowoduje, że Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 w związku z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT oraz będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 1, art. 16g ust. 13 oraz art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania nr 1 i nr 2. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 3 zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisany w zdarzeniu przyszłym Dział Handlowy, obejmujący wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników materialnych oraz niematerialnych (w tym zobowiązania) zdolny do oddzielnego funkcjonowania, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej "CIT").

Zgodnie z treścią art. 4a pkt 4 ustawy o CIT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się: " (...) organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania".

Z powyższej definicji wynika, iż status zorganizowanej części przedsiębiorstwa można przypisać tylko takiej części mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

a.

stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

b.

jest organizacyjnie wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

c.

jest finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

d.

jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych (jest wyodrębniona funkcjonalnie),

e.

mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zdaniem Spółki, opisany w zdarzeniu przyszłym Dział Handlowy spełni wszystkie ww. przesłanki, tj. będzie zorganizowanym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań), wyodrębnionym w strukturze Spółki pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym oraz zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze - wobec tego będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Za potwierdzeniem powyższego przemawiają następujące okoliczności:

Zespół składników majątkowych

Zgodnie z praktyką stosowania prawa (potwierdzoną dostępnymi interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych) przyjmuje się, iż o spełnieniu pierwszej ze wskazanych wyżej przesłanek decyduje pełne wyodrębnienie, w ramach istniejącego przedsiębiorstwa, majątku (praw i zobowiązań), który ma dotyczyć zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako całości.

Mając na uwadze powyższe Spółka wskazuje, iż w związku z rozważaną obecnie restrukturyzacją, w strukturze działalności biznesowej Spółki zostanie wyodrębniona szeroko rozumiana działalność handlowa obejmująca funkcję organizacji obsługi sprzedaży produktów stalowych walcowanych Spółki Zależnej - tj. Dział Handlowy. Dział ten będzie obejmował wszystkie (tj. bez jakichkolwiek wyłączeń) składniki majątku (całościowy zespół/agregat praw i obowiązków, w tym zobowiązania) przypisane do Działu Handlowego z racji pełnionych funkcji, tj.:

* aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne służące realizacji funkcji organizacji obsługi sprzedaży, w tym: infrastruktura biurowa, bazy danych, sprzęt komputerowy oraz telefony, itp.;

* zapasy aktywów obrotowych, np. m.in. artykuły biurowe i materiały reklamowe;

* prawa do samodzielnego korzystania z odpowiedniej powierzchni biurowej przez Dział Handlowy (tj. prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu tej powierzchni);

* prawa i obowiązki wynikające z poszczególnych umów zawartych przez Spółkę oraz funkcjonalnie związanych z działalnością Działu Handlowego (przy założeniu spełnienia odpowiednich wymogów formalno-prawnych związanych z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z tych umów), w tym w szczególności wierzytelności (należności)/zobowiązania:

* wynikające z umowy regulującej świadczenie na rzecz Spółki Zależnej usług dotyczących organizacji obsługi sprzedaży;

* wynikające z umów regulujących wykonywanie zadań zleconych podmiotom zewnętrznym w związku z realizacją funkcji organizacji obsługi sprzedaży;

* wynikające z umów zawartych z osobami zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych, wykonującymi czynności w ramach funkcji organizacji obsługi sprzedaży;

* zobowiązania wynikające ze stosunku pracy wobec osób zatrudnionych w Spółce w ramach funkcji organizacji obsługi sprzedaży;

* prawa i obowiązki z umowy rachunku bankowego wykorzystywanego w związku z funkcją organizacji obsługi sprzedaży (w tym środki zgromadzone na tym rachunku);

* księgi i dokumenty związane z działalnością związaną z usługami w zakresie organizacji obsługi sprzedaży.

Powyższe oznacza zatem, iż Dział Handlowy będą tworzyć nieprzypadkowe, ale odpowiednio dobrane (alokowane do Działu Handlowego) składniki majątku - punktem odniesienia w powyższym doborze będzie zaś rola jaką składniki te odgrywają przy wykonywaniu powierzonych Działowi Handlowemu funkcji/zadań. W konsekwencji wchodzące w skład Działu Handlowego składniki majątkowe, pozostające we wzajemnych relacjach z racji pełnionych przez Dział Handlowy funkcji, będą tworzyły wyodrębnioną całość/zespół majątku. Tym samym wskazany wyżej zespół składników majątkowych, połączony węzłem organizacyjnym funkcji sprawowanych przez Dział Handlowy, pozwoli na samodzielną i efektywną realizację powierzonych Działowi Handlowemu funkcji organizacji obsługi sprzedaży.

W konsekwencji, pierwsza przesłanka zostanie spełniona.

Wyodrębnienie organizacyjne

Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia wyodrębnienia organizacyjnego. W praktyce stosowania prawa (potwierdzonej dostępnymi interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych) przyjmuje się jednak, iż o spełnieniu tej przesłanki można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze danego przedsiębiorstwa. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

W świetle powyższego Spółka podkreśla, iż Dział Handlowy stanowić będzie po przeprowadzeniu planowanej reorganizacji opisanej przez Spółkę odrębną jednostkę organizacyjną Wnioskodawcy. Zgodnie z zasadami budowy struktury organizacyjnej Spółki, Dział Handlowy będzie miał hierarchiczną strukturę organizacyjną, określoną w odpowiednich dokumentach korporacyjnych, w skład której wejdą pracownicy różnych szczebli, podlegli organizacyjne Dyrektorowi Sprzedaży.

Przedmiotowe wyodrębnienie organizacyjne Działu Handlowego nastąpi od strony formalnej na mocy odpowiednich dokumentów korporacyjnych Spółki niezbędnych do pełnego wyodrębnienia funkcji organizacji obsługi sprzedaży (Działu Handlowego). Należy przy tym wskazać, iż Dział Handlowy (dedykowany do szeroko rozumianej działalności obejmującej funkcję organizacji obsługi sprzedaży), oparty o własną strukturę organizacyjną, będzie wyodrębniony od pozostałej działalności Spółki obejmującej efektywnie wyłącznie działalność holdingową Spółki.

W Dziale Handlowym zatrudnione będą osoby dedykowane do prac związanych z szeroko pojętą działalnością handlową (funkcją organizacji obsługi sprzedaży). W działalności operacyjnej pracownicy Działu Handlowego wykorzystywać będą składniki majątkowe dedykowane wyłącznie do ich działalności. Zestawienie pracowników dedykowanych do zadań Działu Handlowego oraz wykaz materialnych i niematerialnych składników majątkowych (w tym zobowiązań) przyporządkowanych do Działu Handlowego będzie odzwierciedlone w dokumentach korporacyjnych Wnioskodawcy.

Powyższe oznacza, iż od strony faktycznej (z racji pełnionych zadań) oraz formalnej (tj. w sposób udokumentowany stosownymi aktami korporacyjnymi Spółki), Dział Handlowy będzie stanowił odrębną organizacyjnie całość dającą się oddzielić od pozostałej działalności Spółki.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki należy uznać, iż Dział Handlowy będzie spełniał także drugą ze wskazanych wyżej przesłanek, związaną z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki, niezbędną dla uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT.

Wyodrębnienie finansowe

Ustawa o CIT nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem wyodrębnienia finansowego. Niemniej jednak w praktyce stosowania prawa (potwierdzonej dostępnymi interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych) uznaje się, iż przesłanka ta oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej danego przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

W świetle powyższego Spółka podkreśla, iż Jej system księgowy umożliwi identyfikację przychodów i kosztóww.ydatków oraz odrębnego zespołu/agregatu aktywów i zobowiązań, związanych z zespołem składników alokowanych do Działu Handlowego. Dział Handlowy będzie posiadał także własną wewnętrzną ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Działalność Działu Handlowego będzie finansowana ze środków własnych Spółki w ramach odrębnego budżetu dedykowanego dla Działu Handlowego, którego realizacja będzie podlegać wewnętrznej kontroli. Przy wykorzystaniu posiadanego przez Spółkę systemu księgowego będzie możliwe przygotowanie (dla potrzeb wewnętrznych) bilansu w formie uproszczonej oraz rachunku zysków i strat dla Działu Handlowego. Dodatkowo, Dział Handlowy będzie posiadał odrębny rachunek bankowy.

Powyższe oznacza, iż sposób prowadzenia ewidencji księgowej Spółki pozwoli na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Działu Handlowego, a ściślej do realizowanych przez niego zadań.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, opisany zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Dział Handlowy spełnia warunek wyodrębnienia finansowego wskazany w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Ustawa o CIT nie zawiera także definicji wyodrębnienia funkcjonalnego. Niemniej jednak przesłankę tę - w praktyce potwierdzonej interpretacjami prawa podatkowego - należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa ma bowiem stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. ma obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz określenie funkcji i zakresu działań Działu Handlowego nie ulega wątpliwości, iż będzie on stanowił zorganizowany kompleks składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych Spółki. A mianowicie, działalność Działu Handlowego będzie polegała na realizowaniu szeroko pojętej działalności handlowej (tj. funkcji organizacji obsługi sprzedaży), co zostało wyszczególnione w opisie zdarzenia przyszłego. Do Działu Handlowego przydzielone zostaną wszystkie składniki materialne i niematerialne (w tym zobowiązania) umożliwiające wykonywanie ww. funkcji (całościowy zespół/agregat praw i obowiązków). Spółka pragnie przy tym podkreślić, iż ww. składniki majątkowe będą wzajemnie powiązane w sposób umożliwiający samodzielne i efektywne realizowanie ww. funkcji.

Powyższe oznacza, iż Dział Handlowy będzie stanowił funkcjonalnie odrębną całość, przeznaczoną do samodzielnego prowadzenia powierzonych zadań.

Należy więc uznać, iż spełniony został kolejny warunek niezbędny dla uznania Działu Handlowego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT.

Zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem

Ostatnią cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. W zakresie tej przesłanki uznaje się (zgodnie z praktyką stosowania prawa, potwierdzoną dostępnymi interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych), iż część mienia przedsiębiorstwa może być uznana za jego zorganizowaną część, gdy posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

W ocenie Spółki, opisany w zdarzeniu przyszłym zespół składników materialnych i niematerialnych przypisanych do Działu Handlowego, połączony węzłem organizacyjnym oraz wyodrębniony finansowo i funkcjonalnie (co zostało dowiedzione powyżej), wskazuje na wystąpienie możliwości podjęcia przez ewentualnego nabywcę Działu Handlowego prowadzonej przez niego działalności gospodarczej wyłącznie w oparciu o nabyte składniki majątku Działu Handlowego. Nie zmienia tego również fakt, że Dział Handlowy nie będzie posiadał wyodrębnionego zespołu wsparcia administracyjnego. Podobnie bowiem jak ma to miejsce w obecnej sytuacji Spółki, funkcje administracyjne/pomocnicze będą wykonywane przez poszczególnych pracowników Działu Handlowego we własnym zakresie lub w razie potrzeby odpowiednie usługi będą nabywane od wyspecjalizowanych podmiotów zewnętrznych.

Spółka jeszcze raz podkreśla, iż zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, przedmiotem planowanego wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki Zależnej będą wszystkie aktywa i pasywa związane z działalnością Działu Handlowego. W konsekwencji, w skład Działu Handlowego, wyodrębnionego organizacyjnie i finansowo ze struktury Spółki, wchodzić będą wszystkie aktywa i pasywa niezbędne do wykonywania przypisanych Działowi Handlowemu funkcji organizacji obsługi sprzedaży, w tym prawo do samodzielnego korzystania z powierzchni biurowych oraz należności i zobowiązania funkcjonalnie związane z działalnością Działu Handlowego.

W konsekwencji, przed dniem dokonania przez Spółkę planowanego aportu Działu Handlowego do Spółki Zależnej, Dział Handlowy będzie zdolny (w ramach istniejącego przedsiębiorstwa Spółki) do samodzielnego kontynuowania prowadzonej działalności w obrocie gospodarczym za pomocą posiadanych składników majątku oraz wykwalifikowanego personelu przypisanego do Działu Handlowego. Natomiast po dokonaniu planowanego zbycia przez Spółkę poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego, Spółka Zależna będzie realizowała dotychczasowe zadania i funkcje Działu Handlowego wykorzystując nabyty od Spółki zorganizowany, kompletny i samodzielny zespół/agregat składników materialnych i niematerialnych oraz pracowników bez konieczności przeprowadzenia zmian w powyższym zakresie.

Powyższe oznacza, iż opisany zespół składników majątkowych wchodzących w skład Działu Handlowego posiada pełną zdolność funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, co wypełnia ostatnią ze wskazanych wyżej przesłanek definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze przytoczoną powyżej argumentację, Spółka podkreśla, iż przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego Dział Handlowy, jako wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), odpowiada ustawowemu wzorcowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa z uwagi na:

1.

wyodrębnienie organizacyjne,

2.

wyodrębnienie finansowe,

3.

wyodrębnienie funkcjonalne, oraz

4.

zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem.

Powyższe oznacza, iż spełnione zostaną łącznie wszystkie przesłanki warunkujące uznanie Działu Handlowego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Spółka dodatkowo zaznacza, że powyższe stanowisko w przedmiocie wykładni przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, tj. kwalifikacji zespołu składników majątkowych i niemajątkowych (w tym zobowiązania) jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, potwierdzają również liczne interpretacje przepisów podatkowych w tym zakresie. Tytułem przykładu wskazuje, m.in. na:

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. IPTPB3/423-231/11-2/MF,

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 15 września 2011 r., sygn. IPTPB3/423-109/11-2/MF,

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 15 września 2011 r., sygn. IPTPB3/423-93/11-2/IR

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 października 2011 r. sygn. IBPBI/2/423-1294/11/SD,

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 października 2011 r. sygn. IPPB5/423-790/11-2/AS,

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 października 2011 r., sygn. IPPB5/423-698/11-3/AS,

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 października 2011 r., sygn. IPPB5/423-678/11-4/AS.

Niezależnie od powyższego, Spółka podkreśla, że w dniu 27 lutego 2012 r. (data doręczenia 1 marca 2012 r.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał wobec Spółki pozytywną interpretację indywidualną przepisów podatkowych (sygn. IPTPP4/443-106/11-2/ALN w zakresie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług). W przedmiotowej interpretacji - bazując na identycznym opisie zdarzeń przyszłych - Dyrektor Izby Skarbowej potwierdził, że zespół składników materialnych oraz niematerialnych (w tym zobowiązania) wchodzących w skład Działu Handlowego (opisanego w zdarzeniach przyszłych) będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27 ustawy o VAT.

W kontekście powyższego oraz uwzględniając fakt, że definicje legalne na gruncie ustawy o CIT oraz ustawy o VAT są spójne, w ocenie Spółki przedstawiony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wchodzących w skład Działu Handlowego powinien być traktowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, także w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Odnośnie pytania nr 2 Spółka stoi na stanowisku, iż w analizowanej sytuacji wniesienie aportem do Spółki Zależnej (będącej spółką kapitałową) w zamian za jej udziały zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wchodzących w skład Działu Handlowego (opisanego w zdarzeniu przyszłym) nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki w myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. A contrario wkład niepieniężny do spółki kapitałowej, którego przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część nie podlega na mocy powyższej regulacji opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym nie ma wątpliwości, iż w analizowanej sprawie wartość udziałów objętych w zamian za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ww. ustawy wniesionych do spółki kapitałowej nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu, jak również brak jest jakichkolwiek innych podstaw prawnych wynikających z treści art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, które skutkowałyby uznaniem, że wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o. w zamian za udziały spowodowałoby powstanie przychodu po stronie Spółki.

Powyższe stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w szeregu interpretacji podatkowych wydanych przez organy podatkowe, w tym m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 2 listopada 2011 r., sygn. IPTPB3/423-182/11-2/KJ, jak również Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 października 2011 r., sygn. ILPB3/423-359/11-2/KS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania nr 1 i 2 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl