IPTPB3/423-1/11-2/MF - Obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu przeniesienia środków finansowych na kapitał zapasowy z kapitału rezerwowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-1/11-2/MF Obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu przeniesienia środków finansowych na kapitał zapasowy z kapitału rezerwowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2011 r. (data wpływu 6 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu przeniesienia środków finansowych na kapitał zapasowy z kapitału rezerwowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu przeniesienia środków finansowych na kapitał zapasowy z kapitału rezerwowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z zysków lat ubiegłych tworzyła kapitał rezerwowy. Z uwagi na zmianę aktu założycielskiego i wprowadzenie obowiązku tworzenia kapitału zapasowego do wysokości minimum jednej trzeciej kapitału zakładowego zamierza dokonać przeniesienia zgromadzonych na kapitale rezerwowym środków finansowych na kapitał zapasowy w celu spełnienia wymogów aktu założycielskiego. Kapitał zakładowy w wyniku założonego przemieszczenia strukturalnego pozostanie niezmieniony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy operacja księgowa przenosząca środki finansowe na kapitał zapasowy z kapitału rezerwowego spółki rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, operacja przeniesienia kapitału rezerwowego na kapitał zapasowy nie rodzi obowiązku podatkowego wynikającego z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z art. 7 ust. 1 wynika, że przedmiotem opodatkowania jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich został osiągnięty. Jednak należy tu zauważyć, że nie dokonano przysporzenia majątku. Majątek (środki finansowe) wniesione na kapitał rezerwowy pochodzi z podzielonego wyniku finansowego spółki, który został już opodatkowany, a samo przeniesienie (przesunięcie) środków pomiędzy kapitałami jest operacja techniczną. Natomiast w art. 10 ust. 1 wymienione są źródła dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, jednak operacja przeniesienia kapitałów nie została tam wymieniona.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został on osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochód, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, stanowi nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Według art. 10 ust. 1 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:

* dochód z umorzenia udziałów (akcji),

* wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,

* dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,

* w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych

* w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem,

* zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,

* wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Natomiast w art. 12 ustawy zamieszczono otwarty katalog zdarzeń stanowiących przychód podatkowy. Niezależnie od tego, iż katalog ten jest niewyczerpujący, przedstawione przez Spółkę zdarzenie przyszłe polegające przeniesieniu (przeksięgowaniu) środków zgromadzonych na kapitale rezerwowym na utworzony w wyniku zmiany aktu założycielskiego kapitał zapasowy, nie powoduje powstania przychodu w tej Spółce. Spółka bowiem w sensie ekonomicznym nic nie uzyskuje, a w wyniku zamierzonej operacji nie nastąpi po jej stronie żadne przysporzenie majątkowe. Zamierzona przez spółkę czynność będzie przesunięciem określonej kwoty w obrębie kapitału własnego. W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym wskazano, iż zgromadzony kapitał rezerwowy utworzono z zysków z lat ubiegłych.

W świetle uregulowań dotyczących spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, zawartych w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), kapitał rezerwowy (zapasowy) jest nieobligatoryjnym funduszem spółki tworzonym w celu zapewnienia stabilności jej działania. Może być utworzony zarówno z zysku netto po dokonaniu odpisów na obowiązkowe obciążenia (podatek dochodowy od osób prawnych) lub z dopłat wspólników. Stąd przeksięgowanie określonych kwot kapitału rezerwowego na rzecz utworzonego kapitału zapasowego pozostaje neutralne pod względem podatkowym.

Reasumując, skoro opisane zdarzenie przyszłe nie będzie powodować powstania przychodów w Spółce, nie nastąpi również osiągnięciu dochodu przez ten podmiot. Oznacza to, że na Wnioskodawcy, jako podatniku podatku dochodowego od osób prawnych, nie będzie ciążył obowiązek dokonania jakichkolwiek rozliczeń w ramach tego podatku w związku z zamierzoną czynnością.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl