IPTPB2/436-6/12-2/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-6/12-2/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2012 r. (data wpływu 12 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia udziałów w spółce jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia udziałów w spółce jawnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Umową darowizny, spisaną przed notariuszem, brat darował Wnioskodawczyni, stosowanie do treści art. 10 Kodeksu spółek handlowych, należący do niego ogół praw i obowiązków w spółce jawnej. Wnioskodawczyni darowiznę przyjęła. W spółce jawnej było dwóch wspólników, z których każdy posiadał 50% udziału w prawach i obowiązkach. Po przyjęciu przez Wnioskodawczynię darowizny, w spółce nadal będzie dwóch wspólników, z których każdy będzie posiadał 50% udziału w prawach i obowiązkach.

Wnioskodawczyni, jako obdarowana, nie przejęła długów i ciężarów oraz zobowiązań brata, ponieważ takich nie było. Przejęcie nastąpiło po upływie ostatniego dnia roku, a na dzień podpisania umowy darowizny, wystąpiły zobowiązania z tytułu dostaw (faktury zakupowe w odroczonym terminem płatności).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy czynność darowania udziału (praw i obowiązków) w spółce jawnej, prowadzi do obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku, gdy obdarowany nie przejmie długów i ciężarów oraz zobowiązań darczyńcy, a występują zobowiązania spółki z tytułu dostaw.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku kiedy obdarowany nie przejmie długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, a na dzień podpisania umowy darowizny występują zobowiązania z tytułu dostaw, nie ma obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie umowy darowizny.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) stanowi, że podatkowi podlegają umowy darowizny, w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. W związku z powyższym, należy przyjąć, że przepis ten odnosi się do sytuacji, kiedy darczyńca posiada zobowiązania lub długi osobiste, co w przypadku Wnioskodawczyni nie ma miejsca.

Wprawdzie na dzień podpisania umowy darowizny wystąpiły zobowiązania z tytułu dostaw, jednak są to zobowiązania spółki, powstałe w związku z prowadzeniem przez spółkę działalności gospodarczej, które spółka na bieżąco będzie realizowała. Odpowiedzialność za te zobowiązania mogłaby się pojawić, gdyby spółka nie mogła sama ze swojego majątku ich uregulować i ewentualny wierzyciel wystąpiłby przeciwko jej wspólnikom, czego w przypadku Wnioskodawczyni nie ma, ponieważ spółka na bieżąco reguluje swoje zobowiązania z tytułu dostaw.

Zatem, w przypadku, gdy umowa darowizny nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów, albo zobowiązań osoby darującej (a nie spółki), to taka umowa darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają:

1.

następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki;

2.

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3.

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Z treści zacytowanego przepisu, zawierającego zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu wynika, że tylko dokonanie czynności w nim wymienionej powodować będzie konieczność zapłaty podatku. Tym samym, jeżeli dana czynność nie została wymieniona w ustawowym katalogu to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że umową darowizny, spisaną przed notariuszem, brat darował Wnioskodawczyni, stosowanie do treści art. 10 Kodeksu spółek handlowych, należących do niego ogół praw i obowiązków w spółce jawnej. Wnioskodawczyni darowiznę przyjęła. W spółce jawnej było dwóch wspólników, z których każdy posiadał 50% udziału w prawach i obowiązkach. Po przyjęciu darowizny udziałów w spółce, nadal będzie dwóch wspólników, z których każdy będzie posiadał po 50% udziału w prawach i obowiązkach.

Wnioskodawczyni, jako obdarowana, nie przejęła długów i ciężarów oraz zobowiązań brata, ponieważ takich nie było. Przejęcie nastąpi po upływie ostatniego dnia roku, a na dzień podpisania umowy darowizny, wystąpiły zobowiązania z tytułu dostaw (faktury zakupowe w odroczonym terminem płatności).

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Co do zasady, umowa darowizny, jako jeden ze sposobów nieodpłatnego nabycia rzeczy i praw majątkowych, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, o którym mowa w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.). Jednakże, zgodnie z zacytowanym art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa darowizny podlega również temu podatkowi, ale wyłącznie w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Przy czym pod pojęciem długów i ciężarów, o których mowa w tym przepisie, rozumieć należy całość obowiązków, do wykonania których zobowiązany będzie obdarowany w związku z przyjęciem darowizny. Mogą to być zarówno długi i ciężary bezpośrednio związane z przedmiotem przyjętej darowizny, jak również mogą to być przypadki, gdy obdarowany w związku z przyjęciem darowizny przejmuje zobowiązania, które nie są bezpośrednio związane z przedmiotem przyjętej darowizny, lecz wynikają z innych zdarzeń, takich jak umowy cywilnoprawne, jednostronne czynności prawne dokonane przez darczyńcę, czy też zobowiązania wynikające z mocy ustawy.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że opisana we wniosku umowa darowizny, w związku z faktem, że nie będzie z nią związane przejęcie przez obdarowaną długów, ciężarów i zobowiązań darczyńcy, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zatem, stanowisko zajęte przez Wnioskodawczynię we wniosku jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl