IPTPB3/423-270/12-4/GG - CIT w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 października 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-270/12-4/GG CIT w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez doradcę podatkowego przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2012 r. (data wpływu 2 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej (pytanie nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność w zakresie modernizacji i zarządzania nieruchomościami, których jest właścicielem. Jednym z posiadanych aktywów Spółki jest nieruchomość gruntowa wraz z posadowionym na niej budynkiem przemysłowym (budynek fabryczny).

Na obecnym etapie Spółka rozważa różne scenariusze restrukturyzacji swojej działalności oraz form dalszego Jej prowadzenia. Jednym z rozważanych scenariuszy jest wniesienie aportem przez Spółkę wskazanej wyżej nieruchomości do utworzonej w tym celu przez Spółkę (jako jej akcjonariusza) Spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). Nie jest jednak wykluczone, że ta nowo utworzona Spółka (dalej: Spółka Zależna), w przypadku uzyskania satysfakcjonującej ją oferty zakupu nieruchomości uzyskanej w drodze aportu Spółki, będzie zmierzać do jej sprzedaży.

W takim przypadku (sprzedaży nieruchomości) Spółka rozważy formę i zakres dalszego funkcjonowania Spółki Zależnej w zależności od możliwości inwestycyjnych, rzeczywistości gospodarczej, warunków i perspektywy makroekonomicznych i innych czynników biznesowych. W zależności od decyzji i oceny sytuacji Spółka może podjąć decyzję o dalszym funkcjonowaniu Spółki Zależnej w niezmienionej formie, może ją przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub w inną spółkę osobową (np. spółkę komandytową). W zależności od warunków i sytuacji gospodarczej Spółka może również podjąć decyzję o likwidacji Spółki Zależnej i wypłacie na rzecz Spółki (oraz pozostałych wspólników Spółki Zależnej) środków pieniężnych pochodzących z podziału majątku Spółki Zależnej (majątek likwidacyjny). Przy tym likwidacja Spółki Zależnej może nastąpić również po jej przekształceniu w spółkę kapitałową lub inną spółkę osobową.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wniesienie wkładu niepieniężnego przez Spółkę do nowo utworzonej Spółki Zależnej działającej w formie SKA, w zamian za obejmowane w tej spółce akcje, będzie rodziło po stronie Spółki jakiekolwiek konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym sprzedaż nieruchomości przez Spółkę Zależną działającą w formie SKA będzie rodziła obowiązek podatkowy w Spółce, będącej akcjonariuszem Spółki Zależnej, w momencie tej sprzedaży.

3.

Czy przekształcenie Spółki Zależnej, działającej w formie SKA, w spółkę komandytową, będzie rodziło obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki, będącej akcjonariuszem SKA, na moment tego przekształcenia.

4.

Czy likwidacja Spółki Zależnej, działającej w formie spółki komandytowo - akcyjnej bądź spółki komandytowej (po przekształceniu z SKA), polegająca na wypłacie na rzecz Spółki środków pieniężnych w ramach podziału majątku Spółki Zależnej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Spółce.

Niniejsza interpretacja dotyczy udzielenia odpowiedzi w zakresie pytania nr 2 wniosku, natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne interpretacje.

Zdaniem Wnioskodawcy, jako akcjonariusz SKA Spółka nie będzie zobowiązana do opodatkowywania podatkiem dochodowym od osób prawnych na bieżąco dochodu wypracowanego przez SKA. W przypadku akcjonariusza SKA, dochód taki podlega opodatkowaniu dopiero w momencie faktycznej wypłaty zysku SKA w formie dywidendy na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki. W związku z tym sprzedaż nieruchomości przez Spółkę Zależną, po jej przekształceniu w SKA, nie będzie rodziła obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki w momencie tej sprzedaży.

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Spółka ta nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnikami tego podatku są natomiast osoby (prawne, fizyczne) będące komplementariuszami lub akcjonariuszami Spółki komandytowo - akcyjnej.

Jednocześnie, kwestie sposobu opodatkowywania podatkiem dochodowym od osób prawnych zysku wypracowanego przez SKA przez jej akcjonariusza, przesądził Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) w uchwale 7 sędziów z dnia 16 stycznia 2012 r. (sygn. akt II FPS 1/11). W szczególności NSA wskazał, że: "przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej niebędącego komplementariuszem z tytułu dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku podlega opodatkowaniu w dniu faktycznego otrzymania dywidendy. Przychodem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu posiadanych udziałów w tej Spółce są bowiem środki pieniężne lub wartości pieniężne otrzymywane w wyniku podziału zysku, a więc przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód ten podlega opodatkowaniu dopiero w momencie faktycznej wypłaty z zysku zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Może to nastąpić po zamknięciu roku obrotowego, a także w trakcie roku obrotowego w przypadku wypłaty zaliczki na poczet wypłaty z zysku. W takim wypadku akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej obowiązany jest na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej połączyć z innymi swymi przychodami. Następnie na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązany jest on uiścić zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu otrzymanego przychodu ze spółki za miesiąc, w którym otrzymał wypłatę z zysku.

Natomiast powstanie przychodu należnego w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lecz jeszcze nie wypłaconego nie rodzi skutków w postaci obowiązku odprowadzania zaliczek z tytułu prawa do udziału w zysku akcjonariusza, gdyż przychody te nie są wynikiem prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód (dochód) potencjalnie związany z posiadaniem akcji w spółkach komandytowo-akcyjnych nie podlega więc opodatkowaniu w ciągu roku obrotowego, poprzez ustalanie co miesiąc dochodu przypadającego na akcjonariusza i zapłatę zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych".

Takie stanowisko potwierdza również interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r. (Nr DD5/033/1/12/KSM/DD-125), wydana w następstwie powołanej wyżej uchwały NSA (sygn. akt II FPS 1/11), zgodnie z którą: "z datą przyjęcia uchwały przez walne zgromadzenie Spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo-jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym podlegającym z tą datą - stosownie do art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 5b ust. 2 i art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie więc do przepisów obu tych ustaw - kwota przyznanej przez walne zgromadzenie akcjonariuszowi (osobie fizycznej, osobie prawnej) dywidendy na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki, stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 25 podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiąc, w którym go uzyskano. Jeżeli podatnik oprócz ww. przychodu uzyskuje także inne przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przyznana dywidenda zwiększać zatem będzie wysokość należnej zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym podjęta została uchwała o wypłacie dywidendy akcjonariuszom Spółki komandytowo - akcyjnej (albo w którym został określony "dzień dywidendy")".

W świetle zaprezentowanego wyżej stanowiska, dopiero podjęcie uchwały przez walne zgromadzenie SKA o wypłacie dywidendy będzie rodziło obowiązek podatkowy po stronie Spółki jako akcjonariusza SKA (ewentualnie, wypłata zaliczki na poczet wypłaty zysku). Wypracowany przez SKA na bieżąco dochód nie podlega opodatkowaniu u akcjonariusza SKA w ramach płatności bieżących miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych.

Oznacza to, że dopóki nie zostanie podjęta stosowna uchwała o podziale zysku, na Spółce nie będą ciążyły żadne obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wynikające z posiadania przez nią statusu akcjonariusza SKA. W rezultacie, transakcja sprzedaży nieruchomości przez Spółkę Zależną działającą w formie SKA, nie będzie dla Spółki, jako jej akcjonariusza, zdarzeniem kreującym zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych w momencie tej sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Okoliczność, że Wnioskodawca w uzasadnieniu stanowiska w sprawie oceny prawnej nie wskazał miejsca publikacji ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., nie ma wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl