IPTPB2/436-65/11-3/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-65/11-3/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2011 r. (data wpływu 12 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 listopada 2011 r. (data wpływu 22 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży prawa użytkowania nieruchomości z naniesieniami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży prawa użytkowania nieruchomości z naniesieniami.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 9 listopada 2011 r., Nr IPTPB2/415-549/11-2/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wystąpił do Wnioskodawcy o usunięcie braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 9 listopada 2011 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 15 listopada 2011 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 18 listopada 2011 r. (data wpływu 22 listopada 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące stan faktyczny.

Na początku lat 90 Wnioskodawca otrzymał w użytkowanie działkę położoną na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Na działce znajdowały się naniesienia trwałe w postaci drzew i krzewów, które zostały przez Wnioskodawcę posadzone na początku okresu użytkowania nieruchomości. Na działce została również wybudowana altana. Budowlę tę wzniesiono zgodnie ze wszelkimi obowiązującymi przepisami prawa, z własnych środków Wnioskodawcy. Działkę użytkował przez okres 20 lat. W tym czasie zarządzał działką i ciągle podnosił jej standard.

Jednakże w tym roku, z uwagi na brak czasu i możliwości poświęcania nieruchomości należytego czasu, Wnioskodawca postanowił pozbyć się swojego prawa. Właściciel nieruchomości, na której położona jest działka wskazał, że jedynym możliwym sposobem wyzbycia się przyznanego prawa jest jego sprzedaż. Może się ona jednak odbyć tylko i wyłącznie za zgodą właściciela - Polskiego Związku Działkowców.

Zdaniem Wnioskodawcy, praktyka zbywania prawa użytkowania nie była niczym dziwnym, gdyż wręczono Mu szkic umowy"kupna - sprzedaży", który miał się posłużyć w celu przeniesienia prawa.

W związku z tym, Wnioskodawca w dniu 17 kwietnia 2011 r. podpisał z nabywcą umowę zbycia prawa użytkowania nieruchomości wraz z naniesieniami. Wartość transakcji wyniosła 10.000,00 zł. Od tej transakcji został przez kupującego opłacony podatek od czynności cywilnoprawnych niezwłocznie po zawarciu umowy sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w związku z wyżej przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca jest zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego w wysokości 19%. Jeżeli tak, to czy może doliczyć do dochodu opisanego w punkcie 68 wysokość poniesionych przez 20 lat na rzecz przenoszonego prawa kosztów. Czy też może korzysta z prawa do zwolnienia z uwagi na posiadanie nieruchomości przez okres przeszło pięcioletni. Ostatecznie, czy taka transakcja nie podlega opodatkowaniu tylko i wyłącznie w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 18 listopada 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotem wniosku jest odpowiedź na pytanie: "Czy wobec faktu dokonania zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przez drugą stronę transakcji, Wnioskodawca jest również zobligowany do opłacenia takiego podatku, ewentualnie jakiegokolwiek innego podatku..."

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, natomiast w zakresie obowiązku podatkowego "w jakimkolwiek innym podatku", zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż podatek od czynności cywilnoprawnych został opłacony przez kupującego, obowiązek podatkowy wygasł z chwilą zapłaty podatku przez kupującego.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca dodatkowo wskazał, iż w związku z tym, że podatek został już "de facto" opłacony (przez drugą stronę), nie ma podstaw do obciążania Go jakimkolwiek podatkiem, a w szczególności podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży.

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy, w przypadku umowy sprzedaży ciąży na kupującym.

Przepisy art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, wskazują, że podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, a stawka podatku wynosi 2%.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca na podstawie umowy sprzedaży dokonał sprzedaży prawa użytkowania nieruchomości wraz z naniesieniami.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca jest stroną sprzedającą, nie ciąży na Nim obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl