IPTPB3/423-107/11-4/IR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-107/11-4/IR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2011 r. (data wpływu 27 czerwca 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 września 2011 r. (data wpływu 27 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania przez Grupę Producentów na rzecz Jej członków środków produkcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania przez Grupę Producentów na rzecz Jej członków środków produkcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca to Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowana jako grupa producentów rolnych wpisana do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983 z późn. zm.).

Spółka utworzona została przez osoby fizyczne i osoby prawne prowadzące gospodarstwa rolne - producentów ziarna zbóż i nasion roślin oleistych w celu poprawy warunków rynkowych, poprawy efektywności gospodarowania wspólników, planowania produkcji ze szczególnym uwzględnieniem jej ilości i jakości, koncentracji podaży oraz organizowania sprzedaży ziarna zbóż i nasion roślin oleistych, a także ochrony środowiska naturalnego.

Dochody Wnioskodawcy pochodzą ze sprzedaży produktów ziaren zbóż i nasion roślin oleistych, dla których Spółka została utworzona. Wnioskodawca zamierza wypracowany zysk pochodzący ze sprzedaży produktów wyprodukowanych w gospodarstwach członków Grupy, dla których Grupa została utworzona przeznaczyć na zakup środków produkcji (nawozy, nasiona, środki ochrony roślin), które następnie zostaną przekazane nieodpłatnie na rzecz członków Grupy osób prawnych i osób fizycznych. Przekazanie nieodpłatne środków produkcji Wnioskodawca traktuje jako obojętne w zakresie podatku dochodowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatne przekazanie środków produkcji przez Grupę Producentów na rzecz Jej członków - udziałowców osób prawnych należy traktować jako wypłatę dywidendy w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) opodatkowanej stawką podatku 19%, zgodnie z art. 22 ust. 1 cyt. ustawy, od której, zgodnie z art. 26 ust. 1 tej ustawy wypłacająca Spółka jako płatnik zobowiązana byłaby pobrać zryczałtowany podatek dochodowy.

Zdaniem Wnioskodawcy przekazanie nieodpłatne środków produkcji na rzecz członków Grupy nie wywołuje żadnych skutków w podatku dochodowym dla członków Grupy, w tym nie może być traktowane jako wypłata dywidendy.

Jak wynika z treści przepisu art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody grupy producentów rolnych spełniające łącznie warunki:

* grupa producentów rolnych jest wpisana do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw,

* dochody grupy pochodzą ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona,

* produkty lub grupy produktów, ze sprzedaży których dochód jest wolny od podatku, muszą być wyprodukowane w gospodarstwach członków grupy producentów rolnych,

* dochody zostały wydatkowane na rzecz członków grupy:

* w roku podatkowym lub

* po roku po nim następującym.

Spełnienie powyższych warunków uprawnia Spółkę do skorzystania ze zwolnienia podatkowego na podstawie powyższego przepisu i wykazania osiągniętego w roku podatkowym dochodu w części wydatkowanej na rzecz członków Grupy w roku podatkowym lub w roku po nim następującym - w zeznaniu jako wolnego od podatku dochodowego.

Z powyższego wynika, że ze zwolnienia podatkowego korzystać będą dochody Grupy pochodzące ze sprzedaży produktów, dla których Grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach Jej członków - w części wydatkowanej na środki produkcji (nawozy, środki ochrony roślin), zakupione i przekazane na rzecz członków Grupy.

Z przepisu powyższego nie wynikają warunki przekazania środków produkcji na rzecz członków Grupy. Opierając się na interpretacji literalnej tego pojęcia "przekazanie" to powierzenie, oddanie do dyspozycji mające charakter nieodpłatny (por. Słownik języka polskiego Wydawnictwo PWN, http://sjp.pwn.pl). Oznacza to, że przepis ten przewiduje, iż środki produkcji są przekazywane nieodpłatnie na rzecz członków grupy, a nie odstąpione odpłatnie. Za taką interpretacją tego przepisu przemawiają regulacje dotyczące grup producentów rolnych - przepisy ustawy o grupach producentów rolnych.

Przepis art. 4 ust. 2 ustawy o grupach producentów przewiduje, że w akcie założycielskim grupy może być przyjęte postanowienie dotyczące zaopatrzenia członków grupy w środki produkcji, zasady wspólnego użytkowania sprzętu rolniczego.

Konsekwencją tego jest zwolnienie dochodów wydatkowanych wyłącznie na zakup środków produkcji - środków obrotowych, nawozy, materiał siewny itp., które są zużywane lub przetwarzane w produkcji rolnej przez członków Grupy.

Przesłanką zwolnienia podatkowego wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym jest, aby dochody w rozumieniu podatkowym były wydatkowane na określone środki produkcji, które następnie są nieodpłatnie przekazywane członkom grupy producentów rolnych.

Podstawą nieodpłatnego przekazania członkom Grupy środków produkcji, zużywanych przez nich w produkcji rolniczej jest ustawa o grupach producentów rolnych, która pozwala, aby w aktach założycielskich grup, przewidziany był obowiązek dostarczania przez Grupę na rzecz Jej członków środków produkcji. Przekazanie to wynika z prawnych uwarunkowań działania grup, na mocy których z jednej strony grupa zobowiązana jest przekazać członkom grupy środki produkcji, zaś z drugiej strony członkowie grupy zobowiązani są dostarczać na rzecz grupy produkty rolne.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują opodatkowania tego rodzaju świadczeń dokonywanych w ramach działania grupy producentów.

Dochodem z udziału w zysku osób prawnych zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z udziału.

Zgodnie art. 22 ust. 1 cyt. ustawy podatek dochodowy od dywidend oraz innych dochodów osób prawnych wynosi 19%.

Stosownie do przepisu art. 191 § 1 k.s.h. wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonego do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Dopiero z chwilą podjęcia uchwały przez wspólników, wspólnik ma roszczenie o wypłatę dywidendy.

Podatek od dywidendy zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych płatnicy zobowiązani są pobrać od dokonanych wypłat.

Wskazując na powyższe przepisy Wnioskodawca jest zdania, że wartości przekazanych środków produkcji na rzecz członków Grupy Producentów nie można traktować jako przychodów z kapitałów pieniężnych. Sprzeciwiają się takiemu podejściu wyżej wskazane wymogi co do podziału zysku wynikające z k.s.h. i przepisy ustawy podatkowej dotyczące pojęcia dochodu z udziału w zyskach osób prawnych i momentu jego uzyskania.

Inaczej mówiąc podział zysku między wspólnikami odbywa się wedle zasad k.s.h. i bez wpływu na te zasady pozostaje okoliczność przekazywania środków produkcji na rzecz członków grupy. Przekazanie środków produkcji na rzecz członków Grupy odbywa się wedle postanowień umowy Spółki i umów zawartych przez Spółkę z Jej członkami.

Według Spółki w związku z przekazaniem środków produkcji nie ciążą na Niej żadne obowiązki płatnika podatku dochodowego od wypłacanych dywidend.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będący zarejestrowaną Spółką wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983 z późn. zm.) określił, iż zamierza wypracowany zysk pochodzący ze sprzedaży produktów ziaren zbóż i nasion roślin oleistych, dla których Grupa została utworzona przeznaczyć na zakup środków produkcji (nawozy, nasiona, środki ochrony roślin), które następnie zostaną przekazane nieodpłatnie na rzecz członków Grupy osób prawnych i osób fizycznych.

Wnioskodawca podał też, iż przekazanie środków produkcji na rzecz członków Grupy odbywa się wedle postanowień umowy Spółki i umów zawartych przez Spółkę z Jej członkami.

W myśl art. 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983 z późn. zm.), osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby prawne prowadzące gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub prowadzące działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej mogą organizować się w grupy producentów rolnych w celu dostosowania produkcji rolnej do warunków rynkowych, poprawy efektywności gospodarowania, planowania produkcji ze szczególnym uwzględnieniem jej ilości i jakości, koncentracji podaży oraz organizowania sprzedaży produktów rolnych, a także ochrony środowiska naturalnego.

Utworzona grupa producentów rolnych oprócz realizacji wyżej wskazanych podstawowych celów w akcie założycielskim może jak stanowi art. 4 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw zamieścić postanowienia dotyczące w szczególności zaopatrzenia członków grupy w środki produkcji, w tym także przekazywanych nieodpłatnie.

W myśl przepisu art. 191 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów. W sytuacji, gdy spółka pomimo powzięcia uchwały o podziale dywidendy nie dokonała należnych wspólnikom wypłat - wspólnikom przysługuje prawo do odsetek z tytułu opóźnienia wypłaty.

Prawo do udziału w zyskach jest jedną z form realizacji praw wspólników tworzących spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wypłata dywidendy dopuszczalna jest zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej.

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Na mocy art. 26 ust. 1 ww. ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Analizując powyższe należy stwierdzić, że co do zasady, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością występuje w roli płatnika w związku z przekazywaniem swoim udziałowcom należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Aby zatem mówić o obowiązkach płatnika musi wystąpić przychód z tytułu udziału w zyskach. Aby zaś taki przychód wystąpił spółka, a dokładnie jej zgromadzenie wspólników, winna podjąć uchwałę o podziale zysku. Zysk ten jak wspomniano na wstępie może być wypłacony zarówno w formie pieniężnej jak i niepieniężnej. Jeśli zatem przekazanie udziałowcom spółki nieodpłatnie środków do produkcji rolnej nie będzie się odbywało na mocy uprzednio podjętej uchwały zgromadzenia wspólników o podziale zysku, to na wypłaconej spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika, a rozliczenia otrzymanych środków i ich klasyfikacji do odpowiedniego źródła dokonają podmioty otrzymujące te środki.

Wnioskodawca podał we wniosku, iż przekazanie środków produkcji na rzecz członków Grupy odbywa się wedle postanowień umowy Spółki i umów zawartych przez Spółkę z Jej członkami.

Skoro z wniosku nie wynika, aby nieodpłatne przekazanie środków do produkcji rolnej na rzecz członków Grupy było następstwem Uchwały Zgromadzenia Wspólników o podziale zysku, to w analizowanym przypadku nie znajdzie zastosowania art. 10 ust. 1, art. 22 ust. 1 i art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek poboru 19% zryczałtowanego podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się więc za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Skośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl