IPTPB2/436-9/11-2/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-9/11-2/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 20 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 11 marca 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła z deweloperem umowę przedwstępną o wybudowanie, ustanowienie odrębnej własności i sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi i miejscem postojowym. Zgodnie z tą umową Wnioskodawczyni zobowiązała się do wpłat określonych kwot pieniężnych na zakup mieszkania.

W dniu 4 kwietnia 2010 r. pomiędzy Wnioskodawczynią, jako Obdarowaną, a mamą Wnioskodawczyni, jako Darczyńcą, została zawarta umowa darowizny określonej kwoty pieniężnej z poleceniem Darczyńcy wykorzystania tej kwoty przez Wnioskodawczynię na zaspokojenie Jej potrzeb mieszkaniowych. Wnioskodawczyni darowiznę przyjęła i zobowiązała się przeznaczyć darowane Jej środki pieniężne na cel określony w umowie. Równocześnie Wnioskodawczyni wskazała w przywołanej umowie darowizny, że kwotę stanowiącą przedmiot umowy darowizny, Darczyńca ma przelać na rachunek bankowy podmiotu - dewelopera, z którym Wnioskodawczyni zawarła przywołaną na wstępie umowę przedwstępną. Realizując zapisy umowy darowizny, Darczyńca przekazał kwotę stanowiącą przedmiot umowy darowizny na rachunek wskazany przez Wnioskodawczynię. Na przelewie został określony tytuł wpłaty - został przywołany nr umowy łączącej dewelopera z Wnioskodawczynią i zostało wskazane Jej nazwisko oraz imię. Nabycie w ramach umowy darowizny środków pieniężnych, Wnioskodawczyni zgłosiła w przewidzianym prawem terminie do Naczelnika właściwego dla Niej Urzędu Skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy darowizna pomiędzy mamą, a Wnioskodawczynią, udokumentowana zawartą umową darowizny i przelewem darowanej kwoty na rachunek wskazany przez Wnioskodawczynię w umowie darowizny, nie będący rachunkiem bankowym Wnioskodawczyni, a rachunkiem bankowym dewelopera, zgłoszona w prawem przewidzianym trybie do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego, korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn przewidzianego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawczyni, z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że uzyskanie zwolnienia podatkowego w przypadku dokonania darowizny pieniężnej zależne jest od łącznego spełnienia warunków:

* darowizna musi być dokonana pomiędzy osobami wymienionymi w tym przepisie;

* obdarowany musi złożyć zgłoszenie o nabyciu darowizny w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego;

* darowizna musi być udokumentowana dowodem przekazania środków m.in. na rachunek bankowy nabywcy.

Według Wnioskodawczyni, w niniejszej sprawie warunki niezbędne do uzyskania zwolnienia zostały spełnione. Darowizna dokonana pomiędzy Darczyńcą (matką), a Wnioskodawczynią jest darowizną pomiędzy osobami bliskimi, darowizna została zgłoszona w przewidzianym prawem terminie i została udokumentowana w sposób właściwy. Wpłata została dokonana zgodnie z dyspozycją Wnioskodawczyni zawartą w umowie darowizny. W sytuacji, gdy wpłata jest dokonywana przez Darczyńcę na konto dewelopera tytułem raty przysługującej deweloperowi od Wnioskodawczyni, jest to również wpłata "na rachunek bankowy nabywcy", spełniająca wymogi zawarte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przelew ten oczywiście jest wykonywany w związku z umową łączącą dewelopera z Wnioskodawczynią, a nie Darczyńcą. Dokonanie wpłaty przez Darczyńcę zamiast Obdarowanego (Wnioskodawczyni) na konto dewelopera, ze szczegółowym określeniem tytułu wpłaty, jest jedynie pominięciem zbędnego pośrednika, przy pełnym zachowaniu celu ustanowionego przepisu. Takie przekazanie (wraz z umową) wyraźnie i niewątpliwie dokumentuje wykonanie darowizny. Sformułowanie "na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi być to konto jakie bank prowadzi dla Obdarowanej (Wnioskodawczyni).

Wnioskodawczyni podkreśla, że powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w licznych orzeczeniach sądowych. I tak, np. wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. akt II FSK 1952/08 NSA, w Warszawie stwierdził, że "Sformułowanie użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy od spadków i darowizn "na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi być to konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego". Wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. akt II FSK 2028/08 NSA w Warszawie stwierdził że "w sytuacji, gdy wpłata jest dokonywana przez darczyńcę na konto dewelopera tytułem raty przysługującej mu od obdarowanego, to również jest to wpłata "na rachunek bankowy nabywcy".

W świetle przytoczonych wyżej argumentów, należy przyjąć, że darowizna dokonana na rzecz Wnioskodawczyni, udokumentowana również przelewem dokonanym przez Darczyńcę na rzecz dewelopera, spełnia wymogi zawarte w dyspozycji art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, co oznacza, że Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny i polecenia darczyńcy.

Zgodnie z art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy, prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego - do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9.637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej. W myśl art. 14 ust. 2 ww. ustawy, zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca z obliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innych podatków, ani zwrotowi. Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie (art. 9 ust. 2 cyt. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 11 marca 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła z deweloperem umowę przedwstępną, ustanowienie odrębnej własności i sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi i miejscem postojowym. Zgodnie z tą umową Wnioskodawczyni zobowiązała się do wpłat określonych kwot pieniężnych na zakup mieszkania.

W dniu 4 kwietnia 2010 r. pomiędzy Wnioskodawczynią, jako Obdarowaną, a mamą Wnioskodawczyni, jako Darczyńcą, została zawarta umowa darowizny określonej kwoty pieniężnej z poleceniem Darczyńcy wykorzystania tej kwoty przez Wnioskodawczynię na zaspokojenie Jej potrzeb mieszkaniowych. Wnioskodawczyni darowiznę przyjęła i zobowiązała się przeznaczyć darowane Jej środki pieniężne na cel określony w umowie. Kwotę stanowiącą przedmiot umowy darowizny, Darczyńca miał przelać na rachunek bankowy podmiotu - dewelopera, z którym Wnioskodawczyni zawarła umowę przedwstępną. Realizując zapisy umowy darowizny, Darczyńca przekazał kwotę stanowiącą przedmiot umowy darowizny na rachunek wskazany przez Wnioskodawczynię.

Stosownie do art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycie w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgodnie natomiast z art. 4a ust. 4 ustawy, obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

W przypadku, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, w celu skorzystania ze zwolnienia od podatku, oprócz warunku zgłoszenia nabycia tych środków w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, jest również warunek udokumentowania przekazania tych środków na rachunek bankowy nabywcy lub jego rachunek prowadzony przez (...) albo za pośrednictwem poczty.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż darowizna, którą Wnioskodawczyni otrzymała od matki, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, z uwagi na fakt, iż udokumentowaniem darowizny nie jest przelew z rachunku bankowego Darczyńcy na rachunek bankowy nabywcy, tj. Obdarowanej. Warunek do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie został spełniony, ponieważ środki pieniężne zostały przekazane na rachunek osoby trzeciej, w tym przypadku dewelopera.

W świetle powyższego, stwierdzić należy, że przedmiotowa darowizna nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ww. ustawy.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie - wskazać należy, iż dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw, osądzonych w określonych stanach faktycznych i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcie w każdej z nich zawarte jest wiążące. W związku z tym, organy podatkowe mimo, iż w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami - nie stosują wprost tych rozstrzygnięć także i z tego powodu, iż wyroki Sądów Administracyjnych nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl