IPTPB3/423-108/11-4/IR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-108/11-4/IR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2011 r. (data wpływu 27 czerwca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 września 2011 r. (data wpływu 27 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia dochodu w części wydatkowanej w formie nieodpłatnego przekazania środków produkcji na rzecz członków Grupy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia dochodu w części wydatkowanej w formie nieodpłatnego przekazania środków produkcji na rzecz członków Grupy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca to Spółka zarejestrowana jako grupa producentów rolnych wpisana do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983 z późn. zm.).

Spółka utworzona została przez osoby fizyczne i osoby prawne prowadzące gospodarstwa rolne - producentów ziarna zbóż i nasion roślin oleistych w celu poprawy warunków rynkowych, poprawy efektywności gospodarowania wspólników, planowania produkcji ze szczególnym uwzględnieniem jej ilości i jakości, koncentracji podaży oraz organizowania sprzedaży ziarna zbóż i nasion roślin oleistych, a także ochrony środowiska naturalnego.

Dochody Wnioskodawcy pochodzą ze sprzedaży produktów ziaren zbóż i nasion roślin oleistych, dla których grupa producencka została utworzona. Wnioskodawca zamierza wypracowany zysk pochodzący ze sprzedaży produktów wyprodukowanych w gospodarstwach członków grupy, dla których grupa została utworzona przeznaczyć na zakup środków produkcji (nawozy, nasiona, środki ochrony roślin), które następnie zostaną przekazane nieodpłatnie na rzecz członków Grupy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia podatkowego dochodu w części wydatkowanej na rzecz członków Grupy w formie nieodpłatnego przekazania środków produkcji na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, korzysta On ze zwolnienia podatkowego opisanego w pytaniu.

Jak wynika z treści przepisu art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody grupy producentów rolnych spełniające łącznie warunki:

* grupa producentów rolnych jest wpisana do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw,

* dochody grupy pochodzą ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona,

* produkty lub grupy produktów, ze sprzedaży których dochód jest wolny od podatku, muszą być wyprodukowane w gospodarstwach członków grupy producentów rolnych,

* dochody zostały wydatkowane na rzecz członków grupy

* w roku podatkowym lub

* po roku po nim następującym.

Spełnienie powyższych warunków uprawnia Spółkę do skorzystania ze zwolnienia podatkowego na podstawie powyższego przepisu i wykazania osiągniętego w roku podatkowym dochodu w części wydatkowanej na rzecz członków grupy w roku podatkowym lub w roku po nim następującym - w zeznaniu jako wolnego od podatku dochodowego.

Z powyższego wynika, że ze zwolnienia podatkowego korzystać będą dochody grupy pochodzące ze sprzedaży produktów, dla których grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków - w części wydatkowanej na środki produkcji (nawozy, środki ochrony roślin), zakupione i przekazane nieodpłatnie na rzecz członków grupy.

Z przepisu powyższego nie wynikają warunki przekazania środków produkcji na rzecz członków Grupy. Opierając się na interpretacji literalnej tego pojęcia "przekazanie" to powierzenie, oddanie do dyspozycji mające charakter nieodpłatny (por. Słownik języka polskiego Wydawnictwo PWN, http://sjp.pwn.pl). Oznacza to, że przepis ten przewiduje, iż środki produkcji są przekazywane nieodpłatnie na rzecz członków grupy, a nie odstąpione odpłatnie. Za taką interpretacją tego przepisu przemawiają regulacje dotyczące grup producentów rolnych - przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 rok o grupach producentów rolnych. Przepis art. 4 ust. 2 ustawy o grupach producentów przewiduje, że w akcie założycielskim grupy mogą być przyjęte postanowienia dotyczące zaopatrzenia członków grupy w środki produkcji, zasady wspólnego użytkowania sprzętu rolniczego.

Konsekwencją tego jest zwolnienie dochodów wydatkowanych wyłącznie na zakup środków produkcji - środków obrotowych, nawozy, materiał siewny itp., które są zużywane lub przetwarzane w produkcji rolnej przez członków grupy.

Przesłanką zwolnienia podatkowego wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym jest, aby dochody w rozumieniu podatkowym były wydatkowane na określone środki produkcji, które następnie są nieodpłatnie przekazywane członkom grupy producentów rolnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będący zarejestrowaną Grupą wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983 z późn. zm.) określił, iż zamierza wypracowany zysk pochodzący ze sprzedaży produktów ziaren zbóż i nasion roślin oleistych, dla których Grupa została utworzona przeznaczyć na zakup środków produkcji (nawozy, nasiona, środki ochrony roślin), które następnie zostaną przekazane nieodpłatnie na rzecz członków Grupy.

W myśl art. 2 ww. ustawy osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby prawne prowadzące gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub prowadzące działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej mogą organizować się w grupy producentów rolnych w celu dostosowania produkcji rolnej do warunków rynkowych, poprawy efektywności gospodarowania, planowania produkcji ze szczególnym uwzględnieniem jej ilości i jakości, koncentracji podaży oraz organizowania sprzedaży produktów rolnych, a także ochrony środowiska naturalnego.

Utworzona grupa producentów rolnych oprócz realizacji wyżej wskazanych podstawowych celów w akcie założycielskim może jak stanowi art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw zamieścić postanowienia dotyczące w szczególności zaopatrzenia członków grupy w środki produkcji.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), wolne od podatku są dochody grupy producentów rolnych wpisanej do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983 z późn. zm.), pochodzące ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków - w części wydatkowanej na rzecz członków tej grupy w roku podatkowym lub roku po nim następującym, z zastrzeżeniem ust. 9 i 10.

Za wydatki, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznaje się w myśl art. 17 ust. 9 tej ustawy wydatki na:

1.

zakup środków produkcji przekazanych członkom grupy producentów rolnych,

2.

szkolenie członków grupy producentów rolnych.

Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma charakter podmiotowo - przedmiotowy.

Powołane przepisy ustanawiają następujące przesłanki materialnoprawne objęcia dochodów podatnika podatku dochodowego od osób prawnych tym zwolnieniem:

1.

podatnik ma status grupy producentów rolnych wpisanej do rejestru grup producentów rolnych prowadzonego przez marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę grupy,

2.

dochód został uzyskany z określonego rodzaju działalności, tj. ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa producentów rolnych została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków,

3.

dochód został wydatkowany na rzecz członków tej grupy, tj. na zakup środków produkcji przekazanych członkom tej grupy lub na szkolenie członków tej grupy,

4.

wydatkowanie nastąpiło w roku podatkowym lub roku po nim następującym.

Wnioskodawca posiada status grupy producentów rolnych wpisanej do odpowiedniego rejestru. Z przedstawionego opisu we wniosku wynika, iż dochody Wnioskodawcy pochodzą ze sprzedaży produktów ziaren zbóż i nasion roślin oleistych, dla których grupa producencka została utworzona

Odnosząc się do kolejnego z wymienionych powyżej warunków korzystania ze zwolnienia, należy podkreślić, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych - podobnie, jak ustawa o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw - nie definiuje kategorii "środków produkcji". Wobec powyższego, w celu wyjaśnienia tego pojęcia, konieczne jest odniesienie się do jego znaczenia funkcjonującego w języku powszechnym. "Środki produkcji" to przedmioty, którymi człowiek posługuje się w procesie pracy (Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996 r.). Jest to więc ogół środków pracy (maszyn, urządzeń, narzędzi itp.) oraz przedmiotów pracy (surowców, materiałów, półproduktów) stwarzających warunki niezbędne do podjęcia i realizowania procesu produkcyjnego.

Przez "środki produkcji", o których mowa w art. 17 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy więc rozumieć zarówno materiały potrzebne do produkcji rolnej (np. materiał siewny, sadzonki, materiał zarodowy, pasze, nawozy itp.), jak i trwałe składniki majątkowe wykorzystywane w toku procesu produkcyjnego realizowanego przez członków grupy producentów rolnych (np. maszyny, urządzenia, sprzęt rolniczy, palety itp.).

Zatem, wydatkowanie przez Wnioskodawcę dochodu ze sprzedaży wymienionych wyżej produktów poprzez zakup środków produkcji (nawozy, nasiona, środki ochrony roślin) i przekazanie ich członkom Grupy stanowi podstawę uznania spełnienia powyższego warunku.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest też wydatkowanie dochodu na zakup środków produkcji dla członków grupy producentów rolnych lub na szkolenie członków tej grupy w roku podatkowym lub roku po nim następującym.

Dla uznania spełnienia warunku wydatkowania dochodu grupy producentów rolnych na rzecz członków tej grupy, nie jest jednak wystarczający sam zakup środków produkcji służących prowadzonej przez nich działalności rolniczej. Konieczne jest również, aby nabyte środki produkcji zostały przekazane członkom grupy.

Odnosząc się do reguł językowej należy wskazać, że "przekazać" to "oddać, powierzyć komuś coś". W pojęciu tym - w jego znaczeniu funkcjonującym w języku powszechnym - mieszczą się zatem zarówno sytuacje przekazania czegoś komuś na własność, jak również przekazania do używania, korzystania. Przekazanie może być ponadto definitywne albo mieć charakter czasowy (okresowy).

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie charakteryzuje przekazania środków produkcji członkom grupy producentów rolnych. Nie normuje sposobu dokonania ani formy tej czynności. Mając na względzie cel omawianej regulacji można jednak stwierdzić, że przekazanie, o którym mowa w art. 17 ust. 9 ww. ustawy powinno być nieodpłatne i mieć charakter trwały. W przypadku materiałów do produkcji, przekazanie będzie skutkować ich wykorzystaniem, zużyciem przez członków grupy, natomiast przekazywane maszyny, urządzenia służące działalności produkcyjnej będą wykorzystywane w sposób ciągły.

Podkreślenia wymaga, iż z przedmiotowego zwolnienia korzysta tylko dochód grupy producentów rolnych uzyskany ze sprzedaży produktów, dla których została ona utworzona.

Reasumując, dochód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których Grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach Jej członków, wydatkowany na rzecz członków tej Grupy, tj. na zakup środków produkcji przekazanych członkom Grupy, jeżeli wydatkowanie nastąpi w roku podatkowym lub roku po nim następującym może korzystać ze zwolnienia wymienionego w art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się więc za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Skośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl