IPTPB3/423-217/13-2/IR - Określenie momentu powstania przychodu po stronie spółki kapitałowej, będącej komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, z tytułu zapłaty części odsetkowej raty leasingowej na podstawie zawartej umowy leasingu finansowego centrum handlowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 września 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-217/13-2/IR Określenie momentu powstania przychodu po stronie spółki kapitałowej, będącej komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, z tytułu zapłaty części odsetkowej raty leasingowej na podstawie zawartej umowy leasingu finansowego centrum handlowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2013 r. (data wpływu 10 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu zapłaty części odsetkowej raty leasingowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu zapłaty części odsetkowej raty leasingowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i jest jedynym komplementariuszem spółki komandytowo akcyjnej (dalej "SKA"). SKA jest właścicielem budynku centrum handlowego (dalej: "Centrum"). W najbliższej przyszłości SKA planuje oddać w leasing przedmiotowe Centrum handlowe na rzecz podmiotu trzeciego, tj. spółki kapitałowej będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: "Korzystający").

Umowa leasingu będzie stanowić umowę leasingu finansowego w rozumieniu art. 17f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jak i ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności umowa zostanie zawarta na czas określony (przekraczający rok), jej przedmiotem będą środki trwałe (Centrum), a suma ustalonych w umowie opłat pomniejszona o należny podatek VAT, będzie odpowiadać co najmniej wartości początkowej środka trwałego (Centrum). W umowie tej znajdzie się również zapis, zgodnie z którym odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu będzie dokonywać Korzystający. SKA, zgodnie z art. 17i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może zawrzeć także drugą umowę dotyczącą leasingu nieruchomości, na których znajduje się Centrum (dalej: "Grunty").

W związku z powyższym, SKA w dacie zawarcia umowy leasingu finansowego wystawi fakturę dokumentującą dostawę towarów będących przedmiotem umowy leasingu. Podstawę opodatkowania będzie stanowić suma opłat leasingowych należnych na rzecz SKA od korzystającego pomniejszonych o kwotę podatku VAT należnego. Płatność kolejnych rat leasingowych będzie następować na podstawie not księgowych wystawianych zgodnie z harmonogramem płatności stanowiącym załącznik do umowy leasingu oraz faktury VAT. Raty leasingowe będą płatne w miesięcznych okresach rozliczeniowych. W harmonogramie zostanie określona wysokość spłaty części kapitałowej i odsetkowej przypadająca na poszczególne raty leasingowe oraz termin ich płatności.

Z uwagi na fakt, że SKA jest podmiotem transparentnym podatkowo, przychody osiągane przez SKA są, w świetle aktualnie obowiązujących przepisów, opodatkowywane bezpośrednio u wspólników SKA proporcjonalnie do ich udziału w zyskach w tym, na bieżąco, u Wnioskodawcy jako komplementariusza SKA.

Biorąc pod uwagę powyższe, a także mając na względzie treść art. 12 ust. 3 i 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie prawidłowości Jego podejścia w zakresie momentu, w jakim powinien rozpoznać on przychód podatkowy z tytułu otrzymania przez SKA części odsetkowej raty leasingowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jako komplementariusz SKA powinien rozpoznać przypadający na Niego proporcjonalnie do Jego udziału w zyskach SKA przychód z tytułu zapłaty części odsetkowej raty leasingowej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie, tj. w ostatnim dniu poprzedzającym upływ terminu płatności poszczególnych rat leasingowych, zgodnie z ustalonym w umowie leasingu harmonogramem płatności.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu części odsetkowej opłat leasingowych będzie powstawał u Niego zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie. Powyższe wynika z faktu, iż umowa leasingu stanowi usługę ciągłą. Dodatkowo zarówno umowa leasingu jak i faktura VAT będzie określać szczegółowy harmonogram płatności rat leasingowych wraz z wyodrębnieniem części odsetkowej i kapitałowej każdej z rat w dniu poprzedzającym upływ terminu płatności wskazany w umowie leasingu. Przychód ten będzie powstawał proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy, jako komplementariusza SKA w zyskach SKA.

Jak wynika z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Ponadto, w przypadku czynnych podatników VAT, dokonujących sprzedaży towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży uważa się kwotę wykazaną na rachunku bądź fakturze, pomniejszoną o wartość podatku należnego.

Co do zasady, za datę powstania przychodu należnego uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem art. 12 ust. 3c-3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku, gdy strony ustaliły, iż usługa rozliczana będzie w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień okresu rozliczeniowego, określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Przepis ten ma zastosowanie w przypadku usług o charakterze ciągłym, gdy strony uzgodnią, że regulowanie wzajemnych należności i zobowiązań między stronami będzie obejmować kolejne wyodrębnione umownie okresy świadczenia tych usług.

Należy zaznaczyć, iż ustawodawca nie zawarł w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych definicji usług o charakterze ciągłym. W związku z powyższym, w tym zakresie w ocenie Wnioskodawcy należy odwołać się do innych gałęzi prawa, w szczególności zaś do prawa cywilnego. W doktrynie prawa cywilnego wspomina się o zobowiązaniach o charakterze ciągłym, których istota polega na trwałości stosunku cywilnoprawnego oraz roli czasu w tym stosunku. Zobowiązanie ciągłe trwa przez cały okres obowiązywania umowy i nie może zostać wypełnione inaczej, niż przez upływ czasu, na jaki umowa została zawarta (ewentualnie wypowiedzenie bądź rozwiązanie umowy). Świadczenie ciągłe polega zatem na pewnym stałym zachowaniu dłużnika w czasie trwania stosunku obligacyjnego. Stałość zachowania oznacza niemożliwość wyodrębnienia powtarzających się czynności dłużnika, co charakteryzuje świadczenia okresowe.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Wnioskodawcy umowa leasingu finansowego będzie stanowić usługę ciągłą. W czasie całego okresu trwania umowy SKA będzie bowiem udostępniać Korzystającemu środki trwałe będące własnością SKA do używania i pobierania pożytków. Z kolei korzystający przez cały okres trwania umowy będzie zobowiązany do uiszczana w okresach miesięcznych rat leasingowych, których termin płatności zostanie szczegółowo uregulowany w harmonogramie płatności stanowiącym załącznik do umowy leasingu.

Z uwagi na brzmienie art. 17f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w części w jakiej wynagrodzenie z tytułu umowy leasingu będzie stanowiło spłatę wartości początkowej środka trwałego określoną w księgach podatkowych SKA wynagrodzenie to nie będzie stanowiło przychodu finansującego, a zatem - proporcjonalnie do wysokości jego udziału w zysku SKA - również Wnioskodawcy jako komplementariusza SKA. Zgodnie natomiast z art. 17f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozostała część opłat leasingowych (tzw. część odsetkowa) będzie stanowić dla Wnioskodawcy, jako komplementariusza SKA - proporcjonalnie do Jego udziału w zysku SKA - przychód podatkowy.

Ponieważ, jak zostało to wykazane powyżej, umowa leasingu finansowego będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych przychód po stronie Wnioskodawcy będzie powstawał z ostatnim dniem każdego kolejnego okresu rozliczeniowego, przez który należy rozumieć dzień poprzedzający wskazany w harmonogramie termin zapłaty kolejnej raty leasingowej. Przychód ten będzie powstawał dla Wnioskodawcy proporcjonalnie do przypadającej na Jego rzecz wysokości części odsetkowej raty leasingowej, płatnej w danym okresie rozliczeniowym.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl