IPTPB3/423-102/14-4/PM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-102/14-4/PM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w X działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2014 r. (data wpływu 8 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do SKA - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w X działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), pismem z dnia 3 czerwca 2014 r., (doręczonym w dniu 5 czerwca 2014 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 16 czerwca 2014 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 12 czerwca 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawcy - X Spółka Akcyjna z siedzibą, zwanej dalej: X, przysługują wpisane do odpowiednich rejestrów prawa ochronne na znaki towarowe, które zostały wytworzone w ramach działalności Jego przedsiębiorstwa, o których mowa w przepisach art. 153-162 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej. W celu skrócenia tekstu opisu stanu faktycznego oraz tekstu własnego stanowiska i pytań prawa ochronne na znaki towarowe Wnioskodawcy będą dalej nazywane znakami towarowymi. Obecnie znaki towarowe nie są przedmiotem amortyzacji.

Zarząd X zamierza przeprowadzić następujące operacje gospodarcze. Zarząd Spółki zamierza wnieść przedmiotowe znaki towarowe jako wkład rzeczowy na kapitał zakładowy do spółki komandytowo-akcyjnej, której będzie jedynym akcjonariuszem. Wartość nominalna akcji w SKA, które Wnioskodawca zamierza objąć, ma być równa wartości rynkowej znaków towarowych wnoszonych aportem na ich pokrycie z dnia ich wniesienia. Ta wartość rynkowa przekroczy wielokrotnie kwotę 3 500 zł.

Wskazana w zdaniu poprzednim spółka komandytowo-akcyjna, zwana dalej: SKA, będzie charakteryzować się następującymi cechami: SKA posiada siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Opisana SKA ma rok obrotowy, który rozpoczął się jeszcze przed dniem 31 grudnia 2013 r., a kończy się po 1 stycznia 2014 r. i do chwili obecnej jeszcze się nie zakończył. SKA nie zamierza obecnie zmieniać roku obrotowego. Ta SKA nie powstała po dniu wejścia w życie art. 4 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (zwaną dalej: ustawą zmieniającą) oraz nie dokonała zmiany roku obrotowego po dniu wejścia w życie ww. ustawy. Wnioskodawca nie będzie komplementariuszem SKA. SKA wniosłaby przedmiotowe znaki towarowe do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zwaną dalej SPV jako wkład rzeczowy na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. Wartość nominalna udziałów, które byłyby objęte przez SKA, ma być równa wartości rynkowej znaków towarowych wnoszonych aportem na ich pokrycie z dnia ich wniesienia.

Statut SKA będzie przewidywał, że dopóki X będzie jedynym akcjonariuszem SKA, podział majątku Spółki pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli między wspólników nastąpi w ten sposób, że w rozliczeniu przypadającego na X jedynego wspólnika majątku SKA, w pierwszej kolejności zostaną przeniesione na X udziały w SPV. Ewentualna pozostała część majątku SKA zostanie podzielona na zasadach określonych w Kodeksie spółek handlowych. Likwidacja SKA nastąpi jeszcze przed końcem obecnie trwającego roku obrotowego, który rozpoczął się przed dniem 31 grudnia 2013 r.

Po wniesieniu powyżej opisanego wkładu niepieniężnego, SPV zawrze z Wnioskodawcą bezterminową umowę licencyjną, na mocy której Wnioskodawca uzyska prawo do korzystania ze znaków towarowych uprzednio wniesionych do SPV i prawo do pobierania pożytków z tego tytułu. Na podstawie zawartej umowy licencyjnej Wnioskodawca będzie zobowiązany SPV do zapłaty comiesięcznych należności licencyjnych w ustalonej w umowie wysokości w wysokości rynkowej. Wnioskodawca, któremu będą przysługiwać wszystkie, albo prawie wszystkie akcje w SKA nie doprowadzi do podjęcia przez Walne Zgromadzenie uchwały o wypłacie dywidendy wspólnikom, w tym Wnioskodawcy. Zatem Wnioskodawca nie otrzyma dywidendy z SKA przed jej likwidacją.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że komplementariuszem SKA będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której większość udziałów będzie posiadał Wnioskodawca. Natomiast opłata licencyjna, tj. jej wysokość i zasady naliczania będzie wynikać z ww. umowy licencyjnej zawartej pomiędzy SPV a X, na mocy której w zamian za zezwolenie na korzystanie z tych znaków towarowych udzielone przez SPV X, X zapłaci opłaty licencyjne.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy nominalna wartość akcji w SKA objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci znaków towarowych będzie stanowiła przychód dla Wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób prawnych. Jak należy obliczać dochód do opodatkowania z tego tytułu.

2. Jaka będzie wartość początkowa znaków towarowych wniesionych do SKA jako wkład niepieniężny dla potrzeb ustalania wysokości dochodu do opodatkowania Wnioskodawcy z tytułu jego uczestnictwa w SKA od czasu wniesienia tego znaku towarowego do SKA do czasu wniesienia tego znaku towarowego do SPV.

3. Czy Wnioskodawca z tytułu uczestnictwa w SKA osiągnie przychód w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu nominalnej wartości udziałów w SPV otrzymanych w zamian za wkład niepieniężny w postaci znaków towarowych Wnioskodawcy, wniesionych przez SKA.

4. Czy przychód Wnioskodawcy z tytułu likwidacji SKA w postaci udziałów w SPV w opisanym stanie faktycznym będzie podlegał opodatkowaniu.

5. Czy należności licencyjne płacone przez Wnioskodawcę najpierw SKA, potem SPV będą dla Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu w momencie ich rzeczywistego poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1, natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, nominalna wartość akcji SKA, jakie obejmie Wnioskodawca w zamian za wkład niepieniężny w postaci znaków towarowych, nie będzie stanowić dla X przychodu.

Zgodnie z treścią przepisu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1387, zwaną dalej: ustawą zmieniającą) w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej posiadającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w takiej spółce, z zastrzeżeniem art. 6, w tym z tytułu objęcia (nabycia) udziałów takiej spółki, przepisy ustaw wymienionych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego tej spółki rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r. Opisana w stanie faktycznym SKA ma rok obrotowy, który rozpoczął się jeszcze przed dniem 31 grudnia 2013 r., a kończy się po 1 stycznia 2014 r. i do chwili złożenia wniosku jeszcze się nie zakończył.

Wnioskodawca dodaje również, że nie są spełnione przesłanki zastosowania przepisu art. 4 ust. 2 ustawy zmieniającej. Zastosowanie tego przepisu skutkowałoby istnieniem nakazu zmiany roku obrotowego przez SKA w ten sposób, że Spółka ta musiałaby zamknąć księgi rachunkowe na dzień 31 grudnia 2013 r. i otworzyć je w dniu 1 stycznia 2014 r. SKA nie powstała bowiem po dniu wejścia przepisów art. 4 ustawy zmieniającej, ani też po tym dniu nie zmieniała roku obrotowego. Zatem rok oborowy SKA rozpoczęty przed wejściem w życie ustawy zmieniającej nadal trwa. Wobec czego zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy zmieniającej wobec Wnioskodawcy w zakresie uzyskanych przez Niego, jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej, stosuje się przepisy obowiązujące przed dniem 31 grudnia 2013 r.

Kwestię rozpoznania przychodu w postaci nominalnej wartości akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część reguluje przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851). Przepis ten w brzmieniu obowiązującym przed dniem 31 grudnia 2013 r. nie obejmował akcji i udziałów w spółkach osobowych, do których zalicza się spółka komandytowo-akcyjna. Zgodnie z tym przepisem w brzmieniu sprzed 31 grudnia 2013 r. jako przychód należało rozpoznać wyłącznie wartość nominalną akcji i udziałów w spółce kapitałowej, do których nie zalicza się spółka komandytowo-akcyjna, zgodnie z przepisem art. 4 § 1 i 2 k.s.h. Oczywiście w brzmieniu przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązującym po dniu 1 stycznia 2014 r. opodatkowaniu podlega wartość nominalna akcji w spółce, objętych w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a zgodnie z definicją pojęcia spółka zawartą w przepisie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z przepisem art. 4a pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym po dniu 1 stycznia 2014 r. spółka komandytowo-akcyjna jest objęta tym pojęciem.

Jednak do opodatkowania uczestnictwa Wnioskodawcy w spółce komandytowo-akcyjnej o cechach wskazanych w opisanym stanie faktycznym stosuje się przepisy obowiązujące przed końcem ubiegłego roku, co oznacza, że otrzymanie akcji SKA przez Wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny nie podlega opodatkowaniu, bowiem wtedy opodatkowaniu podlegało wyłącznie otrzymanie akcji/udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w X.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl