IPTPB3/423-136/11-4/PM - Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych odsetek od nieterminowych wpłat przez właścicieli lokali mieszkalnych należności przysługujących wspólnocie mieszkaniowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-136/11-4/PM Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych odsetek od nieterminowych wpłat przez właścicieli lokali mieszkalnych należności przysługujących wspólnocie mieszkaniowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2011 r. (data wpływu 14 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 lipca 2011 r. (data wpływu 1 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania odsetek od nieterminowych wpłat należności związanych z lokalami mieszkalnymi - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania odsetek z tytułu nieterminowych wpłat należności związanych z lokalami mieszkalnymi oraz odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym Wspólnoty.

Z uwagi na braki formalne wniosku Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) wezwaniem z dnia 19 lipca 2011 r., wystąpił do Wspólnoty o jego uzupełnienie oraz wniesienie dodatkowej opłaty.

W dniu 1 sierpnia 2011 r. wpłynęło do tut. Organu uzupełnienie wniosku, w dniu 29 lipca 2011 r. wniesiono brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wspólnota pozyskuje przychody z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat należności z tytułu naliczonego czynszu oraz od środków zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym, tj. czynszów dotyczących lokali mieszkalnych.

Od przychodów z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat nie płaci podatku od osób prawnych uznając, że dochody te są uzyskiwane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Przeznacza je na utrzymanie zasobów mieszkaniowych. Ponadto odsetki te dotyczą wyłącznie należności związanych z lokalami mieszkalnymi.

Natomiast od odsetek od środków gromadzonych na bieżącym rachunku bankowym podatek jest płacony.

W uzupełnieniu wniosku Wspólnota podała, że środki pieniężne gromadzone na bieżącym rachunku bankowym są przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, natomiast odsetki od nieterminowych wpłat dotyczą wyłącznie należności związanych z lokalami mieszkalnymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

czy od przychodu z tytułu otrzymanych odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli Wspólnota powinna płacić podatek dochodowy od osób prawnych.

2.

czy od odsetek od środków gromadzonych na bieżącym rachunku bankowym, tj. czynszów dotyczących lokali mieszkalnych Wspólnota powinna płacić podatek dochodowy od osób prawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Natomiast w zakresie pytania nr 2 wniosek Wspólnoty został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy odsetki od nieterminowych wpłat należności, należy zaliczyć do dochodów zwolnionych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ są uzyskiwane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, rozumie się nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Do zasobów tych należą zatem, oprócz lokali mieszkalnych, także tego rodzaju pomieszczenia, jak np. garaże, strychy, klatki schodowe, pomieszczenia administracji osiedlowej, osiedlowe warsztaty konserwacyjno-remontowe, urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się: zbiorniki - doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (lokalami mieszkalnymi i pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami przychody (np. opłaty, czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca uzyskuje przychody z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat należności (czynszów dotyczących lokali mieszkalnych). Dochody z ww. źródła Wspólnota przeznacza na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Skoro więc przedmiotowe odsetki od nieterminowych wpłat należności są związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, tj. ich źródłem są wpływy z czynszów wnoszonych przez członków Wspólnoty (właścicieli lokali mieszkalnych) to otrzymane środki z tego tytułu będą miały wpływ na wysokość dochodu osiągniętego z tej gospodarki, który zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 powołanej ustawy podlega zwolnieniu od podatku dochodowego, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Reasumując, dochody uzyskane z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat należności pochodzących od właścicieli lokali mieszkalnych, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile przeznaczone zostaną na cele związane z utrzymaniem tychże zasobów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl